Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν φαινεται παντως να εχει διαρκεια... Θα κατεβει το ψυχρο μετωπο θα ξεκινησουμε με βροχη στα πεδινα και ισως να χιονισει για 2 ωρες πανω απο τα 100 μετρα. Τωρα για Θεσσαλονικη κεντρο και ανατολικα δεν νομιζω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, vorios_polos said:

Πολύ μπλα μπλα και από τηγανιτα τίποτα...ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΙΝΕΝΑ ΟΡΓΙΣΜΕΝΑ ΡΑΝ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΗ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΙΟΝΟΣΤΡΩΣΗ ΑΦΟΥ ΘΑ ΝΕ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ...ΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΡΙΒΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΙΥ ΘΑ ΡΘΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ!!!!😎

Μετα ξεχασε το ειναι προσηνεμο και καπαρωμένο και μην φωνάζεις ακουμε 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Φίλε φέτος τον ανακάλυψα τον τύπο....δίνει και την δική του πινελιά και την δική του διαίσθηση αλλά εγώ μένω στο ότι παρουσιάζουν πράγματα-εικόνες και στοιχεία από μακροπρόθεσμα δείκτες και στρατόσφαιρες που δεν είναι εύκολα προσβάσιμα σε εμάς.... και βοηθάνε στο να καταλάβεις τι γίνεται και τι μπορεί να έρθει.... για παράδειγμα την στρατοσφαιρική θέρμανση την έλεγε από τον Δεκέμβρη ότι θα συμβεί προς τα μέσα-προς τέλη Γενάρη και ότι η ευρώπη θα έχει ένα πολύ δυνατό Φαεβρουάριο.....

Τον εχω ξαναδει εδω και 3 χρονια...απλα δεν ξερω καλα αγγλικα και δεν τον παρακολουθησα....

Μου την δινει και λιγο το στυλακι.του🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Πολύ μπλα μπλα και από τηγανιτα τίποτα...ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΙΝΕΝΑ ΟΡΓΙΣΜΕΝΑ ΡΑΝ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΗ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΙΟΝΟΣΤΡΩΣΗ ΑΦΟΥ ΘΑ ΝΕ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ...ΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΡΙΒΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΙΥ ΘΑ ΡΘΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ!!!!😎

οι σωστοι χιονιαδες ετσι πανε πετσα πρωτα κ μετα απο 7 με 14 μερες θαψιμο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Το καλό είναι ότι πάμε για μασιφ εμποδισμους και σύστηματα, δηλαδή ένας γίγας αντικυκλωνας καθως και δυο χαμηλά(ανατολικά και δυτικά μας) και καθόλου λιμνούλες και μυξες που καθιστούν την πρόγνωση σαφώς δυσκολότερη

Εγώ μόλις που τελειώσει η κακοκαιρία ξεκινάω το κυνήγι για τέλη Γενάρη με αρχές Φλεβάρη 

Μέσα σε λίγες μέρες και ειδικά μετά τις 20 λογικά αν συμβούν αυτά που περιμένουν θα βλέπουμε άλλους χάρτες στα μοντέλα με ισχυρότατους εμποδισμούς-αντικυκλωνες σε Σκανδιναβία-βορειοδυτική ευρώπη Αγγλία και ίσως και προς Γροιλανδία για τις τελευταίες μέρες του μήνα και τις αρχές του άλλου...με πολύ ψύχος προς την ευρώπη.... ε ανάλογα που θα κάτσουν οι εμποδισμοί θα κινηθεί και το ψύχος .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Πολύ μπλα μπλα και από τηγανιτα τίποτα...ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΙΝΕΝΑ ΟΡΓΙΣΜΕΝΑ ΡΑΝ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΗ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΙΟΝΟΣΤΡΩΣΗ ΑΦΟΥ ΘΑ ΝΕ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ...ΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΡΙΒΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΙΥ ΘΑ ΡΘΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ!!!!😎

πάμε να φερουμε beast from the east κβ βερσιον, με σκανδιναβικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

πάμε να φερουμε beast from the east κβ βερσιον, με σκανδιναβικό.

Να ρε μιχαλαραααα...ναι αγορινα μου.......

Παμε δυναταααααααααα..

