Jump to content
Berdon

Αναφορές Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτιστική βροχή άρχισε πάλι στην Πάτρα. Κλειστός και σκοτεινός ο ουρανός όλη την ώρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, dubnsnow είπε:

Καλημέρα από Ξάνθη να αναφέρω  πως έχουμε καλή βροχή εδω και μισή ώρα. Η θερμοκρασία βρίσκεται στους 12c. Επικρατεί σκοτάδι και χαμηλή ορατότητα. Σύμφωνα με το σταθμό του ΕΑΑ (βρίσκεται έξω από την πόλη) συνεχίζεται η απουσία βροχών με 25 χιλιοστά μόνο από την 1η Αυγούστου ως σήμερα. Ελπίζω ο Νοέμβριος να δώσει κάτι καλύτερο. Ενδεικτικό της ανυδρίας είναι ότι πολλοί σταθμοί της Αττικής μας έχουν φτάσει και ξεπεράσει ενώ μιλάμε για διαφορετική κλιματική ζώνη. 

Βλέπω τους σταθμούς στην Κομοτηνή και δεν το πιστεύω. Αυτό δεν έχει ξαναγίνει τόσους μήνες σερί να μη ρίχνει τίποτα.. Αύγουστο, Σεπτέμβρη, Οκτώβρη από 3-5 χιλιοστά κάθε μήνας, ενώ ο Ιούλιος είχε 16 ουαου! Χαχα! Εγώ βέβαια, φέτος που έχετε αυτό το έκτρωμα (υετικά), πάνω, βρίσκομαι Αττική, όπου ακόμα και τα ανατολικά της (που έχουν πιο ξηρό κλίμα) έχουν ξεπεράσει σε ετήσιο υετό την Κομοτηνή! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, galatsioths είπε:

Ποτιστική βροχή άρχισε πάλι στην Πάτρα. Κλειστός και σκοτεινός ο ουρανός όλη την ώρα. 

Εσείς σήμερα είστε καλύτερα από εμας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, swordy said:

Βλέπω τους σταθμούς στην Κομοτηνή και δεν το πιστεύω. Αυτό δεν έχει ξαναγίνει τόσους μήνες σερί να μη ρίχνει τίποτα.. Αύγουστο, Σεπτέμβρη, Οκτώβρη από 3-5 χιλιοστά κάθε μήνας, ενώ ο Ιούλιος είχε 16 ουαου! Χαχα! Εγώ βέβαια, φέτος που έχετε αυτό το έκτρωμα (υετικά), πάνω, βρίσκομαι Αττική, όπου ακόμα και τα ανατολικά της (που έχουν πιο ξηρό κλίμα) έχουν ξεπεράσει σε ετήσιο υετό την Κομοτηνή! 

Στην Ανατολική Κρήτη πάντως φέτος τα πράγματα είναι μακράν χειρότερα από όλη την υπόλοιπη Ελλάδα.

Στην Ιεράπετρα έχουμε μόλις 86 mm ετήσιο υετό. Στη γειτονική Κάσο έχει να βρέξει από μέσα Ιουνίου με κάτω από 120 mm ετήσιο υετό..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Κρήτη στη παράλληλη μικροκοσμάρα της σήμερα καθώς αγγίζει ήδη τους 28 βαθμούς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εβρος πριν λιγο.Και Γιαννενα τα ξημερωματα.

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χθες μολις ξεκινησαν τα φαινομενα (Αττικη διασταυρωση με αεροδρομιο) η θερμοκρασια στο θερμομετρο του αυτοκινητου απο 20 επεσε στους 14 σε 5 λεπτα. Σημερα ταξιδακι Κερκυρα για πρωτη φορα δυο μερες για επαγγελματικούς λογους, λογικά θα εχει βροχουλα και αυριο Ακουω προτασεις για δυνατα ταβερνακαι 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, swordy είπε:

Βλέπω τους σταθμούς στην Κομοτηνή και δεν το πιστεύω. Αυτό δεν έχει ξαναγίνει τόσους μήνες σερί να μη ρίχνει τίποτα.. Αύγουστο, Σεπτέμβρη, Οκτώβρη από 3-5 χιλιοστά κάθε μήνας, ενώ ο Ιούλιος είχε 16 ουαου! Χαχα! Εγώ βέβαια, φέτος που έχετε αυτό το έκτρωμα (υετικά), πάνω, βρίσκομαι Αττική, όπου ακόμα και τα ανατολικά της (που έχουν πιο ξηρό κλίμα) έχουν ξεπεράσει σε ετήσιο υετό την Κομοτηνή! 

Κι εδω ψιλοχαλια είμαστε φιλε Στελιο.350+μμ μακρια απο τον μ.ο.Πρεπει να γινουν τερατα για να τον πλησιασουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, South καυσωνάκιας said:

Στην Ανατολική Κρήτη πάντως φέτος τα πράγματα είναι μακράν χειρότερα από όλη την υπόλοιπη Ελλάδα.

Στην Ιεράπετρα έχουμε μόλις 86 mm ετήσιο υετό. Στη γειτονική Κάσο έχει να βρέξει από μέσα Ιουνίου με κάτω από 120 mm ετήσιο υετό..

