Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν έχει ποστρισθεί ήδη αλλά Ζιακόπουλος μεσημεριανός....http://ziakopoulos.blogspot.com/.....   μιλάει για ψεύτικό κρύο με Ευρωπαίο.....και δειλό τζίφο....δλδ κάπου στην μέση.Αποψη μου είμαστε πολύ μακριά από το πεδινό χιόνι.Πιο πολύ μ αρεσει...ο αντικυκλωνας της επόμενης εβδομάδας να μας κανει την χάρη και να πάεί δυτικότερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο βασιλειάς σε αυτές τις ώρες ευρωπαίος μίλησε όπως και χτες το βράδυ.....πολύ δύσκολα αλλάζει κάτω των 120 ωρών ο ευρωπαίος με απόκλιση 5%-10 % έχει κειδώσει .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ευχαριστημένος με αυτή την εικόνα, απλά μην τα μειώσει και άλλο

image.png.29246f03912eff5a6e1c1026502a6cf3.png

 

κανονικά μετά από τόση αχιονιά θα έπρεπε να είμαστε ευχαριστημένοι μόνο με μεγάλα χιόνια, αλλά ακόμα και το συγκεκριμένο θα ήταν το τρίτο μεγαλύτερο χιόνι των τελευταίων 5 ετών, δείχνει που βρισκόμαστε

οπως εχω ξαναπει, πλεον δεν τιθεται καν το ζητημα αν θα μεινω γιαννενα η αν θα παω βολο αχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

Δεν ξέρω αν έχει ποστρισθεί ήδη αλλά Ζιακόπουλος μεσημεριανός....http://ziakopoulos.blogspot.com/.....   μιλάει για ψεύτικό κρύο με Ευρωπαίο.....και δειλό τζίφο....δλδ κάπου στην μέση.Αποψη μου είμαστε πολύ μακριά από το πεδινό χιόνι.Πιο πολύ μ αρεσει...ο αντικυκλωνας της επόμενης εβδομάδας να μας κανει την χάρη και να πάεί δυτικότερα.

Οι θερμοκρασίες που θα προκύψουν θα είναι τις τάξεις των -5-6 στα 850..Χιόνι θα δει η Βόρειο Ελλάδα..όχι όμως ακόμη τα προσήνεμα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Ο βασιλειάς σε αυτές τις ώρες ευρωπαίος μίλησε όπως και χτες το βράδυ.....πολύ δύσκολα αλλάζει κάτω των 120 ωρών ο ευρωπαίος με απόκλιση 5%-10 % έχει κειδώσει .....

Σωτο τουλάχιστον βγάζει ένα 6ωρο πέρασμα στα βόρεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

οπως εχω ξαναπει, πλεον δεν τιθεται καν το ζητημα αν θα μεινω γιαννενα η αν θα παω βολο αχαχαχα

το 'χουμε λες; εννοώ υπάρχουν ελπίδες; Εγώ πάντως με το ψύχος του GEM και του Ευρωπαϊκού έχω μυρίσει αίμα και βγήκα από την τρύπα μου 😛 Προφανώς είναι πολύ μακριά ακόμη και μπορεί να καταλήξουμε με το γνωστό φέτος -4.3 στα 850, απλά σε δουλειά να βρισκόμαστε 😛

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χειμωνας είπε:

Οι θερμοκρασίες που θα προκύψουν θα είναι τις τάξεις των -5-6 στα 850..Χιόνι θα δει η Βόρειο Ελλάδα..όχι όμως ακόμη τα προσήνεμα..

Σε πάω στοίχημα. Αλήθεια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, baristrs είπε:

Στα ενς πιστευω θα φανει προς τα που τεινει η φαση... Ενς τζιφου και τζεμ την περνανε την λιμνη να δουμε και του παιου τωρα

Τα ανσάμπλ του ευρωπαίου 99% των περιπτώσεων είναι ίδια με το κεντρικό ραν έως τις 120 ώρες.....και μάλλον όπως εχτές θα έχουν μια ελαφρά ανατολίκευση σε σχέση με το κύριο....θα είναι λίγο πιο ανατολικά μάλλον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

οπως εχω ξαναπει, πλεον δεν τιθεται καν το ζητημα αν θα μεινω γιαννενα η αν θα παω βολο αχαχαχα

Καλά εδώ σίγουρα.. Εγώ είχα το ζήτημα γιατί βρισκόμουν ανάμεσα σε 2 πιθανές μούφες.. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα Γιάννενα αν δουν χιόνι θα δούνε πάλι μετά από περιοχές με πεδινό/μηδενικό υψόμετρο της ανατολικής χώρας, πραγματικά πάει πολύ στραβά το πράγμα. Διατάξεις με -2 και -3 με υετό έχουν εξαναφανιστεί

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ο βασιλειάς σε αυτές τις ώρες ευρωπαίος μίλησε όπως και χτες το βράδυ.....πολύ δύσκολα αλλάζει κάτω των 120 ωρών ο ευρωπαίος με απόκλιση 5%-10 % έχει κειδώσει .....

