Jump to content
baristrs

Ανάλυση χαρτών Αυγούστου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

καταθλιψαρα τα πρωιμά ρανς.

Προχτές φάνηκε να μπουκάρει αυλωνας στην Ιταλία από τα βδυτικα με τα πρώτα φθινοπωρινά σκιρτήματα... Αλλά σήμερα εξαφανιστηκαν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Προχτές φάνηκε να μπουκάρει αυλωνας στην Ιταλία από τα βδυτικα με τα πρώτα φθινοπωρινά σκιρτήματα... Αλλά σήμερα εξαφανιστηκαν

τα φθινοπωρινά συστήματα από Οκτώβριο.. Μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου η απαίτηση είναι μια σοβαρή λίμνη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

τα φθινοπωρινά συστήματα από Οκτώβριο.. Μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου η απαίτηση είναι μια σοβαρή λίμνη!

δηλαδη θα σε χαλαγε ο μεγαλος αδερφος του Ιανου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

δηλαδη θα σε χαλαγε ο μεγαλος αδερφος του Ιανου 

Ξεκάθαρα θα με χαλούσε. Τα Medicanes ήρθαν σε σεπτεμβρίους άχρηστους για την Λάρισα. Και φυσικά εδώ δεν μπορούν να μας επηρεάσουν καλά καλά. Μετά από ένα 2023 άδειο από καιρικό ενδιαφέρον, θέλω μια σοβαρή λίμνη για πραγματικά μεγάλες καταιγίδες εδώ που τόσο έλλειψαν φέτος. Άσε που έχουμε να δούμε σοβαρή ασταθειοκαιρία Σεπτέμβρη μήνα εδώ από τον Σεπτέμβριο του 16.

 

Και με δεδομένο ότι θερμικές καταιγίδες θα πρέπει να περιμένω 9 μήνες πάλι.. όχι ευχαριστώ.. Χαμηλά μπορώ να έχω 7-8 μήνες, θερμικές καταιγίδες μόλις 4. Προσωπικά στεναχωριέμαι πολύ που το καλοκαίρι πήγε άκλαφτο φέτος, γιατί ως καταιγιδάκιας, έχω μπροστάμ μου 9 μήνες λιγοστού καιρικού ενδιαφέροντος. Χιόνι εξάλλου το έχω πάρει χαμπάρι ότι θα αργήσω να ξαναδω εδώ. Που και πάλι, μια supercellaτη καταιγιδα με τα όλα της δεν την ανταλάσσω ούτε με μισό μέτρο χιόνι! 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ξεκάθαρα θα με χαλούσε. Τα Medicanes ήρθαν σε σεπτεμβρίους άχρηστους για την Λάρισα. Και φυσικά εδώ δεν μπορούν να μας επηρεάσουν καλά καλά. Μετά από ένα 2023 άδειο από καιρικό ενδιαφέρον, θέλω μια σοβαρή λίμνη για πραγματικά μεγάλες καταιγίδες εδώ που τόσο έλλειψαν φέτος. Άσε που έχουμε να δούμε σοβαρή ασταθειοκαιρία Σεπτέμβρη μήνα εδώ από τον Σεπτέμβριο του 16.

 

 

Και με δεδομένο ότι θερμικές καταιγίδες θα πρέπει να περιμένω 9 μήνες πάλι.. όχι ευχαριστώ.. Χαμηλά μπορώ να έχω 7-8 μήνες, θερμικές καταιγίδες μόλις 4. Προσωπικά στεναχωριέμαι πολύ που το καλοκαίρι πήγε άκλαφτο φέτος, γιατί ως καταιγιδάκιας, έχω μπροστάμ μου 9 μήνες λιγοστού καιρικού ενδιαφέροντος. Χιόνι εξάλλου το έχω πάρει χαμπάρι ότι θα αργήσω να ξαναδω εδώ. Που και πάλι, μια supercellaτη καταιγιδα με τα όλα της δεν την ανταλάσσω ούτε με μισό μέτρο χιόνι! 

οντως οι μονοι που μπορουν να ζησουν τα medicanes ειναι δυτικη και  κεντρονοτια χωρα+ νοτιο αιγαιο κυριως.
αλλα δεν ξερω εμενα θα μου αρεσε και η προοπτικη τροπικων χαμηλων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

οντως οι μονοι που μπορουν να ζησουν τα medicanes ειναι δυτικη και  κεντρονοτια χωρα+ νοτιο αιγαιο κυριως.
αλλα δεν ξερω εμενα θα μου αρεσε και η προοπτικη τροπικων χαμηλων