Η ανατολική Κρήτη και η Κάσος έχουν ιστορικά άνυδρο κλίμα, οπότε αυτό δεν είναι τόσο ακραίο. Απλώς το κλίμα τείνει να γίνει ερημικό πλέον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αττικη, μολις ενα απογευματοβραδο κρατησε η διαταραχη και η ομορφη αισθηση....

Σημερα απτα ξημερωματα επιστρεψαμε στα σιχαμερα....14,9 η ελαχιστη και εκτοτε γκαζια ασχημα και αρρωστα, με ισχυρο ως πολυ ισχυρο ΝΝΔ ανεμο....σφυροκοπανε τεντες, βουιζει πολυκατοικια με 70αρες ριπες....

Περισσοτερο θολο-ψευτοσυννεφια, αλλα και αρκετα διαστηματα με ηλιο, υψηλη υγρασια και 22,5-23,0αρια ηδη παντου.....καμια αισθηση δροσιας, απλα σε ξεγελαει αυτος ο μανιασμενος ΝΝΔ....

Αντε να πεσει προς το βραδυ, τουλαχιστον να αραξουμε στο μπαλκονι σαν ανθρωποι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιλάμε έχω ξεπαγιάσει. είχα και την ίωση και το ρίγος και ειλικρινά νιώθω ότι κυκλοφορώ στην Σιβηρία μέσα στο σπίτι μου. Ειλικρινά οι 18 βαθμοί που έχει έξω με βάση τους σταθμούς φαίνονται σαν 8.  Η εσωτερική είναι 18-19. μπρρρρρρ.

1.5 χιλιοστό για σήμερα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Η εσωτερική είναι 18-19. μπρρρρρρ

Και εγώ τόσο έχω... 18 βαθμοί είναι η ιδανική θερμοκρασία για να κάθεσαι άνετα με μακρυμανικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυνατός αέρας πριν στην Καστοριά, έριξε κάδους

Ο μαλακός καιρός διατηρείται, 11 Νοεμβριου και δεν έχω ανάψει καν θέρμανση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπέροχο πρωινό και ως λίγο πριν το μεσημέρι στο Αγρίνιο με 18mm+ βροχής....Ακόμη πιο δυνατό στο χωριό μου (Χόχλια), με 33mm.....Ετσι κατά ριπάς να πηγαίνουμε ως το Πάσχα!! 14,4-21,9οC σήμερα εδώ στα Μελίσσια, από βράδυ πτώση θερμοκρασίας κι αύριο 3-4οC χαμηλότερα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Η καλή, σωστή ορθόδοξη στέπα αρχίζει από Νέα Σμύρνη και νοτιότερα πάντως 🥰

Και η νέα Σμύρνη μούφα στέπα είναι αφού η θερμονισήδα εκεί είναι τραγική απ ότι φαίνεται...μόνο πέριξ του Πειραιά είναι γνήσιες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαμός στη Ναύπακτο, ρίχνει τρελά με τρελό αέρα και 15,5-16οC την θερμοκρασία.....Αναψαν θέρμανση οι γνωστοί μου.....Συνεχίζει να ρίχνει καλα και τώρα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, θωμας είπε:

Και εγώ τόσο έχω... 18 βαθμοί είναι η ιδανική θερμοκρασία για να κάθεσαι άνετα με μακρυμανικο

για μακρυμάνικο στους 22 είμαι εγώ. Στους 18 με δύο μπλούζες είμαι καλά. Η νέφωση συνεχίζεται οπότε και η μέγιστη είναι μόλις 18.9 σήμερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Στην Ανατολική Κρήτη πάντως φέτος τα πράγματα είναι μακράν χειρότερα από όλη την υπόλοιπη Ελλάδα.

Στην Ιεράπετρα έχουμε μόλις 86 mm ετήσιο υετό. Στη γειτονική Κάσο έχει να βρέξει από μέσα Ιουνίου με κάτω από 120 mm ετήσιο υετό..

Yποκαταγραφει ο σταθμος της Ιεραπετρας εδω και 2 χρονια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, korfalonas said:

Yποκαταγραφει ο σταθμος της Ιεραπετρας εδω και 2 χρονια.

Ποιός το λέει? Δεν αναφέρεται κάτι από ΕΑΑ στη καρτέλα με τις βλάβες. Το τσέκαρα. 

233925718_Screenshot2023-11-11at3_58_45PM.png.18f03da26fd75e0ab75d3b8146ca880b.png

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Ποιός το λέει? Δεν αναφέρεται κάτι από ΕΑΑ στη καρτέλα με τις βλάβες. Το τσέκαρα. 

H cretaweather που συντηρει το σταθμο το λεει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, korfalonas said:

H cretaweather που συντηρει το σταθμο το λεει.

Δώσε λίνκ.

Το ΕΑΑ για το 2023 δεν αναφέρει τη παραμικρή απώλεια υετού πάντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23,3mm η τελική σημερινή υετοσυγκομιδή για το Αγρίνιο.....Εκπληκτική μέρα!!!! Και 6,4mm χθες, νάτο το 30άρι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...