Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις οποιες μεταβολες δεν τις βλεπουμε α λα καρτ δλδ το θερος βλεπουμε τη μειωση ενω το χειμωνα δεν βλεπουμε την αυξηση. Αυτο δεν ειναι επιστημονικη προσεγγιση.

Δεν αρνουμαι οτι υπαρχει αυξηση της Τ αρνουμαι ομως οτι φταιω εγω κ ο καθενας οταν ακομα δεν εχει αποσαφηνιστει κατα ποσο οφείλεται αυτη η αυξηση στον ανθρωπο. 

Ας μην συγκρινουμε τον περιστασιακο κρυο καιρο στις περιοχες μας με την Αρκτικη. Η Αρκτικη ειναι διαμορφωτης του κλιματος κ το ψυγειο του Β. Ημισφαιριου κ οι οποιες μεταβολες εκει φαινονται περισσότερο οχι στους τροπικους αυτα ειναι γνωστα κ γραμμενα χρονια τωρα. Οταν λοιπον η Αρκτικη ψυχεται ταχυτατα ΣΥΝΟΛΙΚΑ εστω φετος το χειμωνα αυτο χρειαζεται ερμηνεια που δεν υπαρχει. Ειναι φαινομενο μεγαλης κλιμακας κ εκτασης κ οχι μια ψυχρη εισβολη στην κούλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Το 16 Γενάρη δεν ψόφησε ακόμη...έχει μερικά ακόμη επεισόδια...

Χίονια όχι πεδινά όμως.. Δεν το κόβω... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Χίονια όχι πεδινά όμως.. Δεν το κόβω... 

Μπορεί να κάνει και πεδινό χιόνι ο Μάρτης αλλά θα είναι το κλασσικό που ρίχνει τη νύχτα και μέχρι 10 το πρωί έχουν λιώσει τα πάντα. Εκτός αν κάνει Μάρτη του 87, κάτι που γίνεται κάθε 1000 χρόνια ξέρω ΄γω. Γενάρης και Φλεβάρης (και αυτός όχι όλος) είναι συνήθως οι καλοί μήνες για πεδινά.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισης δυστυχως που το λεω αλλα εχω την αισθηση οτι η κακοκαιρια του ΣΚ θα ειναι χειροτερη απο αυτην που ειχαμε προχθες και χθες τουλαχιστον για την Αττικη. Παροδικα ισως δουμε νιφαδες και χαμηλοτερα απ αυτη που ηρθε τωρα λογω ελλειψης υετου και συνεπως χαμηλης υγρασιας, αλλα συνολικα τα mm που επιασε το διημερο που περασε δεν τα φτανει με τιποτα ενω τα βουνα θα ασπρισουν σε πολυ μικροτερο βαθμο. Τα ποιοτικα χαρακτηριστικα δεν πειθουν!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αδέρφια από Β. Ελλάδα, 22/1 μπαίνω Λαμία. Να είστε σίγουροι ότι κάπου εκεί θα βγει ο χιονιάς του τύπου χιόνι από Κατερίνη και πάνω… 
 

…Και κάπου εκεί θα ακούσετε στις ειδήσεις για φαντάρο που έκλεψε Καναδέζα για να γυρίσει σπίτι του… 😂🤡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Μωρέ σύμφωνοι... Μη σου πω 15 Απρίλη τελειώνει ο χειμώνας τα τελευταία χρόνια... Αλλά το πεδινό χιόνι με τον ήλιο στα ύψη και μεγάλη διάρκεια μέρας.. Για, εμένα, δεν έχει ουσία.. 

