Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Ευρωπαίος δείνει σε εμένα περίπου 15+ χιλιοστά. Εάν πέσουν τόσα θαύμα θα είναι. Αλλά μετά την προηγούμενη του αποτυχία δεν ελπίζω και πολλά. Κατά τ' αλλά στην υπόλοιπη Αττική δείνει γενικευμένα 10αρια με εξαίρεση τα νότια ( λιγότερο σε σχέση με άλλες περιοχές) και την περιοχή του Θριάσιου προς Βίλια με 20+. Θα δει και η Πάρνηθα χιονακι και στα πιο χαμηλά.

Αυτό θα παιχτεί στις λεπτομέρειες, μιας και στο προηγούμενο ραν έδειχνε λιγότερα. Ενδιαφέρον παρουσιάζει και για μετά, από τη στιγμή που το χαμηλό έρθει πάλι προς ΒΑ, μπας και κάνει κάποιο υποτυπώδες πέρασμα.

 

 

ecmwfgr-25-90.png

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, ICELARISSA said:

Μετα την ανανεωση παντως στο 12ζ για να τα λεμε ολα μεγαλη τουμπα στους δεικτες που πηγε προς τζιφο με μεγαλη πτωση στις 23 και σε ναο και αο

και σε τι περίπου επιπεδα είναι; θετικα η αρνητικα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υετος της πλακας παντως... Οσο θα πεφτει η θερμοκρασια στα 850hpa τοσο θα κοβουν τα φαινομενα. Δεν περιμενω πολλα πραγματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

εδώ συνολικός υετός μέχρι κυριακή μεσημερι... Βέβαια το σχόλιο μου αναφερόταν κυριως στα μακρινά

accprecip_20231213_12_099.jpeg

Πήλιο και Δίρφυς πανε για θαψαρ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Antrious Antrious είπε:

δηλαδη υπαρχουν  σοβαρες πιθανοτητες ισχυρης ψυχρης εισβολης μετα τα χριστουγεννα λογω της πτωσης τον δεικτων

Θα δουμε τις επομενες μερες...τι πορεια θα ακολουθησουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Gary είπε:

Τελικά θα δω χιονακι η όχι?Ε τρέλαναν τα μοντέλα 

Πραγματικά εύχομαι με όλη μου την καρδιά να σου χιονίσει Gary, με τόση προσμονή που έχεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Giorgos-Larissa είπε:

Για Λάρισα τι να περιμένουμε Σάββατο; Καλά για χιόνι ούτε λόγος στα πεδινά αλλά από χιλιοστά τι μας δίνουν?

12 περίπου ο τζίφος και 27 ο Ευρωπαίος. Ναι υπάρχει μια τόσο δα μικρή διαφορά αλλά θα ξεκαθαρίσει σε λίγο λογικά. Και όλα αυτά κυρίως την Παρασκευή, με το κύριο πέρασμα. Και Σάββατο θα υπάρχει υετός αλλά σε πιο χαλαρές ραγδαιοτητες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Πως να μην ελπίζω για κάτι έστω συντομο -4 στα 850 hpa με υετό .

ecmwfgr-1-75.png

ecmwfgr-2-75.png

Πρώτον ο υετός είναι λίγος σχετικά-γενικά για 3ωρο ...με οριακές θερμοκρασίες από -3 εως -4 θέλουμε ένταση φαινομένων.... την  οποία όπως φαίνεται δεν θα χουμε ....τρίτον είναι μεσημβρινές ώρες.... και τέταρτον θα έχει προηγηθεί θερμή εισβολή και για να πέσει η θερμοκρασία στην επιφάνεια θέλει παραπάνω "κόπο"... αν έχει έντονο βαρδάρη που σας πιάνει εσάς μπορεί να είστε τυχεροί και με εξάρσεις στον υετό να δείτε κάτι αφού θα μεταφέρει επιφανιακό ψύχος........

γι αυτό θέλω και γράφω ένα 3ωρο-6ωρο επιπλέον υετό με αυτές τις θερμοκρασίες....μετά τις 4-5 του απόγευμα ένα κλικ παρακάτω θα χουμε θερμοκρασιακά και με κάποια έξαρση των φαινομένων με κάποια διάρκεια τουλάχιστον ώρας και βάλε ίσως έχουμε εκπλήξεις.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μετα την ανανεωση παντως στο 12ζ για να τα λεμε ολα μεγαλη τουμπα στους δεικτες που πηγε προς τζιφο με μεγαλη πτωση στις 23 και σε ναο και αο

Για τους δείκτες του ευρωπαικου αναφέρεσαι Κώστα; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Πρώτον ο υετός είναι λίγος σχετικά-γενικά για 3ωρο ...με οριακές θερμοκρασίες από -3 εως -4 θέλουμε ένταση φαινομένων.... την  οποία όπως φαίνεται δεν θα χουμε ....τρίτον είναι μεσημβρινές ώρες.... και τέταρτον θα έχει προηγηθεί θερμή εισβολή και για να πέσει η θερμοκρασία στην επιφάνεια θέλει παραπάνω "κόπο"... αν έχει έντονο βαρδάρη που σας πιάνει εσάς μπορεί να είστε τυχεροί και με εξάρσεις στον υετό να δείτε κάτι αφού θα μεταφέρει επιφανιακό ψύχος........

γι αυτό θέλω και γράφω ένα 3ωρο-6ωρο επιπλέον υετό με αυτές τις θερμοκρασίες....μετά τις 4-5 του απόγευμα ένα κλικ παρακάτω θα χουμε θερμοκρασιακά και με κάποια έξαρση των φαινομένων με κάποια διάρκεια τουλάχιστον ώρας και βάλε ίσως έχουμε εκπλήξεις.....

