Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

περιεργη κακοκαιρια μεχρι κ τις 90 ωρες τπτ δεν προιδεαζει για χιονια! μακαρι να παμε σε περαιτερω βελτιωση!

Γιατί δεν βλέπεις κανέναν τεράστια Αυλώνα και κάνα τεράστιο εμποδισμο...γι αυτό φαίνεται ετσι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφού ο παιος δείχνει αυτά που δείχνει ο Αρναούτογλου θα πρέπει όπου να ναι να χτυπήσει τα καμπανάκια. Αν δεν το κάνει σημαίνει ότι περιμένει γκέλα…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι αύριο το πρωί έχουμε καιρό για ριζικές αλλαγές, να θυμίσω ότι για την κακοκαιρία του Σαββάτου χάλασε την Δευτέρα, τώρα για την Κυριακή μπορεί να βελτιωθεί αύριο Τρίτη, από εκεί και μετά οι αλλαγές θα είναι μικρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ειναι τετοια η κυκλοφορια και η διαταξη που εξαρταται απο πολλες μεταβλητες.Δεν εχουμε να κανουμε με εναν αζορ 1040 στην Αγγλια εδραιωμενο και απλα ψαχνουμε που θα εσκαγε ενας σιγουρος αυλωνας.Ανετα ξαναβγαινει καθαρος αυλωνας στα 12αρια,ανετα εξαφανιζονται τα παντα.Εγω ελπιζω ακομα για Σ.Κ.

Ετσι κι αλλιως πιστευω πολυ σε αλλες 2-3 τουλαχιστον καταβασεις αργοτερα στην περιοχη μας,οποτε δεν αγχωνομαι.Οποιος θελει ακολουθει,οποιος θελει καθεται και κλαιει τη μοιρα του.Σε δυο μηνες ο χειμωνας τελειωνει.Τωρα θα κυνηγησουμε τα παντα,ακομα και την μικροτερη πιθανοτητα.

Έτσι ειναι Γιώργο... μιλάμε για μια ύφεση κ ένα αντικυκλωνα ναι μεν1035 αλλά σε πολύ μικρή έκταση.παρε το αυγό κ κουρευτο. Κάτω από τις 72 ώρες θα φανει γι θα γινει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το οτι η συζηση εχει 500 σελιδες στις 15 ιανουαριου δειχνει οτι ειναι ενδιαφερον γεναρης στοπ η μιρλα τα καλυτερα ερχονται
πρωτα οι βοριοι μετα απ καιρο και μετα πιο κατω η ελλαδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλός ο παίος 

1561708550_ECM1-240(1).gif.a1819ff4879d0c8c71f02b5f37f9fb97.gif

Όχι πλάκα κάνω χεχεχε.

Ο μέσος όρος καλύτερος αν και γενικά σήμερα χάλασαν αρκετά κάποια μοντέλα. Θέλαμε κάτι δυνατό και χωρίς να κλειδώνω τίποτα πιστεύω πως θα πάμε σε χειμερινές συνθήκες αλλά όχι κάτι φοβερό ( σύμφωνα πάντα με αυτά που πιστεύαμε - ελπίζαμε να γίνουν ). Αλλά Δευτέρα είναι ακομα άρα υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης ή το αντίθετο.

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 2001 που είχαν χιονιστεί ΚΒ και Βόλος ταυτόχρονα (και Λαμία ίσως;) τι διάταξη είχε που να βγάζει υετό σε όλους; Ή ήταν διαφορετικές κακοκαιρίες μέσα σε λίγες μέρες;

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μιχαήλ σε πόσα σενάρια θυσιάζεται η Λάρισα?🤣🤣🤣🤣

Εγω οπως βλεπω τα ενς το εσωτερικο δεν θα εχει θερμομκρασιες ..πιο πολυ για χιονια μακεδονιας μου κανει με λιγο καλαμπακα μεσα η διαταξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Το 2001 που είχαν χιονιστεί ΚΒ και Βόλο ταυτόχρονα (και Λαμία ίσως;) τι διάταξη είχε που να βγάζει υετό σε όλους; Ή ήταν διαφορετικές κακοκαιρίες μέσα σε λίγες μέρες;

