Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Αν δεις απάντησε στον Αλέξανδρο όπου αναφέρεται για τον χιόνια της Κυριακής σε δύο σχόλια, στο ένα για τα  πιθανά υψόμετρα χιονόπτωσης και το άλλο για τα απαγορευτικά 850αρια

Το είδα.....αλλά.....να περιμένουμε λίγο....μακάρι...γιατί....με ένα κλικ κάποιων χιλιομέτρων...(καμμία 100αρια δυτικα) όλα ζωντανεύουν...απλά για μένα....αυτός δεν ειναι χιονιάς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, south coast είπε:

Αθηναϊκή ριβιερα …

IMG_1894.jpeg.ff946a37bf323d2ad62be3f7ccf835a7.jpeg

τωρα μαλιστα ετσι πρεπει. την πιασατε την 30αρα-40αρα στανταρ. ισως και παραπανω ψηλα γλυφαδα. πραγματικα ακραιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η μπούρδα που περάσαμε:

gfs-0-6.png?12

 

πραγματικός καλοήθης, 

gens-46-1-246.png

 

κατέρρευσε γρήγορα, αλλά το χιονάκι του το έβγαλε. Αν δεν κατέρρε ουιιιι

 

μακάρι μια φορά να βγει όντως.

 

πολύ βελτιωμένα τα ενσεμπλ σε σχέση με πριν.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το είχα γράψει από τα 6αρια ότι μετά την 2/2 τα ανσάμπλ θα συμφωνήσουν για θερμοκρασίες κοντά στα +10 στα 850. Καταπέλτης τα παρακάτω ανσάμπλ του ευρωπαίου, καλή άνοιξη να έχουμε απλά ελπίζω σε καμία καλή βρόχη κάποια στιγμή.

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

οι 25 ποντοι: 

Open photo

No description available.

Αν αυτό είναι Αγ Στέφανο εγώ ήμουν σε άλλη ζωή στην Ελπίδα. Έτσι ήταν στη Μήδεια Αγ Στέφανο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

gens-51-1-294.png

 

 

κοντρολ στις άπειρες ώρες=χειμώνας

gens-0-1-360.png

 

πολύ χαλαρη ατλαντικη κυκλοφορία, μακαρι να μας βγει σε καλό.

Προς το παρόν φαίνεται πάλι να μπαίνει όλος ο πολικος στρόβιλος βόρεια ευρώπη όπως πριν λίγες εβδομάδες ...κάτι που δεν μας ευνόησε καθόλου..πολύ δυσκίνητος ..πολύ χοντροκομμένος...δεν πιστεύω ότι μας ευνοεί τέτοια διάταξη.... μακάρι να αλλάξει ...ή έστω να φανεί ότι θα πέσει πάνω μας που δεν το κόβω....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπον για να γυρίσουμε στο θεμα μας. Εγω κοιταω την Κυριακη κ ας μην μας γεμιζει το ματι. Βλεπω οτι ο τζιφος 12αρι ειναι ελαφρως δυτικοτερα κυριως απο το 6 αρι του κ απο το 0 ραν. Με λιγα λογια για σήμερα δεν παει συνεχως ανατολικα οπως διαβασα πιο πριν. Τωρα αυτο τι μπορει να σημαίνει θα δουμε μεχρι Πεμπτη πρωι το αργότερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Το είχα γράψει από τα 6αρια ότι μετά την 2/2 τα ανσάμπλ θα συμφωνήσουν για θερμοκρασίες κοντά στα +10 στα 850. Καταπέλτης τα παρακάτω ανσάμπλ του ευρωπαίου, καλή άνοιξη να έχουμε απλά ελπίζω σε καμία καλή βρόχη κάποια στιγμή.

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Μακαρι να.εχουμε καμια βροχη..για χιονι ουτε καν...

