Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Απολογισμός ιστορικής κακοκαιρίας "Daniel"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηδη φαινομενα αισχροκερδειας παρατηρουνται σε περιοχες της θεσσαλιας...Ειδικα σε λαικες αγορες....Ντοματες και πιπεριες μεχρι 5.50 ευρω το κιλο...Ξεφτιλες!!

Για πολλοστη φορα καποιοι πλουτιζουν απο τον πονο του κοσμακη...Σ ενα σοβαρο κρατος αυτο δεν θα γινοτανε...Για να τα λεμε ολα...Αλλα εδω ο καθενας κανει οτι του προσταζει το κατω κεφαλι...ΝΤΡΟΠΗ ΡΕ...

Πελατης μου με πηρε πριν λιγο τηλεφωνο..1.50 ευρω το μπουκαλι νερο των 0.50 ml...Υποτιθεται οτι η κυβερνηση εβαλε πλαφον..Υποτιθεται..Αλλα οι νομοι δεν εφαρμοζονται ποτε...Δεν θα γινουμε κρατος ποτε...Μια ζωη θα ειμαστε σκλαβοι της σκατοκουλτουρας μας...!!!

Με συγχωρειτε για τον τονο και το υφος αλλα δεν μπορω ρε παιδια...Μου φαινεται αδιανοητο...Νεοελληνας που ελεγε και ο Τζιμακος!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ηδη φαινομενα αισχροκερδειας παρατηρουνται σε περιοχες της θεσσαλιας...Ειδικα σε λαικες αγορες....Ντοματες και πιπεριες μεχρι 5.50 ευρω το κιλο...Ξεφτιλες!!

Για πολλοστη φορα καποιοι πλουτιζουν απο τον πονο του κοσμακη..Ξεφτιλες..Σ ενα σοβαρο κρατος αυτο δεν θα γινοτανε...Για να τα λεμε ολα...Αλλα εδω ο καθενας κανει οτι του προσταζει το κατω κεφαλι...ΝΤΡΟΠΗ ΡΕ...

Πελατης μου με πηρε πριν λιγο τηλεφωνο..1.50 ευρω το μπουκαλι νερο των 0.50 ml...Υποτιθεται οτι η κυβερνηση εβαλε πλαφον..Υποτιθεται..Αλλα οι νομοι δεν εφαρμοζονται ποτε...Δεν θα γινουμε κρατος ποτε...Μια ζωη θα ειμαστε σκλαβοι της σκατοκουλτουρας μας...!!!

Φίλε Σάκη στα δύσκολα φαίνεται, άλλος κοιτάει να δώσει ενα ψωμια και νερο στους πληγέντες και.αλλος να τς εκμεταλλευτεί..1,30 σημερα το κιλο πατάτες στη λαϊκή του Σταθμού και 90 λεπτά ειχε το Σάββατο.του.λεω τι άλλαξε ρε φίλε; αλλα δεν ηθελα να μαλώσω..στην ακρίβεια προστέθηκε και αυτό τώρα εδεσε το γλυκό και το καράτε ντου Ντάνιελ σον. Αλλα τι να πουν και γνωστοί μου που παλεύουν με τα σκ@τ@ και την ευωδιά πετρελαίου στα λασπωμένα σπίτια τους..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Δεν έχω καταλάβει τελικά έχει πέσει η στάθμη των νερών στα χωριά? Πόσο θα χρειαστεί ακόμα να αποστραγγιστούν εντελώς? Σαν πολλές μέρες να πηγαίνει η όλη φάση. 

Δες εδώ κάθε μέρα. Με βάση την δορυφορική, θα χρειαστεί πολύ καιρό για να φύγει όλο αυτό. Θα δεις και όλας πως μετακινήθηκε το νερό από τα δυτικά στα ανατολικάimage.png.6864e2658ce7c2ea0ed36ac60648bafe.png

https://worldview.earthdata.nasa.gov/?v=21.021817965290072,38.86492963068825,24.14564622959104,40.35362903789418&t=2023-09-10-T14%3A54%3A58Z

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, [weathermaniac] said:

Δες εδώ κάθε μέρα. Με βάση την δορυφορική, θα χρειαστεί πολύ καιρό για να φύγει όλο αυτό. Θα δεις και όλας πως μετακινήθηκε το νερό από τα δυτικά στα ανατολικάimage.png.6864e2658ce7c2ea0ed36ac60648bafe.png

https://worldview.earthdata.nasa.gov/?v=21.021817965290072,38.86492963068825,24.14564622959104,40.35362903789418&t=2023-09-10-T14%3A54%3A58Z

