Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς γίνεται να καταλήγει τέτοιο μο@ρδελο η κυκλοφορία κάθε Δεκέμβρη;;;πολύ νωρίς αλλά πάντα,ατλαντική ροή,γροιοανδικος,ανύπαρκτος αζορικος,1200hpa πίεση στη Ρωσία και όλα τα καλά μαζί ....Ε δεν θα ξυπνήσει ποτέ..Τουλάχιστον να σκάψει κανένα υποτυπώδες τραφακι ο αζορικος να χονιστουνε τα ψηλα μας.Αφου δεν έρχεται αυτό θα πάμε εμείς σε αυτό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=6&date=2023-11-30&model=gfs&member=ENS&bw=1

ens_image.php?geoid=52806&var=201&run=6&date=2023-11-30&model=gfs&member=ENS&bw=1

 

 

Πάντως, πτώση θερμοκρασίας θα υπάρξει και πιθανόν και βροχές μέχρι τουλάχιστον τις 10/12.

Εγώ που μένω Αθήνα, και δεν έχω βλέψεις για χιόνια τέτοια εποχή ούτε σε επίπεδο φαντασίας, αυτό που έρχεται μου φαίνεται μια χαρά χειμερινό σκηνικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κυριοι...Την προσοχη σας..Πληροφοριες λενε ακομα δεν μπορω να τις επιβεβαιωσω...Τα καρντασια κανουν συμφωνια κατω απο το τραπεζι με τους προσηνεμους..Εχθες ειχαν συσκεψη μεταξυ τους..

1562389E-2751-492B-B900-9FCEC07D741A.jpeg.23c742507206dea47ac64878fac4fa2e.jpeg

Απ οτι μαθαινω πληρωσαν το τραπεζι στον oldboy332,george snowman και sakis 13..

20231105_153602.jpg

Διαβολικες μεθοδευσεις μπας και τελειωσει το καιρικο φιασκο...Θα σας ενημερωσω...

Οι εχθροι του εχθρου ειναι φιλοι μου..Και ο κοινος εχθρος τωρα ειναι η βαρετοκαιρια...Θα την παταξουμε και μετα θα βγαλουμε τα ματια μας μεταξυ μας..🤣Πλακιτσα κανω...Παντα να χουμε αυτο το κλιμα εδω μεσα...Μαγκια μας!!!!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Από Δευτέρα μπαίνουμε σε χειμωνιάτικο mood εδώ πάνω και βλέπουμε για την πορεία...

Παραμένει ύποπτο για 8-10..

 

IMG_20231130_143353.jpg

 μαζι σου ρε φιλε....ισως τελικα δεν ειναι τοσο ασχημα !!!👍

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω πως οι κέντροβόρειοι είστε ήδη σε χειμωνιάτικο mood από το προηγούμενο σ/κ και αυτό που βάφτισαν "θερμή εισβολή" από μεθαύριο δεν φαίνεται να σας επηρεάζει ιδιαίτερα.

Εμείς οι Αθηναίοι και οι νότιοι γενικά θα μπούμε σε πιο χειμερινές συνθήκες από Δευτέρα προς Τρίτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Νομίζω πως οι κέντροβόρειοι είστε ήδη σε χειμωνιάτικο mood από το προηγούμενο σ/κ και αυτό που βάφτισαν "θερμή εισβολή" από μεθαύριο δεν φαίνεται να σας επηρεάζει ιδιαίτερα.

Εμείς οι Αθηναίοι και οι νότιοι γενικά θα μπούμε σε πιο χειμερινές συνθήκες από Δευτέρα προς Τρίτη.

μια χαρά επιρρεάζει. Φουλ στα 18-20αρια είμαστε ήδη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Νομίζω πως οι κέντροβόρειοι είστε ήδη σε χειμωνιάτικο mood από το προηγούμενο σ/κ και αυτό που βάφτισαν "θερμή εισβολή" από μεθαύριο δεν φαίνεται να σας επηρεάζει ιδιαίτερα.

Εμείς οι Αθηναίοι και οι νότιοι γενικά θα μπούμε σε πιο χειμερινές συνθήκες από Δευτέρα προς Τρίτη.

18αρι έχει η Ηγουμενίτσα φιλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Νομίζω πως οι κέντροβόρειοι είστε ήδη σε χειμωνιάτικο mood από το προηγούμενο σ/κ και αυτό που βάφτισαν "θερμή εισβολή" από μεθαύριο δεν φαίνεται να σας επηρεάζει ιδιαίτερα.

