Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, majunior said:

Το ότι απλά δεν μπορεί να σβήσει μια τέτοια φωτιά με αυτές τις συνθήκες δεν παίζει σαν ενδεχόμενο;

Φυσικά παίζει και αυτό το σενάριο! Εχω επίγνωση των δυσκολίων που παρουσιάζει  η κατασβεση μιας δασικής πυρκαγιάς. Εγω σχολιάζω όχι μονο το αποτέλσεμα που αντικειμενικα καποιες φορες ειναι αδυνατον να ειναι το επιθυμητό αλλά και το συνολικό τροπο αντιμετώπισης. Πως ειναι δυνατον οι Πολωνοι και οι Ρουμανου πυροσβέστες να κανανουν τα αυτονόητα? Να μπαινουν μεσα στο δασος να κοβουν δεντρα να χυμαναι στη φωτια μολις ριξουν τα αεροπλανα να στέλνου ομαδες 300-400 μετρα πισω στο ακαφτο για να προλαβαινουν τις καύτρες και γενικά όπου ριχτικαν στην ευβοια τουλαχιστον εκαναν τη διαφορα.Εκαναν τη διφορα δεν συκγτινονταν με του δικους μας πουθενα! Ειχαν ντρουνς για λαιβ παρακολουθηση κεντρο διαταγων και συντονισμού που στηθηκε σε 10 λεπτα. Γιατι δεν αγοραζουμε CL 515 που πετανε κα ιβραδυ? Γιατι διωξαμε το δασαρχειο απο την πυροσβεση. Η απαντηση σε ολα τα ερωτήματα ? (ασχέτως κομμάτων και πολιτικής το προβλήμα ειναι διαχρονικό και διακομματικό). Το σχολιο την ωρα που καίγονται ανεξέλεγκτα τόσες περιοχές στη χωρα και χάνονται περιουσιες το ατυχες σε αυτη τη χρονική στιγμή  Μονίμως δουλίτσα μας βγάζει αυτή η Πελοπόννησος ε παιδιά Απο στομα πρωθυπουργού . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Yata είπε:

Δείτε πόσοι κεραυνοί έπεσαν κοντά στα Σκόπια μέσα σε 20 λεπτά. Σκεφτείτε πως αυτή η έκταση είναι 2 φορές η λίμνη της Καστοριάς.

Δε θυμάμαι να είδα στην Μακεδονία κατι τέτοιο τα τελευταία 3 χρονια

IMG_20230723_194106.jpg.36bd6851c3a477251199a6ea93b5a80c.jpg

Επειδή η καταιγίδα έχει βάλει turbo με τέτοιο άνεμο στα 500. Δεν είναι μεγάλη. Απλά τρέχει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ισοφάρισε ξανά σήμερα το ρεκόρ Ιουλίου η Λίνδος το οποίο σημείωσε πριν 8 μέρες.

42.7 και σήμερα...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παιδιά καλή δύναμη και υπομονή να περάσει αυτή η κόλαση. Στον Άσσο Κορινθίας 44,4 μέγιστη ημέρας. Περιγιάλι στους 43 και Ερατεινή Φωκίδας στους 46,5 ( μέτρηση αυτοκινήτου). Μέχρι τις 18:30 η ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτική με τον καυτό λίβα να μη σε αφήνει να αναπνεύσεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:


 

44c γράφει μέγιστη αλλά δεν ξέρω αν ισχύει! 

Δεν φαίνεται κάτι το εξωπραγματικό,τόσα 42 γράφτηκαν δίπλα στην θάλασσα, λογικό σε κλειστό κάμπο  να έχει μεγαλύτερες θερμοκρασίες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό το Γκόλφ κατάφερε να ξεπεράσει ακόμα και το λακροςς θερμόμετρο μου με το ξεθωριασμενο πλαστικό κολλημένο στο παντζουρι! Καυσωνάκια τι άλλο θες να ακούσεις για να το βγάλουμε άκυρο 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επείδή το έχω δει πολλές φορές για τις μέγιστες...τι λεει το EAA

https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=2850

image.png.276fcce3a902787c2008b0567a6b94a3.png

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξω απο τις Σερρες...Επιτελους!!Να δουμε και κατι διαφορετικο,εκτος απο μεγιστες Τ και φωτιες...Ριξεεεεεε...

