Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Snow Junky είπε:

Τι εννοείς?

Ότι ξεφουντωνει το μπροστινό μέρος που αφορά την Ευρώπη και σηκώνει λίγο πιο ψηλά το άλλο μέρος του αζορ που είναι μέσα στον ατλαντικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ο τζίφος ίσως πάει να κάνε το σενάριο μου, πριν προλάβω να το αναλύσω!

Σε είπα γίνε σεναριογράφος...😋..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snow Junky είπε:

Ναι βρόχο χαμηλό χαχα 

Ότι έρθει καλοδεχούμενο είναι χεχεχε.. εξάλλου φαίνεται πως έχει και χιόνο - συνέχεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εαν γινει η καταβαση, θα καθυστερησει στα 12αρια. Κακο σχημα λοβού το τζεμ, ωστοσο το σωζει στις 240. Για να δουμε τζίφο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snow_evia είπε:

Δεν έχει 

Όντως το περίμενα αλλιώς. Είναι πιο δύσκολο να κατέβουν χαμηλές Τ αλλά έγιναν πολύ σημαντικά βήματα βελτίωσης σε αυτό το τρέξιμο... Αυτό κρατάμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καθοριστικό το ριτζάρισμα στις δυτικές ΗΠΑ - Ειρηνικό Ωκεανό για τη κατάβαση σε μας. Χωρίς τον εμποδισμό εκεί , δεν υπάρχει χιονιάς προσηνέμων. 

gemnh-0-204.png?12gfsnh-0-192.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι ρε τζιφο γλεντήσει μας κιαλο.1050 στην Αγγλία και να μας πλακώνει για την συνέχεια .Εγώ βλέπω καταπιονα εν όψη και μην με πάρετε με της πέτρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρώτον χρειαζόμαστε την αποκοπή να είναι υπαρκτή αλλά μικρή μέσα στον Ατλαντικό:

image.png.0bc5ca5c90cf2ef3d3c4d88b2d693e16.png

Θέλουμε να είναι μικρή η αποκοπή, να υπάρχει αλλά είναι μικρή, καθώς αν είναι μεγάλη θα έρθει ο αυλώνας από πίσω και αντί να σηκωθεί ο Αζορικός, περισσότερο θα καταρρεύσει , και μάλιστα, δεν θα μείνει από πίσω αποκοπή, άρα αν θέλαμε να σηκωθεί δεύτερη φορά ο Αζορικός, δεν θα σηκωνόταν τόσο εύκολα!

 

Δεύτερο.. Να μην σηκωθεί πολύ ο Αζορικός σε πρώτη φάση δηλαδή εδώ ο αυλώνας να μην πάει νότια:

image.png.9e20961f374454debd45e6434e3a6919.png

 

Αν πάει νότια, θα έβγαινε κάτι τέτοιο με μια μεγάλη αποκοπή, που ΔΕΝ Το θελουμε:

image.png.a15c7c89096e75f8f44b1807452c9065.png

εδώ για τον πρώτο αυλώνα όπως είδαμε δεν γίνεται τίποτα, και μέχρι να βγει ο δεύτερος καληνύχτα, και ΑΝ βγει. Μάλιστα αν δεν βγει η μαούνα, και ανέβει βορειότερα, καλή ώρα όπως το 00αρι του τζίφου, και αποκόψει μικρό κομματάκι, θα δημιουργήσει λίγο μεγαλύτερη αποκοπή, που θα την χρειαστούμε στον επόμενο αυλώνα, μιας και ο επόμενος αυλώνας θα κατεβεί δυτικότερα από τον πρώτο στην Αμερική, άρα και ο Αζορικός θα σχηματιστεί σε καλύτερο σημείο

Οπότε μένουμε λοιπόν με την αποκοπή που λέγαμε πριν, και ο αυλώνας που αναφέρω στην προηγούμενη παράγραφο είναι ο εξής:

image.png.dd6a046a6cca590a9b27172f5dcf1a4d.png

που με τα παρακάτω γίνεται κάπως έτσι:

image.png.7b459b406910fff47bf811128215956a.png

 

το 00αρι του τζίφου δεν ήταν μακριά από την φιλοσοφία για το πώς θα έρθει ο κεντροβόρειος δράκος.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλύτερο το τζεμ από τον τζίφο.

 

 

δεν βγηκαν οι εικονες παραπάνω, μισό να ξαναγράψω

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσο αφορα το 15-16 και μονο την ζημια την εκανε ο υποτροπικος που δεν ηρθε πανω μας επρεπε να ειναι πιο ανατολικα απο εκει και περα καθε μερα αλλαγες θα υπαρχουν ειναι δεδομενο εμενα το ουκμο μ αρεσει επισης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εβγαλε και χιονακι για πιο μετά...

animpxl3.gif.7baf26eda01524c902f4cb501036f40c.gif

Έχουμε το χαμηλό δυτικά και μας τροφοδοτεί με υετό, ενώ παράλληλα υπάρχουν και Τ.

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, freeze είπε:

διαβάζοντας ξανα προς τα πίσω τις σελίδες ....εστίασα κάπου που αναφέρεται περι οπαδισμού μοντέλων κτλπ.... αυτό μου έκανε κλικ στην καλλιτεχνική φλέβα μου και για να πάει καλά το τρέξιμο του βασιλιά απολαύστε (ας με συγχωρέσουν οι μοντς!!😁

......εκπομπή Τάκη χτυπάει τηλ. 

