Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μπορεί να ήρθε η ώρα του Τζεμ...και στατιστικά να το δεις δεν μπορεί να βγάλει σεζόν μόνο με φακές....

Μακάρι να είναι η ώρα του τζεμ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μπορεί να ήρθε η ώρα του Τζεμ...και στατιστικά να το δεις δεν μπορεί να βγάλει σεζόν μόνο με φακές....

Μπορεί. Τώρα που μας βολεύει κιόλας 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, south coast είπε:

Καραπεδινο ναι αλλά εγώ πχ κάτω από το βουνο χιονιζομαι πιο εύκολα από το κέντρο. Δεν έχω απαιτήσεις για στρώσιμο αλλά έστω να δω πρόσκαιρη χιονοπτωση

Περίμενε ρε κλαψα!!! Θα δεις χιόνι!! Θα τα πούμε και μεθαύριο στις μπριζόλες 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, south coast είπε:

Καραπεδινο ναι αλλά εγώ πχ κάτω από το βουνο χιονιζομαι πιο εύκολα από το κέντρο. Δεν έχω απαιτήσεις για στρώσιμο αλλά έστω να δω πρόσκαιρη χιονοπτωση

Οσες πιθανοτητες ειχες στο διαγραμμα του 06αριου,τοσες περιπου θα εχεις και στο 12αρι.Μεχρι την Κυριακη θα αλλαξουν σιγουρα ειτε προς το καλυτερο είτε προς το χειροτερο.Υπομονη κι ευχαριστω να λεμε που εχουμε κατι να ασχοληθουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εντωμεταξυ,ουσιαστικα ιδιο ειναι το διαγραμμα απλα εχασε 0.3 βαθμους το κυριο και τα βαψαμε μαυρα.Τα "θερμα" σεναρια μαλιστα εφυγαν απο το -5 και πηγαν προς το -6.

Τζορτζ καθαρα για το κυριο δεν χασαμε μονο 0,3 σε Τ850 αλλα αυτα εδω

300 χιλιομετρα ανατολικα τα καλα ποιοτικα χαρακτηριστικα

6z

gfs-0-78.png?6

12z

gfs-0-72.png?12

-30,5 στα 500 το μεσημερι στο 6ζ, ενω απο ΒΑ εχεις το -35 στο Αιγαιο

image.png.eecef383a9540578abbcfcbf7c46571a.png

-29 στα 500 το 12ζ, το -35 στην Κωνσταντινουπολη

image.png.83ea7f9728b091a63148aefc91468a5d.png

Σχετικη υγρασια στα 700 (η βασικοτερη σταθμη για την δυναμικη του υετου) στο 6ζ 90+%

image.png.3c64d7e7c896b0233350b78342386a56.png

στο 12ζ 60% μολις (κακες ραγδαιοτητες)

image.png.d7d6e191e110834a7d5ac01a25947de2.png

523-24dam παχος με 700-750μ επιπεδο παγοποιησης στο 6ζ

Modele GFS - Carte prévisions

527dam με επιπεδο παγοποιησης 800-850 στο 12ζ

Modele GFS - Carte prévisions

Νωριτερα κατα τις 10 το πρωι στις 29/1 με ΒΒΔ ο τζιφος εφτανε μαλιστα επιπεδα παγοποισης 550μ, στο 12αρι δεν υπαρχει χρονικη στιγμη με κατω απο 650

Μια αναποδη μετατοπιση θα μας εβαζε για τα καλα στο παιχνιδι αλλα δεν εγινε, αλλα δεν ειναι κακο να πουμε οτι χαλασε καπως η Δευτερα. Δεν σημαινει οτι τελειωσε αλλα σχολιασμο του ραν κανουμε, υπαρχει περιθωριο και για Τριτη Τεταρτη που θα ναι δυνατες μερες αρκει να μην χειροτερευσουν, μακαρι!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, south coast είπε:

Καραπεδινο ναι αλλά εγώ πχ κάτω από το βουνο χιονιζομαι πιο εύκολα από το κέντρο. Δεν έχω απαιτήσεις για στρώσιμο αλλά έστω να δω πρόσκαιρη χιονοπτωση

Δηλαδή εγώ που πλέον οπότε έρχομαι Αθήνα θα μένω πάνω από τον Άγιο Τρύφωνα και κάτω από την πλατεία Καραϊσκάκη δίπλα στον Υμηττό μπορεί και να χιονιζομαι σε οριακές φάσεις?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, menidi είπε:

Περίμενε ρε κλαψα!!! Θα δεις χιόνι!!

