Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Mountain είπε:

Ετσι ακριβως .Αλλα δουλευει ποιο πολυ σαν νεφοδιαλυτης στην περιοχη εξαιρουμενης της αρχης φαινομενων.Μην το θεωρεισ δηλαδη τον βαρδαρη στα συν της περιχης.

 

 

λογικα θα ειναι επιφανειακος οποτε δεν κανει ζημια το αντιθετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα.Τιποτα δεν εχει κλειδωσει ακομα ειναι οριακη η κατασταση για τα πεδινα.Τζιφος κακιστος οπως και ουκμο,τζεμ οριακη χιονοπτωση,παιος οριακη χιονοστρωση.

Σηκωνει βελτιωση?Σιγουρα.Σηκωνει χειροτερευση?Οχι,ο τζιφος ειναι το χειροτερο δυνατο ακρο.Θα αλλαξουν ακομα τα σεναρια,στα 12αρια θα εχουμε μια σχετικα καλη εικονα κατα 70%.Το 90% θα το εχουμε την Παρασκευη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

αν δεν υπηρχει αυτος ο κινδυνος δεν θα ειχαμε κ πιθανοτητα να χιονιστουμε απο μερες φαινοταν πως θα παιξουμε με την φωτια αυριο πρωι στις 72 ωρες ή πανυγηρια ή μνημοσυνο κλασικα Βορεια πραγματα🤪

τα ειπαμε παιδες   πεμπτη πρωι θα μας δειξει αυτοι που θελουμε  Εδω κ δυο μερες τα λεω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Avalanche είπε:

Το Άγκιστρο, Αχλαδοχώρι και Καρυδοχώρι πάνε για κανένα 40 πόντο...χαλαρά...

Screenshot_2024-01-17-09-31-30-10_3d9111e2d3171bf4882369f490c087b4.jpg

φιλε μου εκει Τριανταφυλια τι παιζει με τετοιες συνθηκες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα… ένα τέτοιο για Φλεβάρη. Πολλά ζητάω;

IMG_7518.png.469c1e1bd473d516325c5eae762b5db1.png

Στα του ΣΚ, για τα κεντρικά μπορεί να βγει καλή κακοκαιρία για τα ημιορεινά, λίγες βελτιώσεις ακόμη θέλει αν και δεν νομίζω να τις κάνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες. Αν και θέλω σαν τρελός χιόνια στα μπετά κάποιας μεγαλούπολης φέτος, αφού εδώ δεν μπορεί το παλληκάρι, βλέπω ότι το Κέντρο της Θεσ/νίκης θα την "σκαπουλάρει" με σύντομη χιονόπτωση με θετικές. Δυστυχώς είναι αρκετά θερμά τα ραν για κάτι σοβαρό μέχρι την παραλία. Σοβαρό εννοώ 10-15 cm ολική, αφού μιλάμε για Βόρεια Ελλάδα. Κάτι Επταπύργια, Ρετζίκια, Ωραιόκαστρα και φυσικά Κιλκίς, Σέρρες κλπ. είναι πιο σέηφ. 

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Καλημέρα… ένα τέτοιο για Φλεβάρη. Πολλά ζητάω;

IMG_7518.png.469c1e1bd473d516325c5eae762b5db1.png

Στα του ΣΚ, για τα κεντρικά μπορεί να βγει καλή κακοκαιρία για τα ημιορεινά, λίγες βελτιώσεις ακόμη θέλει αν και δεν νομίζω να τις κάνει.

είναι πολύ χάλια τα γεωδυναμικά το Σ/Κ..με κιτρινολαχανί χάρτες δεν ...μησε κανείς πεδινός

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Χρονια πολλα στους Αντωνηδες.Ελπιζω ο γρεβενιωτης κλαψας να γραψει πανω απο 20ποντο.

Δεν υοαρχει 20 ποντο αλλα και με 10 ποντο βολεύομαι...θα ναι θάψιμο για τα τελευταία 2 χρονια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 minutes ago, Yata said:

Δυνατος χιονιάς και χειμώνας γενικώς για μετά το 1970. 1998-1999 και 1999-2000 δυο στην σειρα φοβεροί χειμώνες, κάτι τέτοιο ψάχνουμε οι κβορειοι

Ο Γενάρης του 2000 ήταν ο πιο κρύος μήνας που θυμάμαι για την Ξάνθη. Για 25 μέρες είχε θερμοκρασίες κάτω από 6c μέγιστες και ελάχιστες κάτω από το 0. Μάλιστα το ποτάμι της πόλης είχε αρχίσει να παγώνει στις άκρες της κοίτης. Όλες αυτές τις ημέρες είχε μόνιμα ήλιο. Το ψύχος τελείωσε στα τέλη του μήνα με νοτιάδοχιονο με καλή χιονόστρωση την 23/1/2000.  Το βράδυ το γύρισε σε βροχή και την άλλη μέρα Δευτέρα πιάσαμε 15c!. Αργά το βράδυ ξανάρχισε να χιονίζει με αποτέλεσμα την Τρίτη 25/1 να έχει εκ νέου καλή χιονόστρωση και συνθήκες ολικού παγετού. Το χιόνι έλιωσε την 29/1 όπου μας άφησε και το κρύο. 

