Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, JohnTheSnow είπε:

και ο κορεάτης τούμπαρε 

kma-0-114.png?12

Πω πω τωρα τον ειδα, το απολυτο σεναριο δεδομενων των συνθηκων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντως ειδα ενα ενα τα ενσ δε βρηκα πολλα δυτικα σεναρια... αλλα ενταξει καλος ειναι ο μ.ο., βασικα σχεδον ιδιος με 12αρι απλα εχει λιγο καλυτερο ριτζ και το ψυχος 50 χλμ ανατολικοτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα καλύτερα ραν της ημέρας μας φύλαγε τελικά το 18αρι. Ωστόσο δε μπορώ να μην αναφέρω το γεγονός, πως παρά σαφώς καλύτερα 500αρια, οι θερμοκρασίες είναι άθλιες για θάψιμο των πεδινών της Αττικής. Ωστόσο είναι προτιμότερο από το τίποτα, μιας και με ένα -6 στα 850hPa, είναι πολύ πιθανό να το δούμε να πέφτει το τιμημενο και φέτος μέχρι τα χαμηλά του νομού, αργά τη νύχτα του Σαββάτου προς τα ξημερώματα της Κυριακής. Αυτά με βάση το 18αρι του τζίφου.

Αύριο τα μοντελα μπορεί να δείξουν καλύτερο σεναριο μαζικά, είτε να δείχνουν και πάλι τόσο ανατολικά σενάρια, κάτι που όλοι απευχόμαστε. Από εκεί και πέρα τα περιθώρια θα έχουν στενέψει για κομβικές αλλαγές στη διάταξη. Καληνύχτες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Τα καλύτερα ραν της ημέρας μας φύλαγε τελικά το 18αρι. Ωστόσο δε μπορώ να μην αναφέρω το γεγονός, πως παρά σαφώς καλύτερα 500αρια, οι θερμοκρασίες είναι άθλιες για θάψιμο των πεδινών της Αττικής. Ωστόσο είναι προτιμότερο από το τίποτα, μιας και με ένα -6 στα 850hPa, είναι πολύ πιθανό να το δούμε να πέφτει το τιμημενο και φέτος μέχρι τα χαμηλά του νομού, αργά τη νύχτα του Σαββάτου προς τα ξημερώματα της Κυριακής. Αυτά με βάση το 18αρι του τζίφου.

Αύριο τα μοντελα μπορεί να δείξουν καλύτερο σεναριο μαζικά, είτε να δείχνουν και πάλι τόσο ανατολικά σενάρια, κάτι που όλοι απευχόμαστε. Από εκεί και πέρα τα περιθώρια θα έχουν στενέψει για κομβικές αλλαγές στη διάταξη. Καληνύχτες.

Δεν υφίσταται συζήτηση για Μήδειες, Ελπιδες και ιστορικούς πεδινών Αττικής. Το Κέντρο αυτήν την στιγμή κυνηγάει την απλή χιονόπτωση. Για τα 200-300 μ. και πανω παίζεται η μπάλα και υπάρχουν ακόμα ελπίδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Berdon said:

Καληνύχτα.

Σε περιπτωση που δεν ερθουν τα χιονια θα ηθελα ενα τετοιο, ευχαριστώ.

animlsg6.gif.6ad0b167d5d83e798bdd800c102f0862.gif

Αδερφέ,επειδή σε περιοχές των Σποράδων, Μαγνησίας, Θεσσαλίας πάθαμε μεγάλη καταστροφή με τον Ντάνιελ, εύχομαι να μην έρθει....έχω κάνει τοιχίο,κ έχω λαβει κάποια μέτρα,αλλά με το νερό δεν μπορεί να τα βάλει κανείς....φιλικά παντα

Επεξεργάστηκε από fufutos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, fufutos είπε:

Αδερφέ,επειδή σε περιοχές των Σποράδων, Μαγνησίας, Θεσσαλίας πάθαμε μεγάλη καταστροφή με τον Ντάνιελ, εύχομαι να μην έρθει....έχω κάνει τοιχίο,κ έχω κάνει κάποια μέτρα,αλλά με το νερό δεν μπορεί να τα βάλει κανείς....φιλικά παντα

Δεν εχει καταστροφη το συγκεκριμενο που δειχνει μην αγχεσαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα τα μοντέλα παλεύουν να μακιγιαρουν το πρωί απίστευτο χαλί....όλα πιο δυτικά εστω ελάχιστα,αν γίνει το ίδιο και αύριο ...ιδωμεν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Antrious Antrious είπε:

Europe_MonthlyAnomalies_T2m_20240108_w1.Europe_MonthlyAnomalies_Rain_20240108_w2Europe_MonthlyAnomalies_T2m_20240108_w2.Europe_MonthlyAnomalies_T2m_20240108_w3.Europe_MonthlyAnomalies_Rain_20240108_w3Europe_MonthlyAnomalies_T2m_20240108_w5.Europe_MonthlyAnomalies_Rain_20240108_w5Europe_MonthlyAnomalies_T2m_20240108_w6.Europe_MonthlyAnomalies_Rain_20240108_w6Europe_MonthlyAnomalies_Rain_20240108_w1

Μαλιστα,στην ουσια μας καιει το επομενο μισο του ιανουαριου το μακροπροθεσμο

Μα τι πρωτοτυπο πια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, fufutos είπε:

Αδερφέ,επειδή σε περιοχές των Σποράδων, Μαγνησίας, Θεσσαλίας πάθαμε μεγάλη καταστροφή με τον Ντάνιελ, εύχομαι να μην έρθει....έχω κάνει τοιχίο,κ έχω κάνει κάποια μέτρα,αλλά με το νερό δεν μπορεί να τα βάλει κανείς....φιλικά παντα

Δεν θα εφτανε σε ενταση τον ντανιελ, αλλα φυσικά και σε καταλαβαίνω φίλε μου... Εγω ετσι κι αλλιώς μιλάω για την περιοχή της Αττικής που ακομα και αν ερχοταν βεβαια κατι τετοιο, θα υπηρχαν καταστροφες ποσο μαλλον σε αστικη περιοχη οπως καλή ωρα εδω. Απλώς μιλάω καθαρά και μόνο για τα φαινόμενα και σε καμία περίπτωση, κανενας μας πιστευω, δεν θελει να γινονται τετοιες καταστροφες. Μακαρι σε καθε μεγαλη κακοκαιρια ολα να κυλουσαν ρολόι και να μην υπήρχαν καθόλου προβλήματα... 

Το σπίτι σου είναι Σποράδες ή είναι κάποιο εξωχικό;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

γαλλικό και τζίφος τελείως διαφορετικές φιλοσοφίες, 84 ώρες

arpegeeur-0-84.png?18gfs-0-84.png?18

 

 

 

 

το ένα καλύτερα 500αρια, το άλλο καλύτερα 850αρια.

Το ένα χιονίζει αν είχε συνέχεις με σύγκλιση περιοχές όπως Βόλος Φωκίδα πιθανώς φθιώτιδα ανατολική Πελοπόννησο, ενώ το άλλο την έχει μμέσα στο ΑΙγαίο και πρόσκαιρα χιονίζει Ατττική και Εϋβοια, αλλά όχι τόσο χαμηλά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

γαλλικό και τζίφος τελείως διαφορετικές φιλοσοφίες, 84 ώρες

arpegeeur-0-84.png?18gfs-0-84.png?18

 

 

 

 

το ένα καλύτερα 500αρια, το άλλο καλύτερα 850αρια.

Το ένα χιονίζει αν είχε συνέχεις με σύγκλιση περιοχές όπως Βόλος Φωκίδα πιθανώς φθιώτιδα ανατολική Πελοπόννησο, ενώ το άλλο την έχει μμέσα στο ΑΙγαίο και πρόσκαιρα χιονίζει Ατττική και Εϋβοια, αλλά όχι τόσο χαμηλά. 

ποιο θεωρεις ρεαλιστικο σεναριο;
γενικα παντα χαλαγαν μερες πριν και ξανα εφτιαχναν οσο πλησιαζαμε.
ποιοι θεωρεις το ρεαλιστικα καλυτερο σεναριο και για ποιους;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Snowstorm είπε:

gfs-0-300.png?18

Κογκας

αυτο ειναι σωστος εμποδισμος.... με σωστο ψυχος σε ολα τα επιπεδα να ετοιμαζεται...
φυσικα 300 ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Εχει αρκετα τρεξιματα που βγαζει καταστασεις 2010 για εδω ο τζιφος (οχι σε διαταξη, αλλα σε αποτελεσμα). Προς το παρον το κυριο μονο, τα ανσαμπλ ειναι πιο συγκρατημενα αν κι εχει παρομοια και καλυτερα σεναρια. Το τελικο αποτελεσμα ειναι αυτο, αλλα ξεκιναει απο τις 16 η κατασταση αυτη. Ο σκουπιδαιος λιγο πιο συγκρατημενος, τη συγκλιση την εχει λιγο πιο νοτια, αλλα πιανει κι εδω καλα. Φαινεται με την ανοδο του υποτροπικου να περναει χαμηλο ακριβως απο τη μυτη του αντικυκλωνα και πανω απο τη γερμανια, φτιαχνοντας πολυ εντονη συγκλιση αφου εχει + 4 και -8 στα 850 σε πολυ μικρες αποστασεις. Ειναι συνταγη μεγαλου χιονιου στη γερμανια, αφου σε καθε αλλη περιπτωση δεν εχει τις δυνατοτητες για ποσοτητες υετου που βγαζει στην ελλαδα. Ωστοσο αυτη ειναι μια περιπτωση που μπορει να δωσει πολλα χιλιοστα, απλα ειναι κορονα γραμματα, λιγο πιο νοτια σε βγαζει εκτος φαινομενων αφου θα πεσουν οι Τ αλλα δεν θα εχεις συγκλιση και λιγο πιο βορεια σε βγαζει εκτος γιατι παει τη συγκλιση πιο βορεια κι εσενα στο θερμο τομεα με βροχες. Το δειχει εδω και 4 μερες απο τις 300+ ωρες ωστοσο, οποτε το εχω πιστεψει γιατι ειμαι θεσσαλονικιος και οι πολλες φαπες δεν μας βαζουν μυαλο ποτε, αλλα μας πεισμωνουν ακομα περισσοτερο

