Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Απολογισμός ιστορικής κακοκαιρίας "Daniel"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Μεσα σε 30 ωρες ο στρστος τοποθετησε γεφυρα τυπου"Μπελευ" στα Καλα νερα του Πηλιου,βαρους 16 τονων και ουσιαστικα ενωνει τον Βολο με το νοτιο Πηλιο ξανα μετα την ελευση του Daniel.

Οι γεφυρες του κρατους κανουν χρονια να γινουν,τα μισα λεφτα καπου χανονται και μετα απο λιγα χρονια οι γεφυρες αυτες ολως τυχαιως ξαναπεφτουν...Δεν κρινω...Ουτε κατακρινω .Αυτα ειναι δεδομενα..!!Δεν μπαινω σε παραδειγματα για να μην κουρασω...Δεκαδες μονο απο τη Θεσσαλια εχω...

Και την ιδια ακριβως γεφυρα να εχτιζε το κρατος οχι 30 ωρες αλλα 30 χρονια θα θελε..Δημοπρασιες εργου..Ποιος εργολαβος θα σκασει τα περισσοτερα φραγκα για να παρει το εργο..Και μετα οταν ο τυχερος το παρει με το 1/3 των χρηματων θα χτισει τη γεφυρα η οποια θα ειναι και ελαττωματικη και στην πρωτη καταιγιδα,θα βγαλει κουσουρια..Αλλα ξεχασα..Η κλιματικη αλλαγη θα φταιει και μονο!!!Αυτη ειναι η μεταπολεμικη Ελλαδιτσα...

376787532_186340474476702_5181294013687688204_n.jpg

Σάκγ αν η γέφυρα του στρατού  ήταν στη θέση της παλιάς, όταν κατέβαινε το πολύ νερό μαζί με τα βράχια, δέντρα και ότι άλλο κατεβάινε, δεν θα γκρεμιζόταν απλώς, αλλά μπορεί τα κομμάτια της να εκσφενδονίζοταν έως την Αλόννησο. 😂

Όλα έχουν κάποιο όριο απέναντι στη "δυναμη" του νερού. Αν παρατηρήσεις στο πλάνο παρακάτω, η γεφυρα του Ξηριά , δεν κατέρρευσε η ίδια, όπως γράφουν, άλλα αυτός ο τεράστιος όγκος νερού που κατέβηκε με ταχύτητα, επειδή έβρισκε προφανώς εμπόδιο στη γέφυρα, "έσκαψε" και παρέσυρε την άσφαλτο, εκεί που τελειωνει η γέφυρα. 

image.png.40c9b3b51ae0476bd38f940c8b47b4de.png

 

και εδώ το βίντεο:

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, isnow said:

Πάντως με πολύ πρόχειρη ανάζητηση..η Θεσσαλία δεν πλυμμυριζει κάθε 15χιλιαδες χρόνια.. πολύ συχνότερα..αναζήτηση για περιοχή Λάρισας από άρθρο του κολυδα:

Screenshot_2023-09-10-16-20-24-005_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-09-10-16-20-13-191_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-09-10-16-20-06-005_com.android.chrome.jpg

Ξέρουμε όμως ότι και με τα μισά χιλιοστά μπορεί να πλημμυρίσει. Το ζητούμενο είναι κάθε πότε πέφτουν 700μμ πχ στην Καρδίτσα? Σίγουρα όχι και πολύ συχνά. Στατιστικά πόσες τυπικές αποκλίσεις πάνω είναι από το νορμάλ του Σεπτεμβρίου? 

Έτσι υπολογίζονται οι πιθανότητες, σε συνάρτηση με το χρόνο με κάποιο μέσο όρο συστημάτων που επηρεάζουν την εκάστοτε περιοχή. Μαθηματικά είναι, συνωμοσίες δεν υπάρχουν! Το αν είναι σωστός ο υπολογισμός με τα 1000 5000 ή οσα χρόνια ηταν δεν το γνωρίζω αλλά δεν έχω λόγο και να το αμφισβητήσω. 

