Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Έλεος... Πρέπει να καταλάβετε ότι ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω από τα προσήνεμα. Το μόνο που ψάχνουμε, είναι πως επιτέλους θα δούμε χιόνι στα κεντροόρεια μετά από 3 χρόνια πλήρους αχιονιάς! 

Σενάριο σαν το 18αρι του τζίφου είναι πολύ πιο κοντά στο να μας χιονίσουν σε σχέση εμ του ευρωπαίου, αντικειμενικά  για κβ!

Ακριβώς....την πάρτυ μας κοιτάμε...και καλά κάνουμε άλλωστε...😎😎😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, snow_evia είπε:

Όπως είπα και πριν μέχρι -10 φτάνουν τα περισσότερα 

chart (11).png

Δεν ειπα ποσα θα εχει, ουτε οτι θα εχει πολλα. Ειπα οτι θα υπαρξουν σεναρια με κατω απο -10. Μου αρκει που εχει 3 σεναρια με -11,-13 και -15! 😂😂Για την ωρα καλα ειναι…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Ακριβώς....την πάρτυ μας κοιτάμε...και καλά κάνουμε άλλωστε...😎😎😎

Όλοι αυτό κανουμε, μόνο ο καυσωνακιας που θέλει να χιονιστει ο Πειραιάς και όχι το σπίτι του😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Αυτό που με ανησυχεί είναι πως όπως είπε και ο Μιχαήλ οι αποθήκες ψύχους φαίνεται να αδειάζουν για πιο μετά 

Ψοφιο κρύο στα ΒΑ. Θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω και "δροσιά" για τα δεδομένα των περιοχών αυτών. Ως πρώτο βήμα θα ήθελα να αναπληρωθούν τα αποθέματα ψύχους και μετά μιλάμε για ριτζαρίσματα κτλ. Γνώμη μου βέβαια..

IMG_20240114_003957.png

Κανενα θεμα.Προχωρα τις ωρες και δες πως ξαναγεμιζουν.Η κυκλοφορια που παει να στηθει ειναι ευνοικη για μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, snow_evia said:

Όλοι αυτό κανουμε, μόνο ο καυσωνακιας που θέλει να χιονιστει ο Πειραιάς και όχι το σπίτι του😂

Μόνος στόχος είναι να μην πέσει η Μονεμβασιά κάτω από 5.8 βαθμούς. Τπτ άλλο δε με νοιάζει σε αυτή την ψυχρή εισβολή. 

Ο καθένας με τις προτεραιότητες του 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ακριβώς....την πάρτυ μας κοιτάμε...και καλά κάνουμε άλλωστε...😎😎😎

Ελα ρεεε...Και το παιδακι μου να μη χαρει?🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κανενα θεμα.Προχωρα τις ωρες και δες πως ξαναγεμιζουν.Η κυκλοφορια που παει να στηθει ειναι ευνοικη για μας.

Πεστα μπας και ακουσουν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το ριτζ ειναι κλειδωμενο για μενα.Δεν κινδυνευουμε ουτε απο το χαμηλο του ατλαντικου.Αυτο ουσιαστικα θα ακολουθησει β.βανατολικη κινηση αφου γινεται ενα με το δευτερευον κεντρο του τροποσφαιρικου p.v πανω απο καναδα και γροιλανδια το οποιο θα στροβιλιζεται εκει για αρκετο καιρο.Το 18αρι απλα δειχνει το πιθανοτερο σεναριο που θα μπορουσε να χαλασει την καταβαση:ενα αλλο χαμηλο βορεια της αγγλιας προς σκανδιναβια που δεν θα αφησει τον αυλωνα να κατεβει.Υπαρκτος κινδυνος αλλα εγω ειμαι αισιοδοξος.Αυλωνας θα κατεβει και θα σκασει καπου μεταξυ ιονιου και τουρκιας.

Γιωργο δεν σε προβληματιζει  ομως η απουσια ισχυρου αζορικου στους χαρτες?

Διοτι με αυτο το ριτζ ανετα διαλυετε απο την ατλαντικη κυκλοφορια στα επομενα τρεξιματα

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ελα ρεεε...Και το παιδακι μου να μη χαρει?🤣🤣🤣🤣

Μην αγχωνεσαι απο αυριο το απογευμα θα ψαχνει πως να χιονιστει το παιδάκι σου απο το να πάει ο αυλωνας στο Αζερμπαϊτζάν 🤣🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Για δυνατό προσήνεμο πρέπει να δείξει και σενάρια κάτω από -10 για να υπάρχει "κάβα" όταν (επίτηδες χρησιμοποιώ τη λέξη "όταν" και όχι "αν") αρχίσει ο εκφυλισμός. Βέβαια τα προσήνεμα χιόνια τα τελευταία 3 χρόνια μια χαρά έγιναν και με -8 -9 απλά όχι στα εντελώς εντελώς πεδινά. Βλέπουμε όμως, έχει χρόνο.

