Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπου πήρε το μάτι μου συνέντευξη καθηγητή, του ΑΠΘ νομίζω, που προβλέπει πολύ χειμωνιάτικο σκηνικό τον φετινό Δεκέμβριο στη Ελλάδα, ίσως και με χαμηλότερες θερμοκρασίες απ' ότι βλέπουμε συνήθως τον Ιανουάριο.

Εικασίες βέβαια όλα αυτά.

Αν τελικά γίνουν αυτά που διαβάζουμε και ακούμε μάλλον κλίνουμε προς το μακροπρόθεσμο σενάριο του UKMO για το τρίμηνο του χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Κάπου πήρε το μάτι μου συνέντευξη καθηγητή, του ΑΠΘ νομίζω, που προβλέπει πολύ χειμωνιάτικο σκηνικό τον φετινό Δεκέμβριο στη Ελλάδα, ίσως και με χαμηλότερες θερμοκρασίες απ' ότι βλέπουμε συνήθως τον Ιανουάριο.

Εικασίες βέβαια όλα αυτά.

Αν τελικά γίνουν αυτά που διαβάζουμε και ακούμε μάλλον κλίνουμε προς το μακροπρόθεσμο σενάριο του UKMO για το τρίμηνο του χειμώνα.

Δεν δινει βαρυ δεκεμβρη το ουκμο ολα τα μοντελα εκτος τον εχουν τον δεκεμβρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το gfs εχει εξαφανίσει τα χιλ βροχης για Τριτη Τεταρτη στην Αθηνα σε αντίθεση με ευρωπαικο και Καναδό που κατι δινουν.Για να δουμε…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τον μετεωρολόγο που λέτε,είναι ο κ.Σιούτας που βγήκε το Σάββατο στην ΕΡΤ..Λέει ενδιαφέροντα πράγματα για τον Δεκέμβριο,και τον βλέπει αρκετά χειμωνιάτικο..

https://www.documentonews.gr/article/kairos-pote-erxetai-varys-xeimonas-ta-prota-stoixeia-gia-toys-dyo-epomenoys-mines-video/

Επεξεργάστηκε από Χειμωνας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Canadathens13 said:

Ο σχολιασμός χαρτών χειμώνα είναι για χιονοαρχόντους όχι για βροχολινάτσες!!!

Σταματα εσυ μην βιαζεσαι,εχουμε μελλον εμεις ακομα.Μολις μπει και ο Χουαντσο στην εξίσωση …θα χιονιστουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τον όρο "βαρύς Δεκέμβριος" δεν εννοώ ότι θα πάει -5 με μισό μέτρο χιόνι στο Σύνταγμα.

Εννοώ, προφανώς και εκείνος που το είπε αυτό εννοεί, κανονικές ή και λίγο πιο χαμηλές θερμοκρασίες για την εποχή. 

Πχ έναν Δεκέμβριο σαν του 2021 περίπου, ίσως με λίγο μεγαλύτερη διάρκεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, agnostos said:

Με τον όρο "βαρύς Δεκέμβριος" δεν εννοώ ότι θα πάει -5 με μισό μέτρο χιόνι στο Σύνταγμα.

Εννοώ, προφανώς και εκείνος που το είπε αυτό εννοεί, κανονικές ή και λίγο πιο χαμηλές θερμοκρασίες για την εποχή. 

Πχ έναν Δεκέμβριο σαν του 2021 περίπου, ίσως με λίγο μεγαλύτερη διάρκεια.

Επίσης ειπε οτι ο Γενάρης θα ειναι λιγοτερο χειμωνιάτικος σε σχεση με Δεκεμβριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Με τον όρο "βαρύς Δεκέμβριος" δεν εννοώ ότι θα πάει -5 με μισό μέτρο χιόνι στο Σύνταγμα.

Εννοώ, προφανώς και εκείνος που το είπε αυτό εννοεί, κανονικές ή και λίγο πιο χαμηλές θερμοκρασίες για την εποχή. 

Πχ έναν Δεκέμβριο σαν του 2021 περίπου, ίσως με λίγο μεγαλύτερη διάρκεια.

Ναι συμφωνω απλα βαση των μοντελων παντα οχι τι θα γινει στην πραγματικοτητα τον δεκεμβρη τον εχουν υγρο και χωρις σοβαρες ψυχρες εισβολες ενω γεναρη φλεβαρη το ουκμο και μαρτη τους εχουν ψυχρους και ας το πουμε χιονιστερους πλην ευρωπαικο που τους εχει ολους ζεστους τους μηνες...θα δουμε τι θα γινει στην πραγματικοτητα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

"έπεσε" και ο ναύτης, 144 ώρες

navgem-0-144.png?06

Βυθίστηκε το πλοίο Δημήτρη χαχαχα. Καλά και αυτός και ο Ιάπωνας ειδικά μέχρι εχθές ναζί με Τζεμ αλλά Ντι άλλων εδειχναν.

180 ώρες του να Τζεμ μιλάμε για φοβερό σενάριο με την ψυχρομπαλα έτοιμη να πέσει πάνω μας

βελτίωση ευρωπαϊκού!

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παιδιά και καλή εβδομάδα. Τα τελευταία τρεξίματα με κάνουν λίγο πιο αισιόδοξο για τις 25 - 26 Νοεμβρίου, για κατι πιο χειμερινό. Ο τζίφος μεγάλη βελτίωση, ευρωπαίος καλός και άγγλος επίσης. Ακόμα και τα πιο μικρά, σε εισαγωγικά μοντέλα άλλαξαν προς το καλύτερο... Μόνο ο καναδός φαίνεται πως δεν το έχει μυριστεί ακόμα αλλά στα επόμενα ραν ισως πάει και αυτός προς τις πολυπόθητες αλλαγές... Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως κλειδώνουμε κάποια κακοκαιρία... Εξάλλου είδατε τι συνέβη με τις 22 - 23 του μηνός...

Τι δείχνουν λοιπόν ευρωπαίος, τζίφος, ούκμο για τις επίμαχες ώρες. Ψύχος υπάρχει απλώς μένει να δούμε προς τα που θα κάτσει. Τουλάχιστον μάζεψαν λίγο τις πιέσεις στον ατλαντικό με περισσότερα κοκκινάκια. Καλό αυτό🙂Τολμω πάντως να πω ότι μου αρέσει περισσότερο το ούκμο... Ας δούμε και άικον που και αυτό θα κάνει λογικά κάποια καλά βήματα στο 6αρι...

gfs-0-138.png?6

ecmwf-0-150.png?0

Modele UKMO - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και άλλη μικρή βελτίωση του παιου στο ριτζαρισμα του αζορικου προς Γροιλανδία...παγιώνεται πλέον η ολική Τούμπα του παιου σε απόλυτα κοντινές ώρες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όπως είπε και ο Μιχάλης παραπάνω βελτίωση του κύριου του ευρωπαϊκού στο 6αρι του, μένουν για τα 12αρια ο καναδός και ο γερμανός...γατάκια τους έχουμε άνετα...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπρεικ για διαφημίσεις τώρα...τα λέμε στα 12αρια με τον Καναδό να είναι ο πρώτος υποψήφιος για να βγάλει το καλύτερο σενάριο😋😋🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ICELARISSA είπε:

Λοιπον να συμφωνησουν ευρωπαικο ουκμο σε ενα σεναριο ειναι παντα δεδομενο καθως μιλαμε μακραν για τα δυο πιο αξιοπιστα προγνωστικα εργαλεια και συνηθως οτι δειχνουν ειναι πανω κατω το ιδιο .απο εκει και περα συνεχιζει να μην υπαρχει κατι εως 30νοεμβρη αξιο λογου αν μιλαμε για πεδινο χιονι..για το 1-5 δεκεμβρη δεν υπαρχει λογο να συζηταμε ακομα ειναι παρα πολυ μακρια ..

Εγώ δεν ψάχνω πεδινό χιόνι αλλά να φύγει αυτό το σίχαμα με τα 20αρια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Εγώ δεν ψάχνω πεδινό χιόνι αλλά να φύγει αυτό το σίχαμα με τα 20αρια!

Μετανόησε μπρο μου.... Όλοι αυτό ψάχνουν εδώ μέσα ... Οι χάρτες του δέσποτα προδιαθέτουν τα μελλούμενα

@Severe_Lover φέρε τον Σάκη πίσω ...?!!

 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μόνο κακό με τον ευρωπαίο είναι ότι η αποκοπή παραμένει πιο μέσα στον Ατλαντικό από ότι θα θέλαμε:

ecmwf-0-90.png?0

 

τζίφος

gfs-0-90.png?6

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, south coast είπε:

Επίσης ειπε οτι ο Γενάρης θα ειναι λιγοτερο χειμωνιάτικος σε σχεση με Δεκεμβριο.

Μιλάμε βέβαια για πραγματικό αχταρμά.

Άλλο μοντέλο δείχνει δυνατό χειμώνα, άλλο ήπιο χειμώνα, άλλος λέει για πιο κρύο Δεκέμβρη από Ιανουάριο, άλλος το αρνείται. Εχθές τα μοντέλα έδειχναν άλλα το ένα άλλα το άλλο και μετά κωλοτούμπα.

Αν μπορεί κανείς να βγάλει έστω και ελάχιστη εκτίμηση για το τι μέλλει γενέσθαι, να μου σφυρίξει κλέφτικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...