Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Απολογισμός ιστορικής κακοκαιρίας "Daniel"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αδιανόητη εικόνα που μόνο σε όνειρα καταστροφής έχω δει!! Τα πρώην Καρφούρ, μαζί με ότι υπήρχε με το παλιό σινεμά μπόουλινγκ 🎳 που είναι πάνω από 15 χρόνια κλειστά και ήταν σύμβολο της καλής τότε οικονομίας που είχαμε, και που όλοι οι Λάρισα οι λάτρευαν, η νοσταλγία για εκείνη την περιοχή απλά πήρε τελειωτικό χτύπημα.

 

https://m.youtube.com/watch?v=Ccvp7kNURgs

Φίλε, τα έζησα ως μικρό παιδί. Με Κόντινεντ, Europlex (αργότερα Ster Cinemas), Λαρισαϊκό, Μαλλιώρα. Δεκαετία '90 - 2000, εποχές που τώρα φαντάζουν από άλλον πλανήτη. Μου μαύρισε την ψυχή αυτό το βίντεο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Φίλε, τα έζησα ως μικρό παιδί. Με Κόντινεντ, Europlex (αργότερα Ster Cinemas), Λαρισαϊκό, Μαλλιώρα. Δεκαετία '90 - 2000, εποχές που τώρα φαντάζουν από άλλον πλανήτη. Μου μαύρισε την ψυχή αυτό το βίντεο. 

Ήταν νομίζω η ομορφότερη εποχή της Λάρισας και πραγματικά μου λείπει. Και δυστυχώς εδώ απλά είναι μαχαίρια στην καρδιά.. μου αρέσει που κάποτε ήλπιζα να ξανανοίξουν, αλλά προφανώς ήταν ουτοπία, τώρα είναι ουτοπία της ουτοπίας ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολες οι εικονες είναι τραγικες και σχεδον σουρεαλιστικες.Τα βλεπαμε καποτε στην τηλεοραση απο τους τυφωνες της αμερικης και λεγαμε οτι εδω ευτυχως δεν γινονται αυτα.Το δραματικοτερο της εικονας ειναι οι τεραστιες εκτασεις πνιγμενες στο νερο και τη λασπη.Απο κατω υπαρχουν θαμμενες ζωες,περιουσιες,κοποι,μόχθοι και αγώνες.Μ'εχει πιασει η απαισιοδοξια μου αποψε και μου φαινεται πως και η κοινωνια εχει βυθιστει στα ιδια λασπονερα.Τεσπα παω να την πεσω να επανελθω αυριο με το καλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αδιανόητη εικόνα που μόνο σε όνειρα καταστροφής έχω δει!! Τα πρώην Καρφούρ, μαζί με ότι υπήρχε με το παλιό σινεμά μπόουλινγκ 🎳 που είναι πάνω από 15 χρόνια κλειστά και ήταν σύμβολο της καλής τότε οικονομίας που είχαμε, και που όλοι οι Λάρισα οι λάτρευαν, η νοσταλγία για εκείνη την περιοχή απλά πήρε τελειωτικό χτύπημα.

 

https://m.youtube.com/watch?v=Ccvp7kNURgs

Ήμουν Σκλαβενίτη την Τρίτη, μαλλον ήταν η τελευταία φορά..ειχε και παιδότοπο.. τραγική έγινε η περιοχή..σαν τυφώνας Κατρίνα 😞

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγω προσωπικα τρεμω ακομα και κακοκαιρια 50μμ στις περιοχες αυτες. με πλεον κατεστραμενες τις οποιες λιγες υποδομες υπηρχαν για προστασια, τωρα και με το παραμικρο θα υπαρξουν τραγικα αποτελεσματα.
δυστυχως θελουμε ανομβρια για καιρο στις περιοχες εκει. για πολυ καιρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα δούλεψα από Πάρνηθα. Καταφύγιο Μπάφι. Μπορεί να μου πει κάποιο παιδί που ξέρει (πχ ο φίλος frost) αν αυτά τα πεύκα είναι ζωντανά; Είναι στο δρόμο από τελεφερίκ μέχρι πάνω. Έτσι είναι τα περισσότερα.

