Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

εχει βροχη στην βορεια παρνηθα. επιασε και πιο νοτια;

Δε νομίζω. Ψιχαλες έριχνε στο τελεφερίκ πριν λίγο. Αλλά όχι βροχή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Περασαμε ηδη το 2007 σε εκταση στην παρνηθα..καλα ο εβρος θα περασει και την βορειο ευβοια..

FB_IMG_1692825409874.jpg

Αν μπορούμε να πούμε 2 θετικά, είναι ότι η δίπλα καμένη έκταση είναι ελάχιστη και ότι είναι άλλο το έλατο (φέτος δεν κάηκε) και άλλο το πεύκο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, gakhun είπε:

Εκεί είναι το τεράστιο πρόβλημα τώρα και μετά η Βοιωτία.

Κεντρονοτιος Έβρος ισοπεδωθηκε

αν σημαίνει κάτι αυτό ……για τα

πλεονεκτηματα που υπήρχαν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Το μέλλον δυστυχώς για τους 3 νομούς (Αττική, Βοιωτία, Εύβοια) δείχνει αναπόφευκτο. Βαδίζουμε ολοταχώς σε σκηνικό Κυκλάδων, χωρίς ίχνος πρασίνου στα βουνά μας και με μόνη παρηγοριά έναν προσήνεμο χιονιά το χειμώνα να προσπαθεί να ομορφύνει για λίγο την όλη μας ασχήμια.

Μου δίνεις πάσα να γράψω κάτι που σκέφτομαι το τελευταίο διάστημα. Μη νομίζουμε ότι η κεντρική και βόρεια ηπειρωτικη χώρα δεν κινδυνεύει. Εκτός από την τεράστια ανοργανωσια (που είναι διαχρονική) , υπάρχει και η κλιματική αλλαγή (δεν το λέω για να ξεπλύνω την παρούσα κυβέρνηση, άλλωστε δεν την ψήφισα). Αυτό που γίνεται στη Ροδόπη και τον Έβρο, είναι καμπανάκι για τον υπόλοιπο ηπειρωτικό κορμό. Δεν φαντάζει απίθανο να πιάσει φωτιά μετά από ένα μεγάλο καύσωνα και χωρίς να έχει βρέξει για 15-20 ημέρες, ακόμα και στα ορεινά (Κοζάνη κτλ). Και ΠΡΟΣΕΞΕ: Τα δάση εκεί, δεν είναι προσαρμοσμένα στις φωτιές. Δεν αναπλάθονται όπως το πεύκο. Πχ το ελατο, αν καεί.... τετέλεσται......

Η πόρτα που τώρα χτυπάει σε εμάς, δεν αργεί να χτυπήσει και το γείτονα. Για αυτό λοιπόν απαιτείται επαγρύπνηση από όλους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, menidi είπε:

Μου δίνεις πάσα να γράψω κάτι που σκέφτομαι το τελευταίο διάστημα. Μη νομίζουμε ότι η κεντρική και βόρεια ηπειρωτικη χώρα δεν κινδυνεύει. Εκτός από την τεράστια ανοργανωσια (που είναι διαχρονική) , υπάρχει και η κλιματική αλλαγή (δεν το λέω για να ξεπλύνω την παρούσα κυβέρνηση, άλλωστε δεν την ψήφισα). Αυτό που γίνεται στη Ροδόπη και τον Έβρο, είναι καμπανάκι για τον υπόλοιπο ηπειρωτικό κορμό. Δεν φαντάζει απίθανο να πιάσει φωτιά μετά από ένα μεγάλο καύσωνα και χωρίς να έχει βρέξει για 15-20 ημέρες, ακόμα και στα ορεινά (Κοζάνη κτλ). Και ΠΡΟΣΕΞΕ: Τα δάση εκεί, δεν είναι προσαρμοσμένα στις φωτιές. Δεν αναπλάθονται όπως το πεύκο. Πχ το ελατο, αν καεί.... τετέλεσται......

Η πόρτα που τώρα χτυπάει σε εμάς, δεν αργεί να χτυπήσει και το γείτονα. Για αυτό λοιπόν απαιτείται επαγρύπνηση από όλους!