E πόσο καιρό? 10 μέρες? 1 μήνας? Δε ξέρει κάποιος επιστήμονας να μας πει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

E πόσο καιρό? 10 μέρες? 1 μήνας? Δε ξέρει κάποιος επιστήμονας να μας πει

Δύσκολο γενικά θεωρώ να γίνει μια τέτοια προσομείωση φίλε. Σκέψου όμως ότι έχουμε 4-5 μέρες ήλιο και λίγο έχει αλλάξει η φάση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

Δύσκολο γενικά θεωρώ να γίνει μια τέτοια προσομείωση φίλε. Σκέψου όμως ότι έχουμε 4-5 μέρες ήλιο και λίγο έχει αλλάξει η φάση

Μπορεί κάποια να μείνουν μόνιμα?φάση να γίνουν παραπόταμοι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Θεσσαλικός κάμπος γενικά είναι δύσκαμπτος αν "μουλαρωσει"

Κάνει τα δικά του. Θυμάμαι το 2001 που η υπόλοιπη χώρα είχε άνοιξη και ο κάμπος είχε -15.

Το νερό θα φύγει με βάση τα υδρολογικά δεδομένα και όχι με βάση την ηλιοφάνεια.

Δύσκολη περιοχή γενικά ο κάμπος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Μπορεί κάποια να μείνουν μόνιμα?φάση να γίνουν παραπόταμοι 

Ε δεν νομίζω, εκτός από πολύ βαθεία σημεία που θα κρατήσει περισσότερο καιρό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ο Θεσσαλικός κάμπος γενικά είναι δύσκαμπτος αν "μουλαρωσει"

Κάνει τα δικά του. Θυμάμαι το 2001 που η υπόλοιπη χώρα είχε άνοιξη και ο κάμπος είχε -15.

Το νερό θα φύγει με βάση τα υδρολογικά δεδομένα και όχι με βάση την ηλιοφάνεια.

Δύσκολη περιοχή γενικά ο κάμπος 

Καλά, όχι και άνοιξη. Το 2001 χιόνισε από τα ΒΠ και την Θήβα ως την Κέρκυρα και την Αλεξανδρούπολη. Πάντως ισχύει ότι η Θεσσαλία σε συγκεκριμένες κακοκαιρίες έχει τεράστια δυναμική, π.χ. Δεκέμβριο 2010 που έβαλε 40 πόντους χιόνι σε μηδενικά υψόμετρα σε μια νύχτα, 2014 στον Βόλο, πιο πρόσφατα στον Ιανό κλπ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 2001 από Αττική και κάτω είχε ήλιο με παροδικές νιφάδες και σχεδόν μηδέν θερμοκρασία. Θυμάμαι επέστρεφα Τρίκαλα κάπου 20/12 και με το που βγήκαμε από λεκανοπέδιο σα ν αλλάξαμε χώρα, δρόμοι κλεισμένοι, σιδηροδρομικές γραμμές παγωμένες, Δομοκός κλειστός, πήγαμε από Λάρισα γύρω στο 8ωρο συνολικά. Βόρεια και κεντρική Ελλάδα παγετώνες, ενώ στην Κρήτη είχε +17+18 βαθμούς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, chrisk7 είπε:

Το 2001 από Αττική και κάτω είχε ήλιο με παροδικές νιφάδες και σχεδόν μηδέν θερμοκρασία. Θυμάμαι επέστρεφα Τρίκαλα κάπου 20/12 και με το που βγήκαμε από λεκανοπέδιο σα ν αλλάξαμε χώρα, δρόμοι κλεισμένοι, σιδηροδρομικές γραμμές παγωμένες, Δομοκός κλειστός, πήγαμε από Λάρισα γύρω στο 8ωρο συνολικά. Βόρεια και κεντρική Ελλάδα παγετώνες, ενώ στην Κρήτη είχε +17+18 βαθμούς.

Ναι, απλά λέω ότι επηρέασε το ψύχος και τα φαινόμενα τεράστιο κομμάτι της χώρας. Ουσιαστικά μόνο στο Νότιο Αιγαίο και στην Πελοπόννησο δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενα μεγαλο μπραβο στους εθελοντες,στους πυροσβεστες και σε ολους τους πολιτες που κατω απο δυσκολες συνθηκες και με εντονη φορτιση ψυχολογικη και οχι μονο,συνεχιζουν να δινουν τις μαχες τους...Οχι μονο για να διασωσουν ζωες ανθρωπων αλλα και για να κανουν την δυσκολη καθημερινοτητα τους πλεον λιγο πιο βατη...Αξιοι συγχαρητηριων...Τεραστια κινητοποιηση..Ενωμενοι μπορουμε να πετυχουμε τα παντα..Αλλα ρε γμτ,το θυμομαστε μονο στα δυσκολα...Καλη συνεχεια σε ολους!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερίζω όλα τα παιδιά του φορουμ😊. Το όνομά μου είναι Χρήστος και αναφορές θα σας δίνω κυρίως από το Δάσος Χαϊδαρίου...