Σόρρυ που το βάζω έδω, αλλά και οι φωτιές...πριν λίγες ημέρες ήταν και μάλιστα έκαναν τρομερές ζημιές.

IMG_20230909_165838.jpg

IMG_20230909_170003.jpg

IMG_20230909_165137.jpg

IMG_20230909_165834.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Ήμουν Σκλαβενίτη την Τρίτη, μαλλον ήταν η τελευταία φορά..ειχε και παιδότοπο.. τραγική έγινε η περιοχή..σαν τυφώνας Κατρίνα 😞

Εμένα μου θύμισε κάτι από το τσουνάμι της Ιαπωνίας το 11. Προγνωστικά εκεί το νερό είναι ορμητικό, πλέον η συνέχεια του Πηνειού. Καλά ο Σκλαβενίτης τελείωσε, έχει 2 μέτρα νερό εκεί...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Σήμερα δούλεψα από Πάρνηθα. Καταφύγιο Μπάφι. Μπορεί να μου πει κάποιο παιδί που ξέρει (πχ ο φίλος frost) αν αυτά τα πεύκα είναι ζωντανά; Είναι στο δρόμο από τελεφερίκ μέχρι πάνω. Έτσι είναι τα περισσότερα.

Σόρρυ που το βάζω έδω, αλλά και οι φωτιές...πριν λίγες ημέρες ήταν και μάλιστα έκαναν τρομερές ζημιές.

IMG_20230909_165838.jpg

IMG_20230909_170003.jpg

IMG_20230909_165137.jpg

IMG_20230909_165834.jpg

αυτο δεν μπορει να φανει ακομα... δυστυχως απο του χρονου . και το μονο που ισως επιβιωνει σε τετοιες περιπτωσεις ειναι τα μεριστωματα προς τα πανω. υπαρχουν περιπτωσεις που τα πευκα πετανε μονο προς τα πανω αν επιβιωσουν και στην ουσια μενουν με πολυ μικρη κομη.
στην πρωτη εικονα πχ βλεπεις καποια κλαδια με πρασινο φυλλωμα πανω πανω σε μερικα. αυτα πχ ναι λογικα θα επιβιωσουν. τωρα για αυτα που εχουν μαραθει πληρως ( και ας μην καηκαν), αμφιβολλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

εγω προσωπικα τρεμω ακομα και κακοκαιρια 50μμ στις περιοχες αυτες. με πλεον κατεστραμενες τις οποιες λιγες υποδομες υπηρχαν για προστασια, τωρα και με το παραμικρο θα υπαρξουν τραγικα αποτελεσματα.
δυστυχως θελουμε ανομβρια για καιρο στις περιοχες εκει. για πολυ καιρο

Οδυσσέα τα δέντρα στο Αλκαζάρ κινδυνεύουν να σαπίσουν, αυτά που είναι κάτω από το νερό? Ποιο είναι το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να γίνει αυτό?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, menidi είπε:

Σήμερα δούλεψα από Πάρνηθα. Καταφύγιο Μπάφι. Μπορεί να μου πει κάποιο παιδί που ξέρει (πχ ο φίλος frost) αν αυτά τα πεύκα είναι ζωντανά; Είναι στο δρόμο από τελεφερίκ μέχρι πάνω. Έτσι είναι τα περισσότερα.

Σόρρυ που το βάζω έδω, αλλά και οι φωτιές...πριν λίγες ημέρες ήταν και μάλιστα έκαναν τρομερές ζημιές.

IMG_20230909_165838.jpg

IMG_20230909_170003.jpg

IMG_20230909_165137.jpg

IMG_20230909_165834.jpg

Τα περισσοτερα τελειωμενα ειναι.Ισως καποια λιγα πεταξουν λιγο φυλλωμα προς την κορυφη.Στο λεω εμπειρικα απο εδω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Οδυσσέα τα δέντρα στο Αλκαζάρ κινδυνεύουν να σαπίσουν, αυτά που είναι κάτω από το νερό? Ποιο είναι το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να γίνει αυτό?

