Jump to content
baristrs

Ανάλυση χαρτών Αυγούστου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα μοντέλα συνεχίζουν να έχουν σε κακό σημερίο τον τυφώνα, ειδικά ευρωπαίος και ούκμο.. Τώρα ο τζίφος βγήκε μάπα επειδή είχε θέματα και στην αποκοπή. Εντωμεταξύ η παρασκευή που τόσο μελετούσαμε δεν θα έχει ούτε μπόρες στα ορεινά.. εκεί φτάσαμε..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι έγινε σήμερα; Ψιθυρίζουν πρωτοβρόχια τα μοντέλα στις 5-7 του μήνα; Τα ακούτε και εσείς; χαχαχ

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ηδη νοτιότερα ο τζίφος στο 18αρι. Πάει ακόμα μια λίμνη. η συνήθεια που έγινε λατρεία φέτος. Υπομονή 9 μηνάκια πάλι #@$%$@#.

Κάποιο θαύμα έγινε, δυνατό το πρωινό ουκμο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατι προσπαθουν να δειξουν σιγα σιγα τα μοντελα..Μπορει να μας κατσει αξιολογη λιμνη στις 5-6 του μηνα..Και μακαρι...Δεν ειναι θεμα μονο προτιμησης καιρικης  αλλα οπως εχω ξαναγραψει και ζωτικης σημασιας να βρεξει..Και πρεπει να βρεξει παντου..Ειδικα εκει που μαινονται ακομα πυρκαγιες και φυσικα σε μερη οπου η ανομβρια εχει βαρεσει κοκκινο...Το ουκμο ειναι ισως το καλυτερο για την ωρα..Μακαρι να το ακολουθησουν και τα υπολοιπα μοντελα..Αυτο το καλοκαιρι με τσακισε..Και καιρικα και ψυχολογικα...Δεν παει αλλο...Ελπιζω ο Σεπτεμβρης να θυμισει μετα απο αρκετα χρονια Φθινοπωρο!!!

 

UW144-21.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουλαχιστον εξαφανιστηκαν τα εφιαλτικα σεναρια.Παμε τωρα στο παρακαλετο για λιγες βροχουλες εδω και στον εβρο.Οι υπολοιποι ειναι σχεδον σιγουροι και χορτατοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Το ούκμο παίζει να δίνει 100-200 χιλιοστά σε κεντρική Μακεδονία.

Μακρυά από μας τέτοια σενάρια!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Άγγελος είπε:

Μακρυά από μας τέτοια σενάρια!!

Γιατί??

Επιτέλους να βγει μια αξιόλογη δυνατη λίμνη που δεν βγήκε όλο το καλοκαίρι...

10-46-14-UKMHDOPIT00_168_18.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Γιατί??

Επιτέλους να βγει μια αξιόλογη δυνατη λίμνη που δεν βγήκε όλο το καλοκαίρι...

10-46-14-UKMHDOPIT00_168_18.png

Για να βραχουν επιτέλους κ άλλες περιοχές, εκτός της κεντρικής Μακεδονίας κ των Ιωαννίνων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Για να βραχουν επιτέλους κ άλλες περιοχές, εκτός της κεντρικής Μακεδονίας κ των Ιωαννίνων 

Ο χάρτης γεμάτος υετό είναι! Επιπλέον εδώ δεν έχει βγει ούτε μια λίμνη με σωστό νοτιοδυτικό ρεύμα, που είναι ταμάμ για Θεσσαλία, είμαστε τέρμα κάτω από τα κλιματικά, υπάρχουν περιοχές στην Θεσσαλία που δεν έχουν δει ούτε μια καταιγίδα, ανήκουστα πράγματα..

Η Ήπειρος με το παραπάνω σενάριο νορμάλ νερό βάζει. Με ανατολικό βάζει περισσότερα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ούκμο εδώ είναι σχεδόν η αναβίωση του Σεπτεμβρίου του 2016.. πραγματικά μακάρι να βγει να θυμηθούμε τι εστί καταιγίδες Σεπτεμβρίου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υετός από σενάρια 00αριών. Το ούκμο το ΜΟΝΟ που δίνει υετό σε όλες τις περιοχές ισοκατανεμημένα, συμπεριλαμβάνοντας ΌΛΕΣ τις καμένες εκτάσεις.

ευρωπαικό

ECMOPIT00_168_18.png

 

τζιφος

GFSOPIT00_168_18.png

 

αικον

ICOOPIT00_168_18.png

 

 

ούκμο

UKMHDOPIT00_168_18.png

 

 

 

το οποίο ούκμο προτιμώ σε σχέση με το αικον αφού δίνει καταιγίδες πιο φυσιολογικού τύπου και όχι θαλάσσιες.

 

 

δυστυχώς το αικον στο 6αρι φυσιικά και χαλάει πάλι.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειρότερος και ο τζιφος στον τυφώνα. Δηλαδή άντε να έχουμε απλά δυνατό μελτέμι συννεφιές από το Αιγαίο και τέλος. Αφού δεν θα βρέξει κεντρική Μακεδονία όλα καλά.🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Χειρότερος και ο τζιφος στον τυφώνα. Δηλαδή άντε να έχουμε απλά δυνατό μελτέμι συννεφιές από το Αιγαίο και τέλος. Αφού δεν θα βρέξει κεντρική Μακεδονία όλα καλά.🤣

συγγνωμη , σε εκτιμαω, αλλα λυσσαξες.
να βρεξει θρακη πρεπει. δεν με νοιαζει τπτ αλλο προσωπικα.
η πυρκαγια αυτη ΔΕΝ θα σβησει απο ανθρωπους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 ώρες πριν, INUIT είπε:

αντε και στρωνουμε σιγα σιγα.... Η Αγγλια φετος το παλευει δυνατα, να μη δει χειμωνα !!!!!!!!