Απο ανοιξη βαδιζουμε σε ανοιξη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Προς το παρόν φαίνεται πάλι να μπαίνει όλος ο πολικος στρόβιλος βόρεια ευρώπη όπως πριν λίγες εβδομάδες ...κάτι που δεν μας ευνόησε καθόλου..πολύ δυσκίνητος ..πολύ χοντροκομμένος...δεν πιστεύω ότι μας ευνοεί τέτοια διάταξη.... μακάρι να αλλάξει ...ή έστω να φανεί ότι θα πέσει πάνω μας που δεν το κόβω....

Σίγουρα, εννοείται αυτό δεν το θέλουμε. Θέλουμε σημαντική ψυχρή εισβολή στην Αμερική ώστε να μην πάει όλος ο πολικός στρόβιλος στην μεριά της Ευρώπης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Λοιπον για να γυρίσουμε στο θεμα μας. Εγω κοιταω την Κυριακη κ ας μην μας γεμιζει το ματι. Βλεπω οτι ο τζιφος 12αρι ειναι ελαφρως δυτικοτερα κυριως απο το 6 αρι του κ απο το 0 ραν. Με λιγα λογια για σήμερα δεν παει συνεχως ανατολικα οπως διαβασα πιο πριν. Τωρα αυτο τι μπορει να σημαίνει θα δουμε μεχρι Πεμπτη πρωι το αργότερο

Σε σχέση με το χθεσινό 18αρι (που ήταν πολύ καλό αλλά όχι τέλειο) όλα τα ράν είναι πιο ανατολικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σίγουρα, εννοείται αυτό δεν το θέλουμε. Θέλουμε σημαντική ψυχρή εισβολή στην Αμερική ώστε να μην πάει όλος ο πολικός στρόβιλος στην μεριά της Ευρώπης.

Και μεχρι τωρς τι ειχε η αμερικη ρε μιχαηλ???θερμη εισβολη???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Snow sick said:

Αν αυτό είναι Αγ Στέφανο εγώ ήμουν σε άλλη ζωή στην Ελπίδα. Έτσι ήταν στη Μήδεια Αγ Στέφανο 

Οχι οχι ειναι στον Διονυσο και ειναι στη Μηδεια....! 

Καλα στην Ελπιδα μονο 20-25 εκατοστα ειχατε;;; 

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Και μεχρι τωρς τι ειχε η αμερικη ρε μιχαηλ???θερμη εισβολη???

Πέρα από τις γιορτές ο χειμώνας στην Αμερική ήταν σάπιος για τα δεδομένα τους. Που και τώρα, η ψυχρή εσβολή δεν θα γίνει μέσα στην ΑΜερική, αλλά δυτικό Ατλαντικό

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από σήμερα και για ένα μήνα θεωρητικά στα προσηνεμα μπαίνουμε στο παραδοσιακό διάστημα που πιάνουν πικ οι ψυχρές εισβολές. Οπότε από αύριο καίμε μέρες του καλύτερου διαστήματος για κάτι σοβαρό. Το επόμενο 7ημερο δεν φαίνεται κάτι δυνατό ενώ η συνέχεια φαίνεται ακόμα χειρότερη αλλά δύναται να αλλάξει. Περιθώριο για να μην βγει ένας απ' τους 5 χειρότερους εβερ ως τις 25 Φλεβάρη, ήδη ότι και να γίνει στην συνέχεια είναι κάτω του μετρίου, έχει την δυνατότητα να βγει με το καλό σενάριο από σχετικά κακός μέχρι στους 2-3 χειρότερους εβερ με το κακό σενάριο. Αυτή είναι η πραγματικότητα, πάμε να δούμε τι θα γίνει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Σε σχέση με το χθεσινό 18αρι (που ήταν πολύ καλό αλλά όχι τέλειο) όλα τα ράν είναι πιο ανατολικά

Νομίζω ότι το χθεσινό 18αρι ήταν απλά ένα άκυρο τρέξιμο, γενικά μέχρι -5 έφτανε η ψυχρή εισβολή στα περισσότερα ρανς.

