Jump to content
g_ar

Αναφορές Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, KapelosG said:

Φτανει στο τελος του το πιο θερμο ετος στον Γερακα απ το 2021 που εχω σταθμο, για την περιοχη ενα κακο ετος χωρις κατι ιδιαιτερο, χαι λαιτ απ τα καλα Βαρβαρα, κρυο μεσα Απριλιου-Μαιου και οι βροχες του Σεπτεμβριου, στα πολυ κακα γενικα οι ψηλες Τ και ο σχετικα πεσμενος υετος σε σχεση με την προηγουμενη δεκαετια

image.png.6f3a5c93ad7051191f8739732d712e6c.png

Mόνο 34.8 μέση μέγιστη Ιουλίου?

Τι μούφα μέρος ο Γέρακας. Δε φτουράει μια στις ζέστες όταν κάηκε όλη η Αττική τον Ιούλιο με 38+ μέσες μέγιστες τοπικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Mόνο 34.8 μέση μέγιστη Ιουλίου?

Τι μούφα μέρος ο Γέρακας. Δε φτουράει μια στις ζέστες όταν κάηκε όλη η Αττική τον Ιούλιο με 38+ μέσες μέγιστες τοπικά. 

Ναι αυτες ειναι οι τιμες του δικου μου bresser fan aspirated 5in1, του ΕΑΑ δινει αυτα, ελαχιστες διαφορες

image.png.bb0c55618d9cb9f5af938ba45f4fe0e3.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, KapelosG said:

Ναι αυτες ειναι οι τιμες του δικου μου bresser fan aspirated 5in1, του ΕΑΑ δινει αυτα, ελαχιστες διαφορες

image.png.bb0c55618d9cb9f5af938ba45f4fe0e3.png

της πλάκας της πλάκας εντελώς για τον Ιούλιο μεγατόνων που πέρασε στην Αττική. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

της πλάκας της πλάκας εντελώς για τον Ιούλιο μεγατόνων που πέρασε στην Αττική. 

σκεψου απλα οτι στο 2011-20 ο Ιουλιος στο Γερακα ειχε μεση μεγιστη 32! Αυτο χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελευταία μέρα του 2023 λοιπόν!

Αξιομνημόνευτος σίγουρα ο απίστευτος και ατελείωτος καύσωνας του Ιουλίου που κράτησε ούτε θυμάμαι, σχεδόν 1 μήνα μπορεί και παραπάνω !!!

Εννοείται στο πάνθεον μπαίνουν οι κακοκαιρίες DANIEL και ELIAS καθώς τα χιλιοστά που άφησαν ήταν άνευ προηγούμενου, δημιουργήθηκαν πολλά ρεκόρ που δυσκολα θα σπάσουν σύντομα !

Βεβαίως αξιόλογος χιονιάς ήταν η «Barbara» με πολύ χιόνι μέχρι τη θάλασσα στα μέρη μου !!!

ΡΕΚΟΡ ΕΤΗΣΙΑΣ ΒΡΟΧΟΠΤΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΙΑΙΑ: Το 2023 κλείνει με 1443mm !!! Πραγματικά τρελό νούμερο !

Καλή Χρονιά εύχομαι με υγεία!

Επεξεργάστηκε από marios_angelos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήρθε η ώρα για τη δικιά μου ανασκόπηση του έτους 2023 καιρικά !

Ως λάτρης των ακραίων το έτος 2023 μου άρεσε..

PART 1

Ξεκινώντας με τη Μπάρμπαρα... Η κακοκαιρία ξεκίνησε την ημέρα Κυριακή, περίμενα λίγα έως καθόλου πράγματα και είχα ποντάρει στην τρίτη και την Τετάρτη περιμένοντας εκεί ένα 10 πόντο αν κάτσει καμία μπόρα... Ξυπνάω Κυριακή πρωί...

 Βόλτα παρκο απευθειας ...

