Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Θεσσαλονικείς από μόνοι τους ψάχνουν, ξεχωριστά από προσηνεμους, ΔΚΒ, κλπ, τον μεγάλο θεσσαλονίκειο με έμφαση στο κέντρο της πόλης...😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα καλυτερέψουν οι χάρτες... Δεν το λέω επειδή είμαι φίλος της αισιοδοξίας ( αν και είμαι αισιόδοξος για το 20 ήμερο 30/1-20/2) αλλά επειδή οι δείκτες είναι καλοί, έχουμε ασθ, ο πολικός λοβός έχει μεταφερθεί στον Καναδά και γεννάει χαμηλά στον Ατλαντικό έτσι ώστε να ανέβει ο Α ( υπάρχει όμως και το σενάριο του να τρώει συνεχόμενες σφαλιάρες ) οπότε υπάρχουν πολλές αλλαγές... Ελπίζω να πάρουμε το καλύτερο από αυτή την περίοδο και έτσι πιστεύω, πως τώρα θα είναι η καρδιά του χειμώνα ( αν είμαστε στον χειμώνα και όχι στην άνοιξη 😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να ρωτήσω κάτι;;; Όταν μερικοί μετεωρολόγοι επιστήμονες και ερασιτέχνες - εμπειρικοί, αλλά με αυξημένη γνώση του αντικειμένου, βγάζουν μεσοπροθεσμες για μια χρονική περίοδο 1-2 μηνών, πού βασίζονται στο πώς θα εξελιχθουν τα πράγματα, όταν βλέπουμε σε χάρτες μοντέλων και τάσεις, οι οποίοι ξεκινούν στις 300+ ώρες και τις περισσοτερες φορές φτάνοντας σε πιο κοντινές ώρες αλλάζουν άρδην τις προβλέψεις για την εξέλιξη των όποιων καιρικών φαινομένων σε μια γεωγραφική περιοχή; Μόνο στους δείκτες ΑΟ κ ΝΑΟ, στα δεδομένα παλαιότερων ετών, στο τι συμβαίνει και σε άλλα γεωγραφικά μήκη και πλάτη συνδυαστικά;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαύρα γεωδυναμικα Ισλανδία, κόκκινα Πορτογαλία στις 140. Πιο θετικός ναο δεν γίνεται, αν και υποθέτω ότι μπορεί να γίνει, απλά δεν φτάνει η κλίμακα των γεωδυναμικων πιο χαμηλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Μαύρα γεωδυναμικα Ισλανδία, κόκκινα Πορτογαλία στις 140. Πιο θετικός ναο δεν γίνεται, αν και υποθέτω ότι μπορεί να γίνει, απλά δεν φτάνει η κλίμακα των γεωδυναμικων πιο χαμηλά.

γενικα θελουμε αρνητικο ΝΑΟ; δηλαδη μικρες διαφορες στις πιεσεις στον Β.Ατλαντικο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα πιο ανατολικά στο 12 αρι λόγω χειρότερου ριτζαρισματος στις 100 ώρες,το ξαναλέω μονιμα το αρνητικό σενάριο ,όχι πως χάσαμε κάτι για αρχή,να δούμε και τι αποτέλεσμα σρην 2η καρτέλα 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο ορμητικός Ατλαντικός μπορεί και να συμφέρει για 29-31 κυρίως ίσως τους προσηνεμους αλλά ας έρθει και θα το τραβήξει ο καθένας όσο μπορεί...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απ' όσο κατάλαβα τις επόμενες μέρες γίνεται μια αποτυχημένη ψυχρή εισβολή προς Τουρκία οπότε αν είναι να βγει κάτι θέλουμε τεράστιο χαμηλό στην Ισλανδία μπας και μπει καμία ύφεση από την βόρεια θάλασσα και γυρίσει πίσω τον αποτυχημένο Αυλώνα...επαναλαμβάνω αυτό ευννοει λογικά τους προσηνεμος αλλά εάν γίνει θα διεκδικήσουμε κι εμείς ότι μπορούμε όσο μπορούμε ...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κανένας προσηνεμος σενάριολογος δεν υπάρχει?...μια χαρά χάρτες υπάρχουν εφικτοτατοι από την στιγμή που θεωρώ ότι μπορώ να διεκδικησω κι εγω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έδω και μερες η πρωτη καρτέλα των μοντέλων πηγαινει κορδόνι χωρις καμια αλλαγη.Αν ηταν να σκασει αυλωνας πανω μας θα ειχαμε κοσμοϊστορικές αλλαγες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Κανένας προσηνεμος σενάριολογος δεν υπάρχει?...μια χαρά χάρτες υπάρχουν εφικτοτατοι από την στιγμή που θεωρώ ότι μπορώ να διεκδικησω κι εγω

Μέχρι αρχές Φλεβάρη δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα, το κρύο είναι της πλάκας άρα τι να κυνηγήσουμε οι προσηνεμοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, south coast είπε:

Έδω και μερες η πρωτη καρτέλα των μοντέλων πηγαινει κορδόνι χωρις καμια αλλαγη.Αν ηταν να σκασει αυλωνας πανω μας θα ειχαμε κοσμοϊστορικές αλλαγες.