Μου δινεις πασα να γραψω κι εγω για τη μεγαλη φωτια εδω της Δυτικης Φθιωτιδας την Τριτη...σε ενα κλιμα που θυμιζει Κεντρικα Βαλκανια με φουλ φουλ πρασινο φυση ποταμι κ δεντρα βελανιδιες μηλιες πλατανια πουρναρια κ φιστικιες δηλαδη καμια σχεση με το ευφλεκτο πευκο, με 600-700 μμ χαλαρα μεχρι τωρα απτην αρχη του ετους κ ηδη αρκετο νερακι μες στον Αυγουστο με κλιμα.ηπειρωτικο που σημαινει 13-14αρια ελαχιστες στα αναστροφικα.σημεια ακομα κ μες στο κατακαλοκαιρο και αντε να το γραψω κι αυτο ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΕΝΦΙΑΦΕΡΟΝ απο εμπρηστες - ^επενδυτες^ π.χ. για ανεμογεννητριες για δομηση κλπ ΚΙ ΟΜΩΣ πηρε φωτια που γιγαντωσε κ εξαπλωθηκε κ εκαψε πολυ πραγμα παραλιγο να καιουν κ.χωρια οπως η Βιτωλη κ η Τσουκα....

Γιαυτο.ερχομαι κ λεω για υπερθερμανση ειναι ξεκαθαρο για τη φωτια αυτη κατα τη γνωμη μου, σε αντιθεση με Εβρο Αττικη Ευβοια που μπαινει ξεκαθαρα ανθρωπινο χερι κ εγκληματικο εμπρηστικο σχεδιο εκμεταλλευομενο φυσικα τα καιρικα δρωμενα την ερημοποιηση της Αττικης που εχει να βρεξει απο 15 Ιουνιου, τα 110 χλμ ριπες στην Παρνηθα κλπ κλπ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Orinos είπε:

Κεντρονοτιος Έβρος ισοπεδωθηκε

αν σημαίνει κάτι αυτό ……για τα

πλεονεκτηματα που υπήρχαν 

 

9 λεπτά πριν, menidi είπε:

Μου δίνεις πάσα να γράψω κάτι που σκέφτομαι το τελευταίο διάστημα. Μη νομίζουμε ότι η κεντρική και βόρεια ηπειρωτικη χώρα δεν κινδυνεύει. Εκτός από την τεράστια ανοργανωσια (που είναι διαχρονική) , υπάρχει και η κλιματική αλλαγή (δεν το λέω για να ξεπλύνω την παρούσα κυβέρνηση, άλλωστε δεν την ψήφισα). Αυτό που γίνεται στη Ροδόπη και τον Έβρο, είναι καμπανάκι για τον υπόλοιπο ηπειρωτικό κορμό. Δεν φαντάζει απίθανο να πιάσει φωτιά μετά από ένα μεγάλο καύσωνα και χωρίς να έχει βρέξει για 15-20 ημέρες, ακόμα και στα ορεινά (Κοζάνη κτλ). Και ΠΡΟΣΕΞΕ: Τα δάση εκεί, δεν είναι προσαρμοσμένα στις φωτιές. Δεν αναπλάθονται όπως το πεύκο. Πχ το ελατο, αν καεί.... τετέλεσται......

Η πόρτα που τώρα χτυπάει σε εμάς, δεν αργεί να χτυπήσει και το γείτονα. Για αυτό λοιπόν απαιτείται επαγρύπνηση από όλους!

Μην ξεχνάς τον πιο σοβαρό όμως παράγοντα στην δασική πυρκαγιά που είναι ο άνεμος .....Στη δυτική Ελλάδα πχ στην Κέρκυρα που έχω εικόνα στις 100 καλοκαιρινές μέρες άντε να έχει τις 10 μέρες πάνω από 2 Μποφώρ......στην Ανατολική Ελλάδα πάνω από τις μισές έχει 6+ Μποφώρ .....πήγα στα καμμενα από την πυρκαγιά της Κέρκυρας τις προάλλες και η έκταση που κάηκε ήταν πάρα πολύ μικρή σε συνάρτηση με τις 2μιση μέρες που έκαιγε παρά την οργιώδη βλάστηση που εχει.....ο λόγος ήταν ότι ως συνήθως δεν κουνιόταν φύλο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, menidi είπε:

Δε νομίζω. Ψιχαλες έριχνε στο τελεφερίκ πριν λίγο. Αλλά όχι βροχή. 

