Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και άλλη υποβάθμιση ειδικά από ούκμο... Μην μας κανεις τώρα ρε, τελευταία στιγμή! Θέλω και εγώ shelf cloud, δεν μπορώ με περιμένω μέχρι το καλοκαίρι του 24!

χειρότερους από όλος ο ευρωπαίος.. απλά βεελτιώθηκε ελάχιστα σε σχέση μεε το τραγικό 6αρι..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, nikolas 2365 είπε:

Έχω την αίσθηση ότι τέλη Νοεμβρίου θα έχουμε έναν πολύ δυνατό χιονιά Δυτικής Μακεδονίας και κεντροβόρεια. Με τα προσηνεμα να παίζουμε με βροχάρες και κρύο. 

Ας ειναι εστω και ημιορεινος ο κεντροβορειος τελη Νοεμβριου και με κανονικο χιονι στην Φλωρινα που ειναι πιο εφικτο αλλα ας ξεκινησει επιτελους να κανει κατι και σε μας στα πιο βορεια και βλεπουμε μετα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τις 9-10 του μήνα σαν να μπαίνουν τα κοντομάνικα στη ντουλάπα. Με μπόλικη ναφθαλίνη  και να αργήσουν να βγουν θα πω εγώ.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Από τις 9-10 του μήνα σαν να μπαίνουν τα κοντομάνικα στη ντουλάπα. Με μπόλικη ναφθαλίνη  και να αργήσουν να βγουν θα πω εγώ.... 

Μακάρι... Από το στομα σου και στου Θεού το αυτι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εδλωψ φαίνεται και η αιτία της τρελής υποβάθμισης της διαταραχής του ευρωπαικού για τον νομό μου.. Θερμοκρασίες εχθές vs σήμερα....

ECG0-72.GIF?12

 

 

 

σήμερα..

ECG0-48.GIF?02-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα είδα δείκτες αστάθειας ευρωπαικού, παραδόξως, και ευτυχώς δηλαδή διατηρεί ένα τίμιο 600-700 cape. καμία σχέση όμως με τα χθεσινά τέρατα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, nikolasxm είπε:

Από τις 9-10 του μήνα σαν να μπαίνουν τα κοντομάνικα στη ντουλάπα. Με μπόλικη ναφθαλίνη  και να αργήσουν να βγουν θα πω εγώ.... 

Ας μπαίνουν και από 15 ή και 20 του μήνα, αρκεί να μπουν μια και καλή.

Και να ξαναβγούν μετά τα μέσα Μαϊου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αρχες οκτωβρη ενα τριμερο κατω  και επιτελους τωρα το 12αρι...................

νομιζω οτι βλεπω πολικη εισβολη ρε παιδες....κανονικοτητα στο διαγραμμα  !!! αντε να ξεκιναμε !!!

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν το μεταξύ η Αγγλία και γενικά η βορειοδυτική ευρώπη διάγουν ένα από τα πιο υετοφόρα δίμηνα φθινοπώρου Οκτώβρη-Νοέμβρη έως όσο φτάνει το μάτι....και μάλιστα οι ίδιοι οι Άγγλοι μετεωρολόγοι περιμένουν να συνεχιστεί βροχερός κατά κύριο λόγο όλο τον μήνα εκεί ο καιρός....με κατά διαστήματα Ατλαντικά χαμηλά.....η λογική λέει ότι δεν μπορεί να μείνει η ίδια κατάσταση για πολύ ακόμα εννοώ ότι δεν μπορεί να συνεχιστεί τόσο υετοφόρος ο καιρός και τον χειμώνα και ότι λογικά θα πάμε για ένα ίσως αρκετό ή και μεγάλο διαστημα εκεί (βορειοδυτική ευρωπη) κατά τη γνώμη μου σε αντικυκλωνικές συνθήκες.... και ίσως ανομβρία....δεν μπορεί να συνεχιστεί πολύ ακόμα μετά τον Νοέμβρη προς Δεκέμβρη και Γενάρη...θα πνιγούν..... η λογική λέει ότι θα αλλάξουν οι διατάξεις το θέμα είναι πότε....προσωπικά πιστεύω ότι προς τις τελευταίες μέρες του μήνα και στις αρχές του Δεκέμβρη(εκείνες τις μέρες περίπου φαίνεται επισης ότι πέφτουν και οι ζωνικοι άνεμοι στην στρατόσφαιρα ενώ μέχρι τα μέσα του μήνα θα είναι πολυ ενισχυμενοι πάνω από τον μέσο ορο ) σταδιακά  θα έχουμε διαφορετικό πάτερν στην ευρώπη με εγκαθίδρυση αντικυκλωνικών πιέσεων στην Αγγλία και την βορειοδυτική ευρώπη και λογικά πιο κρύο καιρό στην ανατολική ......μένει να το δούμε στην πράξη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, INUIT είπε:

αρχες οκτωβρη ενα τριμερο κατω  και επιτελους τωρα το 12αρι...................

