Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

IMG_20210214_045014.thumb.jpg.7504a3d372af77595eb8f44a9b106c6a.jpg.ace987561ebfc5de056afc16dc6403be.jpg

26 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα παιδες.Μπερδεμα μεγαλο,αν καποιος ψαξει τις παραμετρους στα διαφορα μοντελα απλα θα ζαλιστει απο τις διαφορες που υπαρχουν.Ενω και σε αυτες που συγκλινουν παλι ζαλιζεσαι αφου ειναι οριακες οι συνθηκες.Οσο ας πουμε μειωνεται η επιδραση του βαρδαρη προς το βραδυ πεφτει η Τ στα 850.Πιασ'το αυγο.και κουρευ'το.

Ας μιλησω λοιπον για την περιοχη της θεσσαλονικης με μια μοντελικη σουμα και βαζοντας την οποια εμπειρια για την περιοχη που ομως υστερει απειρως σε σχεση με τα παιδια που μενουν εκει. 

Το πιο πιθανο σεναριο για μενα ειναι προς το απογευμα του Σαββατου να γυρισει σε χιονοπτωση σχεδον σε ολη την πολη η οποια θα διαρκεσει για μια-δυο ωρες στο peak της εντασης του υετου.Σταδιακα με τη μειωση της εντασης και τη μειωση της επιδρασης του βαρδαρη λογω εξασθενησης θα εχουμε ξανα γυρισμα σε χιονονερα.Ειναι παρα πολλες οι παραμετροι φυσικα που μεχρι το nowcast κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος.Οι περιοχες δυτικα της θεσσαλονικης φαινονται να θετουν υποψηφιοτητα για χιονοστρωση,οχι ομως το κεντρο της πολης.Περιοχες πανω απο τα 300μ θα δουν σημαντικες χιονοστρωσεις,τις καλυτερες απο το 2019. 

Θα δουμε και μεσα στη μερα αν βρω χρονο να παραθεσω ακριβη δεδομενα απο τα 2 βασικα μοντελα.

Καλημέρα,

Συμφωνώ αρκετά έτσι που τα βλέπω κι εγώ και με την όποια εμπειρία έχω. Θεωρώ ότι μέχρι νωρίς το βράδυ στο κέντρο θα το έχει γυρίσει σε χιονόπτωση. Για κάτι καλύτερο ή χειρότερο πλέον θεωρώ ότι απλά πρέπει να περιμένουμε αναγκαστικά στο λάιβ, είναι πάρα πάρα πολύ οριακό με βασικούς παράγοντες όπως ξαναείπα το πότε ακριβώς θα είναι τα διαστήματα έξαρσης, όπου εκεί είναι το στοίχημα ξεκάθαρα για το κέντρο, και πόση επίδραση θα υπάρξει από Βαρδάρη και μέχρι πότε. Τώρα βλέπουμε διαρκώς 3-4 βασικά μοντέλα και κάτι άικον και γάλλοι κ ελβετοί εντάξει σε τέτοια κατάσταση δε νομίζω ότι χωράνε υπεραναλύσεις, ότι είναι να γίνει θα γίνει όσο αστείο κ αν ακούγεται χαχα τουλάχιστον φτάσαμε σχεδόν.

Για εμένα στα ~200μ θεωρώ πως είναι ευκαιρία για κάτι καλύτερο από Λέανδρο (η πρωινή φωτό) και Μήδεια (η βραδινή), θα είναι αν τα θυμάμαι καλά κάπως χειρότερη σε Τ αλλά με καλύτερες εξάρσεις σε καλές ώρες (εφόσον επαληθευτούν εννοείται). Τα πιο ψηλά από εδώ πάνε όντως για κάτι αρκετά αξιόλογο και λογικά το καλύτερο μετά την Σοφία όντως γιατί δεν θα έχουν θέμα με την Τ και θα έχουν γερές στούπες, σε αντίθεση με τα χαζά του 2021 και τα ριζόχιονα. Όπως και να έχει μεγάλο ενδιαφέρον για το τι θα γίνει, είμαστε συνηθισμένοι άλλωστε πλέον στις μούφες ή στα τέρμα οριακά.

 

IMG_20210116_114258.thumb.jpg.93b450814255c506eec38615da61e052.jpg

Επεξεργάστηκε από geopithis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, larissa_mare είπε:

Καλα.η Σοφία είχε μπει στο πάνθεον των χιονιαδων που μνημονευουμε, εδω είναι κατώτερη φυσικα και απο 2005-6 ειναι καθολική χιονόπτωση να κανει και οριακοτητες μετά 

Υπήρχε ένας χιονιάς η το 05 η το 06 όπου είχε στρώσει σε μένα και η Καλαμαριά είχε χιονόνερο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Υπήρχε ένας χιονιάς η το 05 η το 06 όπου είχε στρώσει σε μένα και η Καλαμαριά είχε χιονόνερο 

Και οχι μονο Καλαμαριά, έτυχε μια φορά να εχω εγω στον αχιονο Ευκλείδη σκέτη χιονόπτωση και στρωμένη Αριστοτέλους στο ύψος Εγνατίας χαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, PAIONAS είπε:

προφανος καπου θα γραφει σετι αντιστοιχει το καθε χρωμα μπορεις να βαλεις ολοκληρη την φωτο ; αν γινεται

Γραφει τα υψομετρα μεσα σε καθε τετραγωνακι.