και ψιχαλες. οσο ανεβαινει η υγρασια, μειωνεται εκθετικα το θερμικο φορτιο.
παιδια το ελατοδασος ειναι το παν αυτη τη στιγμη απο αποψη οικολογικςη αξιας στην παρνηθα. ο πυρηνας του δρυμου δεν πρεπει να καταστραφει περισσοτερο απο το 2007 . δεν βγαινει αυτη η βλαστηση για τουλαχιστον 70-80 χρονια... το πευκο οπου ηταν ωριμα, σε 15 χρονια θα ειναι παλι καταπρασινες πλαγιες με νεαρο δασος.
δεν λεω οτι δεν ειναι καταστροφη  ομως...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

 

Μην ξεχνάς τον πιο σοβαρό όμως παράγοντα στην δασική πυρκαγιά που είναι ο άνεμος .....Στη δυτική Ελλάδα πχ στην Κέρκυρα που έχω εικόνα στις 100 καλοκαιρινές μέρες άντε να έχει τις 10 μέρες πάνω από 2 Μποφώρ......στην Ανατολική Ελλάδα πάνω από τις μισές έχει 6+ Μποφώρ .....πήγα στα καμμενα από την πυρκαγιά της Κέρκυρας τις προάλλες και η έκταση που κάηκε ήταν πάρα πολύ μικρή σε συνάρτηση με τις 2μιση μέρες που έκαιγε παρά την οργιώδη βλάστηση που εχει.....ο λόγος ήταν ότι ως συνήθως δεν κουνιόταν φύλο 

Και στην Ηλεία δεν έχει μελτέμια. Αλλά είδες τι έγινε το 2007. Κόλαση που ακόμα και αυτή της Εύβοιας προπερσι, έμοιαζε παιδική χαρά. Αν υπάρξει άνεμος δυτικός μετά από καύσωνα, καίγεται μέχρι και το δελφίνι στη θάλασσα (που λέει ο λόγος). Όπως έγινε δλδ το 2007 στα δυτικά. Με 2 εκ στρέμματα μόνο στην Ηλεία. Καμένα. Και 60+ νεκρούς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Αυτήν την ώρα έχει μεγάλη αναζωπύρωση στην Πάρνηθα 

Screenshot_2023-08-24-01-21-22-701_com.google.android.youtube.jpg

Τοπική φαίνεται πάντως.

Εδώ Λάρισα απολαυστικό δροσερό βραδυ χωρίς να έχω κοιτάξει θερμόμετρο βέβαια.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα κάνω μια καιρική αναφορά να πω ότι (τουλάχιστον στο Γαλάτσι) έχουν γίνει λιγάκι πιο ανθρώπινες οι συνθήκες από ολες τις πλευρές. 

Το μυαλό μου βέβαια δεν ξέρω που να πρωτοπάει. Έχει πέσει η ψυχολογία για τα πάντα και το παρατήρησα στην αντίδραση μου για ένα καλό νέο (άσχετο) με το οποίο άλλη μέρα θα πέταγα από τη χαρά. Κι όμως υποσυνείδητα είμαι σπασμένος.

Επίσης όπως έχω ξαναπεί παμπολλες φορές χίλια μπράβο στο κάθε παιδί εδώ μέσα που γράφει ο τι γράφει τεκμηριωμένα και όσο πιο ψύχραιμα μπορεί. Και πολλές απόψεις δείχνουν ανοιχτόμυαλες μαλιστα. Αυτό με ευχαριστεί επί 10. Τέλος πάντων...

Καληνύχτα στην ομάδα και προσοχή παντού και πάντα.

Επεξεργάστηκε από galatsioths
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγαλη αναζωπυρωση σε ασχημο σημειο αφου αν κινηθει προς το τελεφερικ θα καψει ολη σχεδον την ορατη απο την αθηνα πλευρα,οτι εχει απομεινει δηλαδη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, galatsioths είπε:

Έχει πέσει η ψυχολογία για τα πάντα και το παρατήρησα στην αντίδραση μου για ένα καλό νέο (άσχετο) με το οποίο άλλη μέρα θα πέταγα από τη χαρά. Κι όμως υποσυνείδητα είμαι σπασμένος.

Να χαρεις με τη ψυχη σου το καλο νεο φιλε μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω κάτι θα μείνει στα ψηλά από δάσος αλλά μην κοροϊδευομαστε η Αθήνα τελείωσε από δάση. Συστάδες και αλσακια ναι , αλλά μέχρι εκεί. Όσοι αγαπάμε φύση και λατρεύουμε να επισκεπτόμαστε και να περπατάμε σε τέτοια μέρη  μας σκοτώνει όλο αυτό που συμβαίνει. Με την βόρεια  Εύβοια που είναι ο τόπος μου  ο μόνος λόγος που κάπως κρατήθηκα είναι διότι ξέρω πως το δάσος έστω και 30 χρόνια μετά θα βγει ως ένα σημείο. Στην Αθήνα όμως όπως έχει δείξει το παρελθόν ούτε τα εγγόνια μας. Λύπη μεγάλη λύπη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι τα ίδια. Αναζωπύρωση Πάρνηθα. Δεν σταματαει ο εφιάλτης. Σήμερα Χαλκίδα μπήκανε 3 φωτιές. Και αν το πιάσουμε από Δευτέρα όλο και κάτι γίνεται.  Κάτι δεν μου αρέσει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πανικος από ηλεκτρικά δυτικά της Θεσσαλονίκης!

