Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο swter δειχνει στον αρχηγο των προσηνεμων τον george snowman τον κεντροβορειο χιονια..Ο Γιωργος κοιταζει απορημενος που ειναι???O Ηρακλης winterlove με την κοκκινη μπλουζα απορει επισης..Ενω και ο ορθιος Δημος ψαχνει αλλα δεν τον βρισκει..O sakis 13 μπεκροπινει στην αλλη γωνια(δεν φαινεται)...Ειναι ο μονος που τον βρηκε τον κεντροβορειο μετα απο 1 μπουκαλι τσιπουρο αλλα και τον  προσηνεμο χιονια....Οτι θελει βλεπει.. 🤣Ο κυριος με τα τατου στα δαχτυλα πρεπει να ειναι ο Τακαρος(ζαρουχλιωτης)και δειχνει με τον πιο ξεκαθαρο τροπο τι θα παρουμε ολοι...Ευγε...

Αποκλειστικα πλανα του weather club...Αμονταριστα...

Περα απο την πλακα..Αντε να να οργανωθουμε ρε σεις..Μια συναντηση οπως παλια..Η συναντηση ελαβε χωρα πριν χρονια και βρισκεται στην αρχειοθηκη του weatherflix.🤣

20191011_215724.thumb.jpg.19deea52ad1ef356d02c0ce58a77522c.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Με τέτοιο αντικυκλώνα ανατολικά νομίζω λέμε καλά Χριστούγεννα. Είμαστε 1 μήνα πίσω καιρικά. 

εχεις δικιο...ξαφνικα γυρισαμε 1 μηνα πισω , .....και το ημερολογιο δυστυχως προχωραει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Τα μοντέλα δεν δείχνουν σημάδια ότι είχαν χανγκοβερ οπότε σφίγγει ο κλοιός....το ανησυχητικο για μένα δεν είναι αν χαθεί το πρώτο 15 νερό αλλά μήπως ο ψυχρός μπαστακας μετατραπεί στον εφιαλτικό ζεστό και εκεί την κάτσαμε...

Για εκεί οδεύουμε... Αν δεις μέρα με τη μέρα τα μπλε γεωδυναμικα του μπαστακα έγιναν πράσινα... Λόγω ατλαντικού βεβαίως. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ίσως οι χειρότεροι χάρτες που έχω δει για τέτοια εποχή αναφορικά με το πεδινό χιόνι. Κλείστε τα μοντέλα μέχρι τις 15 Δεκέμβρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καμία ελπίδα τελικά δεν σου δίνουν αυτοί οι χάρτες, από κάπου θες να κρατηθείς να δεις κάνα μοντέλο να δείχνει κάτι ελπιδοφόρο αλλά μάταια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12&date=2023-11-30&model=gfs&member=ENS&bw=1

Μακαροναδα τα ενσεμπλες μετα  τις 5 του μηνος και  επειτα.Μαλιστα υπαρχουν και ποιο ψυχρα υποσεναρια που τρεχουν μεσα στο διαγραμμα,

Για να δουμε λοιπον  που  θα καταληξει τελικα η καιρικη τραπουλα, μια  και το κυριο στις τοσες μακρινες ωρες δεν εχει και τοσο  αξια  αυτη την στιγμη, για να βγαζουμε ασφαλης συμπερασματα.

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ο swter δειχνει στον αρχηγο των προσηνεμων τον george snowman τον κεντροβορειο χιονια..Ο Γιωργος κοιταζει απορημενος που ειναι???O Ηρακλης winterlove με την κοκκινη μπλουζα απορει επισης..Ενω και ο ορθιος Δημος ψαχνει αλλα δεν τον βρισκει..O sakis 13 μπεκροπινει στην αλλη γωνια(δεν φαινεται)...Ειναι ο μονος που τον βρηκε τον κεντροβορειο μετα απο 1 μπουκαλι τσιπουρο αλλα και τον  προσηνεμο χιονια....Οτι θελει βλεπει.. 🤣Ο κυριος με τα τατου στα δαχτυλα πρεπει να ειναι ο Τακαρος(ζαρουχλιωτης)και δειχνει με τον πιο ξεκαθαρο τροπο τι θα παρουμε ολοι...Ευγε...