Πραγματικά ήταν ανεπανάληπτος μήνας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, geornik είπε:

είναι πολύ χάλια τα γεωδυναμικά το Σ/Κ..με κιτρινολαχανί χάρτες δεν ...μησε κανείς πεδινός

Ακριβώς… πεδινά ούτε κατά διάνοια. Τουλάχιστον στα κεντρικά με αυτά τα γεωδυναμικα δεν χιονίζει… Αν και έχουν υπάρξει περιπτώσεις όπως πχ αυτή 

IMG_7520.png.4e1911eeb72db2fa1e706c1c181aa9d9.png

αλλά νομίζω η φάση του ΣΚ δεν είναι τέτοιου είδους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρνηθαρα την Κυριακή! Με Χιόνι! Καφεδάκι στο Φλαμπούρι μετά την ανάβαση - πριν την κατάβαση, ελπίζοντας να βλέπω εικόνες από τη χιονισμένη ορεινή και πεδινή  βόρεια Ελλάδα στο weather club! 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, g_ar είπε:

Ακριβώς… πεδινά ούτε κατά διάνοια. Τουλάχιστον στα κεντρικά με αυτά τα γεωδυναμικα δεν χιονίζει… Αν και έχουν υπάρξει περιπτώσεις όπως πχ αυτή 

IMG_7520.png.4e1911eeb72db2fa1e706c1c181aa9d9.png

αλλά νομίζω η φάση του ΣΚ δεν είναι τέτοιου είδους.

H Θήβα τότε είδε δυνατό χιόνι στα 200μ...αλλά είναι μοναδική σεμιναριακή περίπτωση...δεν έχω δει όλες τις επιμέρους παραμέτρους...αλλά και πάλι <150μ τότε έβρεχε... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρόνια πολλά σήμερα στους Αντώνηδες τις παρέας. Και επειδή είμαι ξεχασιάρης χρόνια πολλά και στους Θανάσηδες του φόρουμ με ιδιαίτερη εκτίμηση στον sakis13 με το καλό τον απόγονο. 😊😊😊

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, geornik είπε:

H Θήβα τότε είδε δυνατό χιόνι στα 200μ...αλλά είναι μοναδική σεμιναριακή περίπτωση...δεν έχω δει όλες τις επιμέρους παραμέτρους...αλλά και πάλι <150μ τότε έβρεχε... 

Νομιζω ειχε χιονίσει και Σχηματάρι τοτε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, dimitris27 said:

Μου θυμίζει αυτόν το χιόνια για την σαλονικαρα,Βέβαια καλύτερο χαμηλό τότε αλλά από Τ στο συγκεκριμένο φραμε επικρατούσε Στούπα παντού,μάλιστα με 15+ πόντους.Ευχομαι κάτι παρόμοιο,λάθος ΠΣΚ ανέβηκα ******..

Screenshot_20240117-092808.png

Screenshot_20240117-092819.png

Δυστυχώς για τα ΒΑ δεν είχε κάνει τίποτα πλην Έβρου. Χιόνισε ασθενώς δεν έστρωσε καν στην Ξάνθη παρόλου που από T ήμασταν οκ. Ωστόσο θυμάμαι σε ταξίδι που είχα κάνει λίγο μετά τα Χριστούγεννα να έχει χιόνι στρωμένο από το Λαγκαδά μέχρι και το Λιτόχωρο. Ειδικά στην περιοχή της Κατερίνης  είχε το περισσότερο. Καμία σχέση με εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, dubnsnow said:

Ο Γενάρης του 2000 ήταν ο πιο κρύος μήνας που θυμάμαι για την Ξάνθη. Για 25 μέρες είχε θερμοκρασίες κάτω από 6c μέγιστες και ελάχιστες κάτω από το 0. Μάλιστα το ποτάμι της πόλης είχε αρχίσει να παγώνει στις άκρες της κοίτης. Όλες αυτές τις ημέρες είχε μόνιμα ήλιο. Το ψύχος τελείωσε στα τέλη του μήνα με νοτιάδοχιονο με καλή χιονόστρωση την 23/1/2000.  Το βράδυ το γύρισε σε βροχή και την άλλη μέρα Δευτέρα πιάσαμε 15c!. Αργά το βράδυ ξανάρχισε να χιονίζει με αποτέλεσμα την Τρίτη 25/1 να έχει εκ νέου καλή χιονόστρωση και συνθήκες ολικού παγετού. Το χιόνι έλιωσε την 29/1 όπου μας άφησε και το κρύο. 

Πραγματικά ήταν ανεπανάληπτος μήνας.

Πριν το 1970 ήταν πολύ συνηθισμένοι τέτοιοι Γεναριδες. Αλλά τα 50 τελευταία χρόνια ήταν άνετα στους 3 ψυχρότερους μαζί με το 1981 και το θρυλικό 2017.

Επίσης η εισβολή της 26/1 είχε χαρακτηριστικά 60s με -7 καρακεντρο Θεσσαλονίκη και τον Θερμαϊκό να παγώνει σε κάποιες περιοχές. Το 2001 έφτασε μέχρι -5 και κάτι για συγκριση

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, menidi said:

Παρνηθαρα την Κυριακή! Με Χιόνι! Καφεδάκι στο Φλαμπούρι μετά την ανάβαση - πριν την κατάβαση, ελπίζοντας να βλέπω εικόνες από τη χιονισμένη ορεινή και πεδινή  βόρεια Ελλάδα στο weather club! 

της Χουνης το αναγνωσμα!! ωραιος ο φιλος, ζηλευω! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...