Η Απλά φταίει που θα είμαι ΑΘήνα😹

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Σε σχέση με το χθεσινό 18αρι (που ήταν πολύ καλό αλλά όχι τέλειο) όλα τα ράν είναι πιο ανατολικά

Ναι σε σχεση με το χθεσινό 18αρι ειναι σαφως ανατολικοτερα. Σημερα παντως φρεναρε την ανατολικιση να δουμε μην παει κ αλλο δυτικα οπως συνηθως γινεται με τις γνωστες παλλινδρομησεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 minutes ago, south coast said:

Αθηναϊκή ριβιερα …

IMG_1894.jpeg.ff946a37bf323d2ad62be3f7ccf835a7.jpeg

ενιωσα εναν εξτρα παλμο που δεν επρεπε να νιωσω... 

μου λειπεις πρωτοχρονια 2014-15❤️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Νομίζω ότι το χθεσινό 18αρι ήταν απλά ένα άκυρο τρέξιμο, γενικά μέχρι -5 έφτανε η ψυχρή εισβολή στα περισσότερα ρανς.

Η Απλά φταεί που θα είμαι ΑΘήνα😹

Ήταν ένα ουτοπικό τρέξιμο, έτσι και αλλιώς για 18αρι τζίφου μιλάμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, [weathermaniac] said:

Νομίζω ότι το χθεσινό 18αρι ήταν απλά ένα άκυρο τρέξιμο, γενικά μέχρι -5 έφτανε η ψυχρή εισβολή στα περισσότερα ρανς.

Η Απλά φταίει που θα είμαι ΑΘήνα😹

Το χθεσινο 18αρι ειχε καλο 500ρι στο αιγαιο γεματο.Αλλο να εχει -6 και -32 στην αττικη και αλλο -4 και -26

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

Το χθεσινο 18αρι ειχε καλο 500ρι στο αιγαιο γεματο.Αλλο να εχει -6 και -32 στην αττικη και αλλο -26 και -4.

ναι το είχα δει και αυτό. Η βασική διαφορά βασικά με όλα τα υπόλοιπα ρανς, και αν θυμάμαι καλά είχε και μια μεγαλύτερη διάρκεια. Παίζει να χιόνιζε μέχρι κέντρο με αυτό στην μαξ ένταση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από περιέργεια κινέζος ( CHINA POWER ) για τις 30 Ιανουαρίου 0αρι:

cma-0-180.png?00

Που εν τέλη οδήγησε σε αυτό:

cma-0-228.png?00

 

Και το 12αρι στις ίδιες ώρες, για 30 του μηνός!

cma-0-168.png?12

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ο ΚΙΝΕΖΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΙΣΑ ΤΖΙΦΟ Κ.Τ.Λ.... 😂 οκ η αξία του θα φανεί πιο μετά... ας κάνει τούμπα στις 50 ωρες και θα τον βαλουμε στον καταλογο των " Μοντέλων - τούμπας "😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Berdon said:

Από περιέργεια κινέζος ( CHINA POWER ) για τις 30 Ιανουαρίου 0αρι:

cma-0-180.png?00

Που εν τέλη οδήγησε σε αυτό:

cma-0-228.png?00

 

Και το 12αρι στις ίδιες ώρες, για 30 του μηνός!

cma-0-168.png?12

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ο ΚΙΝΕΖΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΙΣΑ ΤΖΙΦΟ Κ.Τ.Λ.... 😂 οκ η αξία του θα φανεί πιο μετά... ας κάνει τούμπα στις 50 ωρες και θα τον βαλουμε στον καταλογο των " Μοντέλων - τούμπας "😁

Ο φετινός πάντως τζιφος ειναι με διαφορα ο πιο σταθερός απο ολα τα υπόλοιπα μοντέλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...