Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε πρώτο χρόνο τα χιόνια θα είναι στα βόρεια ορεινά και ημιορεινά γιατί ο αυλωνας είναι πολύ μεγάλος, αν όλα πάνε καλά και κρατηθεί ο αντικυκλωνας τότε θα μπορέσει να σμίκρυνθει ο αυλωνας ώστε να μπορέσει να κατέβει αυτούσιος, θα κουβαλάει λογικά και περισσότερο κρυο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Snow Junky said:

 εγώ δεν βλέπω αντικυκλωνα ικανό να κατεβάσει όλη αυτήν την μαούνα 

Δεν υπαρχει αζορικος ικανοσ και το οποίο μπλοκ που στήνεται θα αφορα τα βορεια Βαλκάνια.Το αμερικανικο τσίρκο μεντρανο που τρεχει στο τρομερα αξιόπιστο😀 6αρι του θα βγαλει και ζωνικη οπως το παει μετα.😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Σε πρώτο χρόνο τα χιόνια θα είναι στα βόρεια ορεινά και ημιορεινά γιατί ο αυλωνας είναι πολύ μεγάλος, αν όλα πάνε καλά και κρατηθεί ο αντικυκλωνας τότε θα μπορέσει να σμίκρυνθει ο αυλωνας ώστε να μπορέσει να κατέβει αυτούσιος, θα κουβαλάει λογικά και περισσότερο κρυο

Κάτσε να δούμε τι μορφή θα έχει 2 μέρες πριν και μετά βλέπουμε ... Συμφωνώ ότι τέτοια μαούνα όπως το δείχνει τώρα μόνο αν δώσει όπως τα λέει ο Βαγγέλης κάτι γρήγορο και αν ... Με λίγο δίαιτα αλλάζει το πράγμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας αποφύγουμε τουλάχιστον τα αρνητικά σενάρια που μέχρι εχτές από τα, κυρία, εκτός ουκμο, έδειχναν ζωνικη με το τουλούμι. Και ας δούμε με αυτή την ποιο μέσημβρινη κυκλοφορια, που θα μας βγάλει. 

Υπάρχουν πολλά περιθώρια για βελτιώσεις ακόμα πιστεύω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, south coast είπε:

Δεν υπαρχει αζορικος ικανοσ και το οποίο μπλοκ που στήνεται θα αφορα τα βορεια Βαλκάνια.Το αμερικανικο τσίρκο μεντρανο που τρεχει στο τρομερα αξιόπιστο😀 6αρι του θα βγαλει και ζωνικη οπως το παει μετα.😎

Καλα για την δεύτερη καρτέλα όλα είναι τσίρκο μεντρανο όσο αναφορά αυτό το κομμάτι 

Αλλά αυτό που έγινε στην πρώτη καρτέλα  σήμερα, από όλα πλην ουκμο, είναι για τα πανηγύρια 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιώνεται και άλλο ο Γάλλος!!!!!καλύτερο ριτζαρισμα του αζορικου από το ήδη πολύ καλό που υπήρχε...όλα αυτά για τον πρώτο τον μητρικό Αυλώνα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

εξαιρετικό 6αρι από το Γάλλο!!!

arpegeeur-0-102.png?6

Με τον Γάλλο και μόνο έτσι μπορεί να δικαιωθεί ο Μιχαήλ για τον πρώτο αυλωνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, DIMITRIS είπε:

Ρε Γιώργο έβαλες χάρτη στις 168 ώρες του ukmo και του ευρωπαϊκού, που πραγματι σε εκείνο το τρέξιμο και εκείνη τη χρονική στιγμή ο ευρωπαιος ήταν πιο κοντα σε αυτό που φαίνεται ότι θα γίνει, και γράφεις τα συμπεράσματα δικά σας και ότι στις αξιολογήσεις ο ευρωπαιος είναι πρώτος.

Εγώ το εξέλαβα ότι ακόμη και σε αυτή τη διαφαινόμενη κυκλοφορία ο ευρωπαιος (το πρωτο μοντέλο στις αξιολογήσεις) ήταν καλός (εξίσου καλός) με το ukmo. Αν το κατάλαβα λάθος ζητάω συγγνώμη...

Μητσο δεν υπαρχει αλλος τροπος να αξιολογησεις και να συγκρινεις τα μοντελα.Ενας και μοναδικος υπαρχει.Βαζεις τον σημερινο χαρτη που αντιστοιχει στις πραγματικες συνθηκες και δεν ειναι προβλεψη και τον αντιπαραθετεις με αυτα που εδειχνε το καθε μοντελο στις Χ ωρες.Εδω μεσα επαληθευουμε μοντελα συγκρινοντας το τι εδειχναν στις 240 ωρες με το τι θα δειξουν 2 μερες μετα στις 192 ωρες και λεμε οτι κωλοτουμπιασε.Οτι να ναι δηλαδη.Αν εχω το χρονο θα κανω αυτο που εκανα σημερα και τις επομενες μερες και μονο ετσι θα μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα.Το γεγονος ειναι οτι πριν 7 μερες για 7 μερες μετα,στις 168 ωρες προβλεψης δηλαδη,ο παιος ηταν πιο ακριβης στην προβλεψη του απο το ουκμο και αυτο ΔΕΝ αμφισβητειται.Θα δουμε και τις επομενες μερες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ψάχνουμε από τον πρώτο αυλώνα. 