Screenshot_2023-08-24-02-16-06-561_com.android.browser.png

 

Οριακά τα βλέπω και εγώ 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 ώρες πριν, kouvanos είπε:

Μου δινεις πασα να γραψω κι εγω για τη μεγαλη φωτια εδω της Δυτικης Φθιωτιδας την Τριτη...σε ενα κλιμα που θυμιζει Κεντρικα Βαλκανια με φουλ φουλ πρασινο φυση ποταμι κ δεντρα βελανιδιες μηλιες πλατανια πουρναρια κ φιστικιες δηλαδη καμια σχεση με το ευφλεκτο πευκο, με 600-700 μμ χαλαρα μεχρι τωρα απτην αρχη του ετους κ ηδη αρκετο νερακι μες στον Αυγουστο με κλιμα.ηπειρωτικο που σημαινει 13-14αρια ελαχιστες στα αναστροφικα.σημεια ακομα κ μες στο κατακαλοκαιρο και αντε να το γραψω κι αυτο ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΕΝΦΙΑΦΕΡΟΝ απο εμπρηστες - ^επενδυτες^ π.χ. για ανεμογεννητριες για δομηση κλπ ΚΙ ΟΜΩΣ πηρε φωτια που γιγαντωσε κ εξαπλωθηκε κ εκαψε πολυ πραγμα παραλιγο να καιουν κ.χωρια οπως η Βιτωλη κ η Τσουκα....

Γιαυτο.ερχομαι κ λεω για υπερθερμανση ειναι ξεκαθαρο για τη φωτια αυτη κατα τη γνωμη μου, σε αντιθεση με Εβρο Αττικη Ευβοια που μπαινει ξεκαθαρα ανθρωπινο χερι κ εγκληματικο εμπρηστικο σχεδιο εκμεταλλευομενο φυσικα τα καιρικα δρωμενα την ερημοποιηση της Αττικης που εχει να βρεξει απο 15 Ιουνιου, τα 110 χλμ ριπες στην Παρνηθα κλπ κλπ

Κάπου πρέπει να τελειώνουμε με αυτά τα παραμύθια.

 Οκ. να δεχθώ ότι το αιολικό πάρκο χαλάει την αισθητική του δάσους, να δεχθώ ότι χαλάει το περιβάλλον του βουνού, ότι κάνει θόρυβο και υπάρχει ενόχληση στους οικισμούς που είναι κοντά, ότι κάνει ζημά στη χλωρίδα και την πανίδα, να δεχθώ ότι θέλετε, αλλά αυτά τα περι εμπρησμών για να μπουν ανεμογεννήτριες, είναι συνωμοσιολογίες. 

Την πιο αυστηρή νομοθεσία στον πλανήτη για οικολογικά θέματα, την έχει η Ε.,Ε . Η σχετική κοινοτική οδηγία για τα αιολικά πάρκα λέει ότι δεν αποκλείεται η υλοποίηση τους ακόμα και εντός Natura 2000!!! Υπάρχουν αποφάσεις του ΣΤΕ, υπάρχει η νομοθεσία.  Αν μια εταιρεία θέλει να βάλει ανεμογεννήτριες,  στα τέτοια της, να το πω απλά,  αν είναι δάσος. Αν μπει όμως φωτιά και καεί το μέρος, ακόμα και ήδη να έχει έχει εκδοθείη άδεια, καταστράφηκε, γιατί αυτόματα η περιοχή θα κριθεί αναδασωτέα  (και δεν το λέει απλά ένας νόμος, αλλά το το λέει το Σύνταγμα,) και η επένδυση, αν δεν ακυρωθεί, θα πάει πίσω. Πρέπει να τελειώνουμε  με αυτά. 

Image

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντονότατη καταιγίδα εδώ και 10-15 λεπτά με πολλά ηλεκτρικό και αρκετό νερό μας ξυπνησε …. Εντύπωση μου κάνει ο ζεστός αέρας παρά την πολύ βροχή εδώ και 10 λεπτά !

ποσο γάμο καιρός είναι αντί να τα ρίξει εκεί που το χρειάζονται με τις πυρκαγιές τα ρίχνει εδώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...