Λογικό, πέρυσι η Βρετανία ήταν η μόνη χώρα που είχε χειμώνα. Σε σχεδόν όλη την Ευρώπη είχε περίεργες αυξημένες για χειμώνα θερμοκρασίες και στο Λονδίνο χιόνιζε (που χιονίζει σπάνια).

Επίσης, το καλοκαίρι φέτος κινήθηκε στην Βρετανία με καθαρά φθινοπωρινές θερμοκρασίες.

Πιστεύω πως οι ΗΠΑ και ο Καναδάς πιθανόν να δουν ήπιο χειμώνα φέτος.

Για την περιοχή μας μάλλον οι θερμοκρασίες θα είναι φυσιολογικές ή και πιο χαμηλές για την εποχή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Το ούκμο εδώ είναι σχεδόν η αναβίωση του Σεπτεμβρίου του 2016.. πραγματικά μακάρι να βγει να θυμηθούμε τι εστί καταιγίδες Σεπτεμβρίου!

Το 2016-2017 είχε κάνει έναν από τους πιο δυνατούς χειμώνες των τελευταίων 7-8 ετών.

Νομίζω ήταν και από τις λίγες χρονιές που έκανε και αρκετά κρύο Νοέμβριο.

Στη Λάρισα πάντως που ήμουν τότε, δεν θυμάμαι ιδιαίτερες βροχές τον Σεπτέμβριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σας!!!Και παλι μ αρεσει το ουκμο!!!Εχω καλο προαισθημα για την λιμνη στις 4-6 του μηνα...Για μενα μ ενδιαφερει αμεσα να βρεξει στη Θρακη και μετα οπου δεν εχει βρεξει για λογους ευνοητους..Δεν περιμενω να ρθει Φθινοπωρο απο τωρα αλιμονο..Απλα να τελειωσουμε μια και καλη με το σιχαμα των πυρκαγιων..Και σε δευτερη φαση,να ξεχαρμανιασουμε και λιγο..Εχει πεσει μπολικη βαρετοκαιρια..Κουραστηκα..Βαρεθηκα τον ηλιο και το γαλανο χρωμα του ουρανου...Ουκμο

UW120-21.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, Άγγελος είπε:

Για να βραχουν επιτέλους κ άλλες περιοχές, εκτός της κεντρικής Μακεδονίας κ των Ιωαννίνων 

Ρε παιδια αμάν με αυτή την Ερμή την κεντρική Μακεδονία και την εξίσου Ερμή ήπειρο και γιαννενα..λίγο πάνω από τα κλιματικά είμαστε και είχαμε ξεραιλα ένα φθινόπωρο κι έναν χειμώνα .Τι να πούμε κι εμείς που έχουμε να δούμε νιφαδα τσακιστη δύο χρόνια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ρε παιδια αμάν με αυτή την Ερμή την κεντρική Μακεδονία και την εξίσου Ερμή ήπειρο και γιαννενα..λίγο πάνω από τα κλιματικά είμαστε και είχαμε ξεραιλα ένα φθινόπωρο κι έναν χειμώνα .Τι να πούμε κι εμείς που έχουμε να δούμε νιφαδα τσακιστη δύο χρόνια...

Ε εμείς έχουμε το θέμα ότι βλέπουμε μόνο νιφάδες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Frostfang8 είπε:

συγγνωμη , σε εκτιμαω, αλλα λυσσαξες.
να βρεξει θρακη πρεπει. δεν με νοιαζει τπτ αλλο προσωπικα.
η πυρκαγια αυτη ΔΕΝ θα σβησει απο ανθρωπους. 

Ναι το ξέρω, όμως όπως έδειξαν, στο πρωινό ουκμο βρέχει αξιόλογα και στον Έβρο για αυτό. Από την άλλη εγώ ξέροντας τι περιμένω πάλι χειμώνα, απλά θέλω να την αρπάξω τη λίμνη από τα μαλλια, που αν βγει το σενάριο βολεύει και εμένα και την Θράκη.

1 ώρα πριν, agnostos είπε:

Το 2016-2017 είχε κάνει έναν από τους πιο δυνατούς χειμώνες των τελευταίων 7-8 ετών.

Νομίζω ήταν και από τις λίγες χρονιές που έκανε και αρκετά κρύο Νοέμβριο.

Στη Λάρισα πάντως που ήμουν τότε, δεν θυμάμαι ιδιαίτερες βροχές τον Σεπτέμβριο.

Ήταν πολύ δυνατή λίμνη ίδιες ημερομηνίες με την διαφαινόμενη. Μια εκ των καταιγίδων έδωσε 70 χιλιοστά στα ΑΤΑ. Γενικότερα είχε υπερθέαμα τα βράδια 

 

Αικον μας πνίγει τελείως εδώ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...