Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ανσάμπλ του icon είναι μουφα. Όσα κατεβάζουν ψύχος δείχνουν ξεροκρυο, τα υπόλοιπα που δείχνουν υετό είναι στον θερμό τομέα με 3-5 βαθμούς ελαχιστες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες 850hpa έχουμε πολύ καλά στο -5 ,αλλά 500άρια....δεν έχουμε τπτ....επομένως μακάρι..η κακοκαιρία να εξελιχθεί σαν την προηγούμενη Τρίτη..όπου η Κεντρική Μακεδονία ήταν η λεκάνη του κρύου....για χιονόπτωση ισχυρή κανένα δίωρο....(για χιονόστρωση δεν μιλάμε)...,από Νέα  Μεσήβρια και πάνω οι χιονοστρώσεις....και ελπίζω σε μένα στο Επταπύργιο...,.

Δυτική Μακεδονία και επιτέλους Κιλκίς ,Σέρρες ,Νάουσα 10ποντο με το καλό,πολλή καλή η προοπτική για την συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είμαστε πολύ καλά για έναν ακόμη λόγο ...θέλουμε ελάχιστα πιο νότια το χαμηλό και η ιστορία λέει ότι αυτό είναι ο κανόνας γιατί όλα πάνε πιο νότια όταν έρχεται η ώρα ...πρέπει να συμπέσει υετός με ψύχος και είναι εφικτός συνδιασμός...βέβαια η θέση του χαμηλού θα παίζει μέχρι και την Παρασκευή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Παίδες 850hpa έχουμε πολύ καλά στο -5 ,αλλά 500άρια....δεν έχουμε τπτ....επομένως μακάρι..η κακοκαιρία να εξελιχθεί σαν την προηγούμενη Τρίτη..όπου η Κεντρική Μακεδονία ήταν η λεκάνη του κρύου....για χιονόπτωση ισχυρή κανένα δίωρο....(για χιονόστρωση δεν μιλάμε)...,από Νέα  Μεσήβρια και πάνω οι χιονοστρώσεις....και ελπίζω σε μένα στο Επταπύργιο...,.

Δυτική Μακεδονία και επιτέλους Κιλκίς ,Σέρρες ,Νάουσα 10ποντο με το καλό,πολλή καλή η προοπτική για την συνέχεια.

Μπορεί και η πόλη να στρώσει...εξήγησα πιο πάνω😁...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χτες ήταν ακόμη πιο βόρεια το χαμηλό και μεγαλύτερη η απόσταση που χωρίζει την πόλη από το χιόνι...τώρα πλέον έφτασε στις παρυφές..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μπορεί και η πόλη να στρώσει...εξήγησα πιο πάνω😁...

Μόνο αν είμαστε οι πρωταγωνιστές του ψύχους..όπως την προηγούμενη Τρίτη που πιάσαμε τους 2 βαθμούς για πλάκα και η Κοζάνη είχε 0....,σε αυτήν την περίπτωση...πάμε για 0-1 με 5ποντο.Αλλά δεν ξέρω δεν είμουν εδώ την Τρίτη.Η ροή πάντως μου φαίνεται η ίδια.

Πολύ καλη επόμενη εβδομάδα με ακατέργαστες ψυχρές brutal μάζες...με την Θεσσαλική μαφία έτοιμη να τα κλέψει όλα.

Επεξεργάστηκε από bardaris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετα την εξαιρετικα φρεσκια καιρικη χλαπατσα, συνιστω ψυχραιμια , γιατι ο συντονισμος κρυου- υετου ειναι κατι που μπορει ν αλλαξει ακομα κ στο.... nowcast , οποτε ειδικα σε οριακες , θερμοκρασιακα , καταστασεις , θα σας προτεινα εξαιρετικα μικρο καλαθι .

Πριν ελαχιστες μερες ολα τα μοντελα και τα τρεξιματα εδιναν μεγαλη υποψηφιοτητα για καλο χιονι στα ορεινα και υπερ-ορεινα στην Πελοποννησο και την κεντρικη Ελλαδα , μιλαω για 800-1300μ υψομετρο , και τελικα στα Ανω Τρικαλα εριχνε χιονονερο με 1 και 2 βαθμους , και στο τελος και σε 2ο χρονο εριξε 2κε Αγοριανη  και Ανω Τρικαλα και 10 στην Καρυα στα 1300. Αναφερομαι σε οσους ειστε ηδη , 3-4 μερες πριν την ελευση , οριακα , γιατι στο παραπανω σεναριο εγιναν οριακα το προηγουμενο 24ωρο και ακομα κ το βραδυ πριν ξημερωσει υπηρχε ελπιδα για καλη χιονοστρωση και ηρθαν οι λευκες πετσετες.

