Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη βελτιωση στα ανσαμπλ ευρωαπιπυ μετα τξς 28 καλυτερα απο το πρωι αλλα χαλασαν για το 26 27 που ετσι κι αλλιως δυακολο ηταν ...ο στοχος ειναι κπροστα ...ο ατλαντικος αδειάζει σε κάθε σαν και μεσο ορο ..Πάμε δυνατα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, freeze είπε:

Εγώ πιστεύω ότι ήρθε η ώρα του δυνατού ... Μας έκανε 2-3 καλά ημιορεινά ορεινά εεε μπαίνουμε και στους καλούς μήνες στατιστικά οπότε θα πάρουμε σειρά ... Εμένα με προβληματίζει η διάρκεια του κρύου που κανει 2-3 μέρες και μετά +7 σχεδόν από τα κλιματικα 

Βρε ας έρθει το -8 να ρίξει μισό μέτρο με -2 επιφανείας και ας πάει και στους 20 μετά από 2 μέρες χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, freeze είπε:

Εγώ πιστεύω ότι ήρθε η ώρα του δυνατού ... Μας έκανε 2-3 καλά ημιορεινά ορεινά εεε μπαίνουμε και στους καλούς μήνες στατιστικά οπότε θα πάρουμε σειρά ... Εμένα με προβληματίζει η διάρκεια του κρύου που κανει 2-3 μέρες και μετά +7 σχεδόν από τα κλιματικα 

Αυτο γινεται οταν τα χαμηλα ειναι μονο για ορεινα ημιοριενα ειναι σαπιες οι διαταξεις οποτε το κρυο διαλυεται για πλακα αν ερθει καλο κανει  στα πεδινα δε θα ανεβει τοσο ευκολα η τ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρχίζω και ανησυχώ για τον Αντώνη μας.Αν θες να μιλησεις παντως καπου, εδω ειμαι.Ολα ξεπερνιουνται,οι ουσίες δεν ειναι λυση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αρχίζω και ανησυχώ για τον Αντώνη μας.Αν θες να μιλησεις παντως καπου, εδω ειμαι.Ολα ξεπερνιουνται,οι ουσίες δεν ειναι λυση.

Πινω τον ατλαντικο και τον κανω ξηρα ,, ανεβιανει ο αζορικος αφου γιενται ξηρα και δεν εχει χαμηλα και η σιβηρια ερχεται ......και μετα βλέπω κύκλους 🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Αυτο γινεται οταν τα χαμηλα ειναι μονο για ορεινα ημιοριενα ειναι σαπιες οι διαταξεις οποτε το κρυο διαλυεται για πλακα αν ερθει καλο κανει  στα πεδινα δε θα ανεβει τοσο ευκολα η τ 

Ήταν γενικά σάπια η διάταξη γιατί ήταν ένας Αυλώνας που μας επηρέασε μόνο η ουρά του και κινηθηκε γρήγορα ανατολικότερα και έτσι φάγαμε τον αντικυκλωνα, το καλύτερο είναι μια ψυχρομπαλα τύπου Βαρβάρας η ελπίδας η οποία κάθισε για πολλές μέρες από πάνω μας(και δεν εννοώ για όταν είχε χιονοθερμοκρασεις αλλά και πιο μετά που είχε σταθερά κάτω από το 0 850αρια)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ουσιαστικα αυτό που θέλουμε είναι μια αριάδνη με ντανιέλ μαζι🤣

Η αλήθεια ειναι πως ένα σωστό χειμωνιατικο σύστημα θα κανει τα χιόνιατου τα πεδινα και μετα το κρύο έστω και εξασθενημενο να μεινει για καμια βδομαδα ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos said:

gfsnh-1-384.png?12

Να το το -20 στο σωστό σημείο. Αυτό το 384h τι είναι; 😛

Αγνόησε την παρενθεση κατω αριστερα και απλα βαλε την φαντασια σου😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Οι κεντροβορειοι χαθηκαν ψαχνουν τον γροιλανδικο ....ξυπνάτε ώρα...Όχι εντάξει πλακα πλακα μονο ανσαμπλ να κοιταται να μαστε εστιασμενοι στο 28 με 2 και θα ρθει μονο του μπαμ κανει 

