Jump to content
g_ar

Αναφορές Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Ναι ρε συ. Μόνο για τις μέρες με πολύ ισχυρό φοέν λέω. Μόνο τότε εξάλλου η ζώνη του Ελληνικού είναι πιο πάνω από Πειραιά/Φάληρο κτλ σε μέγιστες. Απλά πιστεύω οτι το καλοκαίρι με ισχυρό μελτεμοφοένιασμα ανάλογα πως σκάει ο άνεμος θα περνάει και το Ελληνικό ΕΜΥ. Αυτό λέω. Μένει να τα δούμε όμως. 

Για τωρα το χειμωνα παντως ειναι πολυ αδικη συγκριση απ οτι βλεπω αφου με το λακροσακι μου σε ταρατσα εδω στη Γλυφαδα 600μ απο τη θαλασσα εχω 13β αυτη τη στιγμη ενω ο αγ. κοσμας 14,1... Με το που πας πιο μεσα αμεσως ψυχραινει οπως κ η εμυ... θελω να δω μια μερα με αερα η και κακοκαιρια τι διαφορες θα εχουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Για τωρα το χειμωνα παντως ειναι πολυ αδικη συγκριση απ οτι βλεπω αφου με το λακροσακι μου σε ταρατσα εδω στη Γλυφαδα 600μ απο τη θαλασσα εχω 13β αυτη τη στιγμη ενω ο αγ. κοσμας 14,1... Με το που πας πιο μεσα αμεσως ψυχραινει οπως κ η εμυ... θελω να δω μια μερα με αερα η και κακοκαιρια τι διαφορες θα εχουμε.

Εντάξει για χειμώνα πιστεύω θα είναι ένα τσακ πιο θερμός ο Αγ. Κοσμάς από Ελληνικό. Αλλά λίγα πράγματα. Είναι στο έδαφος επίσης ο σταθμός οπότε παρά το οτι βρίσκεται ακριβώς δίπλα από τη θάλασσα (νομίζω 10-15 μέτρα από την ακτή) θα πιάνει το κάτι τις του στις αναστροφές σε σχέση με ταρατσάτους του ΕΑΑ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Εντάξει για χειμώνα πιστεύω θα είναι ένα τσακ πιο θερμός ο Αγ. Κοσμάς από Ελληνικό. Αλλά λίγα πράγματα. Είναι στο έδαφος επίσης ο σταθμός οπότε παρά το οτι βρίσκεται ακριβώς δίπλα από τη θάλασσα (νομίζω 10-15 μέτρα από την ακτή) θα πιάνει το κάτι τις του στις αναστροφές σε σχέση με ταρατσάτους του ΕΑΑ. 

Καλα στα 10μ απ την ακτη θα του την σπαει το κυμα την αναστροφη 😂. Εχουμε κανα ινφο για το ακριβες σημειο που βρισκεται, ειναι προσβασιμο? Καλο θα ειναι να τα ξερουμε αυτα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Καλα στα 10μ απ την ακτη θα του την σπαει το κυμα την αναστροφη 😂. Εχουμε κανα ινφο για το ακριβες σημειο που βρισκεται, ειναι προσβασιμο? Καλο θα ειναι να τα ξερουμε αυτα!

Δεν έχει μπει ακόμα στο site του WMO που δείχνει ακριβώς ακριβώς το στίγμα αλλά αν γκουγκλάρεις BBI & Intrakat Αγ. Κοσμά καταλαβαίνεις πως μιλάμε οτι είναι ακριβώς πάνω στη θάλασσα. Δλδ παίζει να είναι και τπτ 2-3 μέτρα από το κύμα.

Για μένα πάντως αυτός ο σταθμός στον Αγ. Κοσμά είναι μακράν ο πιο αντιπροσωπευτικός για το τι συμβαίνει πραγματικά στη ζώνη Ελληνικού/παραλιακής Γλυφάδας. Δίπλα στη θάλασσα, στο έδαφος παρακαλώ και όχι σε ταράτσα και φυσικά fan aspirated. Αυτόν πλέον θα χρησιμοποιώ κυρίως για τις αναφορές μου για το κέντρο της Γλυφάδας που είναι το σπίτι μου. 

214586064_Screenshot2023-12-30at7_54_55PM.png.41176f1565253f84a3421710e78ac505.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Δεν έχει μπει ακόμα στο site του WMO που δείχνει ακριβώς ακριβώς το στίγμα αλλά αν γκουγκλάρεις BBI & Intrakat Αγ. Κοσμά καταλαβαίνεις πως μιλάμε οτι είναι ακριβώς πάνω στη θάλασσα. Δλδ παίζει να είναι και τπτ 2-3 μέτρα από το κύμα.

