Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο έλειψα βρε παιδιά και έχει γίνει μπαχαλο😅 η ανάλυση χαρτών....

Λοιπόν ο τζίφος κινείται ακόμα στα ίδια επίπεδα, σχετικά αδιάφορος. Ο Ευρωπαίος στις πολύ μακρινές ώρες κάτι εμφάνισε απλώς το θέμα είναι πως αν συμβεί κάτι τέτοιο θα πρέπει να δούμε που θα κάτσει η μπίλια...

Θα πούμε φυσικά πως πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι και συνεχίζουμε δυναμικά!..... ? Χάρτες είναι και αυτοί, λάθη κάνουν, Οκτώβρης μήνας που τον έχουμε συνηθίσει αδιάφορο κτλ.

Υπομονή θέλει και όλα θα γίνουν. Δεν θέλω χιόνια σε εμένα ας τα δούνε πρώτα άλλοι... βροχές, βροχές, βροχές και θα το λέω μέχρι να μας λυπηθεί ο Θεός για αν έρθει κανένα χαμηλό, αυλώνας και ούτε εγώ ξέρω τι πάνω μας..

Με την νίκη!!!

 

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mετά τις 17-18 του μήνα μετατέθηκε η όποια πιθανή αλλαγή από τα ανσάμπλ του ευρωπαίου... ειτε σε πιο υετοφόρο είτε σε πιο ψυχρό.....θα δούμε..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σας!!!Και απο τα 12αρια χθες το βραδυ και απο τα 00αρια σημερα το πρωι οσα τουλαχιστον εχουν τρεξει δεν αλλαξαν πολλα...

Ο αντικυκλωνας με τον εναν η τον αλλον τροπο θα μας αφησει στις 16-18 του μηνα...Το πιθανοτερο σεναριο ειναι να εχουμε μια μινι αποκοπη μεταξυ Ελλαδας και Ιταλιας που θα δωσει φαινομενα στα ανοιχτα του Ιονιου,στα δυτικα ηπειρωτικα τμηματα της χωρας μας και ισως προσκαιρα και στην υπολοιπη χωρα..

Θεωρω δεδομενο οτι θα εχουμε φαινομενα αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο...Για κρυο ουτε λογος..Ισως καποια πτωση κοντα στα κανονικα για την εποχη επιπεδα αλλα μεχρι εκει...

Υπαρχουν βεβαια και σεναρια ακομα πιο μετρια εως και ασχημα που μπορει να καψουν ολο τον μηνα...Αυτο θα εξαρτηθει απο το αν θα γινει αποκοπη και που θα γινει...Γιατι υπαρχει ο κινδυνος αυτη η αποκοπη της λιμνης εαν γινει πολυ δυτικα να σηκωσει εκ νεου τον υποτροπικο...Σεναριο ομως που δεν συγκεντρωνει πολλες πιθανοτητες...

Οπως και να χει ηταν δεδομενη αυτη η καιρικη αναπαυλα...Και ευτυχως η βαρετοκαιρια θα λαβει τελος συντομα..Ουσιαστικη μεταβολη του καιρου παντως αμεσα δεν διαφαινεται...Προεχει να σπασει ο αντικυκλωνας οριστικα..Μετα ολα θα παρουν τον δρομο τους..

Το καλοκαιρι ειχα επισημανει οτι ειχε πολλα χρονια να κανει υετοφορο Σεπτεμβρη και μας ξεσκισε εστω και επιλεκτικα..Απο τη στιγμη που συνεβη αυτο,ο Οκτωβρης θα ηταν καμενος μηνας..Το ζητουμενο για μενα ειναι να μην χαθει ο Νοεμβριος...Και τα στοιχεια ειναι ατρανταχτα οτι θα εξελιχθει οπως θα θελαμε...Ειναι ο μηνας που μας βαζει στο βαθυ Φθινοπωρο και με σταδιακη η ραγδαια μεταβαση προς τον χειμωνα..Μακαρι στατιστικα να μας επιβεβαιωσει...Γενικα βλεπω πολυ υετοφορους τους μηνες Νοεμβρη-Δεκεμβρη αλλα και με αρκετα χιονια κυριως στα κεντροβορεια..