Just saying , γιατι ο @menidi θα παει καμια ωραια περατζαδα Παρνηθα και που θα βρισκουμε μετα τα χαπια να σας σηκωσουμε απο τα πατωματα , συναισθηματικα μου παλληκαρια😀😉

ΥΓ Μια τεραστια ειλικρινης ευχη απο μενα να χιονιστει οσο γινεται πιο μεγαλο και  πεδινο κομματι της ΚΒ χωρας , καθοτι λατρεουμε χιονι και αγαπαμε Ελλαδα απ ακρη σ ακρη 🤍

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Χτες ήταν ακόμη πιο βόρεια το χαμηλό και μεγαλύτερη η απόσταση που χωρίζει την πόλη από το χιόνι...τώρα πλέον έφτασε στις παρυφές..

Βαγγελη αυτη την στιγμη μπορεις να μου πεις τι ανεμους θα εχουμε κ ενταση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Παίδες 850hpa έχουμε πολύ καλά στο -5 ,αλλά 500άρια....δεν έχουμε τπτ....επομένως μακάρι..η κακοκαιρία να εξελιχθεί σαν την προηγούμενη Τρίτη..όπου η Κεντρική Μακεδονία ήταν η λεκάνη του κρύου....για χιονόπτωση ισχυρή κανένα δίωρο....(για χιονόστρωση δεν μιλάμε)...,από Νέα  Μεσήβρια και πάνω οι χιονοστρώσεις....και ελπίζω σε μένα στο Επταπύργιο...,.

Δυτική Μακεδονία και επιτέλους Κιλκίς ,Σέρρες ,Νάουσα 10ποντο με το καλό,πολλή καλή η προοπτική για την συνέχεια.

Πλατύ , Χαλκηδόνα, τα υπόλοιπα τα πολύ δυτικά του βαρδαρη ;; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζίφος= πάρτε και 2001 οι ΚΒ και οι προσηνεμοι το 4*4 και αφήστε με ήσυχο..μακάρι να εβγαινε. 

Υγ. Τι δεν θα έδινα να ήμουν Σαντάνσκι ή Πετρίτσι με Σιδηρόκαστρο. Εκεί θα γίνει πανικός με βάση τα πρωινά. 

Καλημέρες 

gens-0-1-384.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, PAIONAS είπε:

Βαγγελη αυτη την στιγμη μπορεις να μου πεις τι ανεμους θα εχουμε κ ενταση

Με παιο σίγουρα ισχυρό β.δυτικο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Avalanche είπε:

Όσο πιο κοντά στα σύνορα τόσο πιο σίγουρο..50 χλμ ακόμα  πιο νότια αν πάει η φάση και θαβομαστε εδώ....

Οριακή η φάση, μακάρι να κατέβει το χιόνι όσο πιο νότια γινεται...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Πλατύ , Χαλκηδόνα, τα υπόλοιπα τα πολύ δυτικά του βαρδαρη ;; 

Θάνο επειδή είχα χαρεί πολύ με σένα την Τρίτη στην θέση σου θα εβρισκα τις αναλογίες που εχει αυτήν η μεταβολή με αυτήν της Τρίτης και θα έβγαζα συμπέρασμα,νομίζω εχει πολλές...!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Θάνο επειδή είχα χαρεί πολύ με σένα την Τρίτη στην θέση σου θα εβρισκα τις αναλογίες που εχει αυτήν η μεταβολή με αυτήν της Τρίτης και θα έβγαζα συμπέρασμα,νομίζω εχει πολλές...!

Πάντως ναι και πρωί Τρίτης πλησίασα πολύ σε χιόνι 2.5 βαθμούς κατάφερε να πέσει αλλά μετά ανέβηκε , νομίζω αυτή τη φορά θα είμαστε σε πολύ καλύτερη θέση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα και απο μενα παιδια και χρονια πολλα σε ολουσ τουσ εορταζοντες.Το λοιπον ηρθε η ωρα να μιλησει και το VAR (εγω δηλαδη😃) αφου οι τειλωτικες γραμμες φαινονται να καθονται στις τελικες θεσεισ.Το λοιπον απο οτι φαινετε ναι απο το Σαββατο το μεσημερι και μετα εχουμε χιονια Κ μακεδονιας αλλα οσοι μενουν κατω απο 150 ,,,200 μετρα μαλλον θα αρκεστουν σε χλαπατσες και χιονονερ.Αυτο δεν ειναι και κακο μιας και η μιση θεσσαλονικη απο Νεαπολη,Τουμπα, Χαριλαου κλπ και πανω φαινετε να εχει κανονικη χιονοπτωση και με κανονικη χιονοστρωση οσο ανεβαινουμε.Τωρα δυτικα του νομου οπου τα υψομετρα δεν το επιτρεπουν δυσκολα τα πραματα.Κοιλαδα του Αξιου σινδος πλατυ κλπ μηδενικα υψομετρα δηλαδη ασ μην ελπιζουν αδικα .ΟΛΟΙ οι υπολοιποι Κ μακεδονιας απο θεσνικη και δυτικοτερα (ΒεροιΑ Ναουσσα Εδεσσα Κιλκις) ασ ετοιμαζοντε να το ευχαριστηθουν .Καλα χιονισματα οπου και οταν πεσουν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Πλατύ , Χαλκηδόνα, τα υπόλοιπα τα πολύ δυτικά του βαρδαρη ;; 