Ασε τις αναλύσεις και απαντησε στο Γκάρυ ..ο άνθρωπος  θα σκάσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ οριακά για τη όλα , Ε τον σάπιο τον ευρωπαιο ευτυχώς τα μισά σενάρια του είναι πάλι καλύτερα από αυτόν.. αν και αύξησε αυτό σε σχέση με το πρωί και κατέβασε και τ ήδη από τις 7 το πρωί το Σάββατο ειμαστε κάτω από μείον 3 ...Καλά για τζιφου παω για 10 πόντο , αλλα καμια εμπιστοσυνη ποτε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Gary είπε:

Τελικά θα δω χιονακι η όχι?Ε τρέλαναν τα μοντέλα 

Γκάρυ στο έχω ξαναπεί....όταν έχουμε οριακές καταστάσεις δεν ξέρουμε αν θα χιονίσει ακόμα και λίγες ώρες πριν την έναρξη των φαινομένων.....ειδικά όταν τα μοντέλα δεν έχουν συμφωνήσει σε θερμοκρασίες ώρες και υετό......άρα τζάμπα κάθεσαι και αγχώνεσαι κάθε τρεις και λίγο να ρωτάς αν θα χιονίσει....(και να σου πούμε ότι σε χιονίζουν τα μοντέλα σήμερα δεν σημαίνει ότι θα γίνει κιόλας........) για παράδειγμα όλα τα μοντέλα σήμερα που είναι 72 ώρες μακριά μπορεί να σε χιονίζουν και αύριο όχι και μεθαύριο πάλι ναι και στο τέλος να μην κάνει τίποτα .... το ξέρω ότι πάλι δεν θα καταλάβεις και θα ρωτάς από τις 200 ώρες αν χιονίζεσαι απλά στο λέω για να αρχίζεις να μπαίνεις στο κλίμα...που θα πάει μετά από κάποια χρόνια θα το δεχτείς.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναμενόμενη βελτίωση του μ.ο. του ευρωπαίου στα μακρινά. Βέβαια θέλει και άλλο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Γκάρυ στο έχω ξαναπεί....όταν έχουμε οριακές καταστάσεις δεν ξέρουμε αν θα χιονίσει ακόμα και λίγες ώρες πριν την έναρξη των φαινομένων.....ειδικά όταν τα μοντέλα δεν έχουν συμφωνήσει σε θερμοκρασίες ώρες και υετό......άρα τζάμπα κάθεσαι και αγχώνεσαι κάθε τρεις και λίγο να ρωτάς αν θα χιονίσει....(και να σου πούμε ότι σε χιονίζουν τα μοντέλα σήμερα δεν σημαίνει ότι θα γίνει κιόλας........) για παράδειγμα όλα τα μοντέλα σήμερα που είναι 72 ώρες μακριά μπορεί να σε χιονίζουν και αύριο όχι και μεθαύριο πάλι ναι και στο τέλος να μην κάνει τίποτα .... το ξέρω ότι πάλι δεν θα καταλάβεις και θα ρωτάς από τις 200 ώρες αν χιονίζεσαι απλά στο λέω για να αρχίζεις να μπαίνεις στο κλίμα...που θα πάει μετά από κάποια χρόνια θα το δεχτείς.....

Ολοκληρο κειμενο σωτο ...πες στον ανθρωπο να βαλει φασολια να τελειώνουμε 🤣🤣🤣...το πολύ πολύ να τρώει φασόλια στο χιονι 🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Ολοκληρο κειμενο σωτο ...πες στον ανθρωπο να βαλει φασολια να τελειώνουμε 🤣🤣🤣...το πολύ πολύ να τρώει φασόλια στο χιονι 🤣🤣

Λέω μπας και τον βοηθήσω λίγο στο άγχος του...χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ολοκληρο κειμενο σωτο ...πες στον ανθρωπο να βαλει φασολια να τελειώνουμε 🤣🤣🤣...το πολύ πολύ να τρώει φασόλια στο χιονι 🤣🤣

Τι είπες τώρα ... χτύπησες τη δημιουργική φλέβα.....χαχα

gary_fasolada.png.78671acaa220132b49f8aa1c9f3f1791.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαχαχαχα τρελιαριδες μου μόλις κατέβασα μια Μαλαματίνα για πάρτυ σας και για το χιόνι που θα πέφτει το Σάββατο το βραδάκι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Gary είπε:

Χαχαχαχα τρελιαριδες μου μόλις κατέβασα μια Μαλαματίνα για πάρτυ σας και για το χιόνι που θα πέφτει το Σάββατο το βραδάκι 

 

IMG_20231213_215234.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Gary είπε:

Χαχαχαχα τρελιαριδες μου μόλις κατέβασα μια Μαλαματίνα για πάρτυ σας και για το χιόνι που θα πέφτει το Σάββατο το βραδάκι 

Α ρε Γκαρυ...Τη μαλαματινα θα χεις παντα χορηγο....🤣Πλακιτσα καρντασι μου...Μακαρι να βαλεις ποντους...

Ο Εβρος ειναι ο μονος νομος που εχει κλειδωσει στρωσιδια μεχρι και πεδινα..

409989334_2068658543478380_7266481510598822235_n.jpg

409933116_2068658500145051_6374285658440126713_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι ώρα έχει την ώρα του Αντώνη ρε παιδιά. Επίτηδες το κάνει; 🤣

Επεξεργάστηκε από nikolasxm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...