Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω ότι στο φόρουμ αυτό όλα τα παιδιά αγαπούν το δάσος τη φύση τα καιρικά φαινόμενα. Όσοι έχουμε παιδιά έχουμε προσπαθήσει να μεταδώσουμε αυτή την αγάπη και το ενδιαφέρον. Όμως μη γελιόμαστε.. Οι "αντίπαλοι" είναι πολλοί. Ήδη η διαδρομή στη ιπποκράτειο πολιτεία είναι κρανίου τόπος. Το ανεπανάληπτο ανέβασμα προς τη Πάρνηθα αποτελεί παρελθόν. Πόσους πραγματικά τους πληγώνει αυτό...?ελαχιστους...προσωπικα με όσους συναναστρεφομαι επαγγελματικα και ακόμα και αθλητικά έχουν πλήρη άγνοια για τη σημασία της πραγματικής φυσιολατρικης δράσης και απόλαυσης.. Υλιστική κοινωνία με ρομποτοειδη καθημερινότητα. Πιο πάνω τα παιδιά έγραψαν αυτά που πρέπει. Και η δική μας καθημερινότητα πλέον ασφυκτιά... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23.2 η ελάχιστη, 32 τώρα με αναπτύξεις προς Όλυμπο.

12-08-47-Webcam2.jpg.0e9feeeda28c8c512f2d804170de5462.jpg

 

Υ.γ μπράβο για την κατάσβεση της φωτιάς στην Πάρνηθα, μακάρι να τελειώσουμε επιτέλους με τις φωτιές στον Έβρο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, Χιών said:

Αν υπήρχαν εξαρχής αντιπυρικές ζώνες η φωτιά της Βαρυμπόμπης δεν θα είχε γιγαντωθεί τόσο ώστε να φτάσει μέχρι την εθνική και να την καβαλήσει.

Επίσης, άλλο μια φωτιά να περνάει με ταχύτητα φωτός κατακαίγοντας δάσος, και άλλο να περνάει πάνω από μια αντιπυρική ζώνη, με πολύ χαμηλότερη ταχύτητα και εξασθενημένη δυναμική. Η φωτιά του 2021 μπορεί να πέρασε σε ορισμένα σημεία την Εθνική Οδό από πάνω, αλλά ουσιαστικά οριοθετήθηκε στα πλαίσια αυτά και δεν έκαψε ιδιαίτερα μεγάλη έκταση από την άλλη πλευρά της Ε/Ο.

Μια αντιπυρική ζώνη είναι παράλληλα και ένα σημείο από όπου μπορούν να διέλθουν πυροσβεστικά και άνθρωποι πολύ πιο έυκολα σε σχέση με ένα πυκνό δάσος.

Επομένως οι αντιπυρικές ζώνες είναι απαραίτητες και δεν θα βλέπαμε ούτε τα φετινά αίσχη, ούτε τα αίσχη του 2021 εάν υπήρχαν. Έχω δει ιδίοις όμμασι φωτιά στην Αμφιλοχία να ξεκινάει στο δάσος πάνω από την πόλη και να σταματάει πρακτικά πριν φτάσουν τα πυροσβεστικά, αφού "έπεσε" σε αντιπυρική ζώνη και δεν είχε τι να κάψει. Το ίδιο θα μπορούσε να είχε συμβεί πρόπερσι στη Βαρυμπόμπη ή φέτος στη Φυλή.

Η φωτιά του 2021 πέρασε σε δύο σημεία την εθνική. Το ένα είναι το γνωστό video όπου όντως δεν προχώρησε. Στο άλλο σημείο όμως (στη Μαλακάσα), η φωτιά πέρασε και προχώρησε σημαντικά μέχρι που την έσβησαν στη λίμνη του Μαραθώνα και στους λόφους της Μαλακάσας. Και στα δύο σημεία το πλάτος ήταν γύρω στα 60μ.

