Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 30/1 θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ο προειδοποιητικός που ψάχνουμε για μια καλή ευκαιρία τον Φλεβάρη. Μπορεί και όχι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παίδες! Ας ευχηθούμε η διάσπαση του στροβίλου στις αρχές του μήνα αυτή τη φορά να μας ευνοήσει.... έχουμε ακόμα δρόμο.....ενώ και για τα κοντινά υπάρχουν ενδείξεις βελτίωσης από το τίποτα έστω κάτι λίγο για τα προσήνεμα πάντα...στο διάστημα 28-30 του μήνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Snowparty είπε:

Καλημερα με covid και 38 πυρετο σημερα

Καλημέρα φίλε και περαστικά σου...!! Να μην κάνει χειμώνα της προκοπής και να κολλάς και ίωση είναι ότι χειρότερο για εμας τους καιρόφιλους....

υπομονή θα περάσει και εύκολα....😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σειρά των προσηνεμων για κάτι light όπως είχαμε και εδώ πάνω! Καλές οι ενδείξεις για 28-30 του μήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επειδή η ελπίδα πεθαίνει τελευταία να αναφέρω ότι οι 2 Φλεβάρηδες που είχαν ιστορική προσήνεμη εισβολή από 10 του μηνός και μετά  χωρίς να έχει προηγηθεί άλλη σοβαρή προσήνεμη εισβολή όλο το Χειμώνα ήταν το 1927 και 1928...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η συνολική εικόνα από τα μοντέλα παραμένει απογοητευτική σε βάθος χρόνου για τους Αττικάριους... τραγική η προοπτική του υετού... κάτι λίγο παίζει ενδεχομένως Δευτέρα - Τρίτη για τα βουνά και υπερβόρεια της Αττικής είδωμεν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες.Ειναι αρκετα ενθαρρυντικα τα ensembles και πολυ βελτιωμενα σε σχεση με τα αντιστοιχα χθεσινα,ενω πολλα υποστηριζουν και δευτερο χιονοκυματακι μεσα στη Δευτερα και μεγαλυτερη διαρκεια του κρυου ως και την Τριτη.Παντως με λιγο δυτικοτερη θεση του Α θα μπορουσε να βγει αξιολογοτατη χιονοκαιρια μεχρι πολυ χαμηλα,αλλα δυστυχως αυτο χαθηκε.

graphe3_10000___23.8679245283_38.3400809717_ (8).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, geornik said:

επειδή η ελπίδα πεθαίνει τελευταία να αναφέρω ότι οι 2 Φλεβάρηδες που είχαν ιστορική προσήνεμη εισβολή από 10 του μηνός και μετά  χωρίς να έχει προηγηθεί άλλη σοβαρή προσήνεμη εισβολή όλο το Χειμώνα ήταν το 1927 και 1928...

Γίνονταν τέτοια πράγματα την εποχή των παγετώνων; 🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Η πεδινή Ισπανία δεν χτυπάει εύκολα 15+ ελάχιστες μέσα στο καταχείμωνο όπως η νότια νησιωτική Ελλάδα, η Πελοπόννησος και η νότια Αττική

Σορρυ για το πεταγμα στη κουβεντα σας αλλα επειδη περναω καθε χρονο ενα σημαντικο χρονικο διαστημα στη κεντρο νοτια Ισπανια μια χαρα 15αρια εχει αρκετες νυχτες. Στη περιοχη της Βαλενθια που ειμουν τις γιορτες υπηρχαν αρκετες μερες με διακυμανση 13/15-23/25 . Για βροχες ουτε λογος αφου εχουν να δουν σοβαρη βροχη απο τον Σεπτεμβριο και η αφαλατωση στα παραλιακα παει συννεφο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Snowparty είπε:

Καλημερα με covid και 38 πυρετο σημερα

Περαστικά,,είδες τι εγινε λιγο κρυο και κοιτα τι έπαθες,  τι το θες , άσε να κανει ζεστούλα 🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω επανερχομαι ομως στη κουβεντα γιατι ο καθενας μας μπορει να λεει αρες μαρες κουκουναρες. Ας μου βρει καποιος ΕΝΑ πεδινο μερος ΟΛΗΣ της Ιβηρικής με περισσοτερο χιονι ειτε σε ποσοτητα ειτε σε συχνοτητα απο την Αθηνα ανα 10 ετια κ σε γ.π απο 40 μοιρες κ νοτιοτερα. Περιμένω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι αν βελτιωθεί κι αλλο το σουκου και η Δευτέρα για προσηνεμα και να δουν χιονι αρκετα χαμηλα...Ο ηγέτης πάντως των προσηνεμων νομιζω θα ασπρίσει καλά 🤣🤣

Όσον αφορά το μέλλον παμε παρα πολυ καλα συνεχώς ταση ανόδου αζορικου σε ωραιο σημείο σε πάρα πολλα ανσαμπλ πλεον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Εγω επανερχομαι ομως στη κουβεντα γιατι ο καθενας μας μπορει να λεει αρες μαρες κουκουναρες. Ας μου βρει καποιος ΕΝΑ πεδινο μερος ΟΛΗΣ της Ιβηρικής με περισσοτερο χιονι ειτε σε ποσοτητα ειτε σε συχνοτητα απο την Αθηνα ανα 10 ετια κ σε γ.π απο 40 μοιρες κ νοτιοτερα. Περιμένω

Εννοείται δεν υπάρχει,  η Ισπανία ειναι διπλα στον αζορ και η Αθηνά κατω απο τη Ρωσία,  σιγά μην υπάρχει αμφιβάλλω αν τα τελευταία 5 χρόνια υπάρχει και μέρος έως 500 μέτρα να χει περισσότερο οχι απλα πεδινό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, icestorm said:

Εγω επανερχομαι ομως στη κουβεντα γιατι ο καθενας μας μπορει να λεει αρες μαρες κουκουναρες. Ας μου βρει καποιος ΕΝΑ πεδινο μερος ΟΛΗΣ της Ιβηρικής με περισσοτερο χιονι ειτε σε ποσοτητα ειτε σε συχνοτητα απο την Αθηνα ανα 10 ετια κ σε γ.π απο 40 μοιρες κ νοτιοτερα. Περιμένω

Με την καμια. Εαν μεναμε Ισπανια και ειμασταν χιονοφιλοι του νοτου οπωε εδω θα ειχαμε φουνταρει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερες.Ειναι αρκετα ενθαρρυντικα τα ensembles και πολυ βελτιωμενα σε σχεση με τα αντιστοιχα χθεσινα,ενω πολλα υποστηριζουν και δευτερο χιονοκυματακι μεσα στη Δευτερα και μεγαλυτερη διαρκεια του κρυου ως και την Τριτη.Παντως με λιγο δυτικοτερη θεση του Α θα μπορουσε να βγει αξιολογοτατη χιονοκαιρια μεχρι πολυ χαμηλα,αλλα δυστυχως αυτο χαθηκε.

graphe3_10000___23.8679245283_38.3400809717_ (8).png

Καλά χιονια φιλε ...οσο ρίξει ευλογία θα ναι σε αυτό που ζούμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιατι ναι μπορει να εχουμε καυσωνες κ θερμες εισβολες αλλα το χειμωνα πλεονεκτουμε σε σχεση με Δ. Ευρωπη τουλαχιστον με αντίστοιχο γ.πλατος πως να το κανουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Galanto said:

Εννοείται δεν υπάρχει,  η Ισπανία ειναι διπλα στον αζορ και η Αθηνά κατω απο τη Ρωσία,  σιγά μην υπάρχει αμφιβάλλω αν τα τελευταία 5 χρόνια υπάρχει και μέρος έως 500 μέτρα να χει περισσότερο οχι απλα πεδινό 

Ειχανε την Φιλομενα το 2021 που εχωσε τα προσχηματα και τους εθαψε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά αφήστε την Ιβηρική στην ησυχία της. Καθώς επίσης και τους παλιούς χιονιαδες. 

Έρχεται κάτι καλό για τα προσηνεμα. Οκ....δεν θα είναι χιονιάς βαρβάτος, αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε για τραγική προοπτική και χάλι μαύρο κιόλας. 

Λοιπόν...έχω να κάνω την εξής πρόταση.

Όποιος πρόκειται να χιονιστει στην επερχόμενη διαταραχή (θα το έχουμε μάθει μέχρι την Κυριακή για το πού θα χιονίσει) , κερνάει στο προσηνεμο τσιμπούσι!!! Εντάξει;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Marios είπε:

Ειχανε την Φιλομενα το 2021 που εχωσε τα προσχηματα και τους εθαψε

Ε καλα ναι αλλα ηταν μονο μια κακοκαιρια τα τελευταία 5 χρόνια...Δεν αρκεί..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν σήμερα ρε παιδια....

Μία ήταν η.... Ελπίδα...

Έχω φτιάξει ένα αφιέρωμα με όσα στοιχεία και φωτογραφίες κατάφερα να μαζέψω!

https://www.weatherforattica.gr/2024/01/kakokairia-elpida-afierwma.html

Έτσι για να το θυμηθούμε....

 

Έχει ανέβει και στο θέμα με τον σχολιασμό παλιών χιονιάδων...

dsafgdsg.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, menidi said:

Παιδιά αφήστε την Ιβηρική στην ησυχία της. Καθώς επίσης και τους παλιούς χιονιαδες. 

Έρχεται κάτι καλό για τα προσηνεμα. Οκ....δεν θα είναι χιονιάς βαρβάτος, αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε για τραγική προοπτική και χάλι μαύρο κιόλας. 

Λοιπόν...έχω να κάνω την εξής πρόταση.

Όποιος πρόκειται να χιονιστει στην επερχόμενη διαταραχή (θα το έχουμε μάθει μέχρι την Κυριακή για το πού θα χιονίσει) , κερνάει στο προσηνεμο τσιμπούσι!!! Εντάξει;

Θαναση εχω την εντυπωση οτι ο @George Snowman δεν θα συμφωνησει 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, menidi είπε:

Παιδιά αφήστε την Ιβηρική στην ησυχία της. Καθώς επίσης και τους παλιούς χιονιαδες. 

Έρχεται κάτι καλό για τα προσηνεμα. Οκ....δεν θα είναι χιονιάς βαρβάτος, αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε για τραγική προοπτική και χάλι μαύρο κιόλας. 

Λοιπόν...έχω να κάνω την εξής πρόταση.

Όποιος πρόκειται να χιονιστει στην επερχόμενη διαταραχή (θα το έχουμε μάθει μέχρι την Κυριακή για το πού θα χιονίσει) , κερνάει στο προσηνεμο τσιμπούσι!!! Εντάξει;

Κοιτα γι αυτο που έρχεται ειναι νωρις ακομα να πουμε κατι. Η φαπα καραδοκει. Ας βελτιωνονται μερα με τη μερα τα στοιχεια κ τοτε θα ασχοληθω. Τωρα για το αλλο το εχω παρει στα σοβαρα γιατι οκ δεν μπορει να βαφτίζουμε το ψαρι κρεας επειδη βαραμε 45 αρια το καλοκαίρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...