Άμα κρίνουμε από την δεύτερη μεγαλύτερη καταγραφή υετού στη Θεσσαλία που έχουμε στα αρχεία, σιγουρα ο Ντάνιελ ξεχωρίζει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μερικές εικόνες από τώρα, και η τελευταία δείχνει πόσο έχει πέσει η στάθμη.

 

IMG_20230910_233129.jpg

IMG_20230910_233139.jpg

IMG_20230910_233245.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 9/9/2023 at 12:13 ΠΜ, Kibo είπε:

Οχι αναγκαστικά. Ποσοι πεθαναν στο ναυαγιο στη  πυλο? Ενα γενικό νουμερο ανευ αποδειξεως το ξερουμε πχ 500 Αλλα μπορει και 300 μπορει και 800. Νουμερα και ξεχναμε οτι ειναι ζωες και αυτοματα υποβαθμιζουμε το γεγονος.Που ειναι η λιστα με τους αγνουμενους?  Το κολπο ειναι να μην κανεις λιστες αγνουμενων (Επισημα νομιζω 4 ειναι ενω ξερουμε οτι ειναι δεκαδες απο τις μαρτυριες), δεν υπαρχει λιστα αρα δεν γινεται ΑΜΕΣΑ η αναζητηση και ουτως ή αλλως μετα το δεκαημερο δεν ψαχνεις για κανενα. Με τους τονους λασπης πολλοι νεκροι δεν θα βρεθουν ποτε. Με λιγο τυχη ενα (τυχαια νουμερα ετσι?) τους 200 τους κανεις να δειχνουν 50.  
Προσοχη δεν λεω οτι καποιος θα κρυψει αριθμους απλα περιγραφω τον τροπο που γινεται!!

Το πόσοι ακριβώς πέθαναν στο ναυάγιο στην Πύλο, δεν θα το μάθει κανένας, γιατί πολύ απλά, το πλοίο δεν έστειλε λίστα επιβατών στο λιμενικό της Λιβυής για να ξέρουμε πόσοι ήταν. Καθάρματα λαθροδιακινητές το είχαν και μετέφεραν λαθρομετανάστες, που αναζητούσαν μιά καλύτερη ζωή.  Από μαρτυρίες π.χ. το Πακιστάν λέει ότι οι δικοί του ήταν πάνω από 350.  Το πόσοι όμως ακριβώς μπήκαν μέσα, παίζει ούτε οι ίδιοι που τους έβαλαν, να μη γνωρίζουν.  Κανένα κόλπο δεν υπάρχει.

Το πλοίο έφυγε από τη Λιβύη και πήγαινε Ιταλία και επειδή ναυάγησε στα ανοιχτά της χώρας κάποιοι που τυγχάνουν ελληνόφωνοι προσπάθησαν να μας μπλέξουν για τους γνωστούς λόγους. Καμία υποβάθμιση δεν εγινε για αυτή τη τραγωδία, απλά κάποιοι ως συνήθως προσπάθησαν να κερδίσουν από αυτό. 

Επομένως από μόνο του το παράδειγμα αυτό, είναι κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον, άστοχο. 

Το ποιοι θα είναι στο τέλος οι νεκροί και οι αγνοούμενοι σε αυτην την κακοκαιρία, όμως, δε μπορεί να μείνει κρυφό. Ο Παλαμάς δεν είναι πολυκατοικία π.χ της  Μιχαήλ. Βόδα στην Αθήνα, να μένουν 100 άγνωστοι μεταξύ τους. Να νοικιάζει ο άλλος το υπόγειο σε έναν και αυτός με τη σειρά του να  βάζει μέσα  επί πληρωμή και άλλους 5-10 διαφορετικούς κάθε μέρα.  Ένα μεγάλο χωριό είναι ο Παλαμάς. Όλοι γνωρίζονται. Και επομένως όποιος δεν βρέθηκε μετά την πλημμύρα και εκεί αλλά και σε οποιοδήποτε άλλο χωρίο έχει δηλωθεί ως αγνοούμενος. Τελεία. Το να μην έχει δηλωθεί κάποιος ως αγνοούμενος που τυχαία βρέθηκε στην περιοχή και κανείς δεν γνώριζε για την εκεί παρουσία του, δεν υπάρχει κανένα νόημα να το συζητάμε. 