Η Βαρυμπόπη τώρα, είχε (και έχει...) 3 αντιπυρικές των 20μ, που χρονολογούνται από τη δεκαετία του '60 και ήταν πεντακάθαρες, χωρίς χόρτα. Η φωτιά τις πέρασε άκοπα. Πέρα από το ανεπαρκές πλάτος, δεν ξέρω αν ανταποκρίνονταν στη σύγχρονη μορφή του δάσους γιατί εκεί που τελείωναν οι αντιπυρικές, το δάσος ήταν κανονικά συνεχόμενο! Ίσως τη δεκαετία του '60 το δάσος ήταν πιο μαζεμένο και οι συγκεκριμένες ζώνες είχαν νόημα.

Γενικά νομίζω κανένα μέτρο πρόληψης δεν έχει νόημα αν η φωτιά ξεκινά με εμπρησμό, γιατί απλά ο εμπρηστής μπορεί να διαλέξει το κατάλληλο σημείο. Για φωτιές από ατυχήματα (πχ. ΔΕΗ) κάτι μπορεί να γίνει αλλά πρέπει να είναι γνωστό πόσες φωτιές είναι εμπρησμός και πόσες ατύχημα. Αν οι εμπρησμοί είναι πολύ μεγάλο ποσοστό δε συμφέρει να ασχοληθείς με τιτάνια έργα όπως αντιπυρικές των 60μ σε μεγάλα μήκη.

 

antipirikes.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

23.2 η ελάχιστη, 32 τώρα με αναπτύξεις προς Όλυμπο.

12-08-47-Webcam2.jpg.0e9feeeda28c8c512f2d804170de5462.jpg

 

Υ.γ μπράβο για την κατάσβεση της φωτιάς στην Πάρνηθα, μακάρι να τελειώσουμε επιτέλους με τις φωτιές στον Έβρο...

Δεν αξιζει μπραβο οταν πλεον εχει καει το μεγαλύτερο μερος της. 

Ειναι το αυτονόητο οτι επρεπε να σβήσει καποια στιγμή. 

Δεν ξέρω γτ αλλα δεν νιωθω καμια ανακούφιση και να σβησει. 

Δεν υπάρχει μελλον στην Ελλάδα ποσο μαλλον στην Αττική για οσους αγαπουν τα δαση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://epirusonline.gr/eidiseis/ellada/epta-apopeires-emprismoy-stin-parnitha-mesa-se-dyo-ores/

νεα εστια  προς παρνηθα απο αυλωνα και απο το πρωι 7 αποπειρες!

τι να λεμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, olaficent είπε:

https://epirusonline.gr/eidiseis/ellada/epta-apopeires-emprismoy-stin-parnitha-mesa-se-dyo-ores/

νεα εστια  προς παρνηθα απο αυλωνα και απο το πρωι 7 αποπειρες!

τι να λεμε

Θελουν να την κάψουν ολοκληρη . Ειναι εμφανές... 

Με τον ανεμο να εχει μειωθει, ******** τυπου απο μετασχηματιστές και απο δεη και και και , ειναι απλα ******** που χεζουν για να πουν. 

Επισης ουτε μελίσσια ειναι οταν ειναι 3 εστιες σε σειρα με αποστασεις ουτε γερος που του καυλωσε να καψει χορτα. 

 

Ξερουμε τι ειναι και απλα ολα τα αλλα ειναι πολιτικα παιχνίδια. 

Βαρεθηκα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ από Αυλώνα και Σφενδάλη ανεβαίνουν 2 ασφάλτινοι και 3-4 χωμάτινοι δρόμοι. Πόσο δύσκολο είναι να βάλεις κάποιον να περιπολεί αφού έχεις 7 απόπειρες ήδη;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, Snow waves είπε:

Πιστεύω ότι στο φόρουμ αυτό όλα τα παιδιά αγαπούν το δάσος τη φύση τα καιρικά φαινόμενα. Όσοι έχουμε παιδιά έχουμε προσπαθήσει να μεταδώσουμε αυτή την αγάπη και το ενδιαφέρον. Όμως μη γελιόμαστε.. Οι "αντίπαλοι" είναι πολλοί. Ήδη η διαδρομή στη ιπποκράτειο πολιτεία είναι κρανίου τόπος. Το ανεπανάληπτο ανέβασμα προς τη Πάρνηθα αποτελεί παρελθόν. Πόσους πραγματικά τους πληγώνει αυτό...?ελαχιστους...προσωπικα με όσους συναναστρεφομαι επαγγελματικα και ακόμα και αθλητικά έχουν πλήρη άγνοια για τη σημασία της πραγματικής φυσιολατρικης δράσης και απόλαυσης.. Υλιστική κοινωνία με ρομποτοειδη καθημερινότητα. Πιο πάνω τα παιδιά έγραψαν αυτά που πρέπει. Και η δική μας καθημερινότητα πλέον ασφυκτιά... 

Τι να σου πω φιλε...Σαν να γραφω εγω...Δεν εχω αξιωθει να γινω πατερας..Αλλα αξιωθηκα να εχω εναν υπεροχο πατερα..Μ εμαθε να αγαπαω απλα τα αυτονοητα..Και σε μενα και στον αδερφο μου..Του ξεφυγαμε μονο στην ομαδα..🤣Αλλα τον σκεφτομαι καθε μερα...Γιατι μ εμαθε να αγαπω απλα πραγματα..Λιτα...

Ακομα και τωρα παω στη Παρνηθα και βουταω στο χιονι..Και με κραζει η γυναικα μου γιατι λερωνω τα ρουχα...Αλλα μεσα της χαιρεται...Ετσι ομως εμαθα..Ετσι μ εμαθε ο πατερας μου...Να μυριζω το κρυο,το χιονι οταν ερχεται,το ελατο....Ευτυχια...Τι να λεμε..Δεν ειμαι ουτε ορειβατης ουτε αθλητης...Απλα το βουνο ειναι μεσα μου..Κυλαει...Καποια παιδια εδω μεσα που ειναι αδερφια μου ξερουν..Μεχρι και στο γαμο μου..Το βουνο χωρεψα...Θ ανεβω και θα τραγουδησω στο πιο ψηλοτερο βουνο!!!Παντα στα καλα και στ ασχημα Παρνηθα ημουν...Οταν χωριζα,οταν ερωτευομουν,οταν εχασα τον πατερα μου...Οταν,οταν οταν,οταν.......Παντα εκει..Μονος η με παρεα...ΠΑΝΤΑ!!!Στη Παρνηθα!!!!

Αν αποκτησω παιδακια εκει θα τα πηγαινω..Οτι κι αν εχει μεινει...Απλα για να ξερουν..Θα τους διηγουμαι ιστοριες για τον μπαμπα τους,για τον παππου τους..Η Παρνηθα δεν ειναι απλα ενα βουνο..Ειναι μερος της ζωης μας..Ειναι η ζωη μας!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, majunior είπε:

Η φωτιά του 2021 πέρασε σε δύο σημεία την εθνική. Το ένα είναι το γνωστό video όπου όντως δεν προχώρησε. Στο άλλο σημείο όμως (στη Μαλακάσα), η φωτιά πέρασε και προχώρησε σημαντικά μέχρι που την έσβησαν στη λίμνη του Μαραθώνα και στους λόφους της Μαλακάσας. Και στα δύο σημεία το πλάτος ήταν γύρω στα 60μ.

Η Βαρυμπόπη τώρα, είχε (και έχει...) 3 αντιπυρικές των 20μ, που χρονολογούνται από τη δεκαετία του '60 και ήταν πεντακάθαρες, χωρίς χόρτα. Η φωτιά τις πέρασε άκοπα. Πέρα από το ανεπαρκές πλάτος, δεν ξέρω αν ανταποκρίνονταν στη σύγχρονη μορφή του δάσους γιατί εκεί που τελείωναν οι αντιπυρικές, το δάσος ήταν κανονικά συνεχόμενο! Ίσως τη δεκαετία του '60 το δάσος ήταν πιο μαζεμένο και οι συγκεκριμένες ζώνες είχαν νόημα.