Καλημερα Μην ελπιζεισ φιλε αν και απο οτι ειδα κατι ειδες εσυ την προηγουμενη φορα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισήμανση σημαντική..το κρύο έρχεται από βόρεια με βανατολικα...και οχι με το κλασσικό τρόπο από βδυτικα...άρα μεγαλύτερο επιφανειακό ψύχος.. μικραίνει η διαφορά μεταξύ 850 και επιφάνειας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanossnow είπε:

Πάντως ναι και πρωί Τρίτης πλησίασα πολύ σε χιόνι 2.5 βαθμούς κατάφερε να πέσει αλλά μετά ανέβηκε , νομίζω αυτή τη φορά θα είμαστε σε πολύ καλύτερη θέση. 

ολοι βορειοδυτικοτερα της Σαλονικας που εχουν βαρδαρη ειναι σε καλυτερη μοιρα! εξαιρουνται τα ψωριαρικα Γιαννιτσα που θα παλεψουν με τα χιονονερα εαν εβγαινε ο παιος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Mountain είπε:

Καλημερα και απο μενα παιδια και χρονια πολλα σε ολουσ τουσ εορταζοντες.Το λοιπον ηρθε η ωρα να μιλησει και το VAR (εγω δηλαδη😃) αφου οι τειλωτικες γραμμες φαινονται να καθονται στις τελικες θεσεισ.Το λοιπον απο οτι φαινετε ναι απο το Σαββατο το μεσημερι και μετα εχουμε χιονια Κ μακεδονιας αλλα οσοι μενουν κατω απο 150 ,,,200 μετρα μαλλον θα αρκεστουν σε χλαπατσες και χιονονερ.Αυτο δεν ειναι και κακο μιας και η μιση θεσσαλονικη απο Νεαπολη,Τουμπα, Χαριλαου κλπ και πανω φαινετε να εχει κανονικη χιονοπτωση και με κανονικη χιονοστρωση οσο ανεβαινουμε.Τωρα δυτικα του νομου οπου τα υψομετρα δεν το επιτρεπουν δυσκολα τα πραματα.Κοιλαδα του Αξιου σινδος πλατυ κλπ μηδενικα υψομετρα δηλαδη ασ μην ελπιζουν αδικα .ΟΛΟΙ οι υπολοιποι Κ μακεδονιας απο θεσνικη και δυτικοτερα (ΒεροιΑ Ναουσσα Εδεσσα Κιλκις) ασ ετοιμαζοντε να το ευχαριστηθουν .Καλα χιονισματα οπου και οταν πεσουν. 

Εγώ πιστεύω ότι πολλές ελπίδες έχει  και το κέντρο...και χιόνι θα δουν όλοι με την χιονόστρωση να είναι το ζητούμενο όπου το μόνο κομμάτι που θεωρώ ότι είναι δύσκολα είναι το ανατολικό της πόλης η χαβούζα δηλαδή της ανάληψης και οτιδήποτε είναι από τα χαμηλά της Χαριλάου μέχρι Βούλγαρη και μέχρι πριν το Φάληρο...πιστεύω ότι θα δούμε πολλά κουφά στο πολεοδομικό το ευρύτερο της Θεσσαλονίκης από αυτη την κακοκαιρία λόγω οριακών θερμοκρασιών...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης Ιωνία Σίνδος Κορδελιό Εύοσμος Αμπελόκηποι κτλ πιστεύω ότι θα έχουν και χιονόστρωση εφ όσον πάμε φυσικά στο καλύτερο σενάριο...αυτό είναι το προαπαιτούμενο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης σε τέτοιες καταστάσεις σε καλύτερη μοίρα είναι κάποιος που μένει δίπλα στον λευκό Πύργο από κάποιο που μένει Μαρτίου με νέα Εγνατία ας πούμε ,που είναι αρκετά πιο ψηλά...επίσης μπορεί να έχει η Αγίου Δημητρίου χιονόστρωση και η Εγνατία χλαπατσα ...δίνω μερικά παραδείγματα για το τι μπορεί να δούμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...