Την υγεια μας να χουμε,να μη λειπει κανεις απο δω μεσα και ολα θα γινουν...Καλη Κυριακη σε ολους..Και υπομονη...

Μετα τον ξαφνικο χαμο του πατερα μου απο εγκεφαλικο τον Μαιο μεσα σε μια μερα και χωρις να εχει θεματα υγειας αλλα και μετα το ξαφνικο φευγιο του Αγγελου απο το φορουμ μας,εχει αλλαξει ολη η κοσμοθεωρια μου..Σαν να ξαναγεννηθηκα στα 43 μου...Μαλακωσα και προσπαθω να κανω πραξη το ρητο "seize the day".Αδραξε τη μερα..Γιατι απλα μπορει να ειναι η τελευταια μας...

Χαρειτε τον καιρο ακομα κι αν  ειστε με βερμουδα,μηνα Οκτωβρη..Βγειτε εξω,ανεβειτε σε βουνα και θαυμαστε τα χρωματα της φυσης που εναρμονιζονται σιγα σιγα στο Φθινοπωρο!!!Και μην αγχωνεστε...Θα γυρισει...

Καθε φορα που θα ξενερωνετε με τον καιρο,να σκεφτεστε τους Αγγελους μας απο την Ευβοια,τον Μακη μας απο την Αθηνα...Η ζωη ειναι πολυ μικρη για να ναι θλιβερη ελεγε το κορυφαιο ελληνικο συγκροτημα"Τρυπες"...Φετος θα ειναι ιστορικη καιρικα χρονια...Κρατηστε το!!!Τα βαρυγδουπα λογια και γραπτα δε μ αρεσουν...Ουτε τα ευχολογια...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eν το μεταξύ να πω ότι ο Οκτώβρης κυλάει όπως αρκετοί πρόσφατοι στο πρόσφατο παρελθόν χωρίς κακοκαιρία για μεγάλο διάστημα του μήνα ίσως και το μεγαλύτερο.....τις ποηγούμενες φορές-χρονιές με παρόμοιο πρώτο μισό και βάλε είχε υπάρξει μια κακοκαιρία μεγάλη προς τα τέλη του μήνα με πολλά νερά πάρα πολλά ..δηλαδή με μια κακοκαιρία να πέσουν όλα τα νερά του μήνα και περισσότερα.... πολύ το φοβάμαι αυτο ότι θα συμβεί και φέτος έτσι όπως το πάει ....και το φοβάμαι πολύ περισσότερο για τους ευνόητους λόγους (ήδη πλημμυρισμένα εδάφη και ολόκληρες περιοχές στην Θεσσαλία)......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Eν το μεταξύ να πω ότι ο Οκτώβρης κυλάει όπως αρκετοί πρόσφατοι στο πρόσφατο παρελθόν χωρίς κακοκαιρία για μεγάλο διάστημα του μήνα ίσως και το μεγαλύτερο.....τις ποηγούμενες φορές-χρονιές με παρόμοιο πρώτο μισό και βάλε είχε υπάρξει μια κακοκαιρία μεγάλη προς τα τέλη του μήνα με πολλά νερά πάρα πολλά ..δηλαδή με μια κακοκαιρία να πέσουν όλα τα νερά του μήνα και περισσότερα.... πολύ το φοβάμαι αυτο ότι θα συμβεί και φέτος έτσι όπως το πάει ....και το φοβάμαι πολύ περισσότερο για τους ευνόητους λόγους (ήδη πλημμυρισμένα εδάφη και ολόκληρες περιοχές στην Θεσσαλία)......