Γενικά νομίζω κανένα μέτρο πρόληψης δεν έχει νόημα αν η φωτιά ξεκινά με εμπρησμό, γιατί απλά ο εμπρηστής μπορεί να διαλέξει το κατάλληλο σημείο. Για φωτιές από ατυχήματα (πχ. ΔΕΗ) κάτι μπορεί να γίνει αλλά πρέπει να είναι γνωστό πόσες φωτιές είναι εμπρησμός και πόσες ατύχημα. Αν οι εμπρησμοί είναι πολύ μεγάλο ποσοστό δε συμφέρει να ασχοληθείς με τιτάνια έργα όπως αντιπυρικές των 60μ σε μεγάλα μήκη.

 

antipirikes.png

Στην Μαλακάσα η φωτιά δεν προχώρησε .Σταμάτησε λίγα μέτρα αφού πέρασε. Αυτό έλειπε... Στο ύψος του Αγίου Στεφάνου όταν πέρασε ,σταμάτησε στην Λίμνη Μαραθώνα. Μάλιστα η φωτιά κινήθηκε ανατολικότερα αλλά για καλή μας τύχη έχει μεγάλη ρεματιά στο σημείο κι έτσι σταμάτησε η πορεία της φωτιάς. Να πούμε και ότι φυσούσε βοριάς κι όμως το ανατολικό όριο το έθεσε το ρέμα .Δηλαδή η τύχη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, majunior είπε:

Η φωτιά του 2021 πέρασε σε δύο σημεία την εθνική. Το ένα είναι το γνωστό video όπου όντως δεν προχώρησε. Στο άλλο σημείο όμως (στη Μαλακάσα), η φωτιά πέρασε και προχώρησε σημαντικά μέχρι που την έσβησαν στη λίμνη του Μαραθώνα και στους λόφους της Μαλακάσας. Και στα δύο σημεία το πλάτος ήταν γύρω στα 60μ.

Η Βαρυμπόπη τώρα, είχε (και έχει...) 3 αντιπυρικές των 20μ, που χρονολογούνται από τη δεκαετία του '60 και ήταν πεντακάθαρες, χωρίς χόρτα. Η φωτιά τις πέρασε άκοπα. Πέρα από το ανεπαρκές πλάτος, δεν ξέρω αν ανταποκρίνονταν στη σύγχρονη μορφή του δάσους γιατί εκεί που τελείωναν οι αντιπυρικές, το δάσος ήταν κανονικά συνεχόμενο! Ίσως τη δεκαετία του '60 το δάσος ήταν πιο μαζεμένο και οι συγκεκριμένες ζώνες είχαν νόημα.

Γενικά νομίζω κανένα μέτρο πρόληψης δεν έχει νόημα αν η φωτιά ξεκινά με εμπρησμό, γιατί απλά ο εμπρηστής μπορεί να διαλέξει το κατάλληλο σημείο. Για φωτιές από ατυχήματα (πχ. ΔΕΗ) κάτι μπορεί να γίνει αλλά πρέπει να είναι γνωστό πόσες φωτιές είναι εμπρησμός και πόσες ατύχημα. Αν οι εμπρησμοί είναι πολύ μεγάλο ποσοστό δε συμφέρει να ασχοληθείς με τιτάνια έργα όπως αντιπυρικές των 60μ σε μεγάλα μήκη.

 

antipirikes.png

Μπορείς να έχεις και τα 2 όμως. "Μέτωπο" απέναντι στους εμπρηστες και παράλληλα τη δημιουργία πρόληψης, μέρος της οποίας είναι οι αντιπυρικες ζώνες. Δεν αρκεί μόνο η αντιπυρικη, αλλά κάνει δουλειά! Αλλά οι εμπρηστες εξυπηρετούν συμφέροντα. Τα οποία φαίνονται ΜΕΤΑ τη φωτιά όπως: οικοδομικοί συνεταιρισμοι- καταπατητές, εταιρείες με ανεμογεννήτριες (αν και δεν είμαι σίγουρος για αυτές) κτλ. Επομένως ελέγχεις την εμπορευματοποίηση της γης και ουσιαστικά κόβεις το κίνητρο των εμπρηστων. Όταν όμως κι εσύ ως κράτος λειτουργείς πελατειακά (ψήφοι από αυτούς που χτίζουν αυθαίρετα, στήριξη οικονομική από εργολάβους προς τους πολιτικούς) κτλ, τότε....ΕΣΥ (το κράτος αλλά και εμείς οι ίδιοι) οπλιζουμε το χέρι των εμπρηστων. 