Χαλαρή πετσουλα received_1265420380852476.jpeg.bf747acc3bd435a8d7f3daac40c542fa.jpeg  Σταμάτησε λίγο αργότερα... Πάμε τώρα Δευτέρα μεσάνυχτα προς τρίτη...  Τα δύο βίντεο που θα στείλω έχουν διαφορά περίπου 10 λεπτών και το πρώτο είναι η έναρξη της χιονόπτωσης...    

Αφού κατά τις 3 έπεσα για ύπνο ξύπνησα... Στην αρχή νόμιζα ήμουν σε όνειρο😅

Το πάρκο ψηλά έφτασε 25-30 πόντους χορτάρι...

Κάποιες φωτό από την επόμενη μέρα ( Τετάρτη, 3η μπούκα )

 Part 2 next...

 

 

 

received_1176294916356611.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερος εγκλωβισμός χιονιού... Αξέχαστη κακοκαιρία σίγουρα!

 Πάμε από τα παγερά στα... Φουρνιστα... Δυσάρεστα μεν φαινόμενα δε.... Ιούλιος 2023... Ο χειρότερος καύσωνας που έζησα με διαφορά του 2021 αφού βγήκα έξω στο μπαλκόνι και φυσούσε δυτικός άνεμος 6 μποφόρ ταυτόχρονα με 44 βαθμούς... Εύχομαι να μην ζήσει σε άνθρωπο αυτό και το δυσάρεστο ακόλουθο.

μεσημεριreceived_294683146434890.jpeg.15a74fe21f1665e4d3496657f86b7f92.jpeg

Απόγευμα received_106217445894918.jpeg.c40a5b5c6d5ca41c021ea3460e166bf5.jpeg

Βράδυ...received_611186267821521.jpeg.fe63e9941d7023e6b770754ea49f1e58.jpeg

Επόμενη μέρα ( προς αγχιαλο ) received_596396472574622.jpeg.df61992845af3c4f131f6d470223b5a9.jpeg

Δυσάρεστο κομμάτι το Part 2 αλλά είναι καιρικό, σε ένα σημείο....

Part 3 ->

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το αγαπημένο μου κομμάτι του 2023... Όχι για τις απώλειες προς θεού!

Στην κακοκαιρία daniel είχα μείνει στα Πλατανίδια Μαγνησίας τα οποία βρίσκονται στους πρόποδες του Πηλίου 15 χλμ εκτός βολου

Λόγω ελειψης μπαταρίας και ρεύματος αργότερα δεν έβγαλα βίντεο μέσα στη νύχτα... Δεν κοιμήθηκα... Όχι επειδή είχα αγωνία για τον καιρό αλλά γιατί δεν μπορούσα.... Κάθε δευτερόλεπτο ακουγόταν κεραυνός γύρω από το σπίτι μου και βροχή αδιανόητη... Τα βίντεο το πρωί η βροχή ήταν κάπως καλύτερα....

  Το πρωί της Τρίτης... Εκτός ελέγχου η κατασταση αφού φτάσαμε σε σημείο να φοβηθούμε για τα θεμέλια του σπιτιού😅... Αυτή η ένταση δεν δείχνει το μέγιστο που έφτασε η κακοκαιρία... Ήταν αδύνατο να βγει άνθρωπος έξω έστω και για βίντεο.. αλλά ακόμα και τόσο νερό να ρίχνει για 25+ ώρες περιμένεις πολλες ζημιές...

Αφού Τετάρτη πρωί σταμάτησε και μεταφέρθηκε απέναντι η καταιγίδα ( ευτυχώς η βροχή μοιράστηκε γιατί στο τσακ θα ψάχναμε σπίτια )  

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 31/12/2023 at 8:51 ΜΜ, Soto Weather είπε:

Το αγαπημένο μου κομμάτι του 2023... Όχι για τις απώλειες προς θεού!