Εσύ τα έλεγες από την άνοιξη ότι θα την πληρώσουμε ακριβά το φθινοπωρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά. Τα μοντέλα κινούνται στα ίδια επίπεδα. Κάτι φαίνεται να αλλάζει προς τα μεσα του μήνα αλλά θέλει αρκετή παρακολούθηση για ασφαλή συμπεράσματα. Πιστεύω πως βροχές θα υπάρξουν για κάποια τμήματα της χώρας για περιορισμένο χρονικό διάστημα... Κυρίως για τα δυτικά, Πελοπόννησο, δυτική Στερεά και Ήπειρος...

Σημαντικό είναι επίσης να πέσει και η θερμοκρασία στα φυσιολογικά για την εποχή επίπεδα κάτι το οποίο δεν φαίνεται για το άμεσο μέλλον. Τα ενσεμπλς δείχνουν μια νέα άνοδο. Υπάρχουν βέβαια και σενάρια για πτώση της θερμοκρασίας αλλά το πιο πιθανό είναι να επιμεινουν οι αντικυκλωνικες συνθήκες. 

Και ας μην ξεχνάμε πως ο Σεπτέμβρης ήταν πολύ πιο ζεστός για την βόρεια και δυτική χώρα. Η Θεσσαλία και γενικότερα νότια χώρα κατά κάποιον τρόπο την γλύτωσε. Το ίδιο ισχύει και για τις βροχές. Δύο κακοκαιρίες άφησαν σε κάποιες περιοχές τον ετήσιο υετό...

Για αυτό λέω πως θέλω μια εξισορρόπηση της κατάστασης... Τα φαινόμενα εκεί θα έπρεπε να είναι για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Και όχι φυσικά όπως αναφέρθηκε πιο πάνω να τα ρίξει όλα σε μια κακοκαιρία και να δημιουργήσει καταστροφές. Ούτε αυτό είναι εξισορρόπηση. 

Και αφού εξάλλου είναι σχεδόν σίγουρο πως έχει καεί το πρώτο μισό του μήνα ότι γίνει θα γίνει πιο μετά...

Ο χειμώνας ίσως είναι δυνατός ίσως και όχι αλλά εμένα προς το παρόν με ενδιαφέρουν αυτοί οι μήνες. Δεν μπορούν τα οποία φαινόμενα, πτώση της θερμοκρασίας κτλ. να αναβάλλονται για πιο μετά ξανά και ξανά. Θα είμαι αισιόδοξος αλλά υπάρχει και ένα όριο. Και τα μακροπρόθεσμα προσωπικά αν και τα παρακολουθώ δεν τους δίνω και τόση σημασία. Τι με νοιάζει ένα ιστορικό χιονι δύο εβδομάδων αν προηγουμένως έχει κυριολεκτικά καταστραφεί ο Οκτώβρης και ο Νοέμβρης; Παράδειγμα φυσικά είναι αυτό γιατί δεν ξέρουμε τι θα γίνει στη συνέχεια. Κάτι κουνιέται για πιο μετά αλλά είπαμε είναι νωρίς ακόμα...

Να και ένα παράδειγμα αυτού που αναφέρθηκε λίγο πιο πάνω. Για αυτό μιλαω για καιρική ανωμαλία... Δείκτης ξηρασίας για τον Σεπτέμβρη... Κοιτάξτε κεντρική Ελλάδα και ύστερα Μακεδονία...

790484602_Spi-1_RF1991-2020_023-09_Greece.png.0502e043f1378c0bf1febd4113bc13a1.png

Καλή Κυριακή και καλή ψήφο!

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά καλημέρα

Όποιος μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για τον καιρό στο Άμστερνταμ την επόμενη Κυριακή !

Ευχαριστώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετα ensemble του παιου στις απειρες ωρες βγαζουν πολυ κρυο στην β.α Ευρωπη εχει βαση κατι τετοιο; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Γοργοπόδαρος είπε:

Αρκετα ensemble του παιου στις απειρες ωρες βγαζουν πολυ κρυο στην β.α Ευρωπη εχει βαση κατι τετοιο; 

Ζήσε Μάη μου φίλε μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Επιμέμει ο ευρωπαίος στα ανσάμπλ του για αλλαγή του σκηνικού από τις 18 του μήνα και μετά

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=0&date=2023-10-08&model=ecm&member=ENS&bw=1

Βλεπω όμως ότι υπάρχει η τάση τα, συστήματα να κινούνται ξωφαλτσα στην Ελλάδα επηρεάζοντας κυρίως τα βδυτικα τμήματα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Βλεπω όμως ότι υπάρχει η τάση τα, συστήματα να κινούνται ξωφαλτσα στην Ελλάδα επηρεάζοντας κυρίως τα βδυτικα τμήματα.. 

Καλά ακόμα είναι υπερβολικά νωρίς 10+ μέρες μακριά..εμείς μόνο σχολιάζουμ ετην πιθανή τάση για αλλαγή σε πιο υετοφόρο και πιο ψυχρό τίποτα παραπάνω.... λεπτομέρειες δεν βλεπουμε από τώρα αυτά κάτω από τις 120 ώρες(3-4 μέρες).....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο ορισμος της ζωνικης κυκλοφοριας στο τζιφο αυτες τις ημερες.......ας κανει ολα τα στραβα  τωρα, οτι εχει και δεν εχει !!! , ....αντεχουμε με την ελπιδα υης αποζημιωσης !!!

gens-31-0-186.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Berdon είπε:

Καλημέρα παιδιά. Τα μοντέλα κινούνται στα ίδια επίπεδα. Κάτι φαίνεται να αλλάζει προς τα μεσα του μήνα αλλά θέλει αρκετή παρακολούθηση για ασφαλή συμπεράσματα. Πιστεύω πως βροχές θα υπάρξουν για κάποια τμήματα της χώρας για περιορισμένο χρονικό διάστημα... Κυρίως για τα δυτικά, Πελοπόννησο, δυτική Στερεά και Ήπειρος...

Σημαντικό είναι επίσης να πέσει και η θερμοκρασία στα φυσιολογικά για την εποχή επίπεδα κάτι το οποίο δεν φαίνεται για το άμεσο μέλλον. Τα ενσεμπλς δείχνουν μια νέα άνοδο. Υπάρχουν βέβαια και σενάρια για πτώση της θερμοκρασίας αλλά το πιο πιθανό είναι να επιμεινουν οι αντικυκλωνικες συνθήκες. 

Και ας μην ξεχνάμε πως ο Σεπτέμβρης ήταν πολύ πιο ζεστός για την βόρεια και δυτική χώρα. Η Θεσσαλία και γενικότερα νότια χώρα κατά κάποιον τρόπο την γλύτωσε. Το ίδιο ισχύει και για τις βροχές. Δύο κακοκαιρίες άφησαν σε κάποιες περιοχές τον ετήσιο υετό...

Για αυτό λέω πως θέλω μια εξισορρόπηση της κατάστασης... Τα φαινόμενα εκεί θα έπρεπε να είναι για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Και όχι φυσικά όπως αναφέρθηκε πιο πάνω να τα ρίξει όλα σε μια κακοκαιρία και να δημιουργήσει καταστροφές. Ούτε αυτό είναι εξισορρόπηση. 

Και αφού εξάλλου είναι σχεδόν σίγουρο πως έχει καεί το πρώτο μισό του μήνα ότι γίνει θα γίνει πιο μετά...

