Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα προσήνεμα έχουν καεί για φέτος...θα είχαν υπάρξει κάποια δείγματα αν είχε σκοπό να κάνει κάτι στη συνέχεια...καλό καλοκαίρι...για τα βόρεια δεν αποκλείεται να κατέβει το ισχυρότερο όλων για φέτος αν θεωρηθεί ότι ήταν προειδοποιητική εισβολή αυτό που πέρασε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, nikolasxm είπε:

Σε αυτό το μέρος της Ευρώπης που ζούμε, και με τους χειμώνες που έχουμε, βλάπτει την ψυχική υγεία να ανοίξεις θέμα. Δεν αξίζει.

Τσάμπα ο ενθουσιασμός του πρωτάρη που είχα. Εύχομαι ο επόμενος να είναι πιο τυχερός 🙂

Άντε καλέ που θα σκάσεις για αυτό. Σιγά, τι έγινε;;;😬 Πάντως έφερες κακοκαιρία στα βόρεια. Να τα λέμε όλα 👏

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ότι θετικό σενάριο υπάρχει σκόρπια στα ανσμπλ και τζιφου και παιου επικεντρώνεται γύρω από τις 5 Φλεβάρη...ας το κρατήσουμε αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Πότε πάμε για το επόμενο τώρα επειδή τρελαίνομαι που βλέπω το λευκό και θέλω  κι άλλο χαχαχαχ

Ηρέμησε, θα σου στείλω τον @South καυσωνάκιας και θα γίνουν τα Γρεβενά Μαδαγασκάρη 😁😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BillG είπε:

Ηρέμησε, θα σου στείλω τον @South καυσωνάκιας και θα γίνουν τα Γρεβενά Μαδαγασκάρη 😁😁😁

Μπα!!!! Κουάλα Λουμπούρ 99 % υγρασία βροχή ήλιο και 37 βαθμούς θέλει για να στρώσει ο Αντώνης 😁😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αλήθεια είναι πως τίποτα δεν έχει τελειώσει για τα προσήνεμα ακόμη. Συνεχίζουμε να το κυνηγάμε απτόητοι μέχρι τις 10 Μάρτη! Ας λένε οι χάρτες.. δε μασαμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Πότε πάμε για το επόμενο τώρα επειδή τρελαίνομαι που βλέπω το λευκό και θέλω  κι άλλο χαχαχαχ

Ban χτες. Και αποσύρεται και η υποψηφιότητα ... Αλλα τι να κάνω, δεν είμαι admin... 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, athper είπε:

λετε να βγαλουμε χειμωνα χωρις να κατεβει ενας αυλωνας της προκοπης? εχει ξαναγινει ποτε αυτο?

χειμώνας 19-20, 2 αυλώνες με Τ στα 850 στο -6 με -7 μαξ

και οι 2 προσήνεμοι, αλλά με καλό υετό.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, swthrhs είπε:

Εντομεταξυ το Λονδίνο τρώει την μια καταιγίδα μετά την άλλην γίνεται ένας χαμός και εμείς ψάχνουμε τα σύννεφα !

H Αγγλία γενικά φέτος περνάει πολύ βαρύ χειμώνα...μου το λένε όλοι από εκεί...λογική η μούφα σε μας δηλαδή...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geornik είπε:

H Αγγλία γενικά φέτος περνάει πολύ βαρύ χειμώνα...μου το λένε όλοι από εκεί...λογική η μούφα σε μας δηλαδή...

Συγουρα ναι εδώ δεν έχει φάει ακομα δυνατό χιονιααααα η Τουρκία που είναι μανούλα σε αυτά !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, geornik είπε:

τα προσήνεμα έχουν καεί για φέτος...θα είχαν υπάρξει κάποια δείγματα αν είχε σκοπό να κάνει κάτι στη συνέχεια...καλό καλοκαίρι...για τα βόρεια δεν αποκλείεται να κατέβει το ισχυρότερο όλων για φέτος αν θεωρηθεί ότι ήταν προειδοποιητική εισβολή αυτό που πέρασε...