Αποκλειστικα πλανα του weather club...Αμονταριστα...

Περα απο την πλακα..Αντε να να οργανωθουμε ρε σεις..Μια συναντηση οπως παλια..Η συναντηση ελαβε χωρα πριν χρονια και βρισκεται στην αρχειοθηκη του weatherflix.🤣

20191011_215724.thumb.jpg.19deea52ad1ef356d02c0ce58a77522c.jpg

Είναι από τον Νοέμβριο του 2014 μήπως στο Κρυονέρι?σ' αυτή που ήμουν κι εγώ?και μετά από 4 μήνες και 3 χαμένους συλωνες που κυνήγησα μέχρι τέλος και δικαίωθηκα(αχχχ περασμένα μεγαλεία,τώρα τους κουβαλάω παραμασχαλα τους προσηνεμους χιονιαδες😋😋🤣🤣...) με έψαχναν στην Γλυφάδα οι μισοί προσήνεμοι???...χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω θα πω υπομονη η ατλαντικη ροη δεν εχει κανενα νοημα αυτη τη στιγμη τοσο ισχυρη που εμφανιζεται δεν προκυπτει απο πουθενα θεωρω οτι θα αλλαξουν τα τρεξιματα πολυ μεχρι σκ για μετα τις 8

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Για εκεί οδεύουμε... Αν δεις μέρα με τη μέρα τα μπλε γεωδυναμικα του μπαστακα έγιναν πράσινα... Λόγω ατλαντικού βεβαίως. 

Προς το παρόν ναι...αλλά είπαμε ο καιρός είναι ένα χάος ,ευτυχώς δηλαδή,κι εκεί είναι όλη η γοητεία του χόμπι μας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Είναι από τον Νοέμβριο του 2014 μήπως στο Κρυονέρι?σ' αυτή που ήμουν κι εγώ?και μετά από 4 μήνες και 3 χαμένους συλωνες που κυνήγησα μέχρι τέλος και δικαίωθηκα(αχχχ περασμένα μεγαλεία,τώρα τους κουβαλάω παραμασχαλα τους προσηνεμους χιονιαδες😋😋🤣🤣...) με έψαχναν στην Γλυφάδα οι μισοί προσήνεμοι???...χαχαχα

Oχι Βαγγελαρα μου..Ειναι απο το 2019 στο Μπαιρακι..Δεν ησουν...

Σ εχω και σενα ομως..Να καλοπιανεις τον Μιχαηλ με τον Σωτο μαζι για συμμαχια κεντροβορεια...Λαρισα θεσσαλονικη εφετος καθε χιονιας σε μας μονο ανηκει....Εχω ματια παντου....🤣Μου βαλατε και τον Μιχαηλ στη κεφαλη...

1B795BF7-8EBD-4AF7-AC51-6540BB4D0854.thumb.jpeg.ab324de959b1e9e7d311ed86c1102ae1.jpeg

Το νου σου οι αρχιμαφιοζοι των προσηνεμων σε ψαχνουν..Τεο,george,πωγωνι και swter..Δες φατσες γκανγκστερικες προσηνεμοφατσες..🤣Ηδη θεωρουνται και καταζητουνται ως εγκληματικη οργανωση..