Και να τα ζούσα πιο όμορφα από μια γερή καταιγίδα δεν θεωρώ πως είναι. Στα medicanes έχεις πολύ δυνατή βροχή, και πολύ αέρα, αλλά γενικά είναι πολύ πιο μονότονη η φάση. Στις θερμικές καταιγίδες ξεκινάς με γαλανό ουρανό, σχηματίζονται μετά νέφη, βλέπεις πως υψώνονται, μαυρίζει ο ορίζοντας, και εδώ  ειδικά βλέπεις πολλές φορές τα κύτταρα να ενώνονται φτιάχνοντας κάτι μεγάλο. Φωτογραφικά οι σχηματισμοί εντυπωσιάζουν, ενώ υπάρχουν και πολύ περισσότερα ηλεκτρικά που στα medicanes αγνοούνται για τους γνωστούς λόγους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Και να τα ζούσα πιο όμορφα από μια γερή καταιγίδα δεν θεωρώ πως είναι. Στα medicanes έχεις πολύ δυνατή βροχή, και πολύ αέρα, αλλά γενικά είναι πολύ πιο μονότονη η φάση. Στις θερμικές καταιγίδες ξεκινάς με γαλανό ουρανό, σχηματίζονται μετά νέφη, βλέπεις πως υψώνονται, μαυρίζει ο ορίζοντας, και εδώ  ειδικά βλέπεις πολλές φορές τα κύτταρα να ενώνονται φτιάχνοντας κάτι μεγάλο. Φωτογραφικά οι σχηματισμοί εντυπωσιάζουν, ενώ υπάρχουν και πολύ περισσότερα ηλεκτρικά που στα medicanes αγνοούνται για τους γνωστούς λόγους!

απο αποψη θεαματος ναι ειναι πιο ωραιες οι θερμικες καταιγιδες. αλλωστε εγω ειμαι που οποτε ο υμηττος βγαζει αναπτυξεις και το παει για καταιγιδα βγαζω αβερτα εικονες.
απλα τωρα στη φαση π ειμαι θελω βροχες. εχει ξηρασια γενικα η αττικη. μονο απο ελληνικο και νοτιοτερα επιρρεαστηκε ο υμηττος προχτες δυστυχως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόνο εγώ θέλω απλά να μας πάει χαλαρά με φυσιολογική ζέστη και μετά, στο 3ο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη να αρχίσει να μπαίνει σιγά σιγά φθινόπωρο με χαλαρές βροχές χωρίς ακρότητες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Μόνο εγώ θέλω απλά να μας πάει χαλαρά με φυσιολογική ζέστη και μετά, στο 3ο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη να αρχίσει να μπαίνει σιγά σιγά φθινόπωρο με χαλαρές βροχές χωρίς ακρότητες;

θελω μελτεμι ισχυρο. κουραστηκα παλι τωρα με τις υγρασιες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

απο αποψη θεαματος ναι ειναι πιο ωραιες οι θερμικες καταιγιδες. αλλωστε εγω ειμαι που οποτε ο υμηττος βγαζει αναπτυξεις και το παει για καταιγιδα βγαζω αβερτα εικονες.
απλα τωρα στη φαση π ειμαι θελω βροχες. εχει ξηρασια γενικα η αττικη. μονο απο ελληνικο και νοτιοτερα επιρρεαστηκε ο υμηττος προχτες δυστυχως

 

23 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Μόνο εγώ θέλω απλά να μας πάει χαλαρά με φυσιολογική ζέστη και μετά, στο 3ο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη να αρχίσει να μπαίνει σιγά σιγά φθινόπωρο με χαλαρές βροχές χωρίς ακρότητες;

 

 

¨ολοι θέλουμε διαφορετικά πράγματα τελικά😝 Εγώ μόνο με ακρότητες ζω καιρικά, τα υπόλοιπα τα βαριέμαι. !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Gary είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Ξύπνησα από την θερινή νάρκη νωρίς φέτος? Τι έγινε οζμιζεστε κάτι καλό για Σεπτέμβριο? Χεχε

Mην περιμενεις κατι...μονο ηλιο καυσωνες ηλιο ανομβριαααα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

τα φθινοπωρινά συστήματα από Οκτώβριο.. Μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου η απαίτηση είναι μια σοβαρή λίμνη!

 Μακάρι μια λίμνη όπως το 2002

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα χαμηλό απ' το Ιόνιο να βρέχει χαλαρά επί 2-3 μέρες. Στις καταιγίδες βρέχει για 20 λεπτά, τα κάνει όλα τάνα και φεύγει όλο το νερό τζάμπα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ένα χαμηλό απ' το Ιόνιο να βρέχει χαλαρά επί 2-3 μέρες. Στις καταιγίδες βρέχει για 20 λεπτά, τα κάνει όλα τάνα και φεύγει όλο το νερό τζάμπα.

Αυτά είναι τα ωραία για εμένα, η ποικιλία καιρού μέσα σε μια μέρα.. Από την άλλη εσύ είσαι και ο τυχερός της υπόθεσης😄 και έχεις δει και καταιγιδάρες και χιονάρες τα τελευταία χρόνια [ειδικά χιόνια] όταν η υπόλοιπη Θεσσαλία είναι στο έλεος του.. ήλιου.