,σορυ αλλά μιλάς σοβαρά?Δεν ξερω αν πρέπει να σε πάρω σοβαρά η στην πλάκα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Τώρα εγώ αναρωτιέμαι...ποιος είναι ο ρόλος μου πλέον εδώ μέσα?😋😋

ηρθε η ωρα να αναλαβεις τον ρολο του "κακου" Βορειου ολα θα σου ξυνιζουν θα σου βρωμανε... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή βλέπω ότι γίνεται πάλι συζήτηση για την έλλειψη ψύχους στην Ευρώπη και, κατά συνέπεια, πως θα χιονίσει εδώ χωρίς ψύχος στην Ευρώπη.

Να πω ότι όλα είναι θέμα διάταξης. Με την σωστή διάταξη το ψύχος καταβαίνει από τον πόλο τον χειμώνα σε χρόνο dt...

Είχα βάλει πριν λίγες μέρες τον χάρτη του 2004 όπου6 μέρες πριν την πολική εισβολή όλη η Ευρώπη ήταν σε θερμοκρασίες άνοιξης.

Τώρα βάζω παρακάτω και το 2008 πως ήταν 9 μέρες πριν το μεγάλο χιονιά

archives-2008-2-7-0-1.png

Οπότε πρέπει να παρακαλάμε να κάτσει η σωστή διάταξη και όχι απλά να έχει ψύχος κάπου κοντά (το οποίο δεν θα έρθει ποτέ αν δεν υπάρχει η διάταξη).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

Επειδή βλέπω ότι γίνεται πάλι συζήτηση για την έλλειψη ψύχους στην Ευρώπη και, κατά συνέπεια, πως θα χιονίσει εδώ χωρίς ψύχος στην Ευρώπη.

Να πω ότι όλα είναι θέμα διάταξης. Με την σωστή διάταξη το ψύχος καταβαίνει από τον πόλο τον χειμώνα σε χρόνο dt...

Είχα βάλει πριν λίγες μέρες τον χάρτη του 2004 όπου6 μέρες πριν την πολική εισβολή όλη η Ευρώπη ήταν σε θερμοκρασίες άνοιξης.

Τώρα βάζω παρακάτω και το 2008 πως ήταν 9 μέρες πριν το μεγάλο χιονιά

archives-2008-2-7-0-1.png

Οπότε πρέπει να παρακαλάμε να κάτσει η σωστή διάταξη και όχι απλά να έχει ψύχος κάπου κοντά (το οποίο δεν θα έρθει ποτέ αν δεν υπάρχει η διάταξη).

Έτσι ακριβώς, το ψύχος μέσα σε τέσσερις μέρες φτιάχνεται άμεσα ακόμα και από Ατλαντικό χαμηλό αρκεί να πάρει καλή θέση, καλά το 2008 ήταν τοπ από άποψη διατάξεις αφού ήρθε κατευθείαν από την Σιβηρία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έριξα μια γρήγορη ματιά στα διαγράμματα για τα Χριστούγεννα. Και λεω ντάξει αν το καλοσκεφτείς είναι πολύ θετικό που στο εξοχικό μου έχουμε σχετικά κοντά θάλασσα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Καληνυχτα καλο ξημερωμα παιδες....

Polish_20231218_232100371.jpg.2e3860457ab440ba55ea83d38b5d346b.jpg

Μας πήγε τρένο ο Κλέαρχος απο του Πολυτεχνείου υποσχέθηκε Πασχουγεννα 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, DIMITRIS είπε:

Επειδή βλέπω ότι γίνεται πάλι συζήτηση για την έλλειψη ψύχους στην Ευρώπη και, κατά συνέπεια, πως θα χιονίσει εδώ χωρίς ψύχος στην Ευρώπη.