Ο χειμώνας ίσως είναι δυνατός ίσως και όχι αλλά εμένα προς το παρόν με ενδιαφέρουν αυτοί οι μήνες. Δεν μπορούν τα οποία φαινόμενα, πτώση της θερμοκρασίας κτλ. να αναβάλλονται για πιο μετά ξανά και ξανά. Θα είμαι αισιόδοξος αλλά υπάρχει και ένα όριο. Και τα μακροπρόθεσμα προσωπικά αν και τα παρακολουθώ δεν τους δίνω και τόση σημασία. Τι με νοιάζει ένα ιστορικό χιονι δύο εβδομάδων αν προηγουμένως έχει κυριολεκτικά καταστραφεί ο Οκτώβρης και ο Νοέμβρης; Παράδειγμα φυσικά είναι αυτό γιατί δεν ξέρουμε τι θα γίνει στη συνέχεια. Κάτι κουνιέται για πιο μετά αλλά είπαμε είναι νωρίς ακόμα...

Να και ένα παράδειγμα αυτού που αναφέρθηκε λίγο πιο πάνω. Για αυτό μιλαω για καιρική ανωμαλία... Δείκτης ξηρασίας για τον Σεπτέμβρη... Κοιτάξτε κεντρική Ελλάδα και ύστερα Μακεδονία...

790484602_Spi-1_RF1991-2020_023-09_Greece.png.0502e043f1378c0bf1febd4113bc13a1.png

Καλή Κυριακή και καλή ψήφο!

και για τον χειμώνα ελπίζω να μας έχει στα ίδια χρώματα εδώ, αλλά να γράφει ακραία χιονιστερός😝. Βέβαια να επεκταθεί αυτό το ακραίο και βορειότερα χεχεχε. και κατα προτίμηση τον αγαπημένο μας Δεκέμβριο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

και για τον χειμώνα ελπίζω να μας έχει στα ίδια χρώματα εδώ, αλλά να γράφει ακραία χιονιστερός😝. Βέβαια να επεκταθεί αυό το ακραίο και βορτειόυερα χεχεχε. και κατα προτίμηση τον αγαπημένο μας Δεκέμβριο.

Θα φτιάξω εγώ τέτοιον χάρτη από τώρα μην ανησυχείς... Και σε άλλες χρωματικές αποχρώσεις...

Για την περιοχή της Αττικής😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά χαμένο το πρώτο 15ημερο του μήνα. Δυστυχώς δεν βγήκε αυτή η ψυχρή εισβολή που φαινόταν. Κρίμα και ήθελα τόσο να νιώσω την 1η ψύχρα και ρίξω μια πικε πάνω μου. Και δυστυχώς όλες ημέρες στο σπαστικό +2 με +3.

Ευτυχώς το ευρωπαϊκό κάτι προσπαθεί να δείξει για την επομενη βδομάδα όπως λένε και τα παιδιά πιο πάνω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σας. Ο τζίφος επιμένει για παρόμοιες συνθήκες και τα όποια φαινόμενα στα δυτικά της χώρας.

Γενικά την Ελλάδα, την Ιταλία, την Ισπανία και την Γαλλία τις έχει στην αποξω σε ότι αφορά τις θερμοκρασίες. Για βροχές οκ αλλού πιο πολλές αλλού λιγότερες. 

Να και τα διαγράμματα για Φλώρινα και Αθήνα. +++ και όλο + πάνω από τα κλιματικά. Άλλες χρονιές Οκτώβρη μήνα θα έπρεπε να βλέπουμε τις πρώτες πασπαλες εκεί πάνω... 

Ας πορευτούμε με αυτά που έχουμε πέρσι να θυμίσω πως το γενικότερο στήσιμο ήταν χειρότερο... Κάτι μπορεί να γίνει. Σκέφτομαι πως υπήρξε και ο Οκτώβρης του 2018 με 0,6 μμ στην Αθήνα και 0,4μμ στην Θεσσαλονίκη...