δεν νομιζω οτι το σαπισμα ειναι ο κινδυνος οσο οι ασθενειες ( ειτε λογω μυκητων ειτε εντομων) .
ειλικρινα το θεμα της βλαστησης ειναι για πολλες μελετες εκει πλεον και θελει σοβαρη δουλεια για πολλους λογους σε ολη τη θεσσαλια.

πρεπει να μπουν γεωπονοι, γεωλογοι και δασολογοι( στις δασικες εκτασεις) και να εκπονησουν μελετες σοβαρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Οδυσσέα τα δέντρα στο Αλκαζάρ κινδυνεύουν να σαπίσουν, αυτά που είναι κάτω από το νερό? Ποιο είναι το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να γίνει αυτό?

να προσθεσω οτι το παρκο δεν θα ειναι το ιδιο και απο την αποψη βλαστησης.  σαπισμα θα εχουν οι θαμνοι πχ και τα καλλωπιστικά. τα δεντρα οχι, ωστοσο θα εχουν αλλα οπως σου ειπα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

απο περιεργεια τι ειδη φυτων υπηρχαν γενικοτερα στη λαρισα τοσο στο παρκο που ανεφερες , οσο και στις οχθες του πηνειου;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

απο περιεργεια τι ειδη φυτων υπηρχαν γενικοτερα στη λαρισα τοσο στο παρκο που ανεφερες , οσο και στις οχθες του πηνειου;

Θα σε γελάσω δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Γενικά έχει και αειθαλή και φυλλοβόλα πάντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, larissa_mare said:

Ήμουν Σκλαβενίτη την Τρίτη, μαλλον ήταν η τελευταία φορά..ειχε και παιδότοπο.. τραγική έγινε η περιοχή..σαν τυφώνας Κατρίνα 😞

Ενημερωτικά στον τυφώνα Κατρίνα έπεσαν λιγότερα απο τα μισά mmαπο ότι στη Θεσσαλία.Screenshot_20230910065105.png.4bcb10a49b46ce3b6be70a314775302f.png

Επεξεργάστηκε από Kibo
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, menidi said:

Σήμερα δούλεψα από Πάρνηθα. Καταφύγιο Μπάφι. Μπορεί να μου πει κάποιο παιδί που ξέρει (πχ ο φίλος frost) αν αυτά τα πεύκα είναι ζωντανά; Είναι στο δρόμο από τελεφερίκ μέχρι πάνω. Έτσι είναι τα περισσότερα.

Σόρρυ που το βάζω έδω, αλλά και οι φωτιές...πριν λίγες ημέρες ήταν και μάλιστα έκαναν τρομερές ζημιές.

IMG_20230909_165838.jpg

IMG_20230909_170003.jpg

IMG_20230909_165137.jpg

IMG_20230909_165834.jpg

 Στην Εύβοια το 90% των παρόμοιων δέντρων τελικά πέθανε . Ακόμα και μεγάλα γέρικα πεύκα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα..!!Εχετε το νου σας..Κυκλοφορουν πολλες fake φωτο σχετικα με τα σημεια της τραγωδιας..Καποιοι ακομα και τωρα προσπαθουν εκμεταλλευθουν το ολο θεμα για αλλους λογους προφανεις και μη..Ελεος ρε μλκς!!!!Ελεος...

Και μια δικη μου επισημανση..Ο στρατος επρεπε να ειναι ηδη σε ετοιμοτητα απο την Κυριακη το μεσημερι που εβγαλε εκτακτο η Ε.Μ.Υ.!!Και Δευτερα ξημερωματα οταν αρχιζαν αρχικα τα προβληματα στην Μαγνησια να βγει στους δρομους...Δε φταιει φυσικα ο στρατος αλλα εκεινοι που δεν του εδωσαν την εντολη να βγει..Το Υπουργειο Πολιτικης Κρισης και η Πολιτικη Προστασια εχουν 100% την ευθυνη..Δεν ξερω ποιο θα ηταν το αποτελεσμα εαν ειχε βγει νωριτερα ο στρατος,ξερω ομως οτι περισσοτερος κοσμος θα ειχε απομακρυνθει με μεγαλυτερη ταχυτητα αλλα και ασφαλεια πολυ νωριτερα και οχι κατοπιν εορτης..Κατα συνεπεια θα ειχαμε λιγοτερα θυματα...Ισως...