Ακόμα και αυτόν, όμως, αν τον βρουν νεκρό, θα τον δηλώσουν ως ανευρεθέντα και εφόσον δεν αναγνωρίσθει, μη ταυτοποιηθέντα. 

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μερικές εικόνες από τώρα, και η τελευταία δείχνει πόσο έχει πέσει η στάθμη.

 

IMG_20230910_233129.jpg

IMG_20230910_233139.jpg

IMG_20230910_233245.jpg

Ε δεν υπάρχει θεμα για την πόλη τώρα άρχισε η μάχη με την λάσπη... πάντως όποιος θέλει σασπένς να έρθει Λάρισα. Ολο και καποια κριση την επόμενη τριετία 😉

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 8/9/2023 at 7:10 ΜΜ, Seventower είπε:

Σορρυ παίδες σβήστε τα να μην έχεται κανένα πρόβλημα εγώ εδώ θα είμαι άλλωστε το έγραψα κιόλας στο μυν επειδή ξέρω το στάτους. Δεν τα χω με έναν αλλά με όλους τους πολιτικούς δεν μπορούν να χωρίσουν δύο γαιδαρων άχυρα. Τελος σβήστε τα όλα συγνώμη και πάλι 

Φίλε μου καλά. ταλές...αλλά

Όταν επεμβαίνει ο στρατός σημαίνει ότι το υπόλοιπο κράτος δεν μπορεί ενώ ωφείλει να τα καταφέρει,το αίτημα της Πολιτείας προς τον στρατό είναι αναγκαίο για να μην επεμβαίνει ό στρατός από μόνος του(το κανε ο Παπαδόπουλος),γνώμη μου είναι ότι το αίτημα  έπρεπε να είχε υποβληθεί από την Κυριακή με αυτούς τους χάρτες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 9/9/2023 at 9:58 ΠΜ, Kibo είπε:

Η κυρία Βασιλάκου είναι απλή κάτοικος του χωριού Παλαμάς από ότι είδα. Ίσως να έγινε έτσι ίσως όμως και όχι!!

Και σωστά, το τοποθέτησες  γιατί αν έμπαινες στo facebook  της μοναδικής με αυτά τα στοιχεία (δεν ήταν Βασιλάκου, αλλιώς λέγεται) που δηλώνει δημότης Παλαμά, - άρα  πιθανότατα πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο, θα καταλάβαινες (αν βεβαίως είναι το ίδιο πρόσωπο) 

Το διόρθωσα, είχε κλείσει το προφίλ, αλλά άνοιξε πάλι.

Αυτό μου φάνηκε πολύ πιο λογικό να έχει σύμβεί:

https://www.larissanet.gr/2023/09/08/h-theoria-oti-espasan-fragma-gia-na-sosoun-tin-karditsa-kai-epnixan-ton-palama/

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα από Παραπόταμο Τρικάλων! Δεν μπαίνω συχνά στο τσατ γιατί όλη μέρα ασχολούμαι με το σπίτι, να καθαρίσω τη λάσπη και τα νερά, να πετάξω έπιπλα κλπ. Ευτυχώς η εικόνα του χωριού είναι καλύτερη, τα νερά υποχώρησαν και στα γύρω χωριά, θύματα δεν έχουμε παρά μόνο υλικές ζημιές σε δρόμους και σπίτια, πολλά από αυτά έχουν γκρεμιστεί. Το ρεύμα έχει επανέλθει κανονικά, αλλα το νερό σε όλο το Δήμο Πύλης δεν είναι πόσιμο. Κατά τα αλλα η ζωη αρχίζει να κυλά ξανά ομαλά όπως και στην πόλη των Τρικάλων. Βέβαια τα νεκρά ζώα είναι πολλά δυστυχώς και οι κατεστραμμένες εκτάσεις χιλιάδες στρέμματα. Όλα βαίνουν προς το καλύτερο μέρα με την ημέρα. Καλή δύναμη σε όσους παλεύουν με το θηρίο στη θεσσαλια και οπουδήποτε αλλου στην Ελλάδα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Fotis είπε:

Καλησπερα από Παραπόταμο Τρικάλων! Δεν μπαίνω συχνά στο τσατ γιατί όλη μέρα ασχολούμαι με το σπίτι, να καθαρίσω τη λάσπη και τα νερά, να πετάξω έπιπλα κλπ. Ευτυχώς η εικόνα του χωριού είναι καλύτερη, τα νερά υποχώρησαν και στα γύρω χωριά, θύματα δεν έχουμε παρά μόνο υλικές ζημιές σε δρόμους και σπίτια, πολλά από αυτά έχουν γκρεμιστεί. Το ρεύμα έχει επανέλθει κανονικά, αλλα το νερό σε όλο το Δήμο Πύλης δεν είναι πόσιμο. Κατά τα αλλα η ζωη αρχίζει να κυλά ξανά ομαλά όπως και στην πόλη των Τρικάλων. Βέβαια τα νεκρά ζώα είναι πολλά δυστυχώς και οι κατεστραμμένες εκτάσεις χιλιάδες στρέμματα. Όλα βαίνουν προς το καλύτερο μέρα με την ημέρα. Καλή δύναμη σε όσους παλεύουν με το θηρίο στη θεσσαλια και οπουδήποτε αλλου στην Ελλάδα!

Καλή δύναμη φίλε μου. Μπραβο για τη καθαρη και θετική σκέψη και την ψυχραιμία σου σε τέτοιες δύσκολες περιπτώσεις. Όλα θα φτιάξουν όπως κι εσύ είπες! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα χωριά ξέρουν ακόμα και το πόσα εκατοστά την έχει ο γείτονας. Λέτε να υπάρχουν αγνοούμενοι και να μην έχουν δηλωθεί και να βρίσκονται κάτω από τις λάσπες; Αυτά ΔΕΝ ΓΊΝΟΝΤΑΙ 

Καληνύχτα στην παρέα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ένα μικρό βίντεο από μένα, που τραβήχτηκε στις 20.06 της 06/09/2023 από την Κάρυστο.  Νομίζω είναι αρκετά εντυπωσιακό. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, galatsioths είπε:

Καλή δύναμη φίλε μου. Μπραβο για τη καθαρη και θετική σκέψη και την ψυχραιμία σου σε τέτοιες δύσκολες περιπτώσεις. Όλα θα φτιάξουν όπως κι εσύ είπες! 

Να σαι καλα φίλε μου! Πιστεύω σε τέτοιες δύσκολες στιγμές η ψύχραιμα σώζει ζωές.. επίσης σε αυτές τις δύσκολες στιγμές πρέπει να είμαστε άνθρωποι και να κοιτάμε τον συνάνθρωπό μας ακόμα και αν δεν μιλάμε κάθε μερα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Fotis καλή δύναμη και κουράγιο... Δυστυχώς έχω και γω δύο φίλους που χάσανε περιουσία, στη Φωτάδα και στη Λεπτοκαρυά και πολλούς γνωστούς από διάφορα σημεία στην πόλη κι εκτός αυτής. Τι να πω, η σκέψη μου σ' όσους επλήγησαν και ένα καλύτερο αύριο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλυβια Αττικης.Ξημερωματα Πεμπτης 07/09.Πολεμος!! Η δυναμικη του daniel αποτυπωνεται και απο το πως συνεχιζει εστω και στα τελειωματα του να επηρεαζει και την Λιβυη.Το δευτερο βιντεο.