Και με γροιλανδικο τον υπερκογκαααααα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, south coast είπε:

Μετα ξεχασε το ειναι προσηνεμο και καπαρωμένο και μην φωνάζεις ακουμε 😂

Έχει πέσει κεφάλαιο σύννεφο εδώ και 3 χρόνια ..οπότε δικαιούμαστε να φωνάζουμε ...και βασικά ακόμη ούτε καν μεγαλώσαμε την γραμματοσειρά...απλά έρχεται και θα ΤΕΡΑΣΤΙΟ!!!!😎😎😎..και το χιόνι και οι γραμματοσειρές οι σειρήνες οι καμπάνες όλα βαρσνε ΚΒ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Antrious Antrious είπε:

το σαββατοκυριακο  παμε για  το  προγευμα και για το κυριος πιατο  και μενου παμε για τελη γεναρη με αρχες φλεβαρη

Έτσι!!!!...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Το βάζω εδώ ..παράνομα...χαχα απλά γιατί έχει τεράστιο ενδιαφέρον όσον αφορά την χώρα μας αφού το μακροπρόθεσμο ευρωπαικό από τέλη του μήνα και μέχρι και τα μέσα Φελβάρη δίνει συνεχόμενα ευνοική κυκλοφορία για εμάς με  σχεδόν μόνιμες αντικυκλωνικές πιέσεις στη βορειοδυτική ευρώπη όλο αυτό το διάστημα

 

Όπως όταν άκουγαν BBC στην κατοχή ή Deutsche Welle την περίοδο της χούντας... «Ένας χιονοφιλος στην Αντίσταση» 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

πάμε να φερουμε beast from the east κβ βερσιον, με σκανδιναβικό.

ΝΑΙ ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΘΑ ΦΕΡΟΥΜΕ...Αλλά υπάρχει το μωράκι του τώρα πρώτα και μετά από Κυριακή βουρ στον πατσά!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Antrious Antrious είπε:

το σαββατοκυριακο  παμε για  το  προγευμα και για το κυριος πιατο  και μενου παμε για τελη γεναρη με αρχες φλεβαρη

Α εκει θα τα χαλασουμε καρντασι μου...Απο κει και περα θα μιλησει το αδηφαγο κητος..Η προσηνεμη ορκα...🤣Την περιοδο που αναφερεις ξεκινα το κυνηγι της...Ο αγαπημενος της μεζες ειναι να απλωνεται στο Αιγαιο και να τρωει με μια χαψια κεντροβορειους...🤣

Καλο βραδυ σε ολους και ευελπιστω σε βελτιωσεις για τον προσεχη κεντροβορειο...!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Να ρε μιχαλαραααα...ναι αγορινα μου.......

Παμε δυναταααααααααα..

Και με γροιλανδικο τον υπερκογκαααααα

οταν έρθει σωστά ο γροιλανδικός και όχι τις μπούρδες που κάνει+την ελευταία των 3 ετών, θα έρθει και ο χιονιάς ο σωστός.

2 λεπτά πριν, Giorgos-Larissa είπε:

Λάρισα υπάρχει περίπτωση έστω να το δούμε να πέφτει ή δε θα έχουμε θερμοκρασίες;

ξαιρετικά δύσκολο. Το πιθανότερο είναι τα χιόνια να ξεκινούν από τα 300 και πάνω.Και όταν θ ΄χουμε Τ για 300 και πάνω  υετάκάνει φτερά. Ασήμαντη κακοκαιρία για Θεσσαλία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, sotos*snow said:

στο συγκεκριμένο βίντεο ο άγγλος μιλάει και για πιθανά χιόνια στην Αθήνα αστειευόμενος όταν παρουσιάζει την μακροπρόθεσμη εικόνα για 22-29 θερμοκρασιακά....

το πρόσεξα 😂 λογικό με τέτοια κυκλοφορία που βλέπει στους χάρτες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Α εκει θα τα χαλασουμε καρντασι μου...Απο κει και περα θα μιλησει το αδηφαγο κητος..Η προσηνεμη ορκα...🤣Την περιοδο που αναφερεις ξεκινα το κυνηγι της...

Ακομα δεν κοιμηθηκες?????παραμονευεις προσηνεμη σουπια...μην πουμε εμεις τπτ🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

οταν έρθει σωστά ο γροιλανδικός και όχι τις μπούρδες που κάνει+την ελευταία των 3 ετών, θα έρθει και ο χιονιάς ο σωστός.

ξαιρετικά δύσκολο. Το πιθανότερο είναι τα χιόνια να ξεκινούν από τα 300 και πάνω.Και όταν θ ΄χουμε Τ για 300 και πάνω  υετάκάνει φτερά. Ασήμαντη κακοκαιρία για Θεσσαλία.