347719552_994232694955284_2210600175773901527_n.jpg

Ανατολικα της Θεσααλονικης πριν καμια ωρα..

358152205_10232413314654286_4269835918800370797_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επικαιροποιήθηκε και η λίστα με τα ρεκόρ Ελλάδας (άνω των 45.8)!

1464293808_Screenshot2023-07-23at8_30_24PM.png.5aba6f7b98bac3841275a0cae669955c.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βορεια της Θεσσαλονικης τωρα!

sky_cam6 (1).jpg

Πωπω να ετοιμαζεται η σαλουγκα

sky_cam1 (2).jpg

Επεξεργάστηκε από baristrs
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Αυτό το Γκόλφ κατάφερε να ξεπεράσει ακόμα και το λακροςς θερμόμετρο μου με το ξεθωριασμενο πλαστικό κολλημένο στο παντζουρι! Καυσωνάκια τι άλλο θες να ακούσεις για να το βγάλουμε άκυρο 😂

Ε να δεν τον συμπεριλαμβάνω στα ρεκόρ Ελλάδας επειδή είναι ιδιωτικός και δεν έχουμε ανεξάρτητη πηγή. Μέχρι εκεί, μετά δεν βγαίνω 😛

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πεφτει παντως σχετικα γρηγορα....ηδη 33αρια στο μπαλκονι μου και στη γειτονια, αντε ρε, πηγαινε κανα 28-29αρι σχετικα ανθρωπινη ωρα να ανοιξουμε λιγακι πορτοπαραθυρα !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, Zisis said:

Επείδή το έχω δει πολλές φορές για τις μέγιστες...τι λεει το EAA

https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=2850

image.png.276fcce3a902787c2008b0567a6b94a3.png

Ότι να ναι λίγο.

Δεν έχουν συμπεριλάβει το 48.0 επίσης στο Τατόι, το 46.4 της Ελευσίνας το 1973 όπως επίσης και τα δυο 47.5 σε Ασπρόπυργο και Ν.Φιλαδέλφεια το 2007.

Όπως επίσης δεν μας εξηγούν γιατί δεν ισχύει το 47.1 του Λαγκαδά. Δε πάνε έτσι αυτά..Έχουν κάνει κάποιο paper να μας πουν γιατί το 48 στο Τατόι δεν ισχύει ή αντίστοιχα το 47.1? 

Μπακαλίστικα φάση που διαβάζεις σε μπλογκ μου κάνει αυτή η δημοσίευση λολ

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Ότι να ναι λίγο.

Δεν έχουν συμπεριλάβει το 46.4 της Ελευσίνας το 1973 όπως επίσης και τα δυο 47.5 σε Ασπρόπυργο και Ν.Φιλαδέλφεια το 2007.

Όπως επίσης δεν μας εξηγούν γιατί δεν ισχύει το 47.1 του Λαγκαδά. Δε πάνε έτσι αυτά..

Δεν ξέρω δεν το παρακολουθώ όπως εσύ και δεν μπορώ να απαντήσω.

Τώρα θα φανώ λίγο "αιρετικός" αλλά θα πω ότι όλα αυτά τα ρεκόρ είναι σχετικά και δεν ξέρουμε αν είναι 100% σωστά.

Και το λέω επειδή το είδα σε πρόσφατο ταξίδι Ισλανδία....εκεί δεν έχουν ένα αισθητήρα θερμοκρασίας ανά σταθμό....αλλά 2...οπότε είναι πιο σίγουροι για το αν η καταγραφή ήταν σωστή.

Δεν λέω ότι είναι λαθος έτσι..αλλά με 2 διασφαλίζεις ότι όλα είναι σωστά....

+ Μια μεγάλη διαφορά...εκεί δεν παίζει ταράτσα, τοίχοι ή δέντρα δίπλα 😉

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως το ΕΑΑ με αυτό το άρθρο ουσιαστικά ακυρώνει το 47.1°C του Λαγκαδά το 2021. Θα το καταλάβετε διαβάζοντας την τελευταία παράγραφο.

Screenshot_20230723_204206_Chrome.jpg.c9b722a72dbb2132aa7d025e3c1d3e68.jpg

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...