Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O τζιφακος και στο 06αρι παραμενει εξαιρετικος..Βγαζει χαμηλαρα στην Ιταλια που αργα αλλα σταθερα κινειται προς την χωρα μας,δινοντας βροχες πανελλαδικες με  διαρκεια και ενταση...

gfs-0-132.png

gfs-0-150.png

gfs-2-132.png

gfs-2-162.png

Για τη συνεχεια η εικονα μπορει να ειναι εντυπωσιακη αλλα δε νομιζω οτι χρειαζονται τετοιοι αυλωνες για να χιονιστει η Ελλαδα..Συνηθως αυτα τα τερατακια δε μας βγαινουν σε καλο..Οσο κι αν σε ψηφιακο επιπεδο ειναι εντυπωσιακο..

gfs-0-186.png

Παντως παρεμενουμε σε τροχια πληρους αλλαγης καιρικης..Να ξεκουμπιστει αυτη η αηδια που ζουμε εδω και 50 μερες....Απλα μακαρι!!!Ειμαστε για πρωτη φορα τοσο κοντα....

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Οι διατάξεις βδυτικου χιόνια που σου αρέσουν χεχεχε

Όχι ακριβώς με τον τρόπο που ψάχνω αλλά ναι. Για κάτι αξιόλογο θα θέλαμε τα 500αρια 50-100 χλμ νοτιότερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Τεταρτο-πεμπτη παμε για βροχαρες και καλο χιονακι στη πινδο απ τα 1600-1700..αν καταφερει και ριξει και 1-2β κατω σαμαρινα-νυμφαιο κανουν την αρχη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 Νοέμβρη και δεν έχει έρθει ένα κανονικό χαμηλό να βρέξει φυσιολογικά. Δεν μιλάω για τα τέρατα του Σεπτέμβρη που έβρεξε μόνο Θεσσαλία που χίλιες φορές να μην έρχονταν ποτέ. Άρα για ποιο φθινόπωρο μιλάμε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάλλον μόνο εμένα μου άρεσε αυτό το φθινόπωρο! Αν ήμουν και πιο τυχερός στις κακοκαιρίες θα ήταν τέλεια!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ανσαμπλ στο 06αρι ακομα καλυτερα...Μεχρι και χθες υπηρχαν γυρω στα 12 σεναρια που δεν εβγαζαν διαταραχη καν...Σημερα δε ξεπερνουν τα 5...Λογικα παμε για ισχυρο βροχοχαμηλο...Η θερμοκρασια στα κανονικα η και πιο κατω επιπεδα θα πεσει καποια στιγμη...Παει ολο και πιο πισω αλλα θα λαβει χωρα...Στατιστικα και λογικα...Μπορει να γινομαι γραφικος αλλα προεχει να βρεξει....Φετος στο Φθινοπωρο πρεπει να ειχαμε ρεκορ ημερων ηλιοφανειας.. Ε φτανει πια.Ας βρεξει οσο πρεπει χωρις ακροτητες αλα daniel να μουλιασουμε και μετα ας θαφτουμε..Με τα κεντροβορεια να σερνουν πρωτα τον χορο...Βημα βημα..Για την ωρα παμε καλα...Αλλα για να μην κρυβομαστε πισω απο τα δαχτυλο μας...Το Φθινοπωρο αγγιξε την καιρικη αθλιοτητα..Η την καιρικη ανυπαρξια...Δε ξεχνιεται αυτο οσες βροχες και να ρθουν τωρα στα τελειωματα της εποχης...

ens_image (5).png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μάλλον μόνο εμένα μου άρεσε αυτό το φθινόπωρο! Αν ήμουν και πιο τυχερός στις κακοκαιρίες θα ήταν τέλεια!

Εντάξει λογικό ο καθένας να μιλάει για την περιοχή του αλλά και συγκριτικά με το πρόσφατο ,κυρίως,παρελθόν..για μένα οπότε ειδικά ο Νοέμβριος είχε 6 βροχερές μέρες και αρκετή συννεφιά και αν κλείσει με άλλες 2-3 κακοκαριες πάει στους πολύ καλούς.Εχουμε ζήσει τέρατα Νοέμβριος εδώ πανω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω κομπλε ειναι ο Νοεμβριος απο βροχες μεχρι στιγμης και δεν χρειαζεται κατι παραπανω.

Αυτο που χρειαζεται ειναι να αρχισουν να χιονιζονται και τα βουνα σιγα σιγα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαζευα τα ensembles για την περιοχή μου και έπιασε το μάτι μου ένα σενάριο με... 20+ πόντους χιόνι χαχαχα

Το κλείνω από τώρα... τι είναι οι 384 ώρες; Τίποτα!

 

gens-23-1-384.png

gens-23-2-384.png

gens-23-2-372.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτσι όπως έχει στηθεί η κυκλοφορία, χωρίς το τρελό ψύχος, αλλά με συνεχή παρουσία αυτού στην κεντρική Ευρώπη και στα Βαλκάνια, και μάλιστα χωρίς Αζορικό - τέρας, ευελπιστώ ότι θα έχουν την ευκαιρία τους για χιόνι χαμηλά τα κεντροβόρεια κάποια στιγμή μέσα στον Δεκέμβριο. Οι νότιοι έχουμε ανάγκη βροχών.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25-30 θα το παλεψει να εχουμε χειμωνα απο εκει και περα ο δεκεμβρης δειχνει οτι μπορει να μας αποζημιωσει την αλλη εβδομαδα θα ειναι πιο ξεκαθαρα τα μακροπροθεσμα στοιχεια αλλα σε γενικες γραμμες με τα ως τωρα δεδομενα θεωρουμε οτι θα βγει ψυχρη εισβολη τον δεκεμβρη σοβαρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μάλλον μόνο εμένα μου άρεσε αυτό το φθινόπωρο! Αν ήμουν και πιο τυχερός στις κακοκαιρίες θα ήταν τέλεια!

Εσένα σου άρεσε λόγω ζέστης Βεδουινε... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα λάθος στο 6αρι του ευρωπαϊκού, που αντί να βελτιώνεται χαλάει εκ νέου . Με το χειρότερο σενάριο. Έλεος ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Gary είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Πότε αρχίζουν οι βοριάδες στη περιοχή μου? Απόψε?

Όχι φίλε.. Αύριο το μεσημέρι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

25-30 θα το παλεψει να εχουμε χειμωνα απο εκει και περα ο δεκεμβρης δειχνει οτι μπορει να μας αποζημιωσει την αλλη εβδομαδα θα ειναι πιο ξεκαθαρα τα μακροπροθεσμα στοιχεια αλλα σε γενικες γραμμες με τα ως τωρα δεδομενα θεωρουμε οτι θα βγει ψυχρη εισβολη τον δεκεμβρη σοβαρη

Το θέμα είναι να στηθεί στον κατάλληλο χρόνο ο εμποδοδισμος ωστε να έχει κρύο η Ρωσία και όχι κάτι -6 που έχει τωρα,γι'αυτό και κρατάω μια επιφύλαξη τόσες μέρες, όσο περνάνε χαμηλά απ' τον Ατλαντικό στην Ρωσία το σιβηρικό ψύχος εκτοπίζεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-Ρε καρντασι με συγχωρεις..Για Βορεια Ελλαδα καλα παω???Τελευταια πηγαινα Μυκονο συχνα...Αλλα φετος ειπα ν αλλαξω προορισμο...🤣

polar_new_2.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε κάποια φάση ο Ευρωπαίος έδινε 100+ mm για περιοχές της Αθήνας 22-24/11.

Tώρα βλέπω πετσόκομμα  στα χιλιοστά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτά τα χαζοσενάρια ελπίζω να αποφύγουμε όπου δεν γίνεται σωστά η αποκοπή, και μετά όλα πάνε λάθος.

gens-0-1-144.png

 

 

δυστυχώς ο τζίφος πλέον είναι σχετικά μόνος στην τέλεια αποκοπή πλέον...

 

 

έλεος αικον....

icon-0-132.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Εσένα σου άρεσε λόγω ζέστης Βεδουινε... 

λατρεύω τα ακραία καιρικά φαινόμενα, και αυτά έρχονται πιο εύκολα μόνο με αυτό τον τρόπο την ζέστη.. Είναι και πιο ανθρωπινες θερμοκρασίες, εκτός βέβαια από τους πιγκουινους που έχουμε εδώ μέσα χαχαχαχα. Άσε που αν έρθει κανένα σοβαρό χιονοχαμηλό, οι ζεστές θαλασσες θα αυξήσουν τον υετούλη μας.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ICELARISSA είπε:

25-30 θα το παλεψει να εχουμε χειμωνα απο εκει και περα ο δεκεμβρης δειχνει οτι μπορει να μας αποζημιωσει την αλλη εβδομαδα θα ειναι πιο ξεκαθαρα τα μακροπροθεσμα στοιχεια αλλα σε γενικες γραμμες με τα ως τωρα δεδομενα θεωρουμε οτι θα βγει ψυχρη εισβολη τον δεκεμβρη σοβαρη

επιτελους μια φορα που μιλησες σωστα τα τελευταια 2 χρονια !!!! 😄😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

λατρεύω τα ακραία καιρικά φαινόμενα, και αυτά έρχονται πιο εύκολα μόνο με αυτό τον τρόπο την ζέστη.. Είναι και πιο ανθρωπινες θερμοκρασίες, εκτός βέβαια από τους πιγκουινους που έχουμε εδώ μέσα χαχαχαχα. Άσε που αν έρθει κανένα σοβαρό χιονοχαμηλό, οι ζεστές θαλασσες θα αυξήσουν τον υετούλη μας.

Αμετανόητος και σπασικλας🤣😡😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βάση αυτά που έβλεπα και με το γεγονός ότι ο τζίφος έχει αρκετά διαφορετικό σενάριο από τους άλλους για την αποκοπή περίμενα να τουμπιάσει. Ναι, ο ευρωπαίος έχει το χειρότερο, αλλά τα άλλα δεν είναι πολύ διαφορετικά σε σχέση με αυτό, λεπτομέρειες είναι που κάνουν την  διαφορά.. Ε λοιπόν ο τζίφος απομακρύνεται και άλλο, κάποιος θα φάει παντόφλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...