Λογικά Τρίκαλα (και Καρδίτσα ίσως γενικά δυτική Θεσσαλία) όπως εννοείται και Καλαμπάκα θα έχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες για αξιοπρεπεί πράγματα έστω και για λιγες ώρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Α εκει θα τα χαλασουμε καρντασι μου...Απο κει και περα θα μιλησει το αδηφαγο κητος..Η προσηνεμη ορκα...🤣Την περιοδο που αναφερεις ξεκινα το κυνηγι της...

Εκεί πάει το ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ...😎😎😎😋😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowparty είπε:

Ακομα δεν κοιμηθηκες?????παραμονευεις προσηνεμη σουπια...μην πουμε εμεις τπτ🤣🤣🤣

Εχει βγαλει υπηρεσεις ο στρατηγος..Τωρα εχω το νουμερο μου εγω για σκοπετο..🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

οταν έρθει σωστά ο γροιλανδικός και όχι τις μπούρδες που κάνει+την ελευταία των 3 ετών, θα έρθει και ο χιονιάς ο σωστός.

ξαιρετικά δύσκολο. Το πιθανότερο είναι τα χιόνια να ξεκινούν από τα 300 και πάνω.Και όταν θ ΄χουμε Τ για 300 και πάνω  υετάκάνει φτερά. Ασήμαντη κακοκαιρία για Θεσσαλία.

Το χω καταλαβει το σεναριο φιλε μου..αρκει να ναι καλοηθης...οχι οπως πριν.....και θα ναι και για μερεςςςς....

Υ.γ.αν κατεβουμε για το τσιμπουσι σε παιζω και ενα bowling...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Λογικά Τρίκαλα (και Καρδίτσα ίσως γενικά δυτική Θεσσαλία) όπως εννοείται και Καλαμπάκα θα έχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες για αξιοπρεπεί πράγματα έστω και για λιγες ώρες

Μόνο αν βγει το τέλειο σενάριο Σωτήρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενδιαφερον ο τζιφος στα μακρινα,ο σκουπιδαιος κι αυτος κατι παρομοιο πηγε να δειξει. Για σκ ψιλοαδιαφορο φαινεται για βορεια. Σκανδιναβικος με τυπου μπακ ντορ αποκομμενη λιμνη. 2012;

 

Για εδω τελικα φαινεται οτι δεν τη γλιτωνουμε την παγωμενη βροχη αυριο. Θα χαθει αρκετος υετος δυστυχως, το θεμα ειναι τι ζημια θα κανει στο χιονι που θα εχει μεχρι να το γυρισει σε βροχη. Ελπιζω σε κανα θαυμα τελικα να πεσουν εξω οι Τ στα 850, δεν ειναι μεγαλες οι αποστασεις του 0 που μας αρκει (ολη μερα αρνητικες θα εχουμε ακομα και με + 3 στα 850) κι ας ριξει λιγοτερα χιλιοστα, 30 με 35 αναμενονται. Οι ελπιδες μου βεβαια αυξηθηκαν οταν μας ηρθε μηνυμα αλα 112 για εντονες χιονοπτωσεις και οταν ακουσα μετα στο ραδιοφωνο οτι αυριο αποφασιστηκε ηδη να μη λειτουργησουν τα σχολεια, αυτο δεν συμβαινει και πολυ συχνα, ποσο μαλλον πριν καν ξεκινησει η κακοκαιρια. Σιγουρα μεχρι το μεσημερι θα εχει δυνατες χιονοπτωσεις, ποσο θα στρωσει μενει να φανει, θερμοκρασιακα ειμαστε ηδη τελεια, στους -3 και εδω και 10 μερες ζητημα να εχει παει πανω απο τους 2 βαθμους συνολικα για 24 ωρες η Τ

 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η γλύκα του χιονιού σε κάνει να θες και το 4χ4 και το 5χ5 και το 100χ100. Βέβαια, έτσι όπως πάει η κλιματική αλλαγή (μεγάλη κουβέντα αυτή) βλέπω όταν κάνω παιδιά να με ρωτάνε τι είναι χιόνι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Τον εχω ξαναδει εδω και 3 χρονια...απλα δεν ξερω καλα αγγλικα και δεν τον παρακολουθησα....

Μου την δινει και λιγο το στυλακι.του🤣🤣

Είναι και λίγο ψευδός και δυσκολεύει την ακρόαση 🤣🤣

Επεξεργάστηκε από Michael
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...