Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βελτίωση του ευρωπαϊκού στην Αμερική, όχι σαν το ούκμο όμως.

Φαίνεται ότι σε σχέση με το 00Ζ η ψυχρή εισβολή κατεβαίνει νοτιότερα 

 

20-22-48-ecmwfna-0-132.png

20-22-57-ECN1-120.GIF

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

144h

12z

ECH1-144.GIF?13-0

σημαντική η διαφορά σε σ΄χεση με το πρωί

 

Στο όριο Δημήτρη ο Ευρωπαίος. Αν αυτή η γαλάζια ψυχρή εισβολή αποκοπεί εκεί τότε θα έχουμε ένα καλό ραν, αν όχι το αποτέλεσμα θα βγει κακό, αλλά πάλι καλύτερο από το πρωινό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτη την περιοδο ο τζιφος προγνωστικα κοντραρει στα ισα τον ευρωπαιο..Για ουκμο και τζεμ δεν εχω να πω πολλα..Δεν ειναι σε καλο φεγγαρι και ειδικα το τζεμ...

Τα ανσαμπλ του τζιφου ενδιαφεροντα και για την συνεχεια..Εμφανιζονται και υετοφορα σεναρια οπως εγραψα και πριν για τις 21...Πολυ νωρις για να ξεγραψουμε το οτιδηποτε..Μονο ο Τσακ Νορις και ο Κλεαρχος ξερουν τι καιρο θα κανει στις γιορτες..Βασικα ο Κλεαρχος ξερει και για τα Χριστουγεννα του 2024 αλλα δεν θελει να εντυπωσιασει...

ens_image (1).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Αυτη την περιοδο ο τζιφος προγνωστικα κοντραρει στα ισα τον ευρωπαιο..Για ουκμο και τζεμ δεν εχω να πω πολλα..Δεν ειναι σε καλο φεγγαρι και ειδικα το τζεμ...

Τα ανσαμπλ του τζιφου ενδιαφεροντα και για την συνεχεια..Εμφανιζονται και υετοφορα σεναρια οπως εγραψα και πριν για τις 21...Πολυ νωρις για να ξεγραψουμε το οτιδηποτε..Μονο ο Τσακ Νορις και ο Κλεαρχος ξερουν τι καιρο θα κανει στις γιορτες..Βασικα ο Κλεαρχος ξερει και για τα Χριστουγεννα του 2024 αλλα δεν θελει να εντυπωσιασει...

ens_image (1).png

Χαχαχαχα ο Κλέαρχος ξεπερνά καί τόν μπασταρντι. Που τον θυμήθηκα τώρα αυτόν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Αυτη την περιοδο ο τζιφος προγνωστικα κοντραρει στα ισα τον ευρωπαιο..Για ουκμο και τζεμ δεν εχω να πω πολλα..Δεν ειναι σε καλο φεγγαρι και ειδικα το τζεμ...

Τα ανσαμπλ του τζιφου ενδιαφεροντα και για την συνεχεια..Εμφανιζονται και υετοφορα σεναρια οπως εγραψα και πριν για τις 21...Πολυ νωρις για να ξεγραψουμε το οτιδηποτε..Μονο ο Τσακ Νορις και ο Κλεαρχος ξερουν τι καιρο θα κανει στις γιορτες..Βασικα ο Κλεαρχος ξερει και για τα Χριστουγεννα του 2024 αλλα δεν θελει να εντυπωσιασει...

ens_image (1).png

Βασικά εγω περιμένω.την θερμή εισβολή αλλα εχω 9 βαθμούς εξω , περίμενα να ζεστάνουν τα μπετά χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Βασικά εγω περιμένω.την θερμή εισβολή αλλα εχω 9 βαθμούς εξω , περίμενα να ζεστάνουν τα μπετά χαχα

12.5 μεγιστη σημερα🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Gary είπε:

Για πες 

Ασε γκάρυ, για το  μετά κοιτάω εγώ τώρα. Την κακοκαιρία του ΣΚ δεν την έχω πολυαναλύσει στο κεφάλι μου. Πάντως δεν πιστεύω ότι είναι και καλό σενάριο από θέμα υετού ο ευρωπαίος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουλαχιστον να εχει καμια βροχουλα πριν τα Χριστουγεννα και να μην εχει ηλιο ,κατα τ αλλα μιζέρια τα ens της επόμενης εβδομαδας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, snow_evia είπε:

Εμείς οι προσήνεμου με τέτοιες διατάξεις δεν έχουμε ελπίδα, αλλά μόλις περάσει ο πρώτος Αυλώνας(δηλαδή αυτος της φωτογραφίας)τότε με μια αναδίπλωση του αζορικού και μετακίνηση του ψύχους ανατολικότερα ως επακόλουθο της κατεβασιάς του Αυλώνα θα μπορούσε να προκαλέσει το ενδιαφέρον μας. 

Αλλά όλα αυτά είναι εικασίες γιατί μπορεί να μην υπάρξει καν πρώτος Αυλώνας ή να είναι διαφορετική διάταξη

Για προσηνεμο όχι δεν είναι κατάλληλο αλλά εγώ αναφέρομαι για κβ που πιστεύω πως φέτος το δικαιούνται😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

καλυτερο απο το πρωινο σεναριο ο παιος αλλα μικρη η αξιοπιστια σε τετοιες ωρες. Βημα βημα ολα θα γινουν...

Βάλε αν μπορείς ένα χάρτη υετού αν μπορείς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρά υετός και από ευρωπαίο με καλές θερμοκρασίες....φυσικά δύσκολα να φτάνουν για τελείως πεδινά ..αλλά τουλάχιστον πάνω από τα 300 θα χει χιόνι ... Ένα 3ωρο-6ωρο να έχουμε επιπλέον φαινόμενα μετά το μεσημέρο-απόγευμα του Σαββάτου δηλαδή μετά τις 5 με κάποια ένταση με αυτές τις θερμοκρασίες που δίνει στα 850 κοντά στο -4 στα 850 και το παλέψουμε τίμια κι εμείς....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Gary said:

Βάλε αν μπορείς ένα χάρτη υετού αν μπορείς 

εδώ συνολικός υετός μέχρι κυριακή μεσημερι... Βέβαια το σχόλιο μου αναφερόταν κυριως στα μακρινά

accprecip_20231213_12_099.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Πολυ ψύχος ο Ευρωπαίος απ'το μεσημέρι κιόλας του Σαββάτου , αλλά δεν ξέρω αν έχει φαινόμενα...

Θάνο το -3,5 με -4 στα 850 το πολύ εκείνη την ώρα που λες μεσημέρι Σαββάτου δεν λέγεται στην μετεωρολογία πολύ ψύχος απλά ενημερωτικά στο λέω...αν ήταν κάτω από το -7 και -8 και πάλι απλά πολύ κρύο το λεμε......αυτό είναι κρύο σκέτο.... το πολύ ψύχος ορίζεται σε τιμές αρκετά κάτω του -10 με -12 στα 850..............

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Θάνο το -3,5 με -4 στα 850 το πολύ εκείνη την ώρα που λες μεσημέρι Σαββάτου δεν λέγεται στην μετεωρολογία πολύ ψύχος απλά ενημερωτικά στο λέω...αν ήταν κάτω από το -7 και -8 και πάλι απλά πολύ κρύο το λεμε......αυτό είναι κρύο σκέτο.... το πολύ ψύχος ορίζεται σε τιμές αρκετά κάτω του -10 με -12 στα 850..............

Οπότε σε μένα βροχή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

12.5 μεγιστη σημερα🤣🤣🤣

Εδω περισυ με τις ομίχλες δεν ελεγε να βγει ο ήλιος για μέρες χαχα . Μαυρα Πασχουγεννα κάναμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, θωμας είπε:

Ευρωπαιο εννοειτε το ECMWF ? Μακαρι να πεσει μεσα γιατι το GFS δεν το εμπιστευομαι

ναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετα την ανανεωση παντως στο 12ζ για να τα λεμε ολα μεγαλη τουμπα στους δεικτες που πηγε προς τζιφο με μεγαλη πτωση στις 23 και σε ναο και αο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...