Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, snow_attica είπε:

χαχαχαχα, πόσο πλάκα έχετε που βγάλατε συμπέρασμα για θερμές εισβολές στις άπειρες ώρες, χαχαχαχα, μου το παίζετε και σοβαροί προγνώστες κάποιοι πανάθεμα σας!!!

Αδερφέ την γνώμη μας λέμε, μέχρι τώρα ο χειμώνας στην Αττική απ' τις 52 μέρες έχει 10 κάτω απ' τα κλιματικά και 42 πάνω. Πες και συ την άποψη σου με βάση τα στοιχεία που βλέπεις αντί να παραθέτεις καυστικά σχόλια, νομίζω είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε στο συγκεκριμένο θέμα . Όσον αφορά την μακρινή θερμή εισβολή δεν υπάρχει γιατί είναι στις 15 μέρες που όλα αλλάζουν, ενώ ευτυχώς από εδώ και πέρα θα συμβαδίζουμε με τα κλιματικά εποχής θερμοκρασιακά για ένα δεκαήμερο, αλλά δεν το λες και επιτυχία όταν πριν 2-3 μέρες μας είχε μόνιμα κάτω απ' τα κλιματικά. Τέλος πάντων έχουν στερέψει τα λόγια εδώ κάτω για το φετινό έκτρωμα που έχουμε τον Γενάρη τις περισσότερες μέρες διψήφιες ελάχιστες θερμοκρασίες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, snow_attica είπε:

χαχαχαχα, πόσο πλάκα έχετε που βγάλατε συμπέρασμα για θερμές εισβολές στις άπειρες ώρες, χαχαχαχα, μου το παίζετε και σοβαροί προγνώστες κάποιοι πανάθεμα σας!!!

Ενταξει χαλαρωσε λιγο ομως φιλε,οι ειρωνιες δεν εχουν θεση εδω μεσα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερααα ο φλεβαρης θα φλεβισει και παρα παρα πολυ μαλιστα.....

Θα ελεγα να αρχισουμε να το σκεφτομαστε σιγα σιγα οτι φετος παπαλαααα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλημέρα Γιώργο, σαπια τα πράγματα και φέτος ωστόσο θέλω να διορθώσω, είχαμε -28 με -29 στα 500 στις 7 Δεκέμβρη με αποτέλεσμα αστάθεια και και καταιγίδα στην Λάρισα με ψιλό χαλάζι εκείνο το βράδυ!

10-56-56-ecmwfgr-13-9.png

Σόρρυ ναι εννοούσα για Αττική το -25, πανελλαδικά δεν μας έχει ακουμπήσει το -30, επίσης ρεκόρ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos said:

Δεν έβγαλε κανένας κανένα συμπέρασμα. Αυτό που είπε το παιδί είναι ότι τα ens του Ευρωπαϊκού δείχνουν πάλι θερμή εισβολή (πιο πολύ άνοδο θα έλεγα εγώ). Βέβαια θα δούμε τι θα γίνει μέχρι τότε. Και λιγότερες προσβολές δεν βλάπτουν. Κανείς δεν το παίζει προγνώστης ούτε παντογνώστης ούτε τίποτα. Απλά ο καθένας λέει τη γνώμη του με βάση τις γνώσεις και το τι ξέρει για την περιοχή του. Πάντως γενικά υπάρχει μια επιθετικότητα προς κάποιους από εμάς που λέμε ακριβώς αυτό που βλέπουμε στους χάρτες και στα διαγράμματα χωρίς να το "γαρνίρουμε" με ψεύτικες ελπίδες ή αβάσιμη αισιοδοξία. Αν φανεί κάτι πραγματικά καλό σε λογικές ώρες και όχι ανοησίες με θετικές και υετό που το με ζόρι κρατάει 4 ώρες, εγώ πρώτος θα το βγω να το πω.