και στα εντελως εντελως πεδινα εγιναν!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το ριτζ ειναι κλειδωμενο για μενα.Δεν κινδυνευουμε ουτε απο το χαμηλο του ατλαντικου.Αυτο ουσιαστικα θα ακολουθησει β.βανατολικη κινηση αφου γινεται ενα με το δευτερευον κεντρο του τροποσφαιρικου p.v πανω απο καναδα και γροιλανδια το οποιο θα στροβιλιζεται εκει για αρκετο καιρο.Το 18αρι απλα δειχνει το πιθανοτερο σεναριο που θα μπορουσε να χαλασει την καταβαση:ενα αλλο χαμηλο βορεια της αγγλιας προς σκανδιναβια που δεν θα αφησει τον αυλωνα να κατεβει.Υπαρκτος κινδυνος αλλα εγω ειμαι αισιοδοξος.Αυλωνας θα κατεβει και θα σκασει καπου μεταξυ ιονιου και τουρκιας.

Πώς μας πετσοκοψες ετσι χαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Πεστα μπας και ακουσουν 

Θα αδειάσει πρόσκαιρα με την έλευση του Ατλαντικού χαμηλού στην Σκανδιναβία, μετά γεμίζει εάν θέλει γρήγορα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κανενα θεμα.Προχωρα τις ωρες και δες πως ξαναγεμιζουν.Η κυκλοφορια που παει να στηθει ειναι ευνοικη για μας.

Όντως έχεις δίκιο.

Εν τω μεταξύ το ότι έστω και εικονικά μπαίνει το 16+ στα 850 μέσα στη Μεσόγειο μου προκαλεί τρόμο. Όχι για το ότι θα μας τρελάνει ο ήλιος αλλά για το γεγονός ότι δείχνει τέτοια σενάρια στα μέσα του Γενάρη. 

Αλλά να μου πεις συνηθίσαμε σε αυτά. No problem.😩🤢

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θεσσαλονίκη κατέγραψε ήδη 2 ημέρες χιονόπτωσης. Εχθές - σήμερα μεταξυ 23.56-00.04

Υπάρχουν σχετικά βίντεο στις αναφορές

Εμείς εδώ από την άλλη..... είχαμε τις προβλέψεις για χιόνια με μέχρι το Σύνταγμα (πεζικού ίσως εννοούσε ο ποιητής;;), οι οποίες δεν βγήκαν αληθινές. Άρα; Ως άδικημενοι περιμένουμε τη δικαίωση σε λίγες ημέρες!!!! Vamos!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Γιωργο δεν σε προβληματιζει  ομως η απουσια ισχυρου αζορικου στους χαρτες?

Διοτι με αυτο το ριτζ στους χαρτες ανετα διαλυετε απο την ατλαντικη κυκλοφορια στα επομενα τρεξιματα

 

Μα δεν απουσιαζει ο αζορικος ουτε η κυκλοφορια ειναι ευρεια ζωνικη ωστε να μπαινουν τα χαμηλα του βορειου ατλαντικου στην ευρωπη.Το pv (οχι αυτο στα 10hpa,αλλα το τροποσφαιρικο πιο χαμηλα)κανει ενα πρωτευον κεντρο εκει που ανεφερα πριν.Ο Αζορ ειναι εκει που πρεπει και ο στροβιλισμος του p.v θα τον ανεβασει προς βορεια ευρωπη αρκετες φορες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μην αγχωνεσαι απο αυριο το απογευμα θα ψαχνει πως να χιονιστει το παιδάκι σου απο το να πάει ο αυλωνας στο Αζερμπαϊτζάν 🤣🤣🤣🤣🤣

Κλαιωωω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, menidi said:

Θεσσαλονίκη κατέγραψε ήδη 2 ημέρες χιονόπτωσης. Εχθές - σήμερα μεταξυ 23.56-00.04

Υπάρχουν σχετικά βίντεο στις αναφορές

Εμείς εδώ από την άλλη..... είχαμε τις προβλέψεις για χιόνια με μέχρι το Σύνταγμα (πεζικού ίσως εννοούσε ο ποιητής;;), οι οποίες δεν βγήκαν αληθινές. Άρα; Ως άδικημενοι περιμένουμε τη δικαίωση σε λίγες ημέρες!!!! Vamos!!!! 

Σωστος Αφου το είδανε τα παιδια να παιρνουν σειρα αλλοι😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως απορώ πως ΚΒ και προσήνεμοι περιμένετε κάτι.

Αφού ξέρετε ότι όσο δεν μου δίνετε το 35άρι Ιανουαρίου άδικα σκάτε 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελευταιο και σημαντικο.Ας ασχοληθει ο καθενας με το τι θελει για την περιοχη του και να μην του την πεφτουμε.Κανεις δεν χρωσταει σε κανεναν.(Μονο ο Βαγγελης στο παιδιιιιι μουυυυ...🤣🤣🤣🤣🤣)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Πάντως απορώ πως ΚΒ και προσήνεμοι περιμένετε κάτι.

Αφού ξέρετε ότι όσο δεν μου δίνετε το 35άρι Ιανουαρίου άδικα σκάτε 🤣

Εγώ σου δίνω και 50αρι Ιανοαυρίο και ειλικρινά ευχομαι για 11 μηνο καλοκαίρι... χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...