Μια χαρα αλλαζει απο τη στιγμη που τα 3  μεγαλα εχουν αλλες διαταξεις στα ενς του θα δουμε πιο καλα τι θα γινει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Καλά εδώ σίγουρα.. Εγώ είχα το ζήτημα γιατί βρισκόμουν ανάμεσα σε 2 πιθανές μούφες.. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα Γιάννενα αν δουν χιόνι θα δούνε πάλι μετά από περιοχές με πεδινό/μηδενικό υψόμεετρο της ανατολικής χώρας, πραγματικά πάει πολύ στρβά το πράγμα. Διατάξεις με -2 και -3 με υετό έχουν εξαναφανιστεί

αυτο ειναι μεγαλη αληθεια μιχαηλ, πρεπει να γινει καποια στατιστικη ερευνα καποια στιγμη πανω σε αυτο το θεμα να δουμε τι γινεται οντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιλώντας παντα για τελείως πεδινά προσήνεμα και γω το θεωρώ δύσκολο.Πιστευω όμως μπορεί να βγει αξιολογη κακοκαιρία ημιορεινων κατω, αφού κάνει πρώτα ένα πέρασμα στη κβορεια χώρα άγνωστης διάρκειας αυτη τη στιγμή που μιλάμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμη είναι νωρίς να ξεγραφουμε είτε τα ΚΒ, είτε τα προσηνεμα. Όλα είναι ρευστά ακόμη. Νομίζω αύριο στα 12ρια θα μπορούμε να μιλήσουμε με μεγαλύτερη σιγουριά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Μια χαρα αλλαζει απο τη στιγμη που τα 3  μεγαλα εχουν αλλες διαταξεις στα ενς του θα δουμε πιο καλα τι θα γινει

Πάλι θα μετράμε νιφάδες στην Πεντέλη 😂😂😂😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, SNOWMANIAC είπε:

Σωτο τουλάχιστον βγάζει ένα 6ωρο πέρασμα στα βόρεια 

περάστε σκουπίστε τελειώστε είναι ο ευρωπαίος ...μόνο για Σαλόνικα και ανατολικότερα είναι καλός ...αλλά αν σε κάθε ραν το πάει και τόσο ανατολικά όπως τώρα σε σχέση με το πρωινό....στο τέλος ...ίσως δούμε λίγη συννεφιά...και καρφί προσήνεμα..........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

το 'χουμε λες; εννοώ υπάρχουν ελπίδες; Εγώ πάντως με το ψύχος του GEM και του Ευρωπαϊκού έχω μυρίσει αίμα και βγήκα από την τρύπα μου 😛 Προφανώς είναι πολύ μακριά ακόμη και μπορεί να καταλήξουμε με το γνωστό φέτος -4.3 στα 850, απλά σε δουλειά να βρισκόμαστε 😛

οπως το ειπες, πολυ μακρια ακομα...μολις ανακοινωσω οτι κατεβαινω βολο τοτε να ειστε στις επαλξεις οι βολιωτες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

αυτο ειναι μεγαλη αληθεια μιχαηλ, πρεπει να γινει καποια στατιστικη ερευνα καποια στιγμη πανω σε αυτο το θεμα να δουμε τι γινεται οντως

Θα ήθελα πολύ αν ήταν εφικτό αυτό που ανέβασα πριν κάποιες μέρες που με βοήθησε ο kapelosG να το κάναμε και με καθαρά επιστημονικό τρόπο. (Εσύ την είδες?) Νομίζω ότι θα έμοιαζε και πολύ στην προπτυχιακή μου εργασία η διαδικασία δημιουργίας αυτής της έρευνας. Πάντως όσο αφορά τις χιονοπτώσεις η τελευταία 5ετία έχει προσφέρει μόλις το 20% του νορμάλ στις χιονοπτώσεις στα Γιάννενα, καλά για χιονοστρώσεις καληνύχτα ζωή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

περάστε σκουπίστε τελειώστε είναι ο ευρωπαίος ...μόνο για Σαλόνικα και ανατολικότερα είναι καλός ...αλλά αν σε κάθε ραν το πάει και τόσο ανατολικά όπως τώρα σε σχέση με το πρωινό....στο τέλος ...ίσως δούμε λίγη συννεφιά...και καρφί προσήνεμα..........

Σε σχεση με το πρωινο δυτικοτερα πηγε ρε Σωτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

περάστε σκουπίστε τελειώστε είναι ο ευρωπαίος ...μόνο για Σαλόνικα και ανατολικότερα είναι καλός ...αλλά αν σε κάθε ραν το πάει και τόσο ανατολικά όπως τώρα σε σχέση με το πρωινό....στο τέλος ...ίσως δούμε λίγη συννεφιά...και καρφί προσήνεμα..........

Σωτο δες και το ουκμο όμως που βγάζει βροχοχαμηλο.Στη μέση να συγκλίνουν και θα μιλάμε για άλλες καταστάσεις μετά...πιστεύω εφικτό είναι ακόμα πάντως 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Θα ήθελα πολύ αν ήταν εφικτό αυτό που ανέβασα πριν κάποιες μέρες που με βοήθησε ο kapelosG να το κάναμε και με καθαρά επιστημονικό τρόπο. (Εσύ την είδες?) Νομίζω ότι θα έμοιαζε και πολύ στην προπτυχιακή μου εργασία η διαδικασία δημιουργίας αυτής της έρευνας. Πάντως όσο αφορά τις χιονοπτώσεις η τελευταία 5ετία έχει προσφέρει μόλις το 20% του νορμάλ στις χιονοπτώσεις στα Γιάννενα, καλά για χιονοστρώσεις καληνύχτα ζωή

οχι δεν ειδα, τι ανεβασες ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το χαμηλο παντως στην Πορτογαλία απο 995 εγινε 1010 με ταση να κρυφτεί εντελως απο τος υψηλές πιέσεις κατι που αλλαζει ολη  την ιστορία με καλυτερο ριτζ και καταβαση αυλωνα.Προλαβαινουμε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...