Αλιμος 06/09...Ακουστε βροχη και δειτε συχνοτητα αστραπων!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά. Το μόνο καλό είναι η υπέροχη θερμοκρασία που έπεσε στους 18.8. Βλέπω τα βίντεο από τη Λάρισα και είναι σοκαριστικά πραγματικά. Τι κάνει όλος αυτός ο κόσμος; Που πάει; Γιατί πες ότι μένεις στον δεύτερο όροφο και το σπίτι είναι εντάξει, τι κάνεις όμως; Τι τρως; Πως να πας να πάρεις πράγματα; Και που; Μένουν εκεί ή έχουν φύγει όλοι; Πραγματικά δεν μπορώ να το διανοηθώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κερατεα..06/09..Απιστευτη ενταση...!!!Ειδικα προς το τελος του βιντεο.

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Kibo είπε:

 Στην Εύβοια το 90% των παρόμοιων δέντρων τελικά πέθανε . Ακόμα και μεγάλα γέρικα πεύκα.

Διαγορετικες πυρκαγιές μεταξυ τους. Στην Εύβοια δεν γινοταν να υπαρξουν νησιδες πευκων που επιβιωσαν εστω και ημικαμμενα. Ηταν πυρκαγια μεικτη( επικορυφη και ερπουσα) .

Στην παρνηθα ηταν πιο γρηγορη και ηταν συχνότερα ερπουσα απλα . 

Οπως και να εχει ειναι αλλο θεμα αυτο και θελει πιο εκτενη συζήτηση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 ώρες πριν, Κώστας. είπε:

Εγώ έχω αγγλοποιηθει σε τετοια θέματα .

Δεν μπορώ τις τσιριδες, τους πανικους, τις μεγαλοστομιες και τις επαναστασεις .

 

Θέλω ησυχία, ηρεμία, όχι πανικους, δουλειά και ΒΛΕΠΟΥΜΕ μπροστά.

 

Δεν είδα έναν Αγγλο να λέει. Γα....το κρατος. Σε οτιδήποτε θέμα. Στο ότι περιμένει 12 ώρες στα επείγοντα, στο ότι πεθάνε η μάνα του ενώ περιμενε στα επείγοντα και δεν είχε γιατρους να τη δουν, στο ότι πλημμυρισε το σπίτι του, στο ότι έμεινε χωρίς νερό περυσι στη ξηρασια, στο ότι δεν έχει τραινα να πάει πουθενά, στο ότι χαλαει το τραινο και μένει 50 λεπτα σταματημενος μες τη μέση του πουθενά .

 

Αχνα.  Κιχ. Υπομονή.  Θα φτιαξουν. Δε σε φταιει κανένας. Δεν σε φταιει το κρατος. Το κρατος είμαστε εμείς. 

 

Βγαζουν το σκασμο και τελείωσε η υπόθεση. 

Εγώ είχα μείνει μια φορά με το τραινο που χαλασε να περιμένουμε να ξεκινήσει το τραινο κι είχα σκασει. Κοντευα να εκραγω.  Γ... τα τραινα σας. 

Κι όλοι καθονταν εκάναν καλαμπουρι και ελεγαν..οκ. Θα ξεκινήσει  κάποτε.

 

Και για πιο σοβαρά θέματα. Πεθαινει ο άλλος τραγικά .  Δεν ερχεται το ασθενοφορο. Δεν ουρλιαζουν.

 

Πειτε το όπως θελετε αλλά προτιμώ αυτό το σύστημα. 

