Jump to content
Χιονοσκεπής

Ποια είναι η μεγαλύτερη χιονο-μούφα όλων των εποχών για την περιοχή σας;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Και το 1983 έκανε 10 πόντους ολική στο Κέντρο με -3 στα 850 και ιδανική θέση χαμηλού, αλλά αυτά είναι οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Το πλήρως αστικοποιημένο Κέντρο του 2023 μηδενίζει και στρώνει πλέον πολύ δύσκολα με οριακές θερμοκρασίες. Με τα -7 και τα -8 τζογάρεις σε ραγδαιότητες, ώρα εκδήλωσης φαινομένων κλπ. Γι'αυτό λέω και ξαναλέω ότι ήμασταν τυχεροί σε Μηδεια και Ελπίδα, αφού καμία από τις δύο δεν ήταν ιδιαίτερα ψυχρή. Με το -10 έχεις το κεφάλι σου ήσυχο θερμοκρασιακά, αρκεί φυσικά να μην είναι το χαμηλό στην Συρία.

είχε 537 geopotential βλέπω τότε το μεσημέρι που ήταν η κορύφωση...-3,5c στα 850hp και -29c στα 500hp...βέβαια με τρομερή σύγκλιση πάνω από την Αττική για 6 ώρες τουλάχιστον η οποία ήταν και σχεδόν επίκεντρο εκείνης της κακοκαιρίας...πάντως κάτω των 80-100μ δεν έστρωσε τίποτα ενώ το πολύ χιόνι (30εκ+) ήταν ανω των 200-250μ μόνο...το Ελληνικό εκείνη τη μέρα ειχε ελάχιστη 1,6c που αποδεικνύει την οριακή μάπα...πρέπει να έπεφτε πολλή χλαπάτσα και λασπωμένο χιόνι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, geornik είπε:

είχε 537 geopotential βλέπω τότε το μεσημέρι που ήταν η κορύφωση...-3,5c στα 850hp και -29c στα 500hp...βέβαια με τρομερή σύγκλιση πάνω από την Αττική για 6 ώρες τουλάχιστον η οποία ήταν και σχεδόν επίκεντρο εκείνης της κακοκαιρίας...πάντως κάτω των 80-100μ δεν έστρωσε τίποτα ενώ το πολύ χιόνι (30εκ+) ήταν ανω των 200-250μ μόνο...το Ελληνικό εκείνη τη μέρα ειχε ελάχιστη 1,6c που αποδεικνύει την οριακή μάπα...πρέπει να έπεφτε πολλή χλαπάτσα και λασπωμένο 

Ειχα δει παλιοτερα στο φόρουμ φωτο με γεματο 10ποντο Φωκίωνος Νέγρη...διπλα στην Πατησίων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να μην ξεχάσουμε βέβαια και την ιστορική μοντελικη μούφα στις 15-16 Ιανουαρίου 2005, όπου λόγω αστοχίας των μοντέλων τελευταία στιγμή χάθηκε ιστορικός χιονιάς για το Λεκανοπέδιο, και θάφτηκαν μόνο τα ημιορεινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης για εμάς όσο αφορά καταιγίδες, η μεγαλύτερη μούφα που θυμάμαι έγινε στις φετινές εκλογές.. Ν ασου δίνουν φαινόμενα τα μοντέλα, και τρελό cape κα τελικά μόνο μουφοσυννεφιά με αέρα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 4/11/2023 at 6:00 ΜΜ, Χιών είπε:

Να μην ξεχάσουμε βέβαια και την ιστορική μοντελικη μούφα στις 15-16 Ιανουαρίου 2005, όπου λόγω αστοχίας των μοντέλων τελευταία στιγμή χάθηκε ιστορικός χιονιάς για το Λεκανοπέδιο, και θάφτηκαν μόνο τα ημιορεινά.