Σε όλο αυτό το σκηνικό έρχεται να προστεθεί και η "ρομποτοποιηση" των ανθρώπων στις πόλεις. Ελάχιστοι νοιάζονται για τα δάση. Όσοι νοιάζονται, είναι κάτι ρομαντικοί. Αλλά είναι λίγοι. Δεν επηρεάζουν τις εξελίξεις. Επομένως, το κράτος, ακόμα κι όταν δεν λειτουργεί πελατειακά, οπλίζοντας το χέρι των εμπρηστων, αδιαφορεί για τα δάση. Για αυτό και έχουμε αυτό το χάλι σε πρόληψη και καταστολή των πυρκαγιών. Για αυτό και βλέπεις να μην ασχολείται με τη ΔΕΗ η οποία επίσης έχει μερίδιο στις φωτιές (με τα καλώδια). Άρα.....δεν υπάρχει ελπίδα. 

Η ελπίδα θα έρθει όταν ο κόσμος καταλάβει και νιώσει ότι αυτός ο τρόπος ζωής δεν μπορεί να συνεχιστεί άλλο. Τοτε λοιπόν, όταν αρχίσει να στρέφεται προς τα δάση ΜΑΖΙΚΑ , θα αρχίσει η ανάκαμψη. Όταν το δάσος λειτουργήσει ως αντίβαρο στον σάπιο τρόπο ζωής. Τότε λοιπόν, το δάσος θα φέρνει ΛΕΦΤΑ. Όπως έφερνε παλιά και δεν άνοιγε ρουθούνι (τότε που τα χωριά είχαν κόσμο και ζούσαν από τα δάση). Όταν λοιπόν το δάσος φέρνει ΛΕΦΤΑ σε εταιρείες και γενικά σε κόσμο που τα αξιοποιεί εμπορικά, τότε να δεις πόσο πολύ θα τα προσέχουν. 

Σε αυτό τον κόσμο όπου καλώς ή κακώς (κακώς κατ εμέ) κυριαρχεί το κερδος, ο μόνος τρόπος να γίνει κάτι καλό για τα δάση, είναι να φέρουν ΠΟΛΛΑ χρήματα. Όταν γίνει αυτό, δεν θα ανοίγει ρουθούνι . Γιατί θα υπάρχει η αναγκαιότητα προστασίας τους 

Τώρα...απλά είναι 25 Αυγούστου 2023.

Τα ξαναλέμε σε καμία 10αρια χρόνια. Δεν θα αργήσει τόσο πολύ αυτή η φάση που περιγράφω. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στον Ελικώνα προσπαθεί να σβήσει η φωτιά και εκεί μόνη της στα ψηλά( τα ίδια με τα χθεσινά της Αττικής ) ακριβώς εκεί που αρχίζει πυκνό ελατοδάσος ,αλλά θέλει μια μικρή βοήθεια από κάποιον .  image.png.13fb0732ae3de14632534e88992193ae.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά τα κατάφεραν και στην Αυλώνα....το ξέραμε όλοι πως γίνεται προσπάθεια να ξεκινήσει φωτιά και από εκεί. Το κράτος όχι? Είναι απλά ηλίθιοι ,δεν τους νοιάζει καθόλου ή ήθελαν να μπει η φωτιά? Γιατί ένα από τα τρία είναι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μαντέψτε το Σάββατο ποιοι νομοί δεν θα πάρουν μυρωδιά απ τις βροχές ξανά. Γιατί να ναι όλα τόσο για τον π*** φέτος?? Μέχρι και ο καιρός κάνει τα πάντα να μας σπάσει τα νεύρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, menidi είπε:

Μπορείς να έχεις και τα 2 όμως. "Μέτωπο" απέναντι στους εμπρηστες και παράλληλα τη δημιουργία πρόληψης, μέρος της οποίας είναι οι αντιπυρικες ζώνες. Δεν αρκεί μόνο η αντιπυρικη, αλλά κάνει δουλειά! Αλλά οι εμπρηστες εξυπηρετούν συμφέροντα. Τα οποία φαίνονται ΜΕΤΑ τη φωτιά όπως: οικοδομικοί συνεταιρισμοι- καταπατητές, εταιρείες με ανεμογεννήτριες (αν και δεν είμαι σίγουρος για αυτές) κτλ. Επομένως ελέγχεις την εμπορευματοποίηση της γης και ουσιαστικά κόβεις το κίνητρο των εμπρηστων. Όταν όμως κι εσύ ως κράτος λειτουργείς πελατειακά (ψήφοι από αυτούς που χτίζουν αυθαίρετα, στήριξη οικονομική από εργολάβους προς τους πολιτικούς) κτλ, τότε....ΕΣΥ (το κράτος αλλά και εμείς οι ίδιοι) οπλιζουμε το χέρι των εμπρηστων. 

Σε όλο αυτό το σκηνικό έρχεται να προστεθεί και η "ρομποτοποιηση" των ανθρώπων στις πόλεις. Ελάχιστοι νοιάζονται για τα δάση. Όσοι νοιάζονται, είναι κάτι ρομαντικοί. Αλλά είναι λίγοι. Δεν επηρεάζουν τις εξελίξεις. Επομένως, το κράτος, ακόμα κι όταν δεν λειτουργεί πελατειακά, οπλίζοντας το χέρι των εμπρηστων, αδιαφορεί για τα δάση. Για αυτό και έχουμε αυτό το χάλι σε πρόληψη και καταστολή των πυρκαγιών. Για αυτό και βλέπεις να μην ασχολείται με τη ΔΕΗ η οποία επίσης έχει μερίδιο στις φωτιές (με τα καλώδια). Άρα.....δεν υπάρχει ελπίδα. 

Η ελπίδα θα έρθει όταν ο κόσμος καταλάβει και νιώσει ότι αυτός ο τρόπος ζωής δεν μπορεί να συνεχιστεί άλλο. Τοτε λοιπόν, όταν αρχίσει να στρέφεται προς τα δάση ΜΑΖΙΚΑ , θα αρχίσει η ανάκαμψη. Όταν το δάσος λειτουργήσει ως αντίβαρο στον σάπιο τρόπο ζωής. Τότε λοιπόν, το δάσος θα φέρνει ΛΕΦΤΑ. Όπως έφερνε παλιά και δεν άνοιγε ρουθούνι (τότε που τα χωριά είχαν κόσμο και ζούσαν από τα δάση). Όταν λοιπόν το δάσος φέρνει ΛΕΦΤΑ σε εταιρείες και γενικά σε κόσμο που τα αξιοποιεί εμπορικά, τότε να δεις πόσο πολύ θα τα προσέχουν. 

Σε αυτό τον κόσμο όπου καλώς ή κακώς (κακώς κατ εμέ) κυριαρχεί το κερδος, ο μόνος τρόπος να γίνει κάτι καλό για τα δάση, είναι να φέρουν ΠΟΛΛΑ χρήματα. Όταν γίνει αυτό, δεν θα ανοίγει ρουθούνι . Γιατί θα υπάρχει η αναγκαιότητα προστασίας τους 

Τώρα...απλά είναι 25 Αυγούστου 2023.

Τα ξαναλέμε σε καμία 10αρια χρόνια. Δεν θα αργήσει τόσο πολύ αυτή η φάση που περιγράφω. 

Θανάση τα γράφεις όλα πολύ ωραία . Διαφωνώ μόνο στο ότι τα δάση πρέπει να φέρουν χρήματα για να σωθούν .Δεν σώζεις τα δάση με κόσμο και λεφτά. Τα Δάση δεν θέλουν κόσμο, δεν θέλουν τουρισμό, δεν θέλουν αγώνες τρεξίματος ,πεζοπορίες συλλόγων ,τελεφερίκ κτλ .  Τα δάση θέλουν μικρές τοπικές κοινότητες ( χωριά ) που απλώς θα ζούνε και θα σέβονται ( έστω έμμεσα κι από ανάγκη ) τον τόπο . Αν καταστραφεί ο τόπος τους ,δεν θα μπορούν να ζήσουν. Η ανάγκη φέρνει τελικά την αγάπη και γενιά με την γενιά κυριαρχεί η αγάπη για τον τόπο αφού συνδέεσαι με βιώματα.