Ξυπνούν κάποια μοντέλα. Ας φτάσουμε και μια φορά στην πρώτη την καρτέλα! Έλα!

ens_image (1).png

ens_image (2).png

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα...Το 06αρι του τζιφουλα ειχε καποια εντυπωσιακα υποσεναρια...Το 12αρι που ξεκινησε θα το αξιολογησουμε αργοτερα..Θα ηταν ευλογια παντως εαν μετα τον αντικυκλωνα ερχοταν και υετος και κρυο!!Πραγμα που αντικειμενικα σπανιζει τα τελευταια χρονια και ειδικα τον χειμωνα..Αλλοτε εχουμε τον υετο αλλα χανουμε τις θερμοκρασιες και οποτε εχουμε τις θερμοκρασιες δεν εχουμε υετο...Επιπλεον να τονισω οτι στα βα κρασπεδα της Ευρωπης συγκεντρωνεται ψυχος που αναλογο δεν ειχαμε δει τα τελευταια χρονια..

Τελος παντων οσο τα ανσαμπλ του Ευρωπαιου παραμενουν καλα για μετα τις 17 δινοντας διαταραχη και με πτωση σημαντικη της Τ,εγω εχω καθε λογο να αισιοδοξω..

Για την ωρα δυο υποσεναρια του τζιφου απο το 6αρι του...Ειπαμε για το 12αρι θα τα πουμε αργοτερα..

gens-1-1-288.png

gens-27-1-324.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι και τις 210 ώρες που ανανέωσε ο τζίφος πάνω κάτω ίδια πράγματα. Θερμοκρασίες παρόμοιες όπως και υετός. Τον μείωσε κιόλας...

Για πιο μετά ότι και να βγάλει θα είναι λόγια του αέρα... ή μάλλον χάρτες του αέρα...

Το μόνο ενδιαφέρον είναι αυτό που με τις κατάλληλες διορθώσεις ίσως επηρεάσει τουλάχιστον τη δυτική Ελλάδα 

gfs-2-228.png

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλησπερα...Το 06αρι του τζιφουλα ειχε καποια εντυπωσιακα υποσεναρια...Το 12αρι που ξεκινησε θα το αξιολογησουμε αργοτερα..Θα ηταν ευλογια παντως εαν μετα τον αντικυκλωνα ερχοταν και υετος και κρυο!!Πραγμα που αντικειμενικα σπανιζει τα τελευταια χρονια και ειδικα τον χειμωνα..Αλλοτε εχουμε τον υετο αλλα χανουμε τις θερμοκρασιες και οποτε εχουμε τις θερμοκρασιες δεν εχουμε υετο...Επιπλεον να τονισω οτι στα βα κρασπεδα της Ευρωπης συγκεντρωνεται ψυχος που αναλογο δεν ειχαμε δει τα τελευταια χρονια..

Τελος παντων οσο τα ανσαμπλ του Ευρωπαιου παραμενουν καλα για μετα τις 17 δινοντας διαταραχη και με πτωση σημαντικη της Τ,εγω εχω καθε λογο να αισιοδοξω..

Για την ωρα δυο υποσεναρια του τζιφου απο το 6αρι του...Ειπαμε για το 12αρι θα τα πουμε αργοτερα..

gens-1-1-288.png

gens-27-1-324.png

δες και το 6  🙂 αν δεν το ειδες  !!

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τζεμ δειχνει το πρωτο φως στο τουνελ...

gem-2-234.png

gem-2-240.png

Εχουμε παρα πολλα να δουμε ακομα..Ακρη δε βγαινει...Ας φυγει ο αντικυκλωνας και θα δουμε..Αυτο προεχει..Παντως βασει της κυκλοφοριας ειναι απιθανο η βαρετοκαιρια να κρατησει οπως αλλες χρονιες 40-50 μερες.. Ο Οκτωβρης θα προλαβει να δωσει μια διαταραχη και ο Νοεμβρης θα θυμισει κατι απο τα παλια...Καλο βραδυ..Για την ωρα....

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...