Να πω ότι όλα είναι θέμα διάταξης. Με την σωστή διάταξη το ψύχος καταβαίνει από τον πόλο τον χειμώνα σε χρόνο dt...

Είχα βάλει πριν λίγες μέρες τον χάρτη του 2004 όπου6 μέρες πριν την πολική εισβολή όλη η Ευρώπη ήταν σε θερμοκρασίες άνοιξης.

Τώρα βάζω παρακάτω και το 2008 πως ήταν 9 μέρες πριν το μεγάλο χιονιά

archives-2008-2-7-0-1.png

Οπότε πρέπει να παρακαλάμε να κάτσει η σωστή διάταξη και όχι απλά να έχει ψύχος κάπου κοντά (το οποίο δεν θα έρθει ποτέ αν δεν υπάρχει η διάταξη).

Συμφωνώ ότι η διάταξη παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο, αλλά ας ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα. Είναι μύθος ότι το 2004 και το 2008 ήταν φωτοβολίδες. Αυτά τα έλεγαν κάτι βορειοελλαδίτες στο παλιό φόρουμ, οι οποίοι νόμιζαν ότι στην Αθήνα έχει όλο τον χειμώνα 25 βαθμούς. Πριν από τις δύο κακοκαιρίες, είχαν προηγηθεί πολικές εισβολές (μετ. βόμβα 2004 με ιστορικό χιόνι Κυκλάδες, τέλη Ιανουαρίου 2008 χιονόπτωση και μέσα στο λεκανοπέδιο σε έναν αρκετά ψυχρό μήνα). Το 2002 είχε προηγηθεί κεντροβόρειος Αρμαγεδδών. Το 2006 και το 2022 υπήρξαν βαρείς χειμώνες. Νομίζω μόνο η Μήδεια μπορεί να χαρακτηριστεί 100% φωτοβολίδα, αν και θυμάμαι ότι είχε καταφέρει να χιονίσει κάποια στιγμή Κέντρο τέλη Ιανουαρίου του 2021.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Συμφωνώ ότι η διάταξη παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο, αλλά ας ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα. Είναι μύθος ότι το 2004 και το 2008 ήταν φωτοβολίδες. Πριν από τις δύο κακοκαιρίες, είχαν προηγηθεί πολικές εισβολές (μετ. βόμβα 2004 με ιστορικό χιόνι Κυκλάδες, τέλη Ιανουαρίου 2008 χιονόπτωση και μέσα στο λεκανοπέδιο). Το 2002 είχε προηγηθεί κεντροβόρειος Αρμαγεδδών. Το 2006 και το 2022 υπήρξαν βαρείς χειμώνες. Νομίζω μόνο η Μήδεια μπορεί να χαρακτηριστεί 100% φωτοβολίδα, αν και θυμάμαι ότι είχε καταφέρει να χιονίσει κάποια στιγμή Κέντρο τέλη Ιανουαρίου του 2021.

Φωτοβολίδα ήταν σίγουρα η Βαρβάρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Αντώνης Χιόνης είπε:

Φωτοβολίδα ήταν σίγουρα η Βαρβάρα

Συμφωνώ. Μιλάμε για σοβαρό χιόνι στο Κέντρο της Αθήνας, όχι για ημίμετρα. Για κάτι τέτοιο θες ψύχος. Στον Αγ. Στέφανο και στον Υμηττό χιονίζει και με τα ψέματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ.ΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΕΔΩ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΛΕΑΡΧΟ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ.ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΒΓΑΛΑΜΕ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΒΙΑΣΤΕΙ ΚΑΤΑ ΣΥΡΡΟΗ ΚΑΙ ΚΑΤ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΟΚ ΤΟ ΑΦΗΣΑΜΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΝΟΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΠ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ  ΚΟΥΡΕΛΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...