Τ: Ναι..!!

F: Καλησπέρα Τάκη ... Freeze από weather-club ...!!

Τ: Μοντέλο??

F: Ευρωπαϊκάρα...!!!

Τ : Αντε γειααααα....!!!

Tsoukalas_weather.jpg.c24fb8ef9ddf68fd758a5497540669e1.jpg

-Καλησπερα Τακαρε...Ειμαι ο Σακης ρε..Ο γνωστος απο τα Πετραλωνα..Ο φιλος του Στεφανου ρε που σε πηρε πριν..

-Ναι λεγε...

-Ρε φιλε ο μπαμπας στο 18αρι αργει να ξεκινησει...Ενω υποτιθεται τρεχει 23:30..Ξερεις κατι??

-Τι να ξερω μωρε??

704497114_12.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Αποκτήσαμε πρόσβαση στις σκέψεις του Μιχαήλ και ιδού τα αποτελέσματα... Κεντροβόρειοι έχετε το νου σας γιατί αλλαξοπίστησε σχεδόν🤣🤣🤣

IMG_20231207_175953.jpg.9eea2eb73c7708f0ab203b408effc072.jpg

Έλα προς τα νότια βρε μπας και δεις καμιά άσπρη μέρα... Κυριολεκτικά, γιατί εμείς δεν μένουμε στα λόγια χαχαχα

 

Αν έρθω Αθήνα ετοιμάσου να δεις ξανά χιονιά όταν βγάλεις άσπρα μαλλιά😝

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω θα πω οτι σημερα ειναι 7 δεκεμβρη την ψυχρη διαταραχη την συντομη κανεις μας δεν την εδωσε σημασια αλλα σε λιγες μερες δευτερη φορα χιονιζει φλωρινα που ακομα και εκει τα τελευταια χρονια δυσκολευοταν να δουνε χιονια νοεμβρη δεκεμβρη ειναι ενας καλο οιωνος και αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Εγω θα πω οτι σημερα ειναι 7 δεκεμβρη την ψυχρη διαταραχη την συντομη κανεις μας δεν την εδωσε σημασια αλλα σε λιγες μερες δευτερη φορα χιονιζει φλωρινα που ακομα και εκει τα τελευταια χρονια δυσκολευοταν να δουνε χιονια νοεμβρη δεκεμβρη ειναι ενας καλο οιωνος και αυτο

Την δώσαμε ... αναφέρθηκε ...βέβαια όχι πολύ ... γιατί μας τρώει να χιονιστούμε και οι υπόλοιποι πριν φύγει το 23 ... 

Untitled.png.e6c7569a47bcfa5ef0ccdf4bac2ad065.png

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Bluepassion είπε:

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να εκφράσω μια απορία και συγγνώμη εκ των προτέρων για τον όγκο του μηνύματος λόγω των εικόνων. Αν χρειάζεται ή κρίνουν οι διαχειριστές ας το κατεβάσουν. Επισυνάπτω κάποιους χάρτες για να μου πείτε τι είναι καλύτερο/προτιμότερο να κοιτάζω. 

image.png.b92544e6d1d914cb6dc427f9a4fc959e.png

Στην εικόνα πιο πάνω έχω βάλει τους ανέμους επιφανείας και την εικόνα των αέριων μαζών από το χάρτη των 500hpa ώστε να ξέρουμε σε ποιο σημείο θα δημιουργηθεί μέτωπο λόγω διαφοράς θερμοκρασίας. Είναι προτιμότερο να κοιτάζω τη πιο πάνω εικόνα ή το επόμενο ζεύγος που είναι η θερμοκρασία στα 850hpa?

image.png.0e385381884b45c589f1845e5e22a024.png

Η απορία μου ειναι για να βρίσκω σε ποιο μέρος ενδέχεται να βρέξει/χιονίσει/συννεφιά. Γνωρίζω/καταλαβαίνω ότι χρειάζεται να κοιτάζουμε και την σχετική υγρασία (%) της εκάστοτε μάζας. 

Οι παραπάνω χάρτες δίνουν αυτή την βροχή. 

image.png.939a072eda5bd4b301949d0ecab8087f.png

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν ειμαι εκτός θέματος αλλά σας παρακολουθώ για να μαθαίνω νέα πράγματα. 

 

γεια σουφίλε μου, να ξέρεις, παίζει να είναι το πιο σχετικό πόστ από όλα το δικό σου... χεχεχε.

Θα σου στείλω το λινκ από ένα μήνυμα που έγραωα πριν κάποιες μέρες για τις μετωπικές επιφάνειες

Κατά τα άλλα είναι χρήσμα και τα 2.. Και να προσθέσω πάνω σε αυτά ότι κάποιες φορές έχουμε μέτωπα μόνο στα 500αρια, κάποιες φορές μόνο στα 850, όπως πριν λίγες μέρες, και τις περισσότερες φορές και στα 2, απλά με λίγο διαφορετική θέση, δηλαδή υπαρχει μια κλίση καθ΄ύψος του μετώπου.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τρυπανιιιιιιιι τζίφο.... το τρυπάνι...... το παλεύει....

Αχχ.... όλα μ' αρέσουν... με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο... αχχ.... είναι πολλές οι ώρες γ...το...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...