Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Απολογισμός ιστορικής κακοκαιρίας "Daniel"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Kibo είπε:

Προσωπικά τα τελευταία περίπου 10 χρονια ειμαι πολύ προβληματισμένος με το ελληνικό κράτος δικαίου σε πολλά επίπεδα. Εσύ ίσως εμπιστεύεσαι τις επίσημες γαλάζιες κυβερνητικές πηγές εγώ προτιμάω ουδέτερα δυτικά κανάλια ενημέρωσης. Οταν η Ελλάδα  εχει καταδικαστεί για επιβεβαιωμένες  περιπτώσεις επικίνδυνων και παράνομων χειρισμών σε θεματα μεταναστών απο το European Court of Human Rights θα προτιμήσω να μην πιστέψω την Ελληνικη κυβερνηση πως αυτα απλα ειναι  λογια μιας ΜΚΟ και οτι οι ευρωδικαστές τους πιστεύουν λόγω χαζομάρας και μειωμένης αντίληψης. Έχουμε καταδικαστεί πως: μετανάστες απο νησια μπαίνουν σε σχεδιες και αφήνονται να πανε πισω στην τουρκια, πως τρυπαμε τα φουσκωτα που ερχονται μετανάστες, χαλαμε τις εξωλεμβιες ή και απλα τους ρυμουλκούμε πισω. Αυτα με αποδειξεις και βιντεακια. Μπορει να ειναι λιγα στον τεραστιο ογκο τετοιων περιστατικών αλλά οχι σπάνια.
Και μου ζητας στο χειροτερο ναυαγιο με μεταναστες εβερ να εμπιστευτώ το ελληνικο λιμενικο ( ναι αυτο που εκλεισε την καμερα που επρεπε να καταγραφει non stop το περιστατικο) και αυτους που επισημα ειπαν δεν ακουσαμε στον ασυρματο την frontex για αυτο δεν δεχτηκαμε την βοήθεια τους. Αστεια πραματα....  θα περιμένω λοιπόν την επίσημη έκθεση από την ευρωπαϊκή ενωση και παλι . 
Και κατι για την ελευθερια του τυπου. Οι ιδιοι που μας έβγαζαν κάποτε στη θέση 20 τώρα μας βάζουν στην 107.  Εχουμε κατι το σπεσιαλ και θελουν να πουνε ψεματα σημερα και οχι πριν καποια χρονια ?  ξαφνικά απλά γινανε μονο ανθέλληνες? Και μαλιστα αναλυουν και το σκεπτικό τους για ολες τις χωρες. Και λαθος να κανουν δεν εισαι το 107 εισαι το 90. Και? Μπραβο μολις περασες την αλβανια!! 
Επειδή όλα αυτά βασίζονται σε υποκειμενικά κριτήρια ( τα δικά σου βιώματα σε κανουν να  εμπιστεύεσαι πχ την κυβέρνηση τα δικά μου όχι) νομίζω δεν θα συμφωνήσουμε περα απο το οτι διαφωνούμε!!:P 😛  Σε κάθε περίπτωση πρέπει να υπάρχει  πολυφωνία και αντίθετες απόψεις και όταν γίνεται συζήτηση με ευγένεια και κανόνες όπως κάναμε εδω ειναι εποικοδομητικό και προς οφελος ολων. 
σορυ για το οφ τοπικ!!