Υ. Γ  Ουτοπικές σκέψεις στην σημερινή καταναλωτική κοινωνία .Μην δίνεται σημασία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πηρε διαστάσεις τελικά.....

Ενω γίνονται τοσες αποπειρες σημερα απο το πρωί, γιατι δεν το προλαβαν και αυτο;...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

Πηρε διαστάσεις τελικά.....

Ενω γίνονται τοσες αποπειρες σημερα απο το πρωί, γιατι δεν το προλαβαν και αυτο;...

Γιατι ειμαστε ένα κ@λοχανείο,γιατί δε δίνει δεκάρα κανένας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αν είναι δυνατόν ρε φίλε... Με κατεύθυνση βλέπω προς Δερβενοχώρια ,αν καταλαβαίνω σωστά από το βίντεο. Για να δούμε μήπως την προλάβουν.

Να πούμε και ότι η φωτιά της Πάρνηθας στο πίσω/δυτικό μέρος έχει φτάσει στα σύνορα με την Βοιωτία .Το πρωί που ήμουν Ελευσίνα έβλεπα φωτιά σε κάποια κορυφή στα 900+ μέτρα. Πριν λίγο είχε και αναζωπύρωση σε αυτό το σημείο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Θανάση τα γράφεις όλα πολύ ωραία . Διαφωνώ μόνο στο ότι τα δάση πρέπει να φέρουν χρήματα για να σωθούν .Δεν σώζεις τα δάση με κόσμο και λεφτά. Τα Δάση δεν θέλουν κόσμο, δεν θέλουν τουρισμό, δεν θέλουν αγώνες τρεξίματος ,πεζοπορίες συλλόγων ,τελεφερίκ κτλ .  Τα δάση θέλουν μικρές τοπικές κοινότητες ( χωριά ) που απλώς θα ζούνε και θα σέβονται ( έστω έμμεσα κι από ανάγκη ) τον τόπο . Αν καταστραφεί ο τόπος τους ,δεν θα μπορούν να ζήσουν. Η ανάγκη φέρνει τελικά την αγάπη και γενιά με την γενιά κυριαρχεί η αγάπη για τον τόπο αφού συνδέεσαι με βιώματα.

Υ. Γ  Ουτοπικές σκέψεις στην σημερινή καταναλωτική κοινωνία .Μην δίνεται σημασία.

Συμφωνώ 1000%.

Απλά εγώ έγραψα με βάση το .....ας πούμε "ρεαλιστικό" σενάριο. Εντός της κοινωνίας που ζούμε. Το ιδανικό σενάριο είναι αυτό που περιγράφεις εσύ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κρατος που ειναι???

empty-shelves-john-travolta.gif

Καραστημενο...Και οποιος πιστευει κατι αντιθετο μαλλον ειναι ηλιθιος η εθελοτυφλει...!!!

Σεβομαι τους φιλους που εχουν το φορουμ αλλιως ηξερα τι επρεπε να γραψω.....

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Αν είναι δυνατόν ρε φίλε... Με κατεύθυνση βλέπω προς Δερβενοχώρια ,αν καταλαβαίνω σωστά από το βίντεο. Για να δούμε μήπως την προλάβουν.

Να πούμε και ότι η φωτιά της Πάρνηθας στο πίσω/δυτικό μέρος έχει φτάσει στα σύνορα με την Βοιωτία .Το πρωί που ήμουν Ελευσίνα έβλεπα φωτιά σε κάποια κορυφή στα 900+ μέτρα. Πριν λίγο είχε και αναζωπύρωση σε αυτό το σημείο.

Εχουν στερεψει τα λόγια φίλε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...