Αστο φίλε...είπαμε αλλάξαν τα δεδομένα και αυτά που ξέραμε θα τα ξεχάσουμε.....15 Μάρτη τελείωνει ο χειμώνας  λοιπόν........... ε σε λίγα χρόνια θα πάμε 15 Απρίλη και μετά 15 Μάη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

εικονικο χιονακι δυτικα κεντρικα και κατι ψιλα και αττικη

Και θεσσαλια χιονοχαμο και στερεα και πελλοπονησο κριμα να μην ηταν στις 120 ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Αδέρφια από Β. Ελλάδα, 22/1 μπαίνω Λαμία. Να είστε σίγουροι ότι κάπου εκεί θα βγει ο χιονιάς του τύπου χιόνι από Κατερίνη και πάνω… 
 

…Και κάπου εκεί θα ακούσετε στις ειδήσεις για φαντάρο που έκλεψε Καναδέζα για να γυρίσει σπίτι του… 😂🤡

Ούτε στον εχθρό μου...απαπαπα...😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είμαι ακριβώς πάνω στη γραμμή του -4 μέσο όρο, έχω εντυπωσιακή αύξηση υετού στο μέσο όρο και το κύριο με έχει μεταξύ 0 και +1 στα 850 και χάνω πολύ υετό αφού δίνει μεν 5ποντο, μετά το γυρνάει σε βροχή δε. Και η εικόνα αυτή είναι ίδια για 30-40 ώρες περίπου στο 6αρι. Το Gem επιμένει να δίνει πολλά, ο σκουπιδαίος κι αυτός οριακά με βάζει σε θετικές Τ όταν είναι ο πολύς υετός

gens-31-0-168.png

gens-31-2-168.png

 

xx_model-en-314-0_modusa_2024011106_171_170_308.png.b73e235c1fbc06803f2c88a49b80380b.png

 

 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Την γυριφερνουν την Γκαμήλα τα μοντέλα 

Πρεπει να ανεβει καλυτερα ο υποτροπικος με +10 δεν γινεται δουλεια να παει +15 στα 850 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Άλλο ένα ψέμα του Τζίφου στο οποίο όλοι θα πιστέψουμε...

gfs-1-270.png

651102.jpg.37111df0b85f1598ac1b5e822a45af96.jpg

Με τη διαφορά ότι όσα ψέματα και να μας πει ο τζίφος εμείς πάλι τσιμπαμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Είμαι ακριβώς πάνω στη γραμμή του -4 μέσο όρο, έχω εντυπωσιακή αύξηση υετού στο μέσο όρο και το κύριο με έχει μεταξύ 0 και +1 στα 850 και χάνω πολύ υετό αφού δίνει μεν 5ποντο, μετά το γυρνάει σε βροχή δε. Και η εικόνα αυτή είναι ίδια για 30-40 ώρες περίπου στο 6αρι. Το Gem επιμένει να δίνει πολλά, ο σκουπιδαίος κι αυτός οριακά με βάζει σε θετικές Τ όταν είναι ο πολύς υετός

gens-31-0-168.png

gens-31-2-168.png

 

xx_model-en-314-0_modusa_2024011106_171_170_308.png.b73e235c1fbc06803f2c88a49b80380b.png

 

 

Δηλαδή πανευρωπαϊκή κακοκαιρία εκτός από Ελλάδα;;; 🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, weatherforattica είπε:

Άλλο ένα ψέμα του Τζίφου στο οποίο όλοι θα πιστέψουμε...

gfs-1-270.png

Ωραιοι χαρτες για σχολιασμο που σε κανουν να αναρωτιεσαι...

Γιατι να μην εχει ο τζιφος προγνωση μεχρι τις 870 ωρες ??

Θα βλεπαμε και την μιση Αφρικη χιονισμενη με εικονικους χιονιαδες και χιονοκαταιγιδες καθε μηνα να σαρωνουν τις πυραμιδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κουνελα έχει ντοπαριστει φέτος και σαρώνει τα πάντα στο πέρασμά της...

Χρονιά ρεκόρ ατλαντικων χαμηλών φέτος έως τώρα....

Αυλώνας σοβαρός ουδείς ...

Με μια λέξη Χειμώνας 23-24 έως τώρα.... ΈΚΤΡΩΜΑ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τραγική κυκλοφορία, η οποία είναι θάνατος για κβ...

 

αντί να έχουμε το έκτρωμα που θα έχουμε,gfs-0-126.png?6 έπρεπε να είχαμε κάτι τέτοιο για μεγάλο αντικυκλώνα. 

gfs-0-342.png?6

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...