Να μη μιλάμε καλύτερα για "γαλάζιες" πηγες και δυτικά ουδέτερα κανάλια γιατί γενικότερα το" ουδέτερο" είναι πόλύ σχετικό.  Δυτικά ουδέτερα μέσα λέγανε για το τσίμπημα σκορπιού και τη τάχα νεκρή Μαρία στον Έβρο και από πίσω ακολουθούσε και μία ΜΚΟ. Ή μήπως κάνω λάθος;

Επίσης μια καταδίκη υπάρχει μόνο, όπως γνωρίζω για την Ελλάδα και η καταδίκη αυτη είναι για την υπόθεση με το  Φαρμακονήσι και δεν είναι ούτε γιατί τρύπησαν τη βάρκα για να τους πνίξουν ( τρύπημα βάρκας άλλωστε σημαίνει υποχρέωση για βοήθεια , για αυτό άλλωστε αποδεδειγμενα  λαθρομετανάστες τρυπάνε τις βάρκες μόνοι τους, ώστε να  υποχρεωθει το λιμενικό να τους περισυνελέξει), ούτε καν για pushback. Που βέβαια τι είναι pushback και αν είναι πάντα παράνομο είναι άλλη κουβέντα. ( https://slpress.gr/politiki/ti-simainei-gia-tin-ellada-i-apofasi-toy-eyropaikoy-dikastirioy-gia-tin-ispania/  )

Δεν υπάρχει καμία τέτοια καταδίκη της Ελλάδα λοπόν. Δες εδώ γιατί καταδικάστηκε στο Φαρμακονήσι: https://www.syntagmawatch.gr/trending-issues/ti-st-alhtheia-leei-h-apofash-tou-edda-gia-to-farmakonhsi/ 

Αν υπάρχει μία καταδίκη για την Ελλάδα για pusback ή ακόμα χειρότερα επειδή τρύπησαν βάρκα, θα ήθελα να μου τη δειξεις, δεν νομίζω όμως ότι κάνω λάθος.

Αυτό που υπάρχει, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον,  είναι μία συστηματική επίθεση πάνω στο μεταναστευτικό  που δεν αφορά αυτη την κυβέρνηση μόνο αλλά και προηγούμενες και είναι καθαρά λόγω των τεράστιων οικονομικών συμφερόντων που κρύβονται  πίσω από αυτο.  Βεβαίως δέχομαι ότι θα γίνονται και  παρατυπίες  Επίσης δέχομαι ότι γίνονται αποτροπές, Αλλά το τι είναι αποτροπές (pushbacks) τελικά και πόσο παράνομο είναι, είναι μεγάλο θέμα.  

Γαι το ναυάγιο της Πύλου πέραν του Λιμενικού εμπιστεύομαι τα παρακείμενα πλοία διάφορων εθνικοτήτων τα οποιά  επιβεβαιώνουν το λιμενικό. Οι μετανάστες δεν ήθελαν επ΄ουδενί να έρθουν στην Ελλάδα και ήθελαν να συνεχίσουν το ταξίδι τους για Ιταλία, αρνούμενοι τη βοήθεια. Κάτι λογικό, γιατί λόγω των κανονισμών, αν έρχόντουσαν Ελλάδα  το άσυλο τους θα έπρεπε να εξεταστεί από εδώ και επομένως θα εγκλωβίζονταν εδώ, ενώ από Ιταλία, ακόμα και αν τους πιάνανε σε κάθε περίπτωη θα ήταν πιο ευκολη η πρόσβασή τους σε κάποια από τις βορειότερες χώρες, όπου συνήθως θέλουν να πάνε ή ακόμα και στο Η.Β. που πλέον δεν είναι στην Ε.Ε. και επομένως μπορούν να καταθέσουν όταν φτάσουν ανεξάρτητο αίτημα για άσυλο. 

Σε αυτήν την περίπτωση το λιμενικό, εφόσον δηλαδή οι επιβαίνοντες αρνήθηκαν βοήθεια και το καράβι δεν βυθιζόταν, όχι απλώς  δεν είχε καμία υποχρέωση να τραβήξει το πλοίο στην Ελλάδα και έτσι να το βυθίσει από λάθος, μιας και το σκάφος έπλεε σε διεθνή ύδατα,  (καλά το επίτηδες δεν το συζητάω, όποιος σκέπτεται έτσι, να το κοιτάξει λίγο περισσότερο το θέμα, δεν είναι κακό), αλλά θα ήταν και παράνομο να επέμβει για να το τραβήξει. Γιατί να το κάνει λοιπόν; 

Για τη ΜΚΟ - δημοσιογράφων  που μιλανε για Βόρεια Κύπρο! , είπα την άποψή μου  και δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο. 