Για μένα πάντως αυτός ο σταθμός στον Αγ. Κοσμά είναι μακράν ο πιο αντιπροσωπευτικός για το τι συμβαίνει πραγματικά στη ζώνη Ελληνικού/παραλιακής Γλυφάδας. Δίπλα στη θάλασσα, στο έδαφος παρακαλώ και όχι σε ταράτσα και φυσικά fan aspirated. Αυτόν πλέον θα χρησιμοποιώ κυρίως για τις αναφορές μου για το κέντρο της Γλυφάδας που είναι το σπίτι μου. 

214586064_Screenshot2023-12-30at7_54_55PM.png.41176f1565253f84a3421710e78ac505.png

Εγω μαζι σου για το κεντρο της Γλυφαδας, αλλα για ανω γλυφαδα πχ σιγουρα δεν ειναι και τοσο αντιπροσωπευτικος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Εγω μαζι σου για το κεντρο της Γλυφαδας, αλλα για ανω γλυφαδα πχ σιγουρα δεν ειναι και τοσο αντιπροσωπευτικος!

Την Άνω Γλυφάδα δε την θεωρώ Γλυφάδα Γλυφάδα. Κάτι σαν Ιπποκράτειο Πολιτεία της περιοχής μας φάση. Καμία σχέση το κέντρο της Γλυφάδας με εκεί πάνω. Άλλος κόσμος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Την Άνω Γλυφάδα δε την θεωρώ Γλυφάδα Γλυφάδα. Κάτι σαν Ιπποκράτειο Πολιτεία της περιοχής μας φάση. Καμία σχέση το κέντρο της Γλυφάδας με εκεί πάνω. Άλλος κόσμος. 

Ελα μωρε τα ιδια ειναι απλα αυτοι θαβονται με 0 κ εμεις χλαπατσιαζουμε με 1 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Ελα μωρε τα ιδια ειναι απλα αυτοι θαβονται με 0 κ εμεις χλαπατσιαζουμε με 1 😄

Μπα, μεγάλες οι διαφορές και θερμοκρασιακά και υετικά year round. Άστο θα κάνω αίτηση στον Δήμο να φύγει το όνομα ''Γλυφάδα'' από την Άνω Γλυφάδα. Δε μπορεί να μου χαλάει το καυσωνικό τσι μου να πούμε κάθε χειμώνα η Άνω Γλυφάδα 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Μπα, μεγάλες οι διαφορές και θερμοκρασιακά και υετικά year round. Άστο θα κάνω αίτηση στον Δήμο να φύγει το όνομα ''Γλυφάδα'' από την Άνω Γλυφάδα. Δε μπορεί να μου χαλάει το καυσωνικό τσι μου να πούμε κάθε χειμώνα η Άνω Γλυφάδα 😂

Πειραιωτης επρεπε να σουνα εσυ με εξοχικο στην Ελευσινα για καλοκαιρι 😂 Κι αλλο ενα στη Λινδο να κανεις τα μπανια σου!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κατι τελευταιο, το αδιανοητο τελευταιο 2,5μηνο (ξεκινωντας απο 20/10 /2023και κλείνοντας σε 3 μερες στις 2/1/2024) θα κλεισει στην ισοβαρικη των 850  κοντα στο +4 απ τα κλιματικα της εποχης, τιμη που ανωτερή της δεν εχουμε ξαναδει σε 50 ετη ραδιοβολησεων, και θα παιχτει τεραστια μαχη με ενα επισης ιστορικα θερμο 2,5μηνο, απο 8/2/2016-22/4/2016 που ειχε θετικη αποκλιση +3,93!!! H διαφορα ομως τοτε με τωρα ειναι οτι στις 72 μερες μολις 8 ειναι κατω απ τον μεσο ορο (1/9) ενω τοτε 12/75 (1/6) (κατω απ το μεσο ορο θεωρω εστω -0,6 κατω)

image.png.0ee3ae52b638463bb859d2de43d1de9f.png

image.png.4fb07faa09929f0253fb1ead08734eb1.png

Ομως ο βασιλιας ολων των αποκλισεων σε 2,5 μηνες διαρκους συστηματικης αποκλισης απ τα κλιματικα ειναι σε ακραια συμπτωση με το 2016 στις ακριβως ιδιες μερες σχεδον, και αποτελειται απ το παγερο διαστημα μολις 20 χρονια πριν στις 7/2/2003 ως 22/4/2003, ενα διαστημα βγαλμενο απ την φαντασια ολων μας εδω μεσα με αρνητικη αποκλιση -4,85 βαθμους απ τα κλιματικα εποχης!!!!!!!! με μολις 3/75 μερες πανω απ το κανονικο μερας, ακραια επιμονη ψυχους

image.png.93a5fa3d158fef10e8ea22f0119868c3.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Πειραιωτης επρεπε να σουνα εσυ με εξοχικο στην Ελευσινα για καλοκαιρι 😂

Ναι ρε φίλε. Σπίτι πάνω στο Λιμάνι χειμώνα και 4  καλοκαιρινά εξοχικά παρακαλώ. 1 Ελευσίνα, 1 Βλυχάδα , 1 Αυλώνα και 1 Νέα Φιλαδέλφεια.

