Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

βρε λες να το τσιμπισουμε στο 90;;; αν κατσει συγκλιση εδω ( που παραδοξως βλεπω στον τζιφο -7, βδ, και σχετικα μετρια υγρασια με καλο σδ) μπορει να κανουμε κατι παρομοιο με τον φιλλιπο, που μπουκαραν φαινομενα και εριξε επικη στουπα για κανα 4ωρο με 5ποντο... και αυτο που με ευχαριστει ειναι η καλη υποστηριξη στα 500... αυτα μπορουν να μας βοηθισουν, οπως και να γενικευσουν τα φαινομενα

Δεν ξέρω αλήθεια… Εγώ αναρωτιέμαι τώρα εάν θα πρέπει να πάω Αλμυρό ή να μείνω Βόλο για την Δευτέρα-Τρίτη… 

Εαν κάνει κάτι εν τέλη εννοείται. Γιατί υπάρχει ακόμα τεράστιο ενδεχόμενο να κοιτάμε τ’αστέρια… 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα @KapelosG.

Στο πινακάκι που μου είχες δείξει για τις χιονοπτώσεις της Αττικής οι θερμοκρασίες στα 850 από ποιες ραδιοβολησεις είναι μετρημένες; Ποιών ωρών;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν πήγε ανατολικότερα ο ευρωπαίος σαν αποτέλεσμα, αλλά ο αυλώνας μεγάλωσε και άλλο σε αντίθεση με τον τζίφο. 

gfseu-0-90.png?6ecmwfeu-0-90.png?0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, g_ar said:

Δεν ξέρω αλήθεια… Εγώ αναρωτιέμαι τώρα εάν θα πρέπει να πάω Αλμυρό ή να μείνω Βόλο για την Δευτέρα-Τρίτη… 

Εαν κάνει κάτι εν τέλη εννοείται. Γιατί υπάρχει ακόμα τεράστιο ενδεχόμενο να κοιτάμε τ’αστέρια… 

κοιτα σε τετοιες περιπτωσεις οσο ανατολικα τοσο το καλυτερο... για σιγουρια θα σου ελεγα να παρεις ενα βαρκακι να πας απεναντι μηλινα, να ανεβεις σε ενα λοφακι των 200 μετρων και να φτιαξεις μια σκηνη εκει😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν πήγε ανατολικότερα ο ευρωπαίος σαν αποτέλεσμα, αλλά ο αυλώνας μεγάλωσε και άλλο σε αντίθεση με τον τζίφο. 

gfseu-0-90.png?6ecmwfeu-0-90.png?0

έχει διαφορά και στο ριτζάρισμα (λίγο πιο ψηλά και πιο κάθετα), θεωρώ ότι δεν είναι άσχημές αυτές οι μικρές αλλαγές αλλά να δούμε και ανσάμπλ μετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Soto Weather είπε:

κοιτα σε τετοιες περιπτωσεις οσο ανατολικα τοσο το καλυτερο... για σιγουρια θα σου ελεγα να παρεις ενα βαρκακι να πας απεναντι μηλινα, να ανεβεις σε ενα λοφακι των 200 μετρων και να φτιαξεις μια σκηνη εκει😆

Στο Λαύκο παίζει να έχει καλή κατάσταση πάντως. Εκεί που είναι σίγουρα θα έχει υετό και έχει και ένα μικρό υψόμετρο ώστε να μην έχει θέμα με Τ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

έχει διαφορά και στο ριτζάρισμα (λίγο πιο ψηλά και πιο κάθετα), θεωρώ ότι δεν είναι άσχημές αυτές οι μικρές αλλαγές αλλά να δούμε και ανσάμπλ μετά.

θεωρητικά απομακρύνθηκε από τζίφο, αλλά επειδή έχει μεγαλώσει τόσο ο αυλώνας θεωρώ πως δεν θα είχε χειρότερο αποτέλεσμα από το 0αρι του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιωση στο ριτζ του Α και δυτικοτερη κινηση του αυλωνα στον παιο.Φυσικα δεν υπαρχει αποκοπη οποτε εχει μεγαλη διαφορα απο τζιφο,αλλα τουλαχιστον υπαρχει μικρη βελτιωση στην δικη του διαταξη(μη αποκοπης).Σε καθε περιπτωση η λιγο δυτικοτερη αυτη η κινηση του αυλωνα θα μετεφερε τη συγκλιση πανω στην αττικη σε σχεση με το 00αρι που την εχει στον νοτιο ευβοικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την καλησπέρα μου σε όλη την παρέα. Επιτρέψτε μου την άποψη και λόγω εμπειρίας, όσο αφορά την επερχόμενη κακοκαιρία, ότι η περιοχή που θα επηρεαστεί περισσότερο θα είναι η ορεινή ανατολική Κρήτη και συγκεκριμένα ο Δήμος Οροπεδίου Λασιθίου που μένω και βρίσκεται στα 850 m υψόμετρο. Συνήθως σε τέτοιες κακοκαιρίες, με τις διατάξεις αυτές που βλέπω, θα πρέπει να έχουμε αρκετό χιόνι. Ευσεβείς πόθοι, μπορεί.

ΟΡΟΠΕΔΙΟ ΛΑΣΙΘΙΟΥ ΚΡΗΤΗ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδες οτι ειναι να ρθει θα ρθει...Οσοι εχετε γινει μπαμπαδες ειδικα μπορειτε να με νοιωσετε...Γυρναω σπιτι...Αγγιζω τη φουσκωμενη κοιλια της γυναικας μου..Μιλαω στη μπεμπαρα μου και αντιδρα...Εγω που μεγαλωσα με Τρυπες και Σιδηροπουλο,με iron maiden κτλ...και της τραγουδω"Σ εχω ερωτευθει"του Ρουβα..Το θαυμα της ζωης μπροστα στα ματια μου...Ριγη,δεος...

Και που να την κρατησω στην αγκαλια μου εαν μ αξιωσει ο θεος...!!!Παμε να κανουμε χαβαλε..Γιατι ο καιρος ειναι χαβαλες,ειναι χομπι..Αλλου ειναι οι χαρες...Και το εννοω..Ειλικρινα...Δε με νοιαζει τιποτα...Ας εχασα απο την Ατρομηταρα,ας κατσει 30αρι τον Φλεβαρη..Η ζωη ειναι μια πλακα κι ενα θαυμα...Ολα τ αλλα ας θελουν ας ερθουν....

Φιλια πολλα...Σας αγαπω ολους!!!

Α μη το ξεχασω..Εχθες της φωναξα για πλακα..Παο θρησκεια χιονια και υστερια και κλωτσησε..🤣Συμπτωση αλλα πραγματικα τρελαθηκα,μολις γυρισαμε απο τον γιατρο...Τι να λεμε...Με συγχωρειτε για τα εκτος..Αλλα με ξερετε..👍

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ρε παιδες οτι ειναι να ρθει θα ρθει...Οσοι εχετε γινει μπαμπαδες ειδικα μπορειτε να με νοιωσετε...Γυρναω σπιτι...Αγγιζω τη φουσκωμενη κοιλια της γυναικας μου..Μιλαω στη μπεμπαρα μου και αντιδρα...Εγω που μεγαλωσα με Τρυπες και Σιδηροπουλο,με iron maiden κτλ...και της τραγουδω"Σ εχω ερωτευθει"του Ρουβα..Το θαυμα της ζωης μπροστα στα ματια μου...Ριγη,δεος...

Και που να την κρατησω στην αγκαλια μου εαν μ αξιωσει ο θεος...!!!Παμε να κανουμε χαβαλε..Γιατι ο καιρος ειναι χαβαλες,ειναι χομπι..Αλλου ειναι οι χαρες...Και το εννοω..Ειλικρινα...Δε με νοιαζει τιποτα...Ας εχασα απο την Ατρομηταρα,ας κατσει 30αρι τον Φλεβαρη..Η ζωη ειναι μια πλακα κι ενα θαυμα...Ολα τ αλλα ας θελουν ας ερθουν....

Φιλια πολλα...Σας αγαπω ολους!!!

Στο μόνο που δεν συμφωνώ είναι αυτό για τον Ατρόμητο 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Ρε παιδες οτι ειναι να ρθει θα ρθει...Οσοι εχετε γινει μπαμπαδες ειδικα μπορειτε να με νοιωσετε...Γυρναω σπιτι...Αγγιζω τη φουσκωμενη κοιλια της γυναικας μου..Μιλαω στη μπεμπαρα μου και αντιδρα...Εγω που μεγαλωσα με Τρυπες και Σιδηροπουλο,με iron maiden κτλ...και της τραγουδω"Σ εχω ερωτευθει"του Ρουβα..Το θαυμα της ζωης μπροστα στα ματια μου...Ριγη,δεος...

Και που να την κρατησω στην αγκαλια μου εαν μ αξιωσει ο θεος...!!!Παμε να κανουμε χαβαλε..Γιατι ο καιρος ειναι χαβαλες,ειναι χομπι..Αλλου ειναι οι χαρες...Και το εννοω..Ειλικρινα...Δε με νοιαζει τιποτα...Ας εχασα απο την Ατρομηταρα,ας κατσει 30αρι τον Φλεβαρη..Η ζωη ειναι μια πλακα κι ενα θαυμα...Ολα τ αλλα ας θελουν ας ερθουν....

Φιλια πολλα...Σας αγαπω ολους!!!

Ετσι αγορι μου.Ζηστο,ειναι υπεροχο!Σε λιγο καιρο θα εχεις μαθει και ολο το ρεπερτοριο απο kid's radio,ζουζουνια κτλ.😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Τελευταία ξεροκρυο φαίνεται αυτό πριν την αλλαγή της κυκλοφορίας ναι. Αρχικά με ζεστή και μετά, ας ελπίσουμε με χιόνια στις αχιονιες περιοχες.

 

Τζιφος πάει για πολύ καλό ραν μετά!!

Αντε να δούμε καλα είπες αχιονοι. 14/2 συμπληρώνουμε τρια χρονια απο τη Μήδεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Θεωρώ ότι θα υπάρχουν αρκετές αλλαγές στα επόμενα τρεξίματα πέρα των 72 ωρών, το θέμα είναι να μας ευνοήσουν αυτές οι αλλαγές.

Πιστεύω πως ο μο του ευρωπαϊκού θα βελτιωθεί . Το -30 στα 500 είναι το χειρότερο δυνατό νομίζω πλέον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

βορειοι, τον παιο στις 240 ωρες τον ειδατε;

ecmwfgr-1-240.png.1fdea297e21e70d014b480691c52825e.pngecmwfgr-2-240.png.5fe64193e30fecaf8ddc66d95a39c81c.png

Να ήταν στις 0 καλά θα ήταν που και πάλι θέλει καλύτερες Τ ο .. προειδοποιητικος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Να ήταν στις 0 καλά θα ήταν που και πάλι θέλει καλύτερες Τ ο .. προειδοποιητικος

Δεν θέλω πάλι χαμηλού υψομέτρου. Φτάνει για φέτος τα 5β και βροχή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ρε παιδες οτι ειναι να ρθει θα ρθει...Οσοι εχετε γινει μπαμπαδες ειδικα μπορειτε να με νοιωσετε...Γυρναω σπιτι...Αγγιζω τη φουσκωμενη κοιλια της γυναικας μου..Μιλαω στη μπεμπαρα μου και αντιδρα...Εγω που μεγαλωσα με Τρυπες και Σιδηροπουλο,με iron maiden κτλ...και της τραγουδω"Σ εχω ερωτευθει"του Ρουβα..Το θαυμα της ζωης μπροστα στα ματια μου...Ριγη,δεος...

Και που να την κρατησω στην αγκαλια μου εαν μ αξιωσει ο θεος...!!!Παμε να κανουμε χαβαλε..Γιατι ο καιρος ειναι χαβαλες,ειναι χομπι..Αλλου ειναι οι χαρες...Και το εννοω..Ειλικρινα...Δε με νοιαζει τιποτα...Ας εχασα απο την Ατρομηταρα,ας κατσει 30αρι τον Φλεβαρη..Η ζωη ειναι μια πλακα κι ενα θαυμα...Ολα τ αλλα ας θελουν ας ερθουν....

Φιλια πολλα...Σας αγαπω ολους!!!

Α μη το ξεχασω..Εχθες της φωναξα για πλακα..Παο θρησκεια χιονια και υστερια και κλωτσησε..🤣Συμπτωση αλλα πραγματικα τρελαθηκα,μολις γυρισαμε απο τον γιατρο...Τι να λεμε...Με συγχωρειτε για τα εκτος..Αλλα με ξερετε..👍

Δώσε στη μπέμπα ένα φιλί από εμενα❤️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπέρα, 

πέρα από το Ευρωπαικό στο τελευταίο του τρέξιμο 06z, όπου πολύ σωστά ανέφερε τα περί δυτίκησης και σύγκλισης στην ηπειρωτική Αττική ο GEORGE SNOWMAN, δυτίκηση, έστω και μικρή, στην υποτροπή της Δευτέρας προς Τρίτη έκανε και το Γερμανικό μοντέλο στο 06z.

Ενα αναμονή πλέον των 12z ,,,

Επεξεργάστηκε από SNOW ADDICTION
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...