Στα 105 χιλιοστά σταμάτησε λοιπόν το βροχόμετρο μου στον Daniel. Δυστυχώς η χαρά μου για αυτά τα φαινόμενα ( που ομολογουμένως έχουμε να τα δούμε πολύ καιρό) κάπου χάνεται ύστερα από αυτά που συνέβησαν στη θεσσαλική πεδιάδα και τη Μαγνησια..

Εύχομαι ωστόσο καλό κουράγιο σε αυτούς τους ανθρώπους που επλήγησαν ( είτε μέσα από το φόρουμ είτε έξω από αυτό) και πλούσιο καιρικό ενδιαφέρον για τη συνέχεια

Υ.γ. Πάμε να φέρουμε τον άσπρο φίλο μας φέτος στα κεντρικά! ...έχω τους λόγους μου...😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Καλησπερίζω όλα τα παιδιά του φορουμ😊. Το όνομά μου είναι Χρήστος και αναφορές θα σας δίνω κυρίως από το Δάσος Χαϊδαρίου...

Στα 105 χιλιοστά σταμάτησε λοιπόν το βροχόμετρο μου στον Daniel. Δυστυχώς η χαρά μου για αυτά τα φαινόμενα ( που ομολογουμένως έχουμε να τα δούμε πολύ καιρό) κάπου χάνεται ύστερα από αυτά που συνέβησαν στη θεσσαλική πεδιάδα και τη Μαγνησια..

Εύχομαι ωστόσο καλό κουράγιο σε αυτούς τους ανθρώπους που επλήγησαν ( είτε μέσα από το φόρουμ είτε έξω από αυτό) και πλούσιο καιρικό ενδιαφέρον για τη συνέχεια

Υ.γ. Πάμε να φέρουμε τον άσπρο φίλο μας φέτος στα κεντρικά! ...έχω τους λόγους μου...😉

Καλως ήρθες φίλε και καλές αναφορές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

06/09 μεσημέρι, την ώρα του χαμου... Τραβηγμένη από Χαϊδάρι δάσος και κοιτώντας προς τα δυτικά..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ετοιμο και το δευτερο φορτηγο αποστολης για θεσσαλια..!!!

20230913_082722.jpg

20230913_082523.jpg

20230913_082518.jpg

Μολις μιλησα με τον αντιπεριφερειαρχη Θεσσαλιας..Δεν εχει ξαναγινει ποτε αναλογη κινητοποιηση για βοηθεια..Ασυλληπτη συνεισφορα ανθρωπων..Απ ολη την χωρα...!!!Ειμαι σε ανοιχτη επικοινωνια απο χθες με την κυρια Μαρια Καραμπινα...Υπευθυνη συντονισμου θεσσαλιας..Τα πρακτορεια στην Αθηνα διπλασιασαν την τιμη της καθε παλετας...!!!Ενω πανε θεσσαλια για ιερο σκοπο.Το ανεφερα στην κυρια Μαρια και μου ειπε οτι εδω θα βαλουν πλαφον και στη Χλωρινη..150% πανω τοπικα σε καταστηματα...!!!

Πασχιζω να βρω για ιδιωτικη αποστολη την πιο φτηνη μεταφορα βοηθειας για Θεσσαλια...Ειναι ντροπη..Απο 37 ευρω εως 57 ευρω η παλετα για να παει Θεσσαλια...Ξεφτιλα!!!!Και αναγκαστηκα να μιλησω με την κυρια Μαρια Καραμπινα μπας και μου βρει λυση απο την περιφερεια...Κριμα ρε...Λιγη ανθρωπια..Θελουμε να συνδραμουμε και μας πιανουν τον ποπο!!!

 

Η εταιρεια μου δεν εχει θεμα..Αλλα σε ιδωτικο επιπεδο μεγαλη ταλαιπωρια και εκμεταλλευση...Απο χθες μπορει να εχω κανει και 100 τηλεφωνα..Και ολα αυτα γιατι απλα θελω να βοηθησω...Τιποτα παραπανω..

