Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμένω να δω ανσάμπλ, για τις βροχές 22-24/11 αν βελτιωθούν.

Για πιο μετά ό,τι και να δείξουν πάλι θα αλλάξουν αλλά από τα ανσάμπλ θα φανεί κάτι στα μακρινά εάν είναι δυνατό, το κύριο (και όλα τα κύρια των μοντέλων) μετά τις 120 ώρες δεν έχει νόημα ό,τι και να δείξουν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειροτέρεψαν πολύ τα περισσότερα μοντέλα πέραν των 144 άσχετα που θα ξανά αλλάξουν είτε προς το χειρότερο είτε προς το καλύτερο ίσως είναι ενδεικτικό- αποτέλεσμα  της έντασης ακόμα των ζωνικων ανέμων … θα φανεί στα επόμενα τρεξίματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, sakis13 said:

Ο τζιφος εβγαζε αυλωνα στο 06αρι,στο 12αρι βγαζει υποτροπικο...Το τζεμ χαλασε,το ουκμο βελτιωθηκε,το αικον σκ@τα,περιμενουμε παιο...Τα ματια μου τα παιξαν..Ο kilkis1989 μιλα για φολα,ο icelarissa ζητα ψυχραιμια,ο βαγγελαρας χαιρεται,ο Μιχαηλ επαθε και σημερα εδεσσαικο,ο δροσοπηγιωτης σιχτιριζει,ο severe στη κοσμαρα του,o berdon τραγουδα,ο χιονοσκεπης εμεινε χωρις σκεπη,ο inuit εχασε το ιγκλου του.Βλεπω τους χαρτες αναποδα..Κακοκαιριες βλεπουμε και κακοκαιριες δεν ερχονται...Η ζωνικη ποναει..Τα ματια μας τα παιξανε..Το μυαλο μας επισης...Τι κανετε μωρε??Σταματηστε τα μοντελα,οχι αλλα μοντελα..

hqdefault.jpg

Και εγώ ελπίζω οι νοτιάδες που διαφαίνονται μέχρι τέλος του μήνα να βοηθήσουν να σπάσουμε το ρεκόρ υψηλότερης μέσης μέγιστης Νοεμβρίου όλων των εποχών στη μισή νότια χώρα.  

Τώρα αν ρίξει και καμιά βροχή χαλάλι της. 

Απτοί, αντικειμενικοί καυσωνικοί στόχοι με πιθανότητα ευδοκίμησης άνω του 80% 😇

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν βγει ο τζίφος, πάμε για νέα 27αρια στην Κρήτη και 22+ στην Αθήνα, δηλαδή για τον θερμότερο Νοέμβριο όλων των εποχών μετά τον δεύτερο θερμότερο Οκτώβριο όλων των εποχών και τον θερμότερο Ιούλιο όλων των εποχών εδώ στα νότια. Είναι μακριά προγνωστικά το διάστημα 25-30, αλλά είπαμε, τις ζέστες τις πιάνει για πλάκα. Άντε να δούμε αν μπορέσει να κλάσει ο πεθαμένος τον Δεκέμβριο και μετά να φύγει και να μην ξανάρθει αυτό το εμετικό καιρικά έτος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Αν βγει ο τζίφος, πάμε για νέα 27αρια στην Κρήτη και 22+ στην Αθήνα, δηλαδή για τον θερμότερο Νοέμβριο όλων των εποχών μετά τον δεύτερο θερμότερο Οκτώβριο όλων των εποχών και τον θερμότερο Ιούλιο όλων των εποχών εδώ στα νότια. Είναι μακριά προγνωστικά το διάστημα 25-30, αλλά είπαμε, τις ζέστες τις πιάνει για πλάκα. Άντε να δούμε αν μπορέσει να κλάσει ο πεθαμένος τον Δεκέμβριο και μετά να φύγει και να μην ξανάρθει αυτό το εμετικό καιρικά έτος.

Και όπως είναι τώρα ο Ευρωπαίος δίνει περίπου ίδια εικόνα. Όχι φυσικά 27άρια αλλά νοτιάδες που σίγουρα θα βοηθήσουν να σπάσουν πολλά ρεκόρ Νοεμβρίου όλων των εποχών σε μέσες τιμές. Τόσο σε  μέσες μέγιστες  όσο σε μέσες ελάχιστες και μέσες μηνιαίες. Δλδ όποιο μοντέλο και να βγει ο φετινός Νοέμβριος θα σπάσει αναπόφευκτα ρεκόρ πολλών ετών σε μεγάλο μέρος της χώρας καθώς ήδη έχουμε φτάσει 18 του μήνα με μια παγιωμένη θερμοκρασιακά κατάσταση που δύσκολα ανατρέπεται τόσο βαθιά μέσα στον μήνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουλάχιστον σήμερα χιονιστηκαν τα βουνά της βόρειας Ελλάδας και έγινε ένας μικρος χαμός στις καιρικές ομάδες από σχόλια και φωτογραφίες με τα χιονισμένα βουνά της βόρειας Ελλάδας. Το μόνο ανησυχητικό όπως είχα γράψει πριν λίγες μέρες είναι μην τα χρυσοπληρώσουμε με βαρετοκαιρια η ακόμη και ρακετες στις παραλίες μέχρι τα χριστουγεννα. Δεν χαρίζονται αυτά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χίλιες φορές η λογική τζιφου πάντως, πάρα ευρωπαϊκού. Και δεν το λέω επειδή μου αρέσει η ζέστη, αλλά τουλάχιστον με τζιφο έχεις ελπίδες και για βροχοκαιρια, και για χειμερινή κακοκαιρία ενώ με ζωνικη θα έχεις απλά χαμηλές ελάχιστες και θα το βαπτίζουμε χειμώνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Και όπως είναι τώρα ο Ευρωπαίος δίνει περίπου ίδια εικόνα. Όχι φυσικά 27άρια αλλά νοτιάδες που σίγουρα θα βοηθήσουν να σπάσουν πολλά ρεκόρ Νοεμβρίου όλων των εποχών σε μέσες τιμές. Τόσο σε  μέσες μέγιστες  όσο σε μέσες ελάχιστες και μέσες μηνιαίες. Δλδ όποιο μοντέλο και να βγει ο φετινός Νοέμβριος θα σπάσει αναπόφευκτα ρεκόρ πολλών ετών σε μεγάλο μέρος της χώρας καθώς ήδη έχουμε φτάσει 18 του μήνα με μια παγιωμένη θερμοκρασιακά κατάσταση που δύσκολα ανατρέπεται τόσο βαθιά μέσα στον μήνα. 

Αν έβγαινε ο χθεσινός τζίφος, πηγαίναμε για χιονόνερα στα πεδινά της βόρειας Ελλάδας και αρκετό κρύο ως εδώ κάτω στα τελη του μήνα, οπότε ας μην το δένουμε κόμπο. Πρέπει να έρθει χειμερινού τύπου ψυχρή εισβολή με μέγιστες 10-11 βαθμούς στην Αθήνα για να γλυτώσουμε το ρεκόρ.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά κάνω και ασχολούμαι μόνο 2 ημέρες πριν την έναρξη των όποιων φαινομένων. Σιγά να μην κάτσω να χαλάσω τη διάθεση μου με τα παραμύθια των μοντέλων μέρες πριν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν τω μεταξύ, όλα αυτά είναι σενάρια και υποθέσεις για πολλές μέρες μετά όπου μπορεί μέχρι τότε να δείχνουν αλλά τα μοντέλα όπως εχθές το βράδυ έδειχναν τελείως αντίθετα πράγματα.

Οπότε χαρές ή απογοητεύσεις τόσες μέρες πριν δεν έχουν νόημα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πενιχρή βελτίωση του μέσου όρου του ευρωπαϊκού. Ωστόσο αν είδα καλά έχουν χαλαρώσει τα γεωδυναμικα στα βόρεια τμήματα της Ευρώπης.. θα δούμε και αύριο. Μακάρι τα 18αρια να μας κρατήσουν ζωντανούς. Το ούκμο είναι το μεγαλύτερο όπλο που είναι το καλύτερο σενάριο με βελτίωση που δεν περίμενα να έχει ήδη από το τέλειο πρωινό του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Μ αρεσει η αισιοδοξια σου..Μαζι σου αλλα μπορει να παρουμε και αυτο με λιγη φαντασια...Πολυ οριακη φαση!!🤣

ukmonh-0-168(2).png.d2aa4e55b5ff1a04fe8a721600b71b4e.png

Ετοιμάστε τους  ζεστούς τραχαναδες, και τις προβατίνες στα καρβουνα 

Έρχεταιααααααααααααααααααα 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ίσως όχι τόσο πενιχρή τελικά. Θέλουμε τέτοια βελτίωση στο πρωινό του.

animhyf4.gif

 

Από 2 σενάρια με σωστή αποκοπή, πήγαμε σε 10 με τέλεια αποκοπή και άλλα 5 με ικανή αποκοπή. Θέλει δρόμο, αλλά είναι στην  σωστής κατεύθυνση.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πενιχρή βελτίωση του μέσου όρου του ευρωπαϊκού. Ωστόσο αν είδα καλά έχουν χαλαρώσει τα γεωδυναμικα στα βόρεια τμήματα της Ευρώπης.. θα δούμε και αύριο. Μακάρι τα 18αρια να μας κρατήσουν ζωντανούς. Το ούκμο είναι το μεγαλύτερο όπλο που είναι το καλύτερο σενάριο με βελτίωση που δεν περίμενα να έχει ήδη από το τέλειο πρωινό του.

Ναι αυτό θα έλεγα κι εγώ ότι ο μέσος όρος είναι σαφέστατα πιο αίσιόδοξος από το κύριο του...όχι για κάτι συγκεκριμένο φυσικά που δεν μπορεί να φανεί από έναν μέσο όρο αλλά γενικότερα ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

Ναι αυτό θα έλεγα κι εγώ ότι ο μέσος όρος είναι σαφέστατα πιο αίσιόδοξος από το κύριο του...όχι για κάτι συγκεκριμένο φυσικά που δεν μπορεί να φανεί από έναν μέσο όρο αλλά γενικότερα ....

Ναι. Και πλέον εμανίζονται και ωραία σενάρια σιγά σιγά. Μακάρι απλά

gens-50-1-186.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν είναι τέλεια, αλλά είναι ελπίδα, τα παρακάτω σενάρια που δεν έχουν ζωνικήκαι έχουν σχετικά σωστή αποκοπή:

 

gens-6-1-174.png

 

gens-7-1-180.pnggens-26-1-168.pnggens-28-1-192.pnggens-36-1-192.png

 

gens-44-1-186.png

gens-45-1-180.png

gens-50-1-186.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, South καυσωνάκιας said:

Και εγώ ελπίζω οι νοτιάδες που διαφαίνονται μέχρι τέλος του μήνα να βοηθήσουν να σπάσουμε το ρεκόρ υψηλότερης μέσης μέγιστης Νοεμβρίου όλων των εποχών στη μισή νότια χώρα.  

Τώρα αν ρίξει και καμιά βροχή χαλάλι της. 

Απτοί, αντικειμενικοί καυσωνικοί στόχοι με πιθανότητα ευδοκίμησης άνω του 80% 😇

 

 

Με συννεφιά δύσκολα θα σπάσει αυτό, αλλά η μέση του μήνα θα βγει αρκετά ψηλά, μετά από τέτοιο Οκτώβριο πάντως δύσκολο να βγει και ο Νοέμβριος τόσο εξτρίμ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αχ Μιχαήλ στο τέλος θα σου γίνει το χατηρι θα έρθει Αυλώνας γίγας και μάντεψε ποιος?μάντεψε σε ποιον θα το σερβίρεις στο πιάτο...🤣🤣🤣😋😋😋...το χω νιώσει στο πετσί μου τα τελευταία δύο χρόνια οπότε φέτος προς το παρόν έχω αλλάξει τακτική😎😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αχ Μιχαήλ στο τέλος θα σου γίνει το χατηρι θα έρθει Αυλώνας γίγας και μάντεψε ποιος?μάντεψε σε ποιον θα το σερβίρεις στο πιάτο...🤣🤣🤣😋😋😋...το χω νιώσει στο πετσί μου τα τελευταία δύο χρόνια οπότε φέτος προς το παρόν έχω αλλάξει τακτική😎😋

οταν ένας αυλώνας παραέιναι γίγας, δεν πάει όμως και νότια, γιατί απλά δεν υπάρχει τέτοιος αντικυκλώνα ςπου να τον φτάσει εκεί. ΣΤην βάρβαρα επειδή μίκρυνε ο αυλώνας το χάσαμε όχι το αντίθετο.!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

οταν ένας αυλώνας παραέιναι γίγας, δεν πάει όμως και νότια, γιατί απλά δεν υπάρχει τέτοιος αντικυκλώνα ςπου να τον φτάσει εκεί. ΣΤην βάρβαρα επειδή μίκρυνε ο αυλώνας το χάσαμε όχι το αντίθετο.!

Μακάρι να σου βγει το σενάριο που με τον έναν ή τον άλλο τρόπο μπορεί να κάτσει Αυλώνας που να αποκοπεί στην συνέχεια και να έχουμε αρκετες ευκαιρίες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αχ Μιχαήλ στο τέλος θα σου γίνει το χατηρι θα έρθει Αυλώνας γίγας και μάντεψε ποιος?μάντεψε σε ποιον θα το σερβίρεις στο πιάτο...🤣🤣🤣😋😋😋...το χω νιώσει στο πετσί μου τα τελευταία δύο χρόνια οπότε φέτος προς το παρόν έχω αλλάξει τακτική

Από τη μια λες όλα ή τίποτα από την άλλη σκέφτεσαι σαν loser... Διάλεξε...🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolasxm είπε:

Από τη μια λες όλα ή τίποτα από την άλλη σκέφτεσαι σαν loser... Διάλεξε...🙂

Φέτος χωρίς να προσποιουμε μου βγαίνει χωρίς κοπο ένας Αντουάν ένας σωτος 😋αλλά λογικά θα ρθει εκείνο το ραν που θα πάρω μπρος❄️❄️❄️❄️❄️❄️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χμμ...εκεί στις 26 του μήνα το κύριο και το κοντρόλ μοναχά τους...όλα τα υπόλοιπα μέλη διαφωνούν και μάλιστα κάποια διαφωνούν ριζικά.

στο όριο η φάση για μετα τις 26/11, μπορεί οι πιθανότητες να μην είναι υπερ μας (για κακοκαιρία χειμερινού τύπου μετά τις 26) αλλά ακόμη υπάρχουν ελπίδες.

θα δείξει μέχρι αύριο αν μπορεί να γίνει κάτι εκείνες τις ημερομηνίες διαφορετικά πάμε ακόμη πιο πίσω (μαθημένοι είμαστε έτσι κι αλλιώς)

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=12&date=2023-11-18&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...