και πάλι όμως εμείς οι καταιγιδάκηδες έχουμε μαξ 20-25 μέρες.. Μετά τέλος γιοκ, υπομονή 9 μήνες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα κυρια τρεξιματα πλεον του τζιφου,στις μακρινες ωρες εμφανιζεται και ο Σεπτεμβριος...Προφανως το καλοκαιρι δεν τελειωνει..Αλλα η ψυχολογια αλλαζει....Ερχεται η εποχη μας παιδες μου!!!!Πλησιαζει!!!

gfs-2-372.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Στα κυρια τρεξιματα πλεον του τζιφου,στις μακρινες ωρες εμφανιζεται και ο Σεπτεμβριος...Προφανως το καλοκαιρι δεν τελειωνει..Αλλα η ψυχολογια αλλαζει....Ερχεται η εποχη μας παιδες μου!!!!Πλησιαζει!!!

gfs-2-372.png

Θα ειναι ατελειωτο το καλοκαιρι...δεν υπαρχει πλεον η εποχη μας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Στα κυρια τρεξιματα πλεον του τζιφου,στις μακρινες ωρες εμφανιζεται και ο Σεπτεμβριος...Προφανως το καλοκαιρι δεν τελειωνει..Αλλα η ψυχολογια αλλαζει....Ερχεται η εποχη μας παιδες μου!!!!Πλησιαζει!!!

gfs-2-372.png

Μόνο του το κύριο στα ψηλά φενεται πάντως πως ο επόμενος μήνας θα μπει με κάποια πτώση και έχει σενάρια αρκετά χαμηλά μέχρι τότε στα φυσιολογικά και κάποιες μέρες λίγο παραπάνω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.png.5547d99b1ecd1e778ed8c1f66c2e2894.png

Μέχρι 23-24 θα μας πάει όπως τώρα. Μετά δεν βγαίνει άκρη. Περιμένουμε. Εγώ πάντως έχω την αίσθηση ότι τελειώνουμε σιγά σιγά. Γιατί ότι και να γίνει τον Σεπτέμβριο δεν μπορεί να βγάλει 2 βδομάδες με 40αρια. Και άντε πες να βγάλει και 1-2 μέρες με 40αρια, ε οκ, για λίγο θα είναι και άλλο να είναι Ιούλιος και να λες έχω 1.5 μήνα ακόμη και άλλο Σεπτέμβρης που κάθε μέρα που περνάει γίνονται και καλύτερα τα πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζει η άθλια εικόνα των τρεξιμάτων με cape και li που παραπέμπουν σε αντικυκλωνικές μέρες χειμώνα. Έκτρωμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαίνεται πολύ κουπί μπροστά μας στις μεγαλουπόλεις, ειδικά εδώ στα νότια. Μασίφ ζέστη (όχι ακραία) ως εκεί που πάει το μάτι, σαν να μπαίνουμε στον Ιούλιο. Στα βόρεια από 25-30 Αυγούστου οι ελάχιστες αρχίζουν να κατρακυλάνε και η αίσθηση αλλάζει. Δώσε πόνο ρε Ιάπωνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από χθες είμαι για ελεύθερο κάμπινγκ νότια Κρήτη, κοντά στο Αμμούδι (δίπλα στην Πρέβελη)... Δεν ξέρω θερμοκρασίες, αλλά έχει αύρα από τη θάλασσα και δροσιά όλη τη μέρα, εκτός από το μεσημέρι αλλά και πάλι παλεύεται. Η υγρασία δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή, ειδικά αν φυσήξει καταβάτης από τα βουνά ξεραίνει εντελώς την ατμόσφαιρα.

Εδώ στην παραλία βγαίνει και ένα ποταμάκι με παγωμένο νερό, οπότε δροσίζεσαι για τα καλά οπότε θέλεις.

Καταπληκτικό μέρος γενικά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

ens_image.png.5547d99b1ecd1e778ed8c1f66c2e2894.png

Μέχρι 23-24 θα μας πάει όπως τώρα. Μετά δεν βγαίνει άκρη. Περιμένουμε. Εγώ πάντως έχω την αίσθηση ότι τελειώνουμε σιγά σιγά. Γιατί ότι και να γίνει τον Σεπτέμβριο δεν μπορεί να βγάλει 2 βδομάδες με 40αρια. Και άντε πες να βγάλει και 1-2 μέρες με 40αρια, ε οκ, για λίγο θα είναι και άλλο να είναι Ιούλιος και να λες έχω 1.5 μήνα ακόμη και άλλο Σεπτέμβρης που κάθε μέρα που περνάει γίνονται και καλύτερα τα πράγματα.

Ακριβώς αυτό!!! Εντωμεταξύ αλλο ενα φθινοκωρινό σημαδάκι αν δείτε (οχι ότι λέει κάτι) είναι ότι πληθαίνουν σιγά σιγά οι γραμμούλες κάτω από 10 στα μακρινά. Κάθε τριήμερο και περισσότερες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...