image.png.094d5299a3801a67b6e76b5e93e5d934.png

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΑ ΜΥΣΤΕΣ ΜΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΑ ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΞΑΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΘΑΨΙΜΑΤΑ!!Αποφασιστε τελικα θαβομαστε η χανομαστε τα λεμε αυριο καληνυχτες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι έβγαλε ο τζίφος θα μας τρελάνει. 

Ατέλειωτη στουπα Σάββατο όλη μέρα για βπ και όχι μόνο...

Με αυτό έχουμε ένα ονειρικό Σάββατο με χιόνι! Μακάρι να γίνει κατεβάζει και καλή υποστήριξη. 

Και η αλλαγή έγινε στις 114 ώρες θα τρελαθώ.... άραγε θα το πάρει πίσω?  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Πελοποννήσιος είπε:

ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΑ ΜΥΣΤΕΣ ΜΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΑ ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΞΑΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΘΑΨΙΜΑΤΑ!!Αποφασιστε τελικα θαβομαστε η χανομαστε τα λεμε αυριο καληνυχτες 

κανενα θαψιμο δεν ειπε κανεις.
δεν υφισταται τιπτοα αξιολογο . απλα υπαρχουν βελτιωσεις που αμα συνεχισουν θα υπαρξει κατι της προκοπης.
δεν εχω κοιταξει χαρτες , κυριως οτι ανεβαζουν τα παιδια. εγω εχω πει οτι απο τεταρτη κοιταω παλι που θα υπαρχει ουσιαστικη βαση για να βγει ενα συμπερασμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=18

Δεν ειναι μονο του το τρεξιμο στο 18αρι,και υπαρχουν και ποιο ψυχρα υποσεναρια ακομα που τρεχουν στα ανσμπλς του

 

 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

gfs-0-300.png?18

Κογκας

Αυτά είναι! Καλά και τα ρετάλια εν συγκρίσει με τα 20αρια, αλλά αυτό το αγόραζα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

ποιο θεωρεις ρεαλιστικο σεναριο;
γενικα παντα χαλαγαν μερες πριν και ξανα εφτιαχναν οσο πλησιαζαμε.
ποιοι θεωρεις το ρεαλιστικα καλυτερο σεναριο και για ποιους;

μακάρι να μπορούσα να δώσω μια πειστική απάντηση, αλλά δεν έχω. Εχθές είχαμε πιο κοντά την λογική του γάλλου, αλλά με πολύ πιο δυτικά τρεξίματα. Τα 500αρια έφταναν όμως και πάλι το πολύ μέχρι -34 στα καλύτερα. Σε αυτά που έφταναν εκεί, είχαμε και πάλι όμως την κλασσική προσήνεμη κακοκαιρία

Σήμερα το πρωί εμφανίστηκε η διαταραχή που χάλασε την χθεσινή λογική. Η χθεσινή λογική θεωρώ ότι σίγουρα είχε μεγαλύτερες δυνατότητες από την σημερινή, ωστόσο εύκολα έβγαινε ένα σενάριο σαν του ευρωπαίου και θα χιονιζόταν ο Βόλος και η Λαμία παρά η Αθήνα.

Αύριο πάλι μπορεί να δούμε οτιδήποτε, και ειλικρινά ξέρω ότι και εσείς, δηλαδή τίποτα και περιμένω να δω. Σε κάθε περίπτωση θα μιλάμε για κακοκαιρία ~24ωρου

 

Υ.Γ. Το 18αρι του τζίφου μου θύμησε την πρώτη μέρα της κακοκαιρίας στα τέλη Δεκέμβρη του 2016, με χιονομπόρες σε Λάρισα, Γιάννενα, και αλλού, και χιονοκαταιγίδα το βράδυ στην Αθήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...