Καλό σου βράδυ και σε όλους από εμένα για σήμερα. Είναι πράγματι άσχετα αυτά που γράφουμε, αλλά και εγώ πιστέυω ότι δεν "ξεφύγαμε' .

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παίδες.Οτι έχει να κάνει με τον daniel στη Λιβύη μεταφέρθηκε στις αναφορές εξωτερικού.Στις μετεωρολογικές ειδήσεις πήγε η δορυφορική απ' τη Σαχάρα.

Προσέχετε λίγο μη ξεφεύγουμε πολιτικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ετοιμη η βοηθεια για Θεσσαλια..Παρασκευη εχει αναχωρηση...

20230912_080830.jpg

20230912_080827.jpg

Το πρωτο φορτηγο φευγει σημερα..Τα υπολοιπα στο τελος της βδομαδας..

20230912_084233.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις φύγουν τα νερά, τα εδάφη θα είναι κατάλληλα για καλλιέργεια; Γιατί λένε εδώ και εκεί ότι δεν θα είναι, και θα περάσουν χρόνια, κτλ. Δεν έπεσε και πυρηνική βόμβα να έχει ραδιενέργεια. Εκτός αν εννοούν ότι με τις ζημιές που έχουν πάθει οι άνθρωποι σε εξοπλισμό, κτλ θα είναι πολύ δύσκολο να ξεκινήσουν απ' την αρχή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Μόλις φύγουν τα νερά, τα εδάφη θα είναι κατάλληλα για καλλιέργεια; Γιατί λένε εδώ και εκεί ότι δεν θα είναι, και θα περάσουν χρόνια, κτλ. Δεν έπεσε και πυρηνική βόμβα να έχει ραδιενέργεια. Εκτός αν εννοούν ότι με τις ζημιές που έχουν πάθει οι άνθρωποι σε εξοπλισμό, κτλ θα είναι πολύ δύσκολο να ξεκινήσουν απ' την αρχή.

Γιατί να μην  είναι? Καταστράφηκαν τα μπαμπάκια για φέτος, αλλά για του χρόνου φαντάζομαι δεν θα υπάρχει θέμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μόλις μίλησα με συνάδελφο από Λάρισα...μου εξήγησε τι έγινε και είπε ότι η όλη κατάσταση θύμισε ταινία επιστημονικής φαντασίας-φυσικής καταστροφής...επίσης μου είπε ότι πλημμύρισαν ακόμα και σπίτια στο δεύτερο όροφο από τα νερά του πλημμυρισμένου ισογείου μέσω της αποχέτευσης..και πλημμύρα τίγκα στις ακαθαρσίες μέσω των λεκανών τουαλέττας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα ..Χαιδαρι 130mm μας  αφησε ο δανιηλ..με 4 μερες βροχη..θα 400αρισει ο χρονος οπως φαινετε αφου ειμαστε ηδη στα 370+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, geornik είπε:

το νερό της βρύσης στη Λάρισα σας είπαν ότι πίνεται κανονικά?

Ναι, αλλά στο νοσοκομείο είπαν στην μαμά μού να μην πιούμε.. υπάρχουν πολύ επικίνδυνες αρρώστιες όπως η λεπτοσπείρωση, θανατηφόρες ... Εμείς μαγειρεύουμε με εμφιαλωμένο για σιγουριά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Μόλις φύγουν τα νερά, τα εδάφη θα είναι κατάλληλα για καλλιέργεια; Γιατί λένε εδώ και εκεί ότι δεν θα είναι, και θα περάσουν χρόνια, κτλ. Δεν έπεσε και πυρηνική βόμβα να έχει ραδιενέργεια. Εκτός αν εννοούν ότι με τις ζημιές που έχουν πάθει οι άνθρωποι σε εξοπλισμό, κτλ θα είναι πολύ δύσκολο να ξεκινήσουν απ' την αρχή.