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπαρχει τεραστια κινητοποιηση για βοηθεια στη Θεσσαλια...Ευτυχως που υπαρχει εθελοντισμος...Δεν λεω οτι δεν γινονται και λαθη..Αλλα πραγματικα εχουν βοηθησει πολυ κοσμο...Αξιοι συγχαρητηριων ομως ειναι και οι Ελληνες πολιτες που ειναι αρωγοι σε ολο αυτο και προσφερει ο καθενας οτι μπορει..Εμεις μαλλον ανεβαινουμε Παρασκευη με 10 φορτηγα τιγκα σε παλετες με νερα και χυμους αλλα και διαφορων ειδων αγαθα που συλλεγουμε απο πολιτες της Μανδρας και της Ελευσινας..

Η πλημμυρα δεν αφορα τη Θεσσαλια..Αλλα ολη την Ελλαδα..Και πολυ συντομα θα καταλαβουμε ολοι οτι το προβλημα αφορα ολη την χωρα και οι συνεπειες αυτου..Οσο πιο γρηγορα επιστρεψει η κανονικοτητα στη Θεσσαλια τοσο πιο γρηγορα θα ορθοποδησει και η υπολοιπη χωρα αλλα και η οικονομια της..

Φιλαρακια απο τη Θεσσαλια οτι χρειαστειτε στειλτε μου...Για να μη στελνω στον καθενα ξεχωριστα...Οτι ειδους βοηθεια..Εδω μεσα ειμαστε ενα καλο παρεακι..Με καποιους και κατι παραπανω..Αλλα δεν εχει σημασια εαν γνωριζομαστε η οχι...Σε τετοιες περιπτωσεις πρεπει να βοηθαμε οσο μπορουμε και οποιους μπορουμε..Ισως να κανουμε και κατι συλλογικα ως φορουμ οπως τονισε ο Γιωργος..Κουραγιο και να μην ξεχνατε...Δεν ειστε μονοι...

Οι δημοσιογραφοι και οι καρεκλοκενταυροι γρηγορα θα εξαφανιστουν..Οταν πεσουν τα νερα το θεμα δεν θα πουλαει πια...Εκει θα φανει ποιος θελει πραγματικα να προσφερει...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κακοκαιρία Daniel - Θεσσαλία: Σε 18 μέτρα ύψος έφτασαν τα νερά στην κοιλάδα των Τεμπών - Στους 15 οι νεκροί από τη θεομηνία

 

https://www.protothema.gr/greece/article/1411017/kakokairia-daniel-thessalia-se-18-metra-upsos-eftasan-ta-nera-stin-koilada-ton-tebon-shedon-kalupsan-tin-kremasti-gefura/

Είναι συγκλονιστική η εικόνα από τη γέφυρα! 

 

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως είπαμε θυσιάστηκαν τα χωριά τα οποία ακόμη πλημμυρίζουν.. έσπασε η γέφυρα της Αγίας Παρασκευής Τεμπών και ακόμη πλημμυρίζουν εκεί γύρω χωριά..αλλα σκεφτείτε αν πλημμύρισε άλλη συνοικία θα έφτανε νοσοκομείο κλπ..τα προβληματα.θα ήταν επιβίωσης..οχι οτι τώρα ειναι καλύτερα.μβρωμαει πετρέλαιο ολη ι Ιωωανινων..απο τις μεγαλύτερες καταστροφές και ακόμη απολογισμός δεν μπορεί να γίνει ειναι εν εξελίξει στα πέριξ τκ φαινόμενο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Η πλημμυρα δεν αφορα τη Θεσσαλια..Αλλα ολη την Ελλαδα..Και πολυ συντομα θα καταλαβουμε ολοι οτι το προβλημα αφορα ολη την χωρα και οι συνεπειες αυτου..Οσο πιο γρηγορα επιστρεψει η κανονικοτητα στη Θεσσαλια τοσο πιο γρηγορα θα ορθοποδησει και η υπολοιπη χωρα αλλα και η οικονομια της..