Τι συγκρίνεις τώρα βρε Κώστα...από τη μία ένα κράτος οργανωμένο στα πλαίσια της προτεσταντικής ηθικής (έχει αλλά σοβαρά μειονεκτήματα αυτού του είδους η οργάνωση που δεν είναι του παρόντος) που οκ σας έχει εκπαιδεύσει να βγάζετε το σκασμό με το να σας παρέχει ανεκτά επίπεδα ασφάλειας, οργάνωσης, αξιοκρατίας στον εργασιακό τομέα, ατομικής - συλλογικής παιδείας κλπ (και χίλια μπράβο γι' αυτές τις παροχές) και απ' την άλλη έχεις την ελλαδίτσα που πνίγεσαι με το ντανιέλο το τέρας της φύσης και το ίδιο πνίγεσαι με μια νεροποντή μισής ώρας στη Βασιλίσσης Σοφίας. Θα μου πεις ότι εμείς οι πολίτες είμαστε το κράτος κλπ κλπ. Οκ σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα η πλειοψηφία καθορίζει τους κυβερνώντες και την πορεία της χώρας κλπ. Αν η πλειοψηφία δεν έχει παιδεία, έχει κακή νοοτροπία και συντηρεί διαχρονικά ένα διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα, η μειοψηφία που επιθυμεί δικαιοσύνη, αξιοκρατία, οργάνωση, σεβασμό στο συνάνθρωπο και στην κοινωνία τί πρέπει να κάνει? Δύο είναι οι λύσεις...ή θα διαμαρτύρεται και θα επισημαίνει τα κακώς κείμενα μπας και ξυπνήσουν και οι υπόλοιποι που κοιμούνται και αλλάξει κάτι προς το καλύτερο ή μεταναστεύει σε πιο οργανωμένη χώρα και βγάζει το σκασμό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Καλημέρα παιδιά. Το μόνο καλό είναι η υπέροχη θερμοκρασία που έπεσε στους 18.8. Βλέπω τα βίντεο από τη Λάρισα και είναι σοκαριστικά πραγματικά. Τι κάνει όλος αυτός ο κόσμος; Που πάει; Γιατί πες ότι μένεις στον δεύτερο όροφο και το σπίτι είναι εντάξει, τι κάνεις όμως; Τι τρως; Πως να πας να πάρεις πράγματα; Και που; Μένουν εκεί ή έχουν φύγει όλοι; Πραγματικά δεν μπορώ να το διανοηθώ 

Ο κόσμος δύσκολα πλυμμηρισαν υπόγεια μιλάμε για συνοικία χιλιάδων 5-7 χιλ , οχι ολοι βεβαίως αλλά μένουν απο εσω και απο εκει..και έχουν μεγάλη ανηφόρα μπροστά . Και επίσης πολλοί πλημμυροπαθεις και από άλλες συνοικίες, και από γύρω χωριά, και τα παράλια περιμένουν ακομη τα νερά...

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Frostfang8 είπε:

Διαγορετικες πυρκαγιές μεταξυ τους. Στην Εύβοια δεν γινοταν να υπαρξουν νησιδες πευκων που επιβιωσαν εστω και ημικαμμενα. Ηταν πυρκαγια μεικτη( επικορυφη και ερπουσα) .

Στην παρνηθα ηταν πιο γρηγορη και ηταν συχνότερα ερπουσα απλα . 

Οπως και να εχει ειναι αλλο θεμα αυτο και θελει πιο εκτενη συζήτηση.

Ιδιες ήταν φιλε.Ετσι καιγονται τα πευκοδαση στη χωρα μας.Με επικορυφες οπου φυσικα καιγεται και η επιφανειακη βλαστηση(ας την ονομασουμε αυθαιρετα μικτη).Τα οποια πευκα στις φωτο του Θαναση εχουν αυτην την εικονα ειναι λογω του οτι ηταν κοντα στο δρομο και ηταν προσβασιμα στις πυροσβεστικες δυναμεις και οχι γιατι η φωτια ηταν ερπουσα.Ειναι αδυνατον να υπαρξει καθαρα ερπουσα φωτια σε δασος χαλεπιου πευκης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...