Για αυτό γελάω, γιατί κάποιοι (και είναι αρκετοί) βάζουν ταφόπλακες ή αντίθετα φέρνουν χιονιάδες με βάση τα στοιχεία του ενός μοντέλου ή του άλλου στις άπειρες ώρες, όταν υποτίθεται ότι είναι στο χώρο αρκετά χρόνια και θα έπρεπε να έχουν μάθει πια οτιδήποτε πέραν των 48 ωρών δεν υπάρχει όχι πρόγνωση αλλά ούτε καν τάση. Ο ψύχραιμος προγνώστης όταν σχολιάζει τα μοντέλα κάνει ψύχραιμες αναφορές, π.χ. δείχνουν τα μοντέλα αυτή τη στιγμή ότι υπάρχει πιθανότητα για θερμή εισβολή ή υπάρχεις πιθανότητα για ψυχρή εισβολή. Δεν γράφει, πάμε για θερμή εισβολή και δεν ασχολούμαι ξανά με χάρτες, τελείωσε ο χειμώνας και άλλα τέτοια γραφικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snow_attica είπε:

Για αυτό γελάω, γιατί κάποιοι (και είναι αρκετοί) βάζουν ταφόπλακες ή αντίθετα φέρνουν χιονιάδες με βάση τα στοιχεία του ενός μοντέλου ή του άλλου στις άπειρες ώρες, όταν υποτίθεται ότι είναι στο χώρο αρκετά χρόνια και θα έπρεπε να έχουν μάθει πια οτιδήποτε πέραν των 48 ωρών δεν υπάρχει όχι πρόγνωση αλλά ούτε καν τάση. Ο ψύχραιμος προγνώστης όταν σχολιάζει τα μοντέλα κάνει ψύχραιμες αναφορές, π.χ. δείχνουν τα μοντέλα αυτή τη στιγμή ότι υπάρχει πιθανότητα για θερμή εισβολή ή υπάρχεις πιθανότητα για ψυχρή εισβολή. Δεν γράφει, πάμε για θερμή εισβολή και δεν ασχολούμαι ξανά με χάρτες, τελείωσε ο χειμώνας και άλλα τέτοια γραφικά.

Ναι αλλα ο τρόπος σου θα πρέπει να ειναι ευγενικός ασχέτως τί θες να πεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Ενταξει χαλαρωσε λιγο ομως φιλε,οι ειρωνιες δεν εχουν θεση εδω μεσα.

Σώπα ρε φίλε, θα μας κάνεις και ντα; Χαλάρωσε εσύ λίγο, όταν το παρεάκι σας κάνει χαβαλέ είναι καλά; Θα με πετάξεις έξω από το φόρουμ; Θα μπω με τα άλλα account και θα συνεχίζω να σχολιάζω αυτά που βλέπω, και όπως λες κι εσύ, άμα δεν σου αρέσει, ignore. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snow_attica είπε:

Για αυτό γελάω, γιατί κάποιοι (και είναι αρκετοί) βάζουν ταφόπλακες ή αντίθετα φέρνουν χιονιάδες με βάση τα στοιχεία του ενός μοντέλου ή του άλλου στις άπειρες ώρες, όταν υποτίθεται ότι είναι στο χώρο αρκετά χρόνια και θα έπρεπε να έχουν μάθει πια οτιδήποτε πέραν των 48 ωρών δεν υπάρχει όχι πρόγνωση αλλά ούτε καν τάση. Ο ψύχραιμος προγνώστης όταν σχολιάζει τα μοντέλα κάνει ψύχραιμες αναφορές, π.χ. δείχνουν τα μοντέλα αυτή τη στιγμή ότι υπάρχει πιθανότητα για θερμή εισβολή ή υπάρχεις πιθανότητα για ψυχρή εισβολή. Δεν γράφει, πάμε για θερμή εισβολή και δεν ασχολούμαι ξανά με χάρτες, τελείωσε ο χειμώνας και άλλα τέτοια γραφικά.