νομιζω οτι βλεπω πολικη εισβολη ρε παιδες....κανονικοτητα στο διαγραμμα  !!! αντε να ξεκιναμε !!!

Diagramme GEFS

Ωχ!!!!μην τα δει αυτα τα εφιαλτικα σεναρια  ο καυσωνακιας και το ελληνικο σωματειο καυσωνακιδων - γιαμπανακηδων χαχα.

Ατελειωτο ειναι το ελληνικο καλοκαιρι αλλα οχι ομως για 12 μηνες σερι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι τη διαταραχή του σκ δεν θα ξαναδώ χάρτες... Για πιο μετα δεν θα αντέξω... Έτσι και αλλιώς η ώρα είναι 00:08. Άρα αύριο το Σάββατο θα γίνει χαμούλης χεχεχε

Καλό βράδυ παιδιά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγραψα ένα κατεβατό με σιχτίρια και το εσβησα.Εγραψα δευτερο και το ξαναεσβησα.Θα ξαναγραψω κατι οταν φανει πραγματικο φως στο τουνελ της σκα..λας που ζουμε στην Κουλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο πιο πάνω είπα να μην ξαναδώ χάρτες μέχρι το σκ... Οκ αυτό δεν πήγε και πολύ καλά 😅

Ο τζίφος αναβάθμισε τη διαταραχή που είχε δείξει να μας επηρεάζει σε ήδη από το προηγούμενο ραν! Αν βγει αυτό δεν θα περιμένουμε πάλι μέχρι τα μέσα του μηνός για να δούμε πάλι βροχές...

animzjo5.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, swthrhs είπε:

Ωραίος ο αμερικανός με ένα δυνατό σύντομα πέρασμα στης 150 ώρες και αρκετό κρύο επιτέλους !

Φτασαμε να λεμε κρυα τις φυσιολογικες  θερμοκρασιες της εποχης δυστυχως σωτο

Απιστευτα πραγματα με την ανωμαλια που ζουμε μεχρι στιγμης, σε ενα φθινοπωρο που δεν εχει εμφανιστει καθολου

Αλλα επειδη υπαρχει και η αναποδη στο θεμα καιρου,μακαρι παγετωνες και αρκουδες μεχρι ιουνιο φετος ευχομαι

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Φτασαμε να λεμε κρυα τις φυσιολογικες  θερμοκρασιες της εποχης δυστυχως σωτο

Απιστευτα πραγματα με την ανωμαλια που ζουμε μεχρι στιγμης, σε ενα φθινοπωρο που δεν εχει εμφανιστει καθολου

Αλλα επειδη υπαρχει και η αναποδη στο θεμα καιρου,μακαρι παγετωνες και αρκουδες μεχρι ιουνιο φετος ευχομαι

 

Αστα να πάνε τα είπες όπως είναι ,βλέπω πράσινα και νομίζω ότι βλέπω -14 στα 850 μακάρι όπως είπες να τραβήξει μέχρι Ιούνιο Μετααα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά από τέτοια ζέστη Νοέμβριο πλέον, πρέπει σύντομα να έρθει και ένα -15 στα 850 να έρθουμε στα ίσα μας. Που με τέτοιες ακραιότητες που συμβαίνουν δεν το αποκλείω μέσα στο χειμώνα. Ή τουλάχιστον κάτι απο -10 και κάτω που έχει χρόνια να έρθει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Φτασαμε να λεμε κρυα τις φυσιολογικες  θερμοκρασιες της εποχης δυστυχως σωτο

Απιστευτα πραγματα με την ανωμαλια που ζουμε μεχρι στιγμης

Φαίνεται κι από τις εσωτερικές το τι βιώνουμε! Είμαι με ένα κοντομάνικο και ζεσταίνομαι πάλι μερικές φορές μεσα στο σπίτι, ακομη και το βράδυ! Δε ξέρω για εσάς, αλλά εδώ τουλάχιστον γράφονται ιουνιάτικες εσωτερικές 100%.. καμία σχέση με Μαιου κι αυτά, βάση των όσων έχει καταγράψει ο σταθμός μου απ' το 2020)! Σε σχέση με την εποχή που διανύουμε τώρα, έχω τουλάχιστον 2 βαθμούς παραπάνω σε σχέση με πέρυσι τέτοιες μέρες και 4-6 (!!) βαθμούς υψηλότερη εσωτερική σε σχέση με το 2021, που γράφαμε φυσιολογικές Τ (5αρια με 10αρια στα 850 hPa 3ο δεκαημερο Οκτώβρη με αρχές Νοέμβρη).

Σκέφτομαι κιόλας πως 3ο δεκαήμερο αυτού του μήνα στολίζω για Χρι..... 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, galatsioths είπε:

Μυρίζω από τώρα τη τζακίλα εκεί στις 10 Νοέμβρη να ξέρετε

Εμένα ρε φίλε κάτι σαν κάτι άλλο να μου μυρίζει ακόμα μερικές φορές... ποια τζακίλα ;; χαχαχα

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...