Στην κακοκαιρία daniel είχα μείνει στα Πλατανίδια Μαγνησίας τα οποία βρίσκονται στους πρόποδες του Πηλίου 15 χλμ εκτός βολου

Λόγω ελειψης μπαταρίας και ρεύματος αργότερα δεν έβγαλα βίντεο μέσα στη νύχτα... Δεν κοιμήθηκα... Όχι επειδή είχα αγωνία για τον καιρό αλλά γιατί δεν μπορούσα.... Κάθε δευτερόλεπτο ακουγόταν κεραυνός γύρω από το σπίτι μου και βροχή αδιανόητη... Τα βίντεο το πρωί η βροχή ήταν κάπως καλύτερα....

 

  Το πρωί της Τρίτης... Εκτός ελέγχου η κατασταση αφού φτάσαμε σε σημείο να φοβηθούμε για τα θεμέλια του σπιτιού😅... Αυτή η ένταση δεν δείχνει το μέγιστο που έφτασε η κακοκαιρία... Ήταν αδύνατο να βγει άνθρωπος έξω έστω και για βίντεο.. αλλά ακόμα και τόσο νερό να ρίχνει για 25+ ώρες περιμένεις πολλες ζημιές...

 

 

Αφού Τετάρτη πρωί σταμάτησε και μεταφέρθηκε απέναντι η καταιγίδα ( ευτυχώς η βροχή μοιράστηκε γιατί στο τσακ θα ψάχναμε σπίτια )  

 

 

 

 

Δεν μου το έβγαζε στο προηγουμενο... Εδώ μια ωραία λήψη κεραυνού το βράδυ της Τετάρτης που περιμέναμε το δεύτερο αλλά πιο ομαλό κύμα μέσα στην πέμπτη 

Αυτή ήταν η κακοκαιρία Ντάνιελ... Δεν βάζω πολλές φωτό καταστροφής γιατί δεν ήταν αυτό που μου άρεσε στην κακοκαιρία...

Τελευταίο part (4) με λίγες φωτό από την κακοκαιρία Ηλιας

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζήτω μία συγνώμη εάν κούρασα... Δεν ήμουν εγγεγραμμένος ως μέλος του φόρουμ οπότε δεν μπορούσα να τα αναθέσω στα θέματα που αντιστοιχούν... Βέβαια αυτα τα σχόλια μπορούν να μεταφερθούν από τους μοντσ αν ανοιξει καινούργιο θέμα με ανασκόπηση του 2023

Κακοκαιρία Ηλιας... Πιο σύντομη από τον Ντάνιελ αλλά λίγο πιο βιαιη...εσάς στη μέρα είχαμε παροδικές μπόρες με μια μεγάλη με φοβερό shelf cloud ( για τον μιχαηλ κυρίως και τον Σάκη που ξερω πως τους αρέσουν αυτα😉 )( δυστυχώς δεν έχω timelapse☹️

Όλα αυτά σε ακαριαίο χρόνο ( εντός 5-10 λεπτών )received_1968362776879454.jpeg.154233cc7e164743629c90d2d8290ee1.jpegIMG_20230927_143740.jpg.de628ca73483dc013e5d57742aeef103.jpgIMG_20230927_143744.jpg.9f4fb174203f2e4e1037932424a83d84.jpgIMG_20230927_144724.jpg.79186237d21eec0264dd4d27f1ff8545.jpg 

Σύντομη αλλά βίαιη μπόρα... Το βιντεάκι με την ένταση δεν φορτώνει αλλά έχει παρόμοια ένταση με τα προηγούμενα του Ντάνιελ... 

Από το απόγευμα χειροτέρεψε με ασταμάτητη βροχή που δυναμώνει κάθε λεπτό ... Εδώ ένα τελευταίο βίντεο από την ενταση και την συχνότητα των κεραυνών κατά τη διάρκεια του χαμού.... Βέβαια έπιασε και μεγαλύτερη ραγδαιοτητα αλλά δεν ήταν ασφαλές να καθόμασταν έξω...

