Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο τουλαχιστον 7 μηνες συνεχομενης λερας,η αυριανη μερα θα μας φανει λες και κατεβαινει η Αρκτικη στην Ελλαδα...Κακομαθαμε στις συνθηκες του καυσωνακια..🤣

Η πτωση θα ειναι εντυπωσιακη απο τα βορεια προς τα νοτια.Θυμιζει παλιες καλες εποχες...Οταν οι ελαχιστες δεν σημειωνονταν νωρις το πρωι αλλα μεσα στην ημερα,περιμενοντας ταυτοχρονα να μυρισει η ατμοσφαιρα χιονι και ν αρχισει να ριχνει το τιμημενο..

Προσωπικα δεν μ ενδιαφερουν τοσο τα φαινομενα αυριο,οσο η πτωσαρα..Να νοιωσουμε λιγο κρυο.. !!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Θα συμφωνησω με τον Αντωνη...Φαινεται οτι τα χιονια τουλαχιστον για τα πεδινα θα καθυστερησουν αρκετα...Ομως εχουμε ακομα Φθινοπωρο..Προεχουν ξεκαθαρα οι βροχες και τα οργανωμενα χαμηλα...

Ειμαστε κοντα στο να δουμε επιτελους πολυημερες και πανελλαδικες διαταραχες...Ακομα και ο Daniel ηταν κακοκαιρια επιλεκτικη...Για μενα το πιο σημαντικο ειναι στη παρουσα φαση να καταλαβαουμε τι εποχη εχουμε...Φθινοπωρο πρωτιστως σημαινει νερα και οργανωμενα χαμηλα..Τα χιονια μπορουν να περιμενουν...Και μακαρι να ερθουν οπως πρεπει και οταν πρεπει...Μια πρωιμη ψυχρη εισβολη τωρα θεωρω οτι μαλλον κακο θα εκανε για την συνεχεια..

Μην ξεχναμε οτι ο Νοεμβρης ειναι απο τους πιο υετοφορους μηνες του ετους...Και τα νερα ανεκαθεν για τα ηπειρωτικα ερχοντουσαν με νοτιαδες και με χαμηλα απο τα δυτικα..

Επιτελους θα εξαφανιστει ο κιτρινιαρης...Φαινονται καλα νερα και με διαρκεια...Ακομα δεν εχουμε μπει καν στον Χειμωνα..Εχουμε χρονο για χιονια..Ολα στην ωρα τους...Και επειδη η κλιματικη αλλαγη δηλωνει παρουσα και πολλα καιρικα σκηνικα δεν γινονται στην ωρα τους,μετεπειτα το πληρωνουμε αυτο με μηνες βαρετοκαιριας...

Καλη συνεχεια...Αντωναρε..Μεχρι 9 Δεκεμβρη τα Γρεβενα θα εχουν ασπρισει.....

Σάκηηηηη μακαρι να χιονιστουμε ...Σαν το παλιό καλό καιρό....Αλλά έτσι όπως παει τα τελευταία χρόνια πρπεει να βγάζουμε κορνίζα κάθε φορά που Χίονιζει σοβαρα και αν κάνουμε παιδιά να τα δείχνουμε στο μέλλον οτι Χίονιζε κάποτε και εδω γιατι αλλιως θα γελάνε 🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ξανακατεβαίνει ο αυλώνας στον τζίφο, και λογικά θα βγάλει κεντροβόρειο, αφού έχει ανατολικεύσει λίγο, το οποίο σημαίνει ότι θα είναι και πιο κρύος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ούκμο

Modele UKMO - Carte prévisions

 

τζίφος

 

gfs-0-144.png?12

 

τζεμ, επιτέλους κάνει αποκοπή

gem-0-144.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολύ καλός ο Βασιλιάς .... ολοι οι παιχτες (εμποδισμοί , ψύχος , αυλώνες ) ωραία στημένοι και τα βαλκάνια με σειρα απο βορά προς νοτο ασπρίζουν ... εχει ψωμί βεβαια μπολικο αλλα η ταση είναι δεδομένη για κατι αξιόλογο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είδατε για ποιον λόγο τρελαινόμουν για αποκοπή ε?? Δεν ψάχνω δυτικό χιόνι αυτή την στιγμή, μιας και εκτός ότι δεν μπορώ να είμαι Γιάννενα, η κλασσική του διάταξη είναι πιο πλαγιαστή. Τώρα το τζεμ εκ του αποτελέσματος χειροτέρεψε, αλλά ξέρω ότι θα περνούσε από αυτό το σενάριο για να βγάλει αυτό που θέλουμε. Θέλει λίγο ακόμα. Ούκμο πήγε προς τζίφο.

 

Θέλω το ακριβώς ενδιάμεσο σενάριο 6αριου-12αριού τζίφου.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Είδατε για ποιον λόγο τρελαινόμουν για αποκοπή ε?? Δεν ψάχνω δυτικό χιόνι αυτή την στιγμή, μιας και εκτός ότι δεν μπορώ αν είμαι Γιάννενα, η κλασσική του διάταξη είναι πιο πλαγιαστή. Τώρα το τζε,μ εκ του αποτελέσματος χειροτέρεψε, αλλά ξέρω ότι θα περνούσε από αυτό το σνεάιρο για να βγάλει αυτό που θέλουμε. Θέλει λίγο ακόμα. Ούκμο πήγε προις τζίφο.

Μισελ αρχιζουν οι μοναξιες του ευρωπαιου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν μη τι άλλο εντυπωσιακοί χάρτες για τελη Νοέμβρη ... και ένα είναι σίγουρο ότι ΄΄οχι μόνο για εδώ στην Ελλάδα αλλά για πολλές χώρες της ευρώπης είναι σπάνιοι για τέτοια εποχή.....να δούμε που θα οδηγηθεί η κατάσταση... είναι σαν να έχει μπει ο πολικός στρόβιλος στην κεντροβόρεια Ευρώπη...!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Avalanche είπε:

Μισελ αρχιζουν οι μοναξιες του ευρωπαιου....

Να τουμπιάσει αλλιώς θα ξανακλείσω τον διακόπτη του  σκουπιδαίου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Αν μη τι άλλο εντυπωσιακοί χάρτες για τελη Νοέμβρη ... και ένα είναι σίγουρο ότι ΄΄οχι μόνο για εδώ στην Ελλάδα αλλά για πολλές χώρες της ευρώπης είναι σπάνιοι για τέτοια εποχή.....να δούμε που θα οδηγηθεί η κατάσταση... είναι σαν να έχει μπει ο πολικός στρόβιλος στην κεντροβόρεια Ευρώπη...!!!!

εγω τα λεω ποσο καιρο ποιος με ακουει....😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η κεντροβορεια ευρωπη βιωνει πολυ υετοφορο φθινοπωρο κ παει φουλ για βαρβατη εισοδο χειμωνα να δουμε εαν θα μεινει κ σε μας κανενα κοκαλακι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαμηλαρα απο τον τζιφο ηδη απο τα μεσα της εβδομαδας...

gfs-0-114.png

gfs-2-132 (1).png

gfs-0-132 (1).png

Και για πιο μετα η αρκουδα ετοιμαζεται..Θελει και μπορει...Απλα τα εξοδα εχουν αυξηθει...

-Κυριε Υπουργε των Οικονομικων...Σας παρακαλω να μου βγαλετε bear pass..Σκοπευω να σας επισκεφθω αρκετες φορες..Σας παρακαλω!!

9ba6e411-poliki-arkouda.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Αν μη τι άλλο εντυπωσιακοί χάρτες για τελη Νοέμβρη ... και ένα είναι σίγουρο ότι ΄΄οχι μόνο για εδώ στην Ελλάδα αλλά για πολλές χώρες της ευρώπης είναι σπάνιοι για τέτοια εποχή.....να δούμε που θα οδηγηθεί η κατάσταση... είναι σαν να έχει μπει ο πολικός στρόβιλος στην κεντροβόρεια Ευρώπη...!!!!

ριξε μια ματαια...( αν δεν το εκανες ) ευρωπαικες πρωτευουσες.... τις "ταξιδεψα "ολες.... 5..6 βαθμους κατω απ ατ κλιματικα τους οι περισσοτερες

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Snow Junky είπε:

Εγώ πάντως τα μισά να δω απ' αυτά που δείχνουν ευτυχισμένος θα είμαι.ερωτηση μετά τις 204 ο τζιφος βγάζει ζωνικη?

Α καλά εσύ το τερμάτισες τωρα😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δευτερη σελιδα μπουκαρει ξαναμμενος ο ατλαντικος , αλλα σοβερα δεν δινω σημασια.......θα την φτιαξουμε !!

η πρωτη αγγιζει το τελειο για την εποχη !!!! και εμειναν κατι ωριτσες εδω στα βορεια για την αλλαγη...στο φιλο μου το γκαρυ μπορει και να ξεκινησε 🙂 !!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...