Πόσο μα πόσο συμφωνώ με αυτό! Και πολύ φοβάμαι ότι η έλλειψη σε κάποια αγαθά που παράγει η Θεσσαλία όπως το βαμβάκι, και το καλαμπόκι, και ως ένα βαθμό και το σιτάρι, θα είναι πραγματικά μακροχρόνιες.  Δεν είμαι σίγουρος ότι καλλιέργειες όπως αυτές μπορούν ευκολα να ορθοποδήσουν.  Επιπλέον φοβάμαι ειδικά στα χωριά της Θεσσαλίας και τον κίνδυνο μολυνσματικών ασθενειών....

Επί τη ευκαιρία Σάκη, στο προηγούμενό σου post με τα 2 βίντεο, το δεύτερο βίντεο είναι από Λιβύη? Εϊδα χθες Βεγγάζη και Τομπρούκ ότι σημειώθηκαν ισχυρότατες καταιγίδες (σπάνιες για την περιοχή τέτοια εποχή)

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, gakhun said:

Και σωστά, το τοποθέτησες  γιατί αν έμπαινες στo facebook  της μοναδικής με αυτά τα στοιχεία (δεν ήταν Βασιλάκου, αλλιώς λέγεται) που δηλώνει δημότης Παλαμά, - άρα  πιθανότατα πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο, θα καταλάβαινες (αν βεβαίως είναι το ίδιο πρόσωπο) 

Το διόρθωσα, είχε κλείσει το προφίλ, αλλά άνοιξε πάλι.

Αυτό μου φάνηκε πολύ πιο λογικό να έχει σύμβεί:

https://www.larissanet.gr/2023/09/08/h-theoria-oti-espasan-fragma-gia-na-sosoun-tin-karditsa-kai-epnixan-ton-palama/

χαχαχ το οτοκορεκτ το αλλαξε . Δεν εχει σημασια το ονομα σημασια εχει να μην πιστεύουμε οτι ακουμε. 
Σχετικά με το ναυαγιο της Πύλου θα ηθελα να σου επισημάνω το γεγονος οτι ουσιαστικα έκλεψαν ο Ελληνικές αρχές  τα κινητα απο τους διασωθέντες και πως τους απαγορεύσαν να εχουν επαφες με δικηγόρους για μέρες καταπατώντας διεθνείς νομοθεσίες ούτε τους αφησαν αν έρθουν σε επαφη με συγγενείς τους που βρισκόντουσαν έξω απο το την δομή και είχαν έρθει στην Ελλαδα να τους παραλάβουν ή και το γεγονος πως βρέθηκαν ¨ξεχασμένα΄΄ σε σκαφος του λιμενικού 20 μερες μετα!! 25 κινητα τηλεφωνα καπoια με επαναφορά εργαστηρικών ρυθμισεων.... Αυτα τα ξέρουμε σίγουρα. όπως και οτι ο δικηγορικός συλλογος της καλαματας ζητησε ερευνα για καταγγελιες κακουργηματικού χαρακτηρα προς τις ελληνικές αρχές. Τις καταγγελίες που δεν μπορουμε να διασταυρώσουμε οτι τους άλλαξαν τις γραπτες καταθέσεις, οτι τους εβαλαν να υπογραψουν χαρτια στα ελληνικά οτι όποιος συνεργαζόταν είχε καλα ρουχα και καλο φαγητό  και οι άλλοι οχι ας τα αφήσουμε στην ακρη καθώς δεν αποδεικνύονται. Ομως για το ναυάγιο οι συνολικοί χειρισμοί απο τις ελληνικές αρχές είναι που με κάνουν καχύποπτο.
Μακάρι φιλε μου να έχεις δικιο για τους νεκρους! και να ισχύει το ρητό των αγγλων  No news good news !! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτές τις θεωρίες ...συνωμοσίας (δεν το λέω απαξιωτικά) δεν τις πιστεύω πάντως. 

Αν ήταν τόσο μυστικά και σκοτεινά τα πράγματα, τότε γιατί δεν έκρυψαν και τους καημένους τους μετανάστες που κάηκαν στη Δαδιά; Κάλλιστα θα μπορούσαν να το κάνουν, ώστε να μην προσμετρηθούν στους νεκρούς των πυρκαγιών.