Τουλάχιστον τις μισές μέρες το καλοκαίρι τις περνάω Μενίδι στο σπίτι του άντρα μου οπότε κάπως σώζω την παρτίδα με την γειτνίαση με τη Νέα Φιλαδέλφεια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, KapelosG said:

Και κατι τελευταιο, το αδιανοητο τελευταιο 2,5μηνο (ξεκινωντας απο 20/10 /2023και κλείνοντας σε 3 μερες στις 2/1/2024) θα κλεισει στην ισοβαρικη των 850  κοντα στο +4 απ τα κλιματικα της εποχης, τιμη που ανωτερή της δεν εχουμε ξαναδει σε 50 ετη ραδιοβολησεων, και θα παιχτει τεραστια μαχη με ενα επισης ιστορικα θερμο 2,5μηνο, απο 8/2/2016-22/4/2016 που ειχε θετικη αποκλιση +3,93!!! H διαφορα ομως τοτε με τωρα ειναι οτι στις 72 μερες μολις 8 ειναι κατω απ τον μεσο ορο (1/9) ενω τοτε 12/75 (1/6) (κατω απ το μεσο ορο θεωρω εστω -0,6 κατω)

image.png.0ee3ae52b638463bb859d2de43d1de9f.png

image.png.4fb07faa09929f0253fb1ead08734eb1.png

Ομως ο βασιλιας ολων των αποκλισεων σε 2,5 μηνες διαρκους συστηματικης αποκλισης απ τα κλιματικα ειναι σε ακραια συμπτωση με το 2016 στις ακριβως ιδιες μερες σχεδον, και αποτελειται απ το παγερο διαστημα μολις 20 χρονια πριν στις 7/2/2003 ως 22/4/2003, ενα διαστημα βγαλμενο απ την φαντασια ολων μας εδω μεσα με αρνητικη αποκλιση -4,85 βαθμους απ τα κλιματικα εποχης!!!!!!!! με μολις 3/75 μερες πανω απ το κανονικο μερας, ακραια επιμονη ψυχους

image.png.93a5fa3d158fef10e8ea22f0119868c3.png

Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε και τα αντίστοιχα για Θεσσαλονίκη και βόρεια Ελλάδα εν γένει. Αλλά κρίμα γμτ που δεν έχουμε τέτοια στοιχεία.

Πιστεύω το 2023 είναι μακράν το θερμότερο έτος από καταβολής μετρήσεων για την Κεντρική Μακεδονία. Μιλάμε το κέντρο της Θεσσαλονίκης δίνει 18.8 απλή μέση ετήσια Τ. Ιστορικά δεν πρέπει να έχει συμβεί ποτέ αυτό εδώ και 1-2 αιώνες τουλάχιστον...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι εντυπωσιακο οτι μετα απο 10 και πλεον μερες σε διαφορα στενα του Νυμφαιου το χιονι παραμενει ακομα παρα πολυ!!

414464208_2755702907914057_6817160187456691836_n.jpg

Εκλεισε και ο Αρκτουρος καθως οι αρκουδες επεσαν σε χειμερια ναρκη...Μ αυτον τον τροπο το καταφυγιο ενημερωνει τους επισκεπτες..Αρκετο το χιονι και εκει...Ακομα κραταει!!

414485324_2756420991175582_1499395079673223603_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε και τα αντίστοιχα για Θεσσαλονίκη και βόρεια Ελλάδα εν γένει. Αλλά κρίμα γμτ που δεν έχουμε τέτοια στοιχεία.

Πιστεύω το 2023 είναι μακράν το θερμότερο έτος από καταβολής μετρήσεων για την Κεντρική Μακεδονία. Μιλάμε το κέντρο της Θεσσαλονίκης δίνει 18.8 απλή μέση ετήσια Τ. Ιστορικά δεν πρέπει να έχει συμβεί ποτέ αυτό εδώ και 1-2 αιώνες τουλάχιστον...