 

Αυτά τα λίγα 😆😅... Και πάλι συγνώμη αν κούρασα. Όπως είπα και στην αρχή λόγω λάτρης των ακραίων καιρικών φαινομένων εμένα μου άρεσε το έτος 2023 αλλά δεν μπορώ να διαφωνήσω πως ήταν κακός έως πολύ κακος για περιοχές που δεν επηρεάστηκαν από αυτές τις κακοκαιρίες αλλά και πάλι κάτι αφύσικο 5 ημερών δεν μπορεί να ισορροπήσει την ανωμαλία που είχε ο χειμώνας ως προς την ξεραιλα και την ανομβρία... Εύχομαι να υπάρχουν κακοκαιρίες παρόμοιες αλλά ΟΧΙ ΕΤΣΙ!  Υπενθυμίζω  και πάλι για να μην παρεξηγηθουμε δεν θα ήθελα να ξαναδώ φωτιές πλημμύρες απώλειες ζωών ανθρώπων και περιουσιών 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για τον δεκεμβρη δεν εχω κατι να πω... βαρετος καιρικα... να πω την αληθεια ιδιαιτερη ζεστη δεν καταλαβα εκτος απο δυο μεσημερια που χτυπησε 20 αρια... κατα τα αλλα κρυα πρωινα-βραδυνα, ηπια μεσημερια

1453708847_...html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλη χρονια σε ολους...

Ανοιξιατικη και η σημερινη μερα....

Οσο για το 2024 ισως σπασει ολα τα ρεκορ  στον θερμο τομεα...🤣🤣

Επεξεργάστηκε από Snowparty
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θυμάμαι στο παλιό φόρουμ τι βρισίδι είχε φάει ως έτος το 2007 με τον πολύ θερμό και άνυδρο χειμώνα και τα 45αρια το καλοκαίρι στο Κέντρο της Αθήνας. Ε, μπροστά στο φετινό, το 2007 ήταν όαση με τα τωρινά στάνταρ. Ελπίζω το 2040 να μην αναπολούμε το 2023.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Θυμάμαι στο παλιό φόρουμ τι βρισίδι είχε φάει 

Και γω θυμάμαι το βρισίδι που είχα φάει εγώ τότε 😂

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Και γω θυμάμαι το βρισίδι που είχα φάει εγώ τότε 😂

 

Χαχαχαχαχα το κανω εικονα χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο απολογισμός για τα ΒΑ της χώρας ήταν πολύ άσχημος. Σχεδόν όλος ο Έβρος κάηκε καθώς και τμήματα της Ροδόπης. Ήταν λογικά η μεγαλύτερη δασική φωτιά για την χώρα που έχει συμβεί σε καμένη έκταση με είκοσι νεκρούς.

Ακολούθησαν 2 μήνες ξηρασίας ο Σεπτέμβριος και Οκτώβριος. 

Στην Ξάνθη πρόκειται για μια κακή χρονιά χωρίς καθόλου πεδινό χιόνι και  κοντά στα 450μμ στο σταθμό του ΕΑΑ. Στην πόλη λογικά θα είναι κοντά στα 500μμ, δεν υπάρχει σταθμός. Υετικά η χρονιά ήταν ικανοποιητική μέχρι τον Ιούλιο είχαν πέσει 350μμ κοντά στο μέσο όρο. Ακολούθησε ο Αύγουστος με 0μμ πράγμα σπάνιο για την περιοχή. Οι δύο επόμενοι μήνες ήταν εξίσου απογοητευτικοί με ελάχιστα χιλιοστά 4μμ και 7μμ περίπου αντίστοιχα. 

Στα του καιρού συνεχίζονται οι ήπιες μέρες με θερμοκρασίες από 7c έως 15c και αρκετή υγρασία. Σήμερα είχε συννεφιά το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας μετά από αρκετές μέρες. 

Καλή χρονιά το 2024 να είμαστε στις κλιματικές τιμές και χωρίς φωτιές το καλοκαίρι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η 4Κ ανάλυση θέλει 6 ώρες να ανέβει. Καλή απόλαυση. 5 ώρες (το πλήρες ιστορικό) της Ελπίδας ως προς τις εξάρσεις της στο Χαιδάρι Αττικής. (Θα βρείτε μέσα τις ώρες πάνω δεξιά των εξάρσεων και προς το βράδυ 3 ηλεκτρικές εκκενώσεις).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...