Εμείς οι Αθηναίοι και οι νότιοι γενικά θα μπούμε σε πιο χειμερινές συνθήκες από Δευτέρα προς Τρίτη.

Μέχρι και τα βόρεια Βαλκάνια θα  επηρεάσει η θερμή εισβολή 

Μία χαρα ζεστουλες θα έχουν και τα παιδιά στα κεντροβορεια 

Αλλά να μπαίνει ο Δεκεμβρίος με θερμή εισβολή, ε σε πιάνει και μια αηδία μέσα σου 

Τουλάχιστον να έμπαινε με βροχές και συννεφιες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, agnostos είπε:

Να ξανακάνω μια επισήμανση.

Λανθασμένα γράφετε πολλοί ότι οι τελευταίοι Δεκέμβριοι ήταν κακοί.

Ο περσινός κυρίως και του 2020 όντως ήταν πολύ κακοί καιρικά.

Του 2021 και του 2018 μια χαρά χειμωνιάτικοι ήταν εδώ στην Αθήνα με ψυχρές εισβολές και χαμηλές θερμοκρασίες.

Και οι δύο εκείνοι μήνες είχαν ξεκινήσει με ήπιο καιρό την πρώτη εβδομάδα.

Κατ' εμέ του 2020 δεν ήταν κακός Δεκέμβρης, με 156.6 mm στη περιοχή μου στο Περιστέρι και γενικότερα νομίζω, ένα τρομερό πρώτο μισό, γεμάτο νερό για την Αττική (ποτιστικά το περισσότερο και για πολλές ημέρες, κάτι που σπανίζει τα τελευταία χρόνια!)... κι ας μη μας έκανε καταβασιές... ας είναι τόσο υετοφόρος κι ο φετινός κι εγώ θα πανηγυρίζω...

Ο περσινός του 2022 ήταν ο ορισμός του καιρικού δράματος, απ' όλες τις απόψεις ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τελευταίος "παλιακός" Δεκέμβριος στην Ελλάδα ήταν του 2016. Συνεχές ψύχος, αρνητικές μέσα στα αστικά κέντρα της κεντροβόρειας χώρας, ακόμη και πρόσκαιρη χιονόστρωση στο Κέντρο της Αθήνας. Πλέον έχουμε συνηθίσει 20αρια - 25αρια ως τα Χριστούγεννα και βροχές ως τις αετοφωλιές των 2000 μ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να δουμε τελικα αν βρεξει κι ολας... Που φτασαμε παλι... Και μην ξεχνατε το καλοκαιρι που περασε γεματο θερμα ρεκορ πλεον τον χειμωνα ζοριζεται να βρεξει χαχα... Η βορειοδυτικη Ευρωπη για αλλη μια φορα θα χτυπιεται απο χαμηλα οσο εμεις θα ψαχνουμε κανενα αζορικο να μας σωσει... Δεν υπαρχει σωτηρια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Στην αρχή νόμιζα ήταν μεγάλο ποτήρι μπύρας. Μετά κατάλαβα ότι ήταν ολόκληρη κανάτα κρασί,. χαχαχ σωστοοοος @GEORGE SNOWMAN

Ζουμαρα και γω και ειδα εκει στο τραπεζι κατω απ τον γατουλη το αλατοπιπερο που χει για ηλεκτρονικο τσιγαρο🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ο τελευταίος "παλιακός" Δεκέμβριος στην Ελλάδα ήταν του 2016. Συνεχές ψύχος, αρνητικές μέσα στα αστικά κέντρα της κεντροβόρειας χώρας, ακόμη και πρόσκαιρη χιονόστρωση στο Κέντρο της Αθήνας. Πλέον έχουμε συνηθίσει 20αρια - 25αρια ως τα Χριστούγεννα και βροχές ως τις αετοφωλιές των 2000 μ.

τότε η κυκλοφορία "φώναζε" για πολλές εβδομάδες εν όψει της Αριάδνης..φαινόταν ότι θα κατέβει κάτι ιστορικό στο τέλος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ο τελευταίος "παλιακός" Δεκέμβριος στην Ελλάδα ήταν του 2016. Συνεχές ψύχος, αρνητικές μέσα στα αστικά κέντρα της κεντροβόρειας χώρας, ακόμη και πρόσκαιρη χιονόστρωση στο Κέντρο της Αθήνας. Πλέον έχουμε συνηθίσει 20αρια - 25αρια ως τα Χριστούγεννα και βροχές ως τις αετοφωλιές των 2000 μ.