Εντάξει οκ ίσως κάποια παιδιά μέσα στην προσμονή τους για κάτι καλό δένουν κόμπο κακοκαιρίες στις πολλές ώρες, ή αντίθετα λόγω της απελπισίας από τις 150 θερμές εισβολές που έχουν έρθει μέχρι τώρα δένουν κόμπο τη ζέστη στις 200+ ώρες. Οκ, ανθρώπινο είναι αυτό ως ένα βαθμό, απλά οι ειρωνείες δεν βοηθούν και σε κάτι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snow_attica είπε:

Σώπα ρε φίλε, θα μας κάνεις και ντα; Χαλάρωσε εσύ λίγο, όταν το παρεάκι σας κάνει χαβαλέ είναι καλά; Θα με πετάξεις έξω από το φόρουμ; Θα μπω με τα άλλα account και θα συνεχίζω να σχολιάζω αυτά που βλέπω, και όπως λες κι εσύ, άμα δεν σου αρέσει, ignore. 

Άλλο χαβαλε και αλλο να μας την λες όλους φιλε, κι εσυ τι είσαι λογοκριτης του φόρουμ ; σεβόμαστε τους κανόνες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μία ματιά στα αποθέματα της ΕΥΔΑΠ αρκεί για να καταλάβει ο καθένας την απουσία βροχών και την γενικότερη ξηρασία...

https://www.eydap.gr/TheCompany/Water/SavingsPage/#!prettyPhoto

Ακόμη και μία φωτοβολίδα να κάνει τον Φεβρουάριο (δεν αποκλείεται) η εικόνα δεν αλλάζει, κάθε μήνας είναι θερμότερος και ξηρότερος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snow_attica είπε:

Σώπα ρε φίλε, θα μας κάνεις και ντα; Χαλάρωσε εσύ λίγο, όταν το παρεάκι σας κάνει χαβαλέ είναι καλά; Θα με πετάξεις έξω από το φόρουμ; Θα μπω με τα άλλα account και θα συνεχίζω να σχολιάζω αυτά που βλέπω, και όπως λες κι εσύ, άμα δεν σου αρέσει, ignore. 

Αντε ετοιμασε νεα account και ξαναέλα να πουλησεις μαγκια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, snow_attica είπε:

Και ποιοι είναι οι κανόνες; Εγώ δηλαδή δεν μπορώ να πω την άποψη μου, αλλά άλλοι μπορούν να πετάνε ότι άσχετο σκεφτούν σχετικά με τους χάρτες; Και γιατί θεωρείς ότι την λέω σε όλους; Προφανώς όποιος θεωρεί ότι τον ενοχλούν τα λεγόμενα μου σημαίνει ότι έχω δίκιο αφού αναγνωρίζει τον εαυτό του σε όσα γράφω. Τους υπόλοιπους δεν τους απασχολεί.

Τώρα κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Κανείς δεν είπε να μην λέμε απόψεις. Οι προσβολές και οι ειρωνείες προς άλλα μέλη απαγορεύονται.

Τέλος πάντων, δεν το συνεχίζω γιατί είναι σαν να μιλάω με τοίχο. Τα παιδιά θα επιληφθούν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, snow_attica είπε:

χαχαχαχα, πόσο πλάκα έχετε που βγάλατε συμπέρασμα για θερμές εισβολές στις άπειρες ώρες, χαχαχαχα, μου το παίζετε και σοβαροί προγνώστες κάποιοι πανάθεμα σας!!!

Και ένα 5χρονο καταλαβαίνει ότι η προγνωσιμοτητα καλοκαιρίας είναι πολύ πιο εύκολη από κακοκαιρία καθώς έχει λιγότερες παραμέτρους για να επιτευχθεί ένα ζεστό διάστημα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Σόρρυ ναι εννοούσα για Αττική το -25, πανελλαδικά δεν μας έχει ακουμπήσει το -30, επίσης ρεκόρ!

Έφτασε και νοτιοτερα μετά, αλλά ναι -30 δεν έφτασε ποτέ και σε κανένα!

 

11-32-40-ecmwfgr-13-18.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, snow_attica είπε:

Σώπα ρε φίλε, θα μας κάνεις και ντα; Χαλάρωσε εσύ λίγο, όταν το παρεάκι σας κάνει χαβαλέ είναι καλά; Θα με πετάξεις έξω από το φόρουμ; Θα μπω με τα άλλα account και θα συνεχίζω να σχολιάζω αυτά που βλέπω, και όπως λες κι εσύ, άμα δεν σου αρέσει, ignore. 

Τι το κακό στο χαβαλέ φίλε μου;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, snow_attica είπε:

Και ποιοι είναι οι κανόνες; Εγώ δηλαδή δεν μπορώ να πω την άποψη μου, αλλά άλλοι μπορούν να πετάνε ότι άσχετο σκεφτούν σχετικά με τους χάρτες; Και γιατί θεωρείς ότι την λέω σε όλους; Προφανώς όποιος θεωρεί ότι τον ενοχλούν τα λεγόμενα μου σημαίνει ότι έχω δίκιο αφού αναγνωρίζει τον εαυτό του σε όσα γράφω. Τους υπόλοιπους δεν τους απασχολεί.

Να σου πω που είναι το πρόβλημα αν δεν με έχεις κάνει ήδη ignore, τελείως φιλικά. Δεν σχολιάζεις ποτέ σχεδόν κάτι πάνω σε χάρτες, παραθέτεις σχόλια σε απόψεις άλλων παιδιών άλλα όχι με στοιχεία ή χάρτες αλλά με λέξεις του στυλ "γελάω" και άλλα τέτοια. Το να παραθέσεις με κόσμιο τρόπο κάτι πάνω σε σχόλιο κάποιου άλλου για να κάνετε συζήτηση είναι θεμιτό, το να πεις με χάρτες και δεδομένα την άποψη σου ότι ο χειμώνας που διάγουμε είναι εξαιρετικός βάση της δικής σου φιλοσοφίας επίσης θεμιτό αφού και αυτό μια άποψη είναι, αλλά το να είσαι επιθετικός και καυστικος σε οτιδήποτε δεν σου αρέσει να βλέπεις εεε δεν είναι κομπλέ και κουράζει. Χωρίς καμία διάθεση προφανώς να στην πω, απλά για να συνυπαρχουμε όλοι πρεπει να μαστε λίγο πιο προσεκτικοί στα λεγόμενα μας ή στον τρόπο με τον οποίο τα λέμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Έφτασε και νοτιοτερα μετά, αλλά ναι -30 δεν έφτασε ποτέ και σε κανένα!

 

11-32-40-ecmwfgr-13-18.png

Θλίψη πάντως με τους χάρτες που είδαμε μαζί στο παρελθόν ψάχνοντας για Γιάννενα, σαν να αλλάξαμε γεωγραφική θέση😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

Θλίψη πάντως με τους χάρτες που είδαμε μαζί στο παρελθόν ψάχνοντας για Γιάννενα, σαν να αλλάξαμε γεωγραφική θέση😂

Άστα να πάνε Γιώργο. Και μην ξεχνάμε 0 μέρες χιονόπτωσης πέρσι για πρώτη φορά στην ιστορία τους κατά πάσα πιθανότητα, και 0 μέχρι στιγμής και τώρα!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, snow_attica είπε:

Σώπα ρε φίλε, θα μας κάνεις και ντα; Χαλάρωσε εσύ λίγο, όταν το παρεάκι σας κάνει χαβαλέ είναι καλά; Θα με πετάξεις έξω από το φόρουμ; Θα μπω με τα άλλα account και θα συνεχίζω να σχολιάζω αυτά που βλέπω, και όπως λες κι εσύ, άμα δεν σου αρέσει, ignore. 

Ρε συ εισαι πολυ μαγκας τοξερεισ εχει σαν και σενα πολουσ η γειτονια σου???Κτσε καλα αι να ξεσ σε ποιουσ και πως απευθυνεσαι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παιδες τελειωσε το θεμα.Περιμενουμε τα νεα account.

Και πολύ καλά έκανες Τζορτζ... όποιον δεν του αρέσει η τεράστια "παρέα" μας ......να πάει στο καλό.....

και γενικά όποιος δεν θέλει δεν του αρέσει δεν χρειάζεται να μπει στον κόπο με ειρωνείες και προσβολές και να μπούμε στις διαδικασίες για μπαναρίσματα χάνουμε και πολύ από τον πολύτιμο χρόνο μας.........😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...