Λογω νεκρών ζωων κυριως ειναι περιεργα τα νερα που τραβαει το έδαφος πλεον . 

Δεν μπορουμε να ξερουμε χωρις αναλυσεις ειδικων για το έδαφος. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι, αλλά στο νοσοκομείο είπαν στην μαμά μού να μην πιούμε.. υπάρχουν πολύ επικίνδυνες αρρώστιες όπως η λεπτοσπείρωση, θανατηφόρες ... Εμείς μαγειρεύουμε με εμφιαλωμένο για σιγουριά.

Γνωστός μου που ειναι υπεύθυνος ΔΕΥΑΛ ειπε ειναι κομπλέ γίνονται μετρήσεις συνεχώς, τωρα τι να πούμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Λογω νεκρών ζωων κυριως ειναι περιεργα τα νερα που τραβαει το έδαφος πλεον . 

Δεν μπορουμε να ξερουμε χωρις αναλυσεις ειδικων για το έδαφος. 

 

Δε νομίζω οτι τα νεκρά ζώα είναι παράγων ανασταλτικός για τις καλλιέργειες στον κάμπο. Μη σου πώ οτι λειτουργούν και ως λίπασμα. 

Ασε που μάλλον δεν είναι και τόοοσα πολλά τα νεκρά ζώα. Πόση κτηνοτροφία εχει ο κάμπος? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, menidi είπε:

Δε νομίζω οτι τα νεκρά ζώα είναι παράγων ανασταλτικός για τις καλλιέργειες στον κάμπο. Μη σου πώ οτι λειτουργούν και ως λίπασμα. 

Ασε που μάλλον δεν είναι και τόοοσα πολλά τα νεκρά ζώα. Πόση κτηνοτροφία εχει ο κάμπος? 

Αρκετή απ'οτι φαίνεται

(είχε τουλάχιστον...)

 

 

received_992153358688699.webp

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Αρκετή απ'οτι φαίνεται

(είχε τουλάχιστον...)

 

 

received_992153358688699.webp 48 kB · 1 download

Στα βουνά είναι αυτά ρε συ!! Στα Αγραφα, στον Ολυμπο κτλ. Τα χοιρινά όμως ναι, μάλλον έχει πολλά κάτω στο ίσωμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, menidi είπε:

Στα βουνά είναι αυτά ρε συ!! Στα Αγραφα, στον Ολυμπο κτλ. Τα χοιρινά όμως ναι, μάλλον έχει πολλά κάτω στο ίσωμα. 

Και μοσχάρια επίσης είναι κάτω στον κάμπο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Μόλις φύγουν τα νερά, τα εδάφη θα είναι κατάλληλα για καλλιέργεια; Γιατί λένε εδώ και εκεί ότι δεν θα είναι, και θα περάσουν χρόνια, κτλ. Δεν έπεσε και πυρηνική βόμβα να έχει ραδιενέργεια. Εκτός αν εννοούν ότι με τις ζημιές που έχουν πάθει οι άνθρωποι σε εξοπλισμό, κτλ θα είναι πολύ δύσκολο να ξεκινήσουν απ' την αρχή.

 

Θέλει χρόνια κ αρκετή δουλειά το χωράφι να επανέλθει στα παλιά του δεδομένα. Έχει αλλάξει το ph, το είδος του χώματος, αργιλώδες με άμμο πιο πιθανό, έχουν αλλάξει τα υψομετρικά δεδομένα καθώς μπορεί να έχουν ψηλώσει μέχρι κ 2μ από λάσπη, θα υπάρχουν πολλά φερτά υλικά κάθε είδους, πέτρες σε πολλά...κλπ...