Πάντως φίλε, βορειοι, νοτιοι, ανατολικοί, δυτικοί, όλοι ίδιοι. Υπάρχουν οι κλάψες, οι πιο ψύχραιμοι, και οι ... υπεραισιοδοξοι. Δεν γλυτώνεις τη γκρίνια χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Τζορτζ καθαρα για το κυριο δεν χασαμε μονο 0,3 σε Τ850 αλλα αυτα εδω

300 χιλιομετρα ανατολικα τα καλα ποιοτικα χαρακτηριστικα

6z

gfs-0-78.png?6

12z

gfs-0-72.png?12

-30,5 στα 500 το μεσημερι στο 6ζ, ενω απο ΒΑ εχεις το -35 στο Αιγαιο

image.png.eecef383a9540578abbcfcbf7c46571a.png

-29 στα 500 το 12ζ, το -35 στην Κωνσταντινουπολη

image.png.83ea7f9728b091a63148aefc91468a5d.png

Σχετικη υγρασια στα 700 (η βασικοτερη σταθμη για την δυναμικη του υετου) στο 6ζ 90+%

image.png.3c64d7e7c896b0233350b78342386a56.png

στο 12ζ 60% μολις (κακες ραγδαιοτητες)

image.png.d7d6e191e110834a7d5ac01a25947de2.png

523-24dam παχος με 700-750μ επιπεδο παγοποιησης στο 6ζ

Modele GFS - Carte prévisions

527dam με επιπεδο παγοποιησης 800-850

Modele GFS - Carte prévisions

Νωριτερα κατα τις 10 το πρωι στις 29/1 με ΒΒΔ ο τζιφος εφτανε μαλιστα επιπεδα παγοποισης 550μ, στο 12αρι δεν υπαρχει χρονικη στιγμη με κατω απο 650

Μια αναποδη μετατοπιση θα μας εβαζε για τα καλα στο παιχνιδι αλλα δεν εγινε, αλλα δεν ειναι κακο να πουμε οτι χαλασε καπως η Δευτερα. Δεν σημαινει οτι τελειωσε αλλα σχολιασμο του ραν κανουμε, υπαρχει περιθωριο και για Τριτη Τεταρτη που θα ναι δυνατες μερες αρκει να μην χειροτερευσουν, μακαρι!

Γι αυτο εγραψα το πρωι οτι τσαμπα ταλαιπωρειστε που μπαινετε σε λεπτομερειες οι οποιες θα αλλαζουν συνεχεια ως την Κυριακη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλά ο τζίφος ο κωλοτουμπας πήγε προς το ευρωπαϊκό, καμία ταφοπλακα. Αναμενόμενο αφού πάντα υπερεκτιμαει τα 850αρια. Μόνο ευρωπαϊκό σε θερμοκρασίες και ανέμους

Υγ: το "τρομερό" (τζιφος) μοντέλο σε αυτη την κακοκαιρία δεν έχει πιάσει τίποτα! Από κωλοτουμπα σε κωλοτουμπα πάει όλα τις ώρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για πείτε λίγο αλλά χωρίς τρολιές η Μονεμβασιά πέφτει κάτω από 6 βαθμούς Δ-Τ-Τ? 

Τι βλέπετε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Γι αυτο εγραψα το πρωι οτι τσαμπα ταλαιπωρειστε που μπαινετε σε λεπτομερειες οι οποιες θα αλλαζουν συνεχεια ως την Κυριακη.

Συμφωνω, ας εστιασουμε σταδιακα στην Δευτερα και οτι αλλαγες μας φερουν μεχρι μεθαυριο το πρωι και βλεπουμε για Τριτη και Τεταρτη. Μακαρι να γεμισουν τα βουνα χιονι, και αν δουμε και μπουνους νιφαδες στα 200μετρα ακομα καλυτερα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι βόρειοι για πότε αισιοδοξείτε; Τίποτα δεν φαίνεται στον ορίζοντα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

αλλα δεν ειναι κακο να πουμε οτι χαλασε καπως η Δευτερα. Δεν σημαινει οτι τελειωσε αλλα σχολιασμο του ραν κανουμε, υπαρχει περιθωριο και για Τριτη Τεταρτη που θα ναι δυνατες μερες αρκει να μην χειροτερευσουν, μακαρι!

Κακο ειναι να υπερ ενθουσιαζομαστε χωρίς λόγο ή να τα βαφουμε μαυρα χωρίς λόγο οταν ξερουμε οτι εχουμε ακομα 6-8 ρανς που θα αλλαζουν συνεχεια τα ποιοτικα χαρακτηριστικα και να απαξιωνουμε την κακοκαιρια.Εννοειται οτι κανουμε σχολιασμο αλλα τα "τι ασχολουμαι τωρα" κλπ μονο σχολιασμος δεν ειναι Γιωργη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Πάντως φίλε, βορειοι, νοτιοι, ανατολικοί, δυτικοί, όλοι ίδιοι. Υπάρχουν οι κλάψες, οι πιο ψύχραιμοι, και οι ... υπεραισιοδοξοι. Δεν γλυτώνεις τη γκρίνια χαχα

Ε εