Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Αυτό με τους ζωνικούς δεν το έχω καταλάβει, και πέρυσι λέγαμε ότι ήταν πάλι αρκετά ενισχυμένοι(αν και όχι στα φετινά επίπεδα) και για 1μιση μήνα ολόκληρο ήμασταν με τον γροιλανδικό αγκαλιά. Εγώ αυτό που εχω αρχίσει να συνειδητοποιώ τα τελευταία χρόνια είναι ότι λα νινια, Ελ Νίνιο, Ναο θετικό-αρνητικό, ζωνικοι άνεμοι κλπ σχεδόν ποτέ δεν έχουν μια σταθερή επιρροή ή κάποιο στάνταρ αποτέλεσμα στην Ευρώπη… Δεν ξέρω κατά ποσό ισχύει αυτό που λέω, αλλά κάθε χρονιά είναι διαφορετική και ας φαίνεται ότι θεωρητικά ξεκινάει με παρόμοιες συνθήκες με προηγούμενες…. Δεν αναιρώ το ότι είναι πολύ χρήσιμοι οι δείκτες, αλλά στην τελική θεωρώ ότι ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει στον καιρό και πολλές φορές κόντρα σε αυτό που θα δείχνουν οι δείκτες. Αν θέλει να μας θάψει τον χειμώνα θα μας θάψει είτε με λα νινια, είτε με ελ νινιο, είτε με τους ζωνικους σε επίπεδα ρεκόρ, είτε με ασθ και πάει λέγοντας.

Απλά κάθε χειμώνα υπάρχουν διακυμάνσεις των ζωνικων ανέμων καθώς και ΑΣΘ. 

ωστόσο ανάλογα με τις συνθήκες σε ωκεανούς ( Ελ Νίνο , λα Νίνα ) , αλλάζει η επιρροή των φαινομένων αυτών πιο πάνω. 

Δεν υπάρχει στάνταρ και είναι τέρμα λάθος όταν στηρίζονται μεσο/μακροπρόθεσμες προβλέψεις σε  φαινόμενα τέτοια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντως εω αυτο που βλεπω σε σχεση με περσυ ειναι οτι περσυ ξεραμε και απο τα μακρο οτι θα ειχαμε χαλια χειμωνα ολα ηταν ξερα και θερμα

τωρα σιγουρα ειναι ολα υγγρα εως πολυ υγρα και κανενα δεν δειχνει θερμες θερμες καταστασεις

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α ρε κατακαημενοι ΚΒητες....βλέπουμε προ των πυλών κυκλοφορία λουκούμι (που η προηγούμενη ανάλογη για τέτοια εποχή είναι από την εποχή των δεινοσαυρων) και το λαγούμι πάει συννεφο...😋😋...φτάνουμε όπως και να χει στις κρίσιμες 100 ώρες μέχρι αύριο όπου εκεί θα ξέρουμε αν θα μπούμε πιο βαθιά στο λαγούμι η αν θα βγάλουμε μάτι από την λαγουμοτρυπα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πραγματικα ευχομαι να ερθει οσο πιο ισχυρη κακοκαιιρι κβ υπαρχει γτ αυτο πολυ πιθανον να σημαινει και πολυ ισχυρες βροχες εδω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Α ρε κατακαημενοι ΚΒητες....βλέπουμε προ των πυλών κυκλοφορία λουκούμι (που η προηγούμενη ανάλογη για τέτοια εποχή είναι από την εποχή των δεινοσαυρων) και το λαγούμι πάει συννεφο...😋😋...φτάνουμε όπως και να χει στις κρίσιμες 100 ώρες μέχρι αύριο όπου εκεί θα ξέρουμε αν θα μπούμε πιο βαθιά στο λαγούμι η αν θα βγάλουμε μάτι από την λαγουμοτρυπα...

Δεν μας βλέπω καλά πάλι, η μούφα καραδοκεί. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Δεν μας βλέπω καλά πάλι, η μούφα καραδοκεί. 

Εσύ και το 99% των ΚΒ...εδώ εγώ που κανονικά θα έπρεπε να έχω ποσταρει αλαλαζοντας 7ποστ το λεπτό και κρατιέμαι...κατάντια!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Αυτό με τους ζωνικούς δεν το έχω καταλάβει, και πέρυσι λέγαμε ότι ήταν πάλι αρκετά ενισχυμένοι(αν και όχι στα φετινά επίπεδα) και για 1μιση μήνα ολόκληρο ήμασταν με τον γροιλανδικό αγκαλιά. Εγώ αυτό που εχω αρχίσει να συνειδητοποιώ τα τελευταία χρόνια είναι ότι λα νινια, Ελ Νίνιο, Ναο θετικό-αρνητικό, ζωνικοι άνεμοι κλπ σχεδόν ποτέ δεν έχουν μια σταθερή επιρροή ή κάποιο στάνταρ αποτέλεσμα στην Ευρώπη… Δεν ξέρω κατά ποσό ισχύει αυτό που λέω, αλλά κάθε χρονιά είναι διαφορετική και ας φαίνεται ότι θεωρητικά ξεκινάει με παρόμοιες συνθήκες με προηγούμενες…. Δεν αναιρώ το ότι είναι πολύ χρήσιμοι οι δείκτες, αλλά στην τελική θεωρώ ότι ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει στον καιρό και πολλές φορές κόντρα σε αυτό που θα δείχνουν οι δείκτες. Αν θέλει να μας θάψει τον χειμώνα θα μας θάψει είτε με λα νινια, είτε με ελ νινιο, είτε με τους ζωνικους σε επίπεδα ρεκόρ, είτε με ασθ και πάει λέγοντας.

Ειναι πολυ ευκολο οταν εχεις χρονο αρκετο να δεις με τι συνθηκες κατα βαση χιονιζεται η χωρα ειτε κβ ειτε ανατολικα προσηνεμα πιστεψε με θα δεις οτι ολα παιζουν ρολο απλα πριν 20 χρονια δεν τα εδινε κανεις σημασια η βασικα ηταν ορολογιες αγνωστες στην ελλαδα ενω πλεον υπαρχουν μετεωρολογοι που ασχολουντια μονο με  ζωνικους, δεικτες κλπ. υπαρχει συσχετιση γι αυτο πλεον υπαρχουν και πετυχημενες μηνιαιες μακροπροθεσμες προβλεψεις ανα τον κοσμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονόφιλος και το φιλαράκι μου που μένει πλέον στην Αμερική, αλλά του λέω φίλε λθυπάμαι πρέπει να πάρεις μούφα εσύ τις επόμενες μέρες μήπως καταφέρουμε κάτι εδώ, έτσι και αλλιώς στο Ουινσκονσιν είναι πολύυυ βόρεια και σε καλό σημείο γενικά. χεχεχε..

 

animjqh0.gif

 

Η αλλαγή στην μεταβλητή της Αμεριικής. Βέβαια η αποκοπή, πάλι θέλει δουλειά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κακό εκ του αποτελέσματος το αικον, αλλά τουλάχιστον αφήνει περιθώρια να γίνει κάτι μετέπειτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Κακό εκ του αποτελέσματος το αικον, αλλά τουλάχιστον αφήνει περιθώρια να γίνει κάτι μετέπειτα.

το Γκαντέμιασες με την θετική μεταβλητή 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ICELARISSA είπε:

Οι μακρο ειναι πολυ σταθερες φετος απο τα μοντελα διαταραξη της  pv υπαρχει προβλεψη οτι θα γινει απο καποια μοντελα μετα τις 20δεκεμβρη με αρχες γεναρη βεβαια πρακτικα δεν εχει φανει ακομα σε στοιχεια

Ασταθέστατες....και τοχω αναφέρει σε πολλά μέρη όπου καλούμαστε και μιλάμε....Και για το 2ο δεν μιλάω για τέλη Δεκέμβρη, αλλά για τώρα τέλη Νοέμβρη αρχές Δεκέμβρη και ήδη αναφέρεται σε διάφορες επαφές που έχω στο τουίτερ και με καθηγητές πάνω στις μακρό-εκτιμήσεις....Ο περίγυρος είναι ζωντανός φέτος και "ανισόρροπος", οπότε οι αντίρροπες δυνάμεις ψηλά ενδέχεται να μας ευνοήσουν σημαντικά και σε συνέχειες, αν και δεν είναι πανάκεια να έχουμε και απ' όλων των ειδών τις ψυχρές εισβολές και όχι απαραίτητα μία και πολύ ισχυρή....Οι "αναταραχές" στην στρατόσφαιρα έχουν αρχίσει να δείχνουν σημάδια από αρχάς Οκτώβρη φέτος!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιαννιώτης Γ. είπε:

το Γκαντέμιασες με την θετική μεταβλητή 😛

, Όχι εκεί που άλλαξε όντως ήταν καλός και είναι καλό, για αυτό τονογω δεν έχει ζωνικη, σε αντίθεση με το πρωινό του. Προσωπικά το προτιμώ από την λογική του ευρωπαϊκού σίγουρα. Δεν μιλώ για αποτέλεσμα προς αποτέλεσμα, αλλά για λογική. Και η λογική του ευρωπαϊκού μόλις σε ένα τρέξιμο από τα πολλά έδωσε κάτι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Τραγικό icon. Αλλά έτσι κι αλλιώς μικρό καλάθι κρατάμε. 

Πάντως στο τέλος ακομα κι έτσι θα σήκωνε αζορικο πιο μετα θα χαμε χιονια αν κυλούσε μεχρι τις ,29Να χαμε να λέγαμε βεβαια αλλα ενταξει

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Κατσε ρε χαχαχα,, ειναι ακομα στις 30 ωρες 

Την Αμερική κοιτάω ρε, από εκεί καταλαβαίνω αφού εκεί οι διαφορές που μετράνε είναι σε αυτές τις ώρες. Λογικά και παλιι το καλύτερο σενάριο θα βγάλει σε σχέση νε τα υπόλοιπα. Γαλλικό σαν το αικον και ακόμα χειροτερα, αλλά με προοπτικές συνέχειας και αυτό. Μια αποκοπή που ήθελε να φάει Τ απαντά από το ομφάλιο λώρο της μαμάς της θα νας τα χαλασει

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...