Θέλει μεγάλες μπουλντόζες να διαμορφώσουν το έδαφος, πολλά οργώματα να ξεθαφτουν τα χίλια μύρια πράγματα που είναι θαμμένα, καθάρισμα από πέτρες κ φερτά υλικά, κ στην αρχή κ αφότου οργωθουν κ βγουν πάλι στην επιφάνεια διάφορα, κατάλληλη λίπανση, καινούργια συστήματα άρδευσης, καινούργια πηγάδια κ γεωτρήσεις καθώς πολλά από αυτά θα έχουν βουλώσει από την λάσπη......

Θέλει πολλή δουλειά, χρήμα, χρόνο κ υπομονή.....

Στο διπλανό μου χωράφι που έχω κάποια δέντρα κ το είχα περιφραγμένο, από το 2020 ακόμη παιδευομαι να το φέρω στα ίσα του....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα που υπάρχει αρκετή λάσπη στον κάμπο κ μετέπειτα όταν στεγνώσει χώμα, αυτό καθώς θα καθαρίζουν δρόμους, σπίτια, χωράφια, καλό είναι να το αξιοποιήσουν για σωστά αναχώματα.

Ωστόσο κανένα έργο δεν θα αποδώσει αν δεν γίνει Ολόκληρο!

Σας λέω κ σε μένα μετά την πλημμύρα του 2020, ξεκίνησαν έργα, όμως κάποια έμειναν ατελή...

Πχ σε ένα ρέμα του άνοιξαν την κοίτη κατά το τριπλάσιο! Ωραία, μια χαρά!

Όμως....

Τα τελευταία 500μ εδώ κ ένα χρόνο σταμάτησαν κ δεν τα έχουν κάνει..

Το σημαίνει αυτό;;; Δεν θέλει πολύ μυαλό.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτη ειναι.η εικόνα απο Αγια προς Λάρισα..μου θυμίζει αποψη της Μόρντορ στον Άρχοντα των Δακτυλιδιών οταν την κατέκλυζαν νερα...

Screenshot_20230912-153710.jpg

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια παρατηρηση παραλληλη στα οσα συμβαινουν: Εχω ακουσει επιστημονες να δηλωνουν πως 'τετοια φαινομενα συμβαινουν καθε 200, 2000, 20000 χρονια'. 

1ον με ενοχλει η διατυπωση που παραλειπει την εννοια του μεσου ορου και η σημειωση πως προκειται περι πιθανοτητων. Θα μπορουσε να συμβει ξανα του χρονου. Η πιθανοτητα αλλαζει. Διατυπωσεις 'θα το ξαναδουμε το 2700 ειναι τελειως ακυρες

2ον. Δεν γινεται να υπαρχουν τοσο μεγαλες αποκλισεις. Ενας να λεει 200, αλλως 20000. Μπροστα στα δυο λεπτα δημοσιοτητας, καποιοι επιστημονες λειτουργουν τελειως δημοσιογραφικα και τελικα αντιεπιστημονιμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρεπει να αναψουν μια μεγαλη φωτια να τα καψουν ολα... Νεκρα ζωα, βρεγμενα επιπλα, καρεκλες αλλιως βλεπω να θεριζει η πανουκλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, θωμας είπε:

Πρεπει να αναψουν μια μεγαλη φωτια να τα καψουν ολα... Νεκρα ζωα, βρεγμενα επιπλα, καρεκλες αλλιως βλεπω να θεριζει η πανουκλα

Αν άναβαν τέτοια φωτιά τεράστια που θα χρειαζόταν θα καιγομασταν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν έχω καταλάβει τελικά έχει πέσει η στάθμη των νερών στα χωριά? Πόσο θα χρειαστεί ακόμα να αποστραγγιστούν εντελώς? Σαν πολλές μέρες να πηγαίνει η όλη φάση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...