Δεν το έκαναν όμως. 

Είναι άλλο πράγμα η ανεπάρκεια και άλλο το να κρύβεις πεθαμένους.

Μόνο στον πόλεμο κρύβονται. Εκατέρωθεν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, gakhun είπε:

Κακοκαιρία Daniel - Θεσσαλία: Σε 18 μέτρα ύψος έφτασαν τα νερά στην κοιλάδα των Τεμπών - Στους 15 οι νεκροί από τη θεομηνία

 

https://www.protothema.gr/greece/article/1411017/kakokairia-daniel-thessalia-se-18-metra-upsos-eftasan-ta-nera-stin-koilada-ton-tebon-shedon-kalupsan-tin-kremasti-gefura/

Είναι συγκλονιστική η εικόνα από τη γέφυρα! 

 

Πριν φτιαχτούν τα τούνελ, όταν πηγαίναμε Μεσάγκαλα για τις διακοπές, πάντα περνούσαμε από εκεί για στάση/βόλτα. Πραγματικά απίστευτο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια απορία: βλέπουμε τόσες μέρες πόσο αργά κινείται το "φούσκωμα" του Πηνειού...στην ουσία πιο αργά και από περπάτημα ανθρώπου...πώς δικαιολογείται λοιπόν η απότομη ξαφνική πλημμύρα στα πεδινά χωριά της Καρδίτσας σαν από τσουνάμι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, geornik είπε:

Μια απορία: βλέπουμε τόσες μέρες πόσο αργά κινείται το "φούσκωμα" του Πηνειού...στην ουσία πιο αργά και από περπάτημα ανθρώπου...πώς δικαιολογείται λοιπόν η απότομη ξαφνική πλημμύρα στα πεδινά χωριά της Καρδίτσας σαν από τσουνάμι?

Λογικά θα έστειλαν άρον άρον τα νερά παρακει αλλα δεν θα το μάθουμε ποτέ.. επίσης εκεί είχε πιο έντονα φαινόμενα απο εδώ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το σαββατο ανεβηκα θεσσαλονικη απο αθηνα μεσω πατρας. Χθες γυρισα Αθηνα απο Γρεβενα-καλαμπάκα-Τρίκαλα-καρδιτσα-λαμια. Η εθνική καρδιτσας τρικάλων ηταν ανοιχτή αν και στα τηλεφωνα η τροχαί και στο ιντερνετ έλεγαν πως θα έπρεπε να παρακάμψουμε προς Μουζάκι. Στην έξοδο προς Προάστειο ο δρομος κατω απο την εθνική ηταν πλυμμηρισμενος και στον καμπο οσο φτανει το ματι , αν και αργα το απογευμα 8.00-8.30 εβλεπες μονο νερο. Ήδη βγαινοντας απο τα Τρίκαλα αν και αρκετα πιο έντονο Μακρυχώρι ήταν η εντονη δυσωδία βάλτου και πτώματος ( εχω κανει δεκαδες νεκροτομες ειμαι απόλυτα εξοικειωμένος με την μυρωδια) απο την σηψη των χιλιαδων ζώων στον καμπο.  Ο κίνδυνος που διατρέχουν οι άνθρωποι απο αρρώστιες ειναι τεράστιος!! Οπως ακουσα και στην τηλεόραση ακόμα και μετα την υποχώρηση των νερών δεν κάνει να καταναλώσουν κυπευτικά απο την περιοχή. 
@menidi ουτε εγω πιστεύων σε θεωρίες συνωμοσίας.Πάντα ψαχνω λογική και γεγονότα.  Και εαν δεν ανεβουν οι νεκροι άλλο ( δε λεω να βρεθούν ενας δυο ακομα) θα ειμαι ο πρωτος που θα πω οτι παρασύρθηκα και τελικά ήμουν καχύποπτος λανθασμένα!   

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...