Εντάξει εγώ δεν μιλάω για τον Λόγκαν σας αλλά για μια αξιοπρέπεστστη ημιορεινή κακοκαιρία από την στιγμή που έχετε τόση σναβροχια νομίζω καλό θα ήταν κάτι τέτοιο άσε που μπορεί να πήγαινε και ημιπεδινα σε αλλες προσηνεμες περιοχές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν υπάρχει κάπου που μπορώ να πιαστώ είναι εδώ, στις αρχές της δεύτερης καρτελας, μήπως και προλάβει ο αζορικος και ριτζαρει σωστα, θέλω να δω και ενσεμπλες αν υπάρχει κάποιο τέτοιο σενάριο 

gfsnh-0-192 (1).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς το παρόν ο στόχος των Αττικάριων και των προσήνεμων εν γένει είναι να διατηρηθεί ένα μοτίβο εισβολών έστω και ψεύτικων και έστω στα βάθη της Ανατολίας ώστε μήπως σταθούμε τυχεροί και σε ένα επαναληπτικό μοτίβο μας κάτσει η ''καλή'' από κάποια αναδίπλωση μέσα στο Φλεβάρη. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, vorios_polos said:

Εντάξει εγώ δεν μιλάω για τον Λόγκαν σας αλλά για μια αξιοπρέπεστστη ημιορεινή κακοκαιρία από την στιγμή που έχετε τόση σναβροχια νομίζω καλό θα ήταν κάτι τέτοιο άσε που μπορεί να πήγαινε και ημιπεδινα σε αλλες προσηνεμες περιοχές 

Εισαι ψυχουλα τελικα χαχα.Ελα ρε Βαγγελη τωρα... τελη Γεναρη φτανουμε τι να τα κανουμε τα ορεκτικα.Πεδινη χιονοπτωση ψαχνουμε και αν δεν κατσει εστω να ερθει δυνατη ημιορεινων με θαψιμο στα ψηλα.Τιποτα απο τα 2 δεν φαινεται παντως προς το παρων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Frostfang8 είπε:

γενικα θελουμε αρνητικο ΝΑΟ; δηλαδη μικρες διαφορες στις πιεσεις στον Β.Ατλαντικο;

Υποτίθεται θέλουμε κοντά στο 0 (συνήθως λίγο πιο κοτα τα κβ από τα προσήνεμα), αλλά υπάρχουν και υποπεριπτώσεις σίγουρα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι φέτος καταφέραμε και πήγαμε σε όλο το φάσμα του ΝΑΟ, και χιονοκαιρία σημαντική δεν είδαμε. χαχαχα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν συνεχίσει πάντως αυτή η κυκλοφορία είναι πολύ καλή για προσηνεμα, έτσι ήρθαν Μπάρμπαρα και ελπίδα, με ξεροεισβολες στην αρχή και την τελική εκτόνωση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλή θέση αζορικού με χώρο για περαιτέρω επέκτασή του ΒΔ. Σε πολύ απλά ελληνικά για τα βόρεια θέλουμε το κέντρο του, το κυκλάκι μέσα στα κόκκινα) δυτικά της αγγλίας

gfs-0-312.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, BillG said:

Να ρωτήσω κάτι;;; Όταν μερικοί μετεωρολόγοι επιστήμονες και ερασιτέχνες - εμπειρικοί, αλλά με αυξημένη γνώση του αντικειμένου, βγάζουν μεσοπροθεσμες για μια χρονική περίοδο 1-2 μηνών, πού βασίζονται στο πώς θα εξελιχθουν τα πράγματα, όταν βλέπουμε σε χάρτες μοντέλων και τάσεις, οι οποίοι ξεκινούν στις 300+ ώρες και τις περισσοτερες φορές φτάνοντας σε πιο κοντινές ώρες αλλάζουν άρδην τις προβλέψεις για την εξέλιξη των όποιων καιρικών φαινομένων σε μια γεωγραφική περιοχή; Μόνο στους δείκτες ΑΟ κ ΝΑΟ, στα δεδομένα παλαιότερων ετών, στο τι συμβαίνει και σε άλλα γεωγραφικά μήκη και πλάτη συνδυαστικά;;;

Οι μεσοπρόθεσμες έχουν σχεδόν την ίδια αξία με τα μερομήνια... πολύ σπάνια πιάνουν την εξέλιξη.

Καμμία συγκεκριμένη προοπτική και από το 12αρι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...