20230122_172157.jpg.173067a43983dd93018fa855d3951be1.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επι πασοκ ορθοδοξου τετοια μερα (ειχε ξημερωσει) βαζαμε αλυσιδες μετα τα μπουζουκια..α ρε αντρεα αιωνια η μνημη σαν τον αζορικο ενα πραγμα🤣

FB_IMG_1701365746052.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Εγω θα πω υπομονη η ατλαντικη ροη δεν εχει κανενα νοημα αυτη τη στιγμη τοσο ισχυρη που εμφανιζεται δεν προκυπτει απο πουθενα θεωρω οτι θα αλλαξουν τα τρεξιματα πολυ μεχρι σκ για μετα τις 8

Γιατί δεν βγάζει νόημα όμως? Πάντως ισχυρή δεν την λες, και αν πάρουμε τον αυστηρό ορισμό του ναο, και στον τζίφο λίγο πολύ κάπου στο -0 θα είναι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Γιατί δεν βγάζει νόημα όμως? Πάντως ισχυρή δεν την λες, και αν πάρουμε τον αυστηρό ορισμό του ναο, και στον τζίφο λίγο πολύ κάπου στο -0 θα είναι

Για τις ημερομηνιες που κοιταμε στο 0 εως +1 θα ειναι και δεν ειναι μονο ναο ειναι πολλοι δεικτες μαζι που πιο ευκολα οδηγουν σε ψυχρη εισβολη εως τις 12-14 παρα αυτο το πραγμα που βλεπουμε

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Για τις ημερομηνιες που κοιταμε στο 0 εως +1 θα ειναι

Άρα πως δεν εξηγείται η ατλαντική ροή που βλεπουμε στα μοντέλα? Η εικόνα του ατλαντικού αυτό δείχνει πάνω κάτω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Άρα πως δεν εξηγείται η ατλαντική ροή που βλεπουμε στα μοντέλα? Η εικόνα του ατλαντικού αυτό δείχνει πάνω κάτω

Σου ξαναλεω δεν ειναι μονο ο ναο ο συνδυασμος ολων οδηγει σε θεωρητικο επιπεδο παντα σε αλλο αποτελεσμα ..θα δουμε βεβαια εχει μερες ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Σου ξαναλεω δεν ειναι μονο ο ναο ο συνδυασμος ολων οδηγει σε θεωρητικο επιπεδο παντα σε αλλο αποτελεσμα ..θα δουμε βεβαια εχει μερες ακομα

Ναι αλλά όταν μιλάμε για ατλαντική ροή προφανώς ο ΝΑΟ είναι ο κύριος παράγοντας πρόβλεψης για το πως θα κινηθεί ο Αζορικός, ότι και να έχουν οι άλλοι.  Τέλος πάντων. ο ευρωπάιος σε μια πρώτη μεταβλητή που βλέπω βελτιωνεται, βέβαια, όλα τα 12αρια καλούτσικα είναι σε εκείνη την μεταβλητή, απλά επειδή ο ευρωπαίος έχει διαφορές σε σχέση με τα υπόλοιπα σε άλλα πράγματα θέλω να δω την αλληλεπίδραση τους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο παιος στις 120 έχει εξασθενημένο το μεσαίο χαμηλό από το Ατλαντικό τρενάκι ,άντε να δούμε μπας και παίξει ρόλο στην ανύψωση του αζορ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο εκτός θέματος, δεν ξέρω και αν ειπώθηκε αλλά οι βόρειοι ας ρίξετε μια ματιά στον ουρανό νωρίς το ξημέρωμα αύριο....

https://www.weatherforattica.gr/2023/11/voreio-selas.html

 

tonights_static_viewline_forecast.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το προσπαθεί ο έρμος ο παιος αλλά ακόμη και σ' αυτό το μέτριο κακό σενάριο είναι σαν την καλαμιά στον κάμπο...αλλά ας δούμε ακόμη και αυτό το μέτριο σενάριο μέχρι τις 144 αν οδηγεί καπου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ευρωπαίος πρωί και τώρα. Οι μεγαλύτερες διαφορές είναι στην Αμερική, όχι εδώ:

ecmwf-0-156.png?0ECM1-144.GIF?30-0

 

ενννοείται το μικρό ριτζ της Ισπανίας δεν το κοιτάμε καν για χειμερινή κατάβαση.

 

Το ρίτζ που προσωπικά με ενδιαφέρει είναι αφού περάσει ανατολικά η μαούνα του καναδά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...