 

xx_model-en-318-0_modusa_2024011900_44_5013_632.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Υπήρχε ένας χιονιάς η το 05 η το 06 όπου είχε στρώσει σε μένα και η Καλαμαριά είχε χιονόνερο 

Έχει υπάρξει "χιονιας" που έχει στρώσει διαβατα και δεν έχει τίποτα μετά την ΈΚΟ. Πρέπει να ήταν 2009 ή 2010.. τελείωσα από την δουλειά 1 το βράδυ..  Ειχε πιάσει ένα δύο δάχτυλα με το αμάξι να δείχνει-0.5 και πήγα για κρέπα εύοσμο και εβρχε με 4 βαθμούς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Pupazzo di Sole είπε:

Έχει υπάρξει "χιονιας" που έχει στρώσει διαβατα και δεν έχει τίποτα μετά την ΈΚΟ. Πρέπει να ήταν 2009 ή 2010.. τελείωσα από την δουλειά 1 το βράδυ..  Ειχε πιάσει ένα δύο δάχτυλα με το αμάξι να δείχνει-0.5 και πήγα για κρέπα εύοσμο και εβρχε με 4 βαθμούς 

Το 2010 το Βαλκανικό λογικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Pupazzo di Sole είπε:

Έχει υπάρξει "χιονιας" που έχει στρώσει διαβατα και δεν έχει τίποτα μετά την ΈΚΟ. Πρέπει να ήταν 2009 ή 2010.. τελείωσα από την δουλειά 1 το βράδυ..  Ειχε πιάσει ένα δύο δάχτυλα με το αμάξι να δείχνει-0.5 και πήγα για κρέπα εύοσμο και εβρχε με 4 βαθμούς 

Ανατολικός?? Η Βαρδάρης μέχρι εσένα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Pupazzo di Sole είπε:

Έχει υπάρξει "χιονιας" που έχει στρώσει διαβατα και δεν έχει τίποτα μετά την ΈΚΟ. Πρέπει να ήταν 2009 ή 2010.. τελείωσα από την δουλειά 1 το βράδυ..  Ειχε πιάσει ένα δύο δάχτυλα με το αμάξι να δείχνει-0.5 και πήγα για κρέπα εύοσμο και εβρχε με 4 βαθμούς 

εχει συμβει πολλες φορες κ το 1993 νομιζω αρχες μαρτη εβρεχε  χιονοβρεχε μεχρι αγ αθανασιο περιπου κ μολις βγηκα εθνικη για ευζωνους ολα κατασπρα κ χιονιζε αβερτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Δηλαδή ρε συ Τάσο έχει λίγο γη και λίγο θάλασσα...από αυτό που λες ενισχύεις αυτό που λέω για να μην έχει ποτέ στρώσιμο βλέπει θάλασσα έχει 0 και έχει 8 μέτρα 

Δεν εχει ποτε στρωσιμο εννοω σε αυτη την περιπτωση. Αμα μπεις στα ανσαμπλ στο meteologix εχει ανσαμπλ που εκει βγαζουν στρωσιμο. Απλα με τα κυρια δεν εχει 

xx_model-en-371-0_modez_2024011900_48_5013_108.png.2e439311d92117892eef47ba3eec0365.png

Και τζιφος που εχει 1 βαθμο παρακατω δειχνει λιγες παραπανω περιοχες

xx_model-en-371-0_modusa_2024011900_48_5013_108.png.6b282cbdf570ce6b562665e8d9e666cf.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε ολους. Να πω κ γω παλι την γνωμη μου για Θεσσαλονίκη. 