Ηταν και η λαμια μεσα το 2001 η διαταξη ειναι σπανια γι αυτο χιονιστηκαν ολοι🤣🤣🤣 δεν ειναι η κανονικοτητα αυτο...οπως και για σενα δεν ειναι κανονικοτητα τα 50ποντα πχ αυτα τυχαινουν μια στο τοσο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά (από θεσσαλονίκη κυρίως) ..ειμαι λίγο (εως πολύ)  απαισιόδοξος για το ΣΚ και εξηγώ γιατί..θεωρώ σίγουρο το χαμηλό..αλλά ο αυλώνας δεν μου γεμίζει το μάτι..αυτή η μυτούλα δλδ γιατί αυλώνα δεν το λες..μήπως έρθει κακοκαιρία αλλά μείνουμε με βροχή κλασσικά? διότι δεν μπορώ να δικαιολογήσω τις Τ στα 850 που δείχνει ..μου φαίνονται πιο χαμηλές από οτι πρέπει..αν μπορεί κάποιος ας εξηγήσει γιατί μπορεί να κάνω εγω λάθος..αλλά δεν θα έπρεπε να εκφυλίζεται τελείως το ψύχος αφού δεν έχει την απαραίτητη υποστήριξη απο γεωδυναμικά?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μιχαήλ σε πόσα σενάρια θυσιάζεται η Λάρισα?🤣🤣🤣🤣

Σε όλα🤐 χαχαχα.

Ας έρθει κεντροβορειος και βλέπουμε. Έτσι και αλλιώς οι βλέψεις μου για αυτόν τον Αυλώνα είναι μια πέτσα και τίποτε άλλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μιχαήλ σε πόσα σενάρια θυσιάζεται η Λάρισα?🤣🤣🤣🤣

Βαγγέλη πιστεύω αν ο όσιος στο 12 μείνει σταθερός ή βελτιωθεί δύσκολα χάνεται η πετσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, isnow είπε:

Παιδιά (από θεσσαλονίκη κυρίως) ..ειμαι λίγο (εως πολύ)  απαισιόδοξος για το ΣΚ και εξηγώ γιατί..θεωρώ σίγουρο το χαμηλό..αλλά ο αυλώνας δεν μου γεμίζει το μάτι..αυτή η μυτούλα δλδ γιατί αυλώνα δεν το λες..μήπως έρθει κακοκαιρία αλλά μείνουμε με βροχή κλασσικά? διότι δεν μπορώ να δικαιολογήσω τις Τ στα 850 που δείχνει ..μου φαίνονται πιο χαμηλές από οτι πρέπει..αν μπορεί κάποιος ας εξηγήσει γιατί μπορεί να κάνω εγω λάθος..αλλά δεν θα έπρεπε να εκφυλίζεται τελείως το ψύχος αφού δεν έχει την απαραίτητη υποστήριξη απο γεωδυναμικά?

Οχι ειναι περισσοτερο επιφανειακη η μεταφορα ψυχους σε τετοιες περιπτωσεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, isnow είπε:

Παιδιά (από θεσσαλονίκη κυρίως) ..ειμαι λίγο (εως πολύ)  απαισιόδοξος για το ΣΚ και εξηγώ γιατί..θεωρώ σίγουρο το χαμηλό..αλλά ο αυλώνας δεν μου γεμίζει το μάτι..αυτή η μυτούλα δλδ γιατί αυλώνα δεν το λες..μήπως έρθει κακοκαιρία αλλά μείνουμε με βροχή κλασσικά? διότι δεν μπορώ να δικαιολογήσω τις Τ στα 850 που δείχνει ..μου φαίνονται πιο χαμηλές από οτι πρέπει..αν μπορεί κάποιος ας εξηγήσει γιατί μπορεί να κάνω εγω λάθος..αλλά δεν θα έπρεπε να εκφυλίζεται τελείως το ψύχος αφού δεν έχει την απαραίτητη υποστήριξη απο γεωδυναμικά?

Την μεταφορά του κρύο την καθορίζει ο αντικυκλωνας. Οπότε ο αντικυκλωνας ναι μεν μικρός σε έκταση είναι αλλά, φτάνει μέχρι 1035 πίεση κ είναι στα Βαλκάνια πολύ κοντά μας. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μεγαλύτερη μεταφορά ψύχος από τα βόρεια κ καλύτερη σύγκλιση.για αυτό κ βλέπεις τόσο υετό στα μοντέλα. Δεν είναι από το χαμηλό μόνο.ειναι κυρίως από την σύγκλιση που γίνεται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε χώσε μωρή Σαλόνικα επιτέλους. Χώσε να τελειώνουμε 😂

Καλή επιτυχία στους ΚΒ

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το αικον σε κρίσιμη μεταβλητή μοιάζει με τον χθεσινό ευρωπαίο στο 12αρι, βόρεια της Σκανδιναβίας,.. να δούμε συνέχεια, αν και δεν νομίζω να είναι τόσο καλό όσο το 6αρι εδώ.

ecmwf-0-90.png?12icon-0-66.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

VAMOS!!!

Θέλω το καλύτερο δυνατό από τα 12αρια τρλεξιμο για την χώρα μας, χιόνια σε όλα τα κβ και εδώ στα ημιορεινά μας, μπορεί να γίνει, πάμε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...