Και ψυγεια μας ηρθαν που θα δοθουν δωρεαν στους πληγεντες...!!!

20230913_093242.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα! Σήμερα που βρήκα λίγο χρόνο για την ιστορική αλλά δυστυχώς και καταστροφική κακοκαιρία Ντάνιελ...

Δικό σας!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα γράφω και στη περιγραφή του βίντεο αλλά τα γράφω κι εδώ για την αναφορά όπως πρέπει!

Η κακοκαιρία Ντάνιελ άφησε πίσω της τις πρωτοφανείς και καταστροφικές πλυμμήρες στη Θεσσαλία και χιλιάδες νεκρούς, κυρίως πάλι από πλημμύρες στη Λιβύη, όταν έκανε landfall εκεί ως ισχυρός μεσογειακός κυκλώνας και τροπική καταιγίδα λίγες ημέρες αργότερα!

Η περιοχή της Αττικής δοκιμάστηκε από τη κακοκαιρία τη Τετάρτη 6/9, με διαδοχικά κύματα έντονων καταιγίδων να σαρώνουν μεγάλο μέρος του νομού από τις πρωινές ώρες της ημέρας μέχρι και αργά τη νύχτα! Στη Χρυσούπολη Περιστερίου, μπορούμε να πούμε πως είχαμε 3 ισχυρά κύματα σε 14 ώρες και ημερήσιο υετό στα 101.4 mm (χιλιοστά βροχής)!

Αν και σημαντικότερη ήταν η Τετάρτη 6/9, συνολικά και τις 3 ημέρες της κακοκαιρίας έπεσαν στη περιοχή 111.2 mm, εκ των οποίων:

Τη Τρίτη 5/9 μόλις 1.0 mm

Τη Τετάρτη 6/9 τα 101.4 mm (!!)

Τη Πέμπτη 7/9 τα 8.8 mm

Η μέγιστη ραγδαιότητα, αυτή των 303.2 mm/h, καταγράφηκε εννοείται τη Τετάρτη 6/9, στην απογευματινή καταιγίδα που έριξε και τα περισσότερα χιλιοστά σε σχέση με τις άλλες (42 mm)...

Αναμφίβολα ήταν μια ιστορική κακοκαιρία για τους καταιγιδάκηδες σαν κι εμένα, αλλά δυστυχώς ιστορική και για τις ανυπολόγιστες καταστροφές και τους χιλιάδες (!) νεκρούς που άφησε πίσω της...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κατανομη υετου της κακοκαιριας daniel στην Ελλαδα το τριημερο 4-7/09..Τελικα τα μοντελα δεν υπερεκτινησαν τον υετο.. Απιστευτα νουμερα...!!!Η κορυφαια διαταραχη στην ιστορια της χωρας....Σε επιπεδο υετου!!!

378017013_268051749515308_3741198832325084685_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αυτη η γουβα δεν θα μπορεσει να αντλησει φυσικα το νερο με τιποτα απορω γιατι δεν εχουν βαλει omega τουρ******* στην περιοχη για να διωξει το νερο 10-20 τετοιες 24/7 θα αντλησουν το νερο στο πι και φι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Στο όριο επιφυλακής ο Πηνειός πλέον, υποχώρησε η στάθμη.

Εντάξει δεν νομίζω πώς έχουμε θεμα αλλα η αποκατάσταση και το μέγεθος των ζημιών θα πάρει χρόνο, ακομη έχουμε αποκλεισμένα μέρη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε πρόσφατη μου επικοινωνία με γνωστούς μου από τα Τέμπη μου είπαν πως τα νερά σιγά σιγά υποχωρούν. Μάλιστα μου ανέφεραν πως  δεν είχαν ξανασυναντήσει τον Πηνειό τόσο φουσκωμένο... Σημειώνονται συχνά διακοπές ρεύματος στα γύρω χωριά, ενώ τις προηγούμενες μέρες είχαν πλημμυρίσει και 3 -4 σπίτια, η εκκλησία του χωριού και το κοινοτικό κέντρο Αμπελακίων ( που βρίσκεται στα Τέμπη ).

Τέλος μου είπαν πως το ρέμα της Ιτέας είχε φουσκώσει και αυτό χωρίς ωστόσο να προκαλέσει τη παραμικρή ζημιά, σε αντίθεση με αυτό των Γόννων που έφαγε ένα μικρό μέρος του δρόμου...

...Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να εκκενώσουν διότι βρίσκονται σε ύψωμα... 

10/09

IMG-2564753d36a7bdb87c2b23b73ac9f87d-V.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...