Στο καλό σενάριο σύντομη χιονόπτωση στην δυτική Μακεδονία και πρόσκαιρα και αλλού κυρίως σε ημιορεινά στα υπόλοιπα βόρεια...στο Γκράντε σενάριο χιονοχαμηλο σπίτι γκοτζαλες ικανό όμως μέχρι και ασπρίσει όλη την βόρεια Ελλάδα απ' άκρη σ' άκρη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ψάχνουμε από τον πρώτο αυλώνα. 

Εγώ πιστεύω ότι ψάχνουμε αρχικά να ανέβει αρκετά ο αζορικος και να δείξουν όλα τα μοντελα ότι κατεβαίνει Αυλώνας. Από εκεί και πέρα πιθανόν να γίνουν μικροαλλαγές ραν με ραν να λεπτυνει κλπ και να κατεβάσει λίγο παραπανω κρυο απ'οτι φαινεται τώρα. Σε 2η φαση όλα είναι ρευστά, αλλά βρισκόμαστε σε καλό δρομο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

σημαντική βελτίωση και από το μ.ο. του τζίφουλα στις 144 ώρες, vamos!!!

gens-31-1-114.png

Αυτό είναι στις 114 αν δεν κάνω λάθος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Στο καλό σενάριο σύντομη χιονόπτωση στην δυτική Μακεδονία και πρόσκαιρα και αλλού κυρίως σε ημιορεινά στα υπόλοιπα βόρεια...στο Γκράντε σενάριο χιονοχαμηλο σπίτι γκοτζαλες ικανό όμως μέχρι και ασπρίσει όλη την βόρεια Ελλάδα απ' άκρη σ' άκρη...

νομίζω σ' αρέσει το παρακάτω από τα σενάρια του τζίφουλα...😉

gens-21-1-168.png

gens-21-2-168.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω χαρτες δεν θα σχολιασω...Περα απο την πλακα ομως μεχρι στιγμης για τις μακρινες ωρες,ολα καλα και αγια..Οσο πλησιαζουμε ομως στο επιμαχο διαστημα ολα εξαφανιζονται..Εδω και δυο μηνες τα ιδια και τα ιδια...Ενα χαμηλο της προκοπης και μια σοβαρη διαταραχη δεν μπορει να μας επισκεφθει...Της ανωμαλιας το καγκελο γινεται καιρικα..Αφαντοι Οκτωβρης και Νοεμβρης...Τι να λεμε...

Μακαρι απο δω και μπρος να γυρισει...ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ...ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΕΙ ΑΙΜΑ ΜΕΧΡΙ ΑΠΡΙΛΗ..

Ελπιζω τα αρχηγοπουλα να βρουνε τον δρομο τους γιατι παντα στο τελος κατι στραβωνει...

200.gif

penguin-oops.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπον να συμφωνησουν ευρωπαικο ουκμο σε ενα σεναριο ειναι παντα δεδομενο καθως μιλαμε μακραν για τα δυο πιο αξιοπιστα προγνωστικα εργαλεια και συνηθως οτι δειχνουν ειναι πανω κατω το ιδιο .απο εκει και περα συνεχιζει να μην υπαρχει κατι εως 30νοεμβρη αξιο λογου αν μιλαμε για πεδινο χιονι..για το 1-5 δεκεμβρη δεν υπαρχει λογο να συζηταμε ακομα ειναι παρα πολυ μακρια ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παρα πολυ καλος μ.ο. στις 200 ώρες, ναι το ξέρω ότι θα αλλάξει στα επομενα τρεξίματα αλλα σκεφτομαι ότι μπορεί να βλέπαμε ακριβως την αντιθετη διαταξη σήμερα εάν τα τρεξίματα πηγαιναν διαφορετικα τις τελευταιες μερες και γι αυτό ειμαι χαρουμενος που βλεπω τετοιους μ.ο.

gens-31-1-204.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@DIMITRIS συγκρινα τυχαια τις προβλεψεις των 2 μοντελων (12αρια) στις 8 Νοεμβρη για τις 15 Νοεμβρη(168 ωρες δηλαδη) κι εκει ας πουμε φαινεται οτι το ουκμο ειναι πιο ακριβες.

Πραγματικες συνθηκες

1161826863_ukmo-0-12(1).png.ccf123c0004eb280f6c9c254c35f536c.png

Ουκμο

274595763_ukmo-0-168(2).png.e6e14dc6aafc78f3d3cc3b795ccedc97.png

παιος

1342089460_ECM1-168(2).gif.86ac4b19f3b237f4eea09e6992b3d185.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...