Εχω αλλα οχι απο ραδιοβολησεις, αλλα απο ecmwf αρχειο, οποιος τα θελει ας μπει στα στατιστικα να δει θα τα αναρτησω τωρα για την ετησια πορεια 850 Θεσσαλονικης 1973-2023

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, KapelosG said:

Εχω αλλα οχι απο ραδιοβολησεις, αλλα απο ecmwf αρχειο, οποιος τα θελει ας μπει στα στατιστικα να δει θα τα αναρτησω τωρα για την ετησια πορεια 850 Θεσσαλονικης 1973-2023

Ισχύει έτσι? Δεν πρέπει να έχει υπάρξει θερμότερο έτος από το 2023 στην Θεσσαλονίκη από καταβολής μετρήσεων...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Ισχύει έτσι? Δεν πρέπει να έχει υπάρξει θερμότερο έτος από το 2023 στην Θεσσαλονίκη από καταβολής μετρήσεων...

Η απαντηση ειναι στα στατιστικα, για να σε κρατησω σε αγωνια🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΤΡΟΜΕΡΕΣ φωτο και εικονες απο το ΤΡΟΜΕΡΟ χιονι του Νυμφαιου, ευτυχως εχουμε εκει τη ΒΔ γωνια της χωρας μας να μας θυμιζει εστω και απο μακρια πως ειναι πραγματικα ο χειμωνας....η ομορφοτερη εποχη του χρονου που τοσο αγαπαμε...

Αττικη, τα στατιστικα ειναι αμειλικτα, τελειωνει ο θερμοτερος Δεκεμβριος ολων των εποχων, αντε στον επομενο....

Το μονο θετικο που μπορω να βρω, καντε οσες ανατιμησεις θελετε σε πετρελαια-αερια-Χουθι-Μουθι.....ζητημα να εχει αναψει θερμανση λιγες ωρες (!!!) φετος, και πολλα πολλα σπιτια φυσικα δεν τη χρειαζονται καν....τι να θερμανεις ακριβως με τετοιες Τ ??? με συνεχομενες υψηλες θερμοκρασιες, και την ελαχιστη να μην πεφτει κατω απο 10-11 ουτε με αιτηση ????

10,4 με 15,7 σημερα για εδω τα 180 μ του Ζωγραφου......11,9 τωρα σε μια μαλακη ησυχη βραδια Νοεμβριου θα ελεγα, που καθολου δεν θυμιζει Χριστουγεννο-Πρωτοχρονια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με γενικά καλό καιρό κύλησε η προτελευταία ημέρα του 2023 και λίγα πιο πυκνά σύννεφα προς το απόγευμα. 2-14 η θερμοκρασιακή διακύμανση, τώρα σε πτώση η θερμοκρασία, στους 7.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mελίσσια 7,3-13,3οC.....Χόχλια Ευρυτανίας -2....9οC.....Χειμώνας!! Ακριβοθώρητος ο ήλιος ως και την Πρωτοχρονά (θα κυριαρχήσουν οι νεφώσεις), αλλά και βροχούλες στα νησιά Ιονίου και Αιγαίου προς Δωδεκάνησα, αλλά και με ολίγη από Κρήτη!!

 
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα πραγματικά μετά από πολλές μέρες νιώθεις κρύο. Η Τ δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, 8 βαθμοί τώρα, αλλά η υγρασία σε διαπερνάει. Και η ρύπανση στα ύψη, τα PM 2.5 είναι μονίμως πάνω από 100...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16-19 βαθμούς σχεδόν κάθε μέρα μέγιστες εδώ στο Μακροχώρι από τις 21 του μήνα και μετά ανοιξιάτικες τιμές....τα πρωινά καταφέρνει να πιάσει τον άσσο και να σχηματιστεί μια πάχνη πάνω στις ευκολες επιφάνειες...αλλά κάθε μέρα ήλιος....όπως το ξαναπα έχουμε περάσει κατά πολύ τις ώρες και ημερες με ήλιο τώρα τον Δεκέμβρη σε σχέση με τον Μάιο τον περασμένο και τον Απρίλιο....παρόλο που οι η διάρκεια της ημέρας είναι σαφώς πολύ μικρότερη!!! μιλάμε για τις μικρότερες σε διάρκεια ημέρες τοου έτους..!!!!!!!!!!!!!

λίγο περισσότερη ψύχρα σήμερα το μεσημέρι στους 14,1 η μέγιστη....στο, 1,2 η ελάχιστη ...στους 5,3 τώρα....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγκλωβισμός κρύου εδώ με 10.8 μέγιστη, 4.8 τώρα. Κανονικά τζάκίλα βαρετοκαιρια.

 

Διόρθωσα Στέφανε χεχε

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγκλωβισμός κρύου εδώ με 19.8 μέγιστη, 4.8 τώρα. Κανονικά τζάκίλα βαρετοκαιρια.

19,8 C ανοίγουμε τα παράθυρα για να ζεσταθεί το σπίτι βρε Μιχαηλ.... αντε το διορθώνω εγω 😁10,8 C Μέγιστη με 2,1 C ελάχιστη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...