1ον: Δεν είναι δυνατόν να καίμε το χειμώνα στα προσηνεμα από τα τέλη Γενάρη, όταν ξέρουμε ότι ο δυνατός μας μήνας είναι ανεκαθεν ο Φλεβάρης. 

2ον: Δεν έχουν υπάρξει δυνατοί χιονιαδες στα προσηνεμα, χωρίς να έχει προηγηθεί προειδοποιητική ψυχρή εισβολή; Αποκλείεται να μην έχει συμβεί. 

3ον: Η εισβολή αυτή για τα βόρεια, δεν θα έλεγα ότι αποτυπώνει ένα συγκεκριμένο μοτίβο κυκλοφορίας, το οποίο πιθανότατα θα οδηγήσει σε κάτι καλύτερο για αυτή την περιοχή . Άλλωστε το -4 στα 850 για τη Μακεδονία, είναι κάτι πολύ συχνό. Έτσι κι αλλιώς δλδ. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

1ον: Δεν είναι δυνατόν να καίμε το χειμώνα στα προσηνεμα από τα τέλη Γενάρη, όταν ξέρουμε ότι ο δυνατός μας μήνας είναι ανεκαθεν ο Φλεβάρης. 

2ον: Δεν έχουν υπάρξει δυνατοί χιονιαδες στα προσηνεμα, χωρίς να έχει προηγηθεί προειδοποιητική ψυχρή εισβολή; Αποκλείεται να μην έχει συμβεί. 

3ον: Η εισβολή αυτή για τα βόρεια, δεν θα έλεγα ότι αποτυπώνει ένα συγκεκριμένο μοτίβο κυκλοφορίας, το οποίο πιθανότατα θα οδηγήσει σε κάτι καλύτερο για αυτή την περιοχή 

Πολύ σωστός όπως και πέρσυ που για μια ευδομαδα τα έκανε όλα Φλεβάρη !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδια ενταξει καταλαβαινω δεν ειμαστε επιστημονικο φορουμ αλλα η τοση τοξικη μιρλα κουραζει. Τα ιδια κ τα ιδια οι ιδιοι κ οι ιδιοι. Οκ καλο καλοκαιρι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

από το 1870 που έχω μελετήσει όλους τους χειμώνες στους χάρτες ΠΟΤΕ δεν έχει κάνει εισβολή μετά τις 10 Φλεβάρη αν δεν έχουν προηγηθεί άλλες προσήνεμες εισβολές...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, geornik είπε:

από το 1870 που έχω μελετήσει όλους τους χειμώνες στους χάρτες ΠΟΤΕ δεν έχει κάνει εισβολή μετά τις 10 Φλεβάρη αν δεν έχουν προηγηθεί άλλες προσήνεμες εισβολές...

Δεν ξέρω πώς ορίζεις την έννοια "προσηνεμη ψυχρή εισβολή"

Πάντως έχει κάνει ήδη 1 ψιλοκαλή (της τάξεως του -5,) και πιθανότατα έρχεται κι άλλη σε λίγες ημέρες.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εαν οι πολυ χαμηλες και μονιμες πιεσεις της γροιλανδια μετατοπιστουν δυτικοτερα θα εχουμε σε πολυ καλο σημειο τον Α για να ερθει απο ρωσσια... εγω δεν το αποκλειω το διαστημα 30/1 - 3/2

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, geornik είπε:

πχ το 2008 είχε αυτή την "προειδοποίηση"..και μάλιστα ακριβώς 20 μέρες πριν που συχνά είναι η επαναληψιμότητα των αυλώνων

archives-2008-1-29-0-0.png

Το 2002 είχε; Δεν είχε

Μήδεια είχε; Νομίζω όχι

Δλδ εσύ λες ότι το μοτιβο- επαναληψιμοτητα αφορά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ το διάστημα 10/2-10/3?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...