ωστόσο συνολικά ο Δεκέμβριος 2001 θεωρείται πολύ ανώτερος, ενώ για προσήνεμα αξεπέραστος Δεκέμβρης ever ήταν το κλασικό 1991...θυμάμαι τότε χιόνιζε έξω και είχα βαρεθεί να βλέπω να χιονίζει και δεν ασχολιόμουν καν...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Κατ' εμέ του 2020 δεν ήταν κακός Δεκέμβρης, με 156.6 mm στη περιοχή μου στο Περιστέρι και γενικότερα νομίζω, ένα τρομερό πρώτο μισό, γεμάτο νερό για την Αττική (ποτιστικά το περισσότερο και για πολλές ημέρες, κάτι που σπανίζει τα τελευταία χρόνια!)... κι ας μη μας έκανε καταβασιές... ας είναι τόσο υετοφόρος κι ο φετινός κι εγώ θα πανηγυρίζω...

Ο περσινός του 2022 ήταν ο ορισμός του καιρικού δράματος, απ' όλες τις απόψεις ...

Kαι του 22 ηταν πολυ καλος για δασος χαιδαριου με το εκπληκτικο νουμερο των 15,2mm🤪Πέρα απο την πλακα το μονο σοβαρο για εκεινο τον μηνα ηταν η ψυχρη εισβολη, ή μαλλον ο μεγας - Κόγκας, της αμερικης χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οκ...οι χαρτες ειναι ψιλοαθλιοι....αλλα το χειροτερο μου ειναι οτι αυτο φερνει "ιστορικες αναδρομες" του τυπου ...τοτε που ηταν ετσι .οχι που ηταν αλλιως,,οχι δεν ηταν ετσι ,ηταν λιγοτερο ετσι, πιο πολυ ηταν αλλιως και περισσοτερο ετσι μαζι ........και που να σας συμμαζεψω με τετοια κυκλοφοριαααα !!!!   😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, geornik είπε:

ωστόσο συνολικά ο Δεκέμβριος 2001 θεωρείται πολύ ανώτερος, ενώ για προσήνεμα αξεπέραστος Δεκέμβρης ever ήταν το κλασικό 1991...θυμάμαι τότε χιόνιζε έξω και είχα βαρεθεί να βλέπω να χιονίζει και δεν ασχολιόμουν καν...

Αν δεν ασχολιουσαν καν εσύ αν πας β.ευρωπη θα έχεις γίνει καυσωνακιας,σε 2 εβδομάδες. Χαχαχαχα. Πλάκα κάνω έτσι? Πάντως αυτό δεν το έχω πάθει ποτέ. Και εγώ μείνει βαλτικη 3 εβδομάδες με χιονόπτωση κάθε μέρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, INUIT είπε:

οκ...οι χαρτες ειναι ψιλοαθλιοι....αλλα το χειροτερο μου ειναι οτι αυτο φερνει "ιστορικες αναδρομες" του τυπου ...τοτε που ηταν ετσι .οχι που ηταν αλλιως,,οχι δεν ηταν ετσι ,ηταν λιγοτερο ετσι, πιο πολυ ηταν αλλιως και περισσοτερο ετσι μαζι ........και που να σας συμμαζεψω με τετοια κυκλοφοριαααα !!!!   😂😂

Προς το παρόν Χρήστο η μόνη κυκλοφορία που βλέπω στον ορίζοντα είναι αυτή... και τα μοντέλα απ'ότι φαίνεται τα εχουν βρει σκούρα🤣🤣 Για αυτο αργει η οποια αλλαγη😆

kinisi-1.jpg.201782b2b63a5757f138b1de96858aa3.jpg

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 minutes ago, geornik said:

τότε η κυκλοφορία "φώναζε" για πολλές εβδομάδες εν όψει της Αριάδνης..φαινόταν ότι θα κατέβει κάτι ιστορικό στο τέλος...

θυμαμαι παντως εκει στις 10 του δεκεμβρη ειχα παει στο μπανσκο και ειχε θερμη εισβολη....δεν ητανν και τελεια μεχρι τις 15...αλλα τετοιες μερες τελη νοεμβρη ειχαμε ενα πολυ δυνατο χαμηλοarchives-2016-12-11-12-1.png?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όταν στις 130 ώρες έχουμε τόσες μεγάλες αλλαγές στον Ατλαντικό, υπάρχει ελπίδα 

 

icon-0-135.png

icon-0-147.png

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...