Κακως κοιτατε αναλυσεις με υψομετρο. Δεν βρισκεις ακρη κ δεν ειναι η παραμετρος που θα κρινει αν θα χιονισει με χιονοστρωση η οχι. Εδω εστιαζουμε σε επιφανειακους ανεμους και στα ποσα υγρασιας που θα επιτρεπουν η οχι τη χιονοπτωση. Ετσι πρεπει να δουμε σ.δροσου το οποιο αμεσα συνδέεται με το πραγματικο επιπεδο παγοποιησης αφου ειναι ενσωματωμενο εκει. Εκει λοιπον βλεπουμε οτι στο διάστημα απο αργα βραδυ Σαββάτου εως ξημερώματα Κυριακής το πραγματικο σημειο παγ. ειναι κατω απο 100μ με βαση τον Αμερικανο ολα αυτα. Δεν εχω δει Ευρωπαίο. Με βαση αυτα περιμενω μερικη χιονοστρωση κ στο Κέντρο της πολης σε ευκολες επιφανειες οχι σε δρομους δλδ αλλα σε χορτα κ αυτοκίνητα οταν ομως τα φαινόμενα θα ειναι εντονα. Απο 100μ κ πανω βλεπω ολικη χιονοστρωση που θα εξαρτάται κ απο την ενταση των φαινομενων. Το πρωί βεβαια που δεν θα εχετε εντονα φαινομενα το κεντρο θα φαινεται βρεγμενο παρα χιονισμενο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η δουλεια γινεται μολις πυκνωνουν οι ισοβαρεις νοτιοτερα κ ας παει το χαμηλο ελαφρως νοτια!!

Επεξεργάστηκε από theodors3
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Καλημέρα σε ολους. Να πω κ γω παλι την γνωμη μου για Θεσσαλονίκη. 

Κακως κοιτατε αναλυσεις με υψομετρο. Δεν βρισκεις ακρη κ δεν ειναι η παραμετρος που θα κρινει αν θα χιονισει με χιονοστρωση η οχι. Εδω εστιαζουμε σε επιφανειακους ανεμους και στα ποσα υγρασιας που θα επιτρεπουν η οχι τη χιονοπτωση. Ετσι πρεπει να δουμε σ.δροσου το οποιο αμεσα συνδέεται με το πραγματικο επιπεδο παγοποιησης αφου ειναι ενσωματωμενο εκει. Εκει λοιπον βλεπουμε οτι στο διάστημα απο αργα βραδυ Σαββάτου εως ξημερώματα Κυριακής το πραγματικο σημειο παγ. ειναι κατω απο 100μ με βαση τον Αμερικανο ολα αυτα. Δεν εχω δει Ευρωπαίο. Με βαση αυτα περιμενω μερικη χιονοστρωση κ στο Κέντρο της πολης σε ευκολες επιφανειες οχι σε δρομους δλδ αλλα σε χορτα κ αυτοκίνητα οταν ομως τα φαινόμενα θα ειναι εντονα. Απο 100μ κ πανω βλεπω ολικη χιονοστρωση που θα εξαρτάται κ απο την ενταση των φαινομενων. Το πρωί βεβαια που δεν θα εχετε εντονα φαινομενα το κεντρο θα φαινεται βρεγμενο παρα χιονισμενο. 

Κατω απο 100μ.δεν πεφτει μεσα στην πολη.Στα 200+ ειναι και στο παιο στην καλυτερη στα 600

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κατω απο 100μ.δεν πεφτει μεσα στην πολη.Στα 200+ ειναι και στο παιο στην καλυτερη στα 600

Γιωργο δεν μιλαω για το επιπεδο παγοποιησης σε ελεύθερη ατμοσφαιρα. Αυτο ειναι οσο λες. Μιλαω για το wet belt zero level. Αυτο ειναι το προσαρμοσμένο επιπεδο παγ. Αναλογα με την υγρασια που υπαρχει στην ατμόσφαιρα

Επεξεργάστηκε από icestorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με 200 μέτρα σημείο παγοποιησης το στρώνει...αυτό έδειξε τώρα το 06 ..κερδίσαμε ένα έξτρα 3ωρο απ' αυτό το ραν με τον καλό υετό συν το άλλο τρίωρο ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

η δουλεια γινεται μολις πυκνωνουν οι ισοβαρεις νοτιοτερα κ ας παει το χαμηλο ελαφρως νοτια!!

Τέλειο ράν...νομίζω ότι το μόνο που θα το έκανε το απόλυτο απ' αυτή τη διάταξη ήταν μια μικρή παράταση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευρωπαίο δεν εχω δει. Οσα εγραψα τα στηριζω στον Αμερικανο αλλα τοσο κοντα χρονικα νομιζω οτι προσεγγιζει γενικα καλα την πραγματικότητα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάνω μου το 100-200 μέτρα επίπεδο παγοποίησης, 0 βαθμοί και μπόλικο υετό. 

36-779GR.gif

36-526GR.gif

36-778GR.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, icestorm είπε:

Γιωργο δεν μιλαω για το επιπεδο παγοποιησης σε ελεύθερη ατμοσφαιρα. Αυτο ειναι οσο λες. Μιλαω για το wet belt zero level. Αυτο ειναι το προσαρμοσμένο επιπεδο παγ. Αναλογα με την υγρασια που υπαρχει στην ατμόσφαιρα

Επειδη γραφεις επιπεδο παγοποιησης Πανο απαντησα.Το wet bulb πεφτει στα 100 τα ξημερωματα οπου δεν υπαρχει υετος.Το βραδυ σαββατου δεν μου το ανοιγει στο wetheronline

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...