Επειδή άρχισα να παρακολουθώ μοντέλα το 2007 και το ακούω πρώτη φορά, να φανταστώ ότι υπερεκτιμήθηκε το ψύχος από τα μοντέλα (;)

Πολύ καλός χειμώνας ο 2004-05, πάντως, ειδικά για τα κεντροβόρεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Επειδή άρχισα να παρακολουθώ μοντέλα το 2007 και το ακούω πρώτη φορά, να φανταστώ ότι υπερεκτιμήθηκε το ψύχος από τα μοντέλα (;)

Πολύ καλός χειμώνας ο 2004-05, πάντως, ειδικά για τα κεντροβόρεια.

Κι εγώ άρχισα να παρακολουθώ μοντέλα πολύ αργότερα (2011), αλλά: α) είχε συζητηθεί αναλυτικά στο παλιό φόρουμ αρκετές φορές και β) με θυμάμαι στη β' δημοτικού να βλέπω στην τηλεόραση με τον μπαμπά μου ότι θα χιονίσει πολύ την επόμενη μέρα στην Αθήνα και είχα τρελαθεί από τη χαρά μου. Την επόμενη μέρα ξύπνησα (ήταν Κυριακή) κι έξω έβρεχε καταρρακτωδώς. Δεν έριξε ούτε μια νιφάδα, είχα βάλει τα κλάματα, κι έμεινε στη συνείδησή μου ως η πρώτη καιρική φόλα που έφαγα στη ζωή μου 🤣. Και θυμάμαι να λένε στις ειδήσεις ότι και οι μετεωρολόγοι κάνουν λάθος καμιά φορά.

Απ' ότι θυμάμαι από τις συζητήσεις στο παλιό φόρουμ, τα - τότε διαθέσιμα - μοντέλα μέχρι και λίγες μέρες πριν δίναν έναν μασίφ αυλώνα χωρίς αποκοπή και με πολύ περισσότερο ψύχος, ικανό να στρώσει και το λεκανοπέδιο. Την τελευταία μέρα στράβωσαν δραματικά, έδωσαν αποκοπή και εκφύλισαν πάρα πολύ το ψύχος.... Πάντως παραμένει από τους μεγαλύτερους χιονιάδες ημιορεινών και ορεινών Αττικής μετά το 2000, είχαν θαφτεί τα βουνά μας τότε.

Ένα άλλο αστείο και πολύ random τρίβια που θυμάμαι, είναι ότι τη μέρα του χιονιά (16 Ιανουαρίου) θα γινόταν ο γάμος του... Αντρέα Μικρούτσικου με τη Δήμητρα Ρουμπέση στην Κηφισιά, και όλοι φοβοόντουσαν ότι δεν θα γινόταν λόγω σφοδρής χιονόπτωσης. Εν τέλει έγινε κάτω από αντίξοες συνθήκες, εν μέσω καταρρακτώδους χιονόνερου 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πιο αστοχη προβλεψη που θυμαμαι ποτε της ΕΜΥ για Αττικη ηταν για 7.3.1987...θυμαμαι ακριβως τι ελεγε: νεφωσεις με χιονοπτωσεις κατα διαστηματα ισχυρες και θερμοκρασια -3...1c ...αποτελεσμα ηταν μια ηλιολουστη μερα σε ολο το λεκανοπεδιο με ψωφοκρυο...γενικα ο Μαρτης 87 ειχε πολλες αστοχιες και για 4.3 και φυσικα για 9.3.. 

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Χιών είπε:

Κι εγώ άρχισα να παρακολουθώ μοντέλα πολύ αργότερα (2011), αλλά: α) είχε συζητηθεί αναλυτικά στο παλιό φόρουμ αρκετές φορές και β) με θυμάμαι στη β' δημοτικού να βλέπω στην τηλεόραση με τον μπαμπά μου ότι θα χιονίσει πολύ την επόμενη μέρα στην Αθήνα και είχα τρελαθεί από τη χαρά μου. Την επόμενη μέρα ξύπνησα (ήταν Κυριακή) κι έξω έβρεχε καταρρακτωδώς. Δεν έριξε ούτε μια νιφάδα, είχα βάλει τα κλάματα, κι έμεινε στη συνείδησή μου ως η πρώτη καιρική φόλα που έφαγα στη ζωή μου 🤣. Και θυμάμαι να λένε στις ειδήσεις ότι και οι μετεωρολόγοι κάνουν λάθος καμιά φορά.

Απ' ότι θυμάμαι από τις συζητήσεις στο παλιό φόρουμ, τα - τότε διαθέσιμα - μοντέλα μέχρι και λίγες μέρες πριν δίναν έναν μασίφ αυλώνα χωρίς αποκοπή και με πολύ περισσότερο ψύχος, ικανό να στρώσει και το λεκανοπέδιο. Την τελευταία μέρα στράβωσαν δραματικά, έδωσαν αποκοπή και εκφύλισαν πάρα πολύ το ψύχος.... Πάντως παραμένει από τους μεγαλύτερους χιονιάδες ημιορεινών και ορεινών Αττικής μετά το 2000, είχαν θαφτεί τα βουνά μας τότε.

Ένα άλλο αστείο και πολύ random τρίβια που θυμάμαι, είναι ότι τη μέρα του χιονιά (16 Ιανουαρίου) θα γινόταν ο γάμος του... Αντρέα Μικρούτσικου με τη Δήμητρα Ρουμπέση στην Κηφισιά, και όλοι φοβοόντουσαν ότι δεν θα γινόταν λόγω σφοδρής χιονόπτωσης. Εν τέλει έγινε κάτω από αντίξοες συνθήκες, εν μέσω καταρρακτώδους χιονόνερου 🤣

Όλοι θυμόμαστε την πρώτη μας βαρβάτη φόλα. Για μένα ήταν εκείνη τον Δεκέμβριο 2007 ή 2008 με τα 50 μμ στην Λάρισα και τα 100 μμ στην Θεσνικη χαχαχα

Φαντάσου να περιμένεις μισό μέτρο τουλάχιστον και να φας στην μάπα μια πέτσα στις εύκολες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, vorios_polos είπε:

ΜΑΡΤΙΟΣ 1987...εφιαλτης

Το 1987 για εσάς πρέπει να ήταν ό,τι η Αριάδνη για την Αθήνα σε ξενέρα, αν και η Αθήνα πήρε κάποια αποφάγια στην Αριάδνη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@[weathermaniac] η τελευταία χιονομούφα Λάρισας που έχω ζήσει από κοντά ήταν στον μεγάλο χιονιά του Βόλου το 2014. Ήμουν στην πόλη για τις γιορτές. Τα μοντέλα δεν μας έδιναν πολύ υετό φυσικά, όπως στην ανατολική Θεσσαλία, αλλά ένα τίμιο ολικό 5ποντάκι - 10ποντάκι το έταζαν σε μια έξαρση. Θυμάμαι ότι χιόνιζε μετρίως κατά διαστήματα και έκανε μια πέτσα στα χόρτα, ενώ λίγα χιλιόμετρα ανατολικά μας είχε θαφτεί ο τόπος. Μου άφησε την πικρή γεύση χιονιά "ψαριών" που καταριούνται εδώ στην Αθήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τις μεγαλύτερες χιονο-μουφες που έχω ζήσει εγώ στην περιοχή μου είναι η Ελπίδα ξεκάθαρα!!Μόνο κρυο φάγαμε ενώ υποτίθεται οτι έπρεπε να χιονίσει και πολύ κι ολας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 6/11/2023 at 3:33 ΜΜ, Χιονοσκεπής είπε:

Το 1987 για εσάς πρέπει να ήταν ό,τι η Αριάδνη για την Αθήνα σε ξενέρα, αν και η Αθήνα πήρε κάποια αποφάγια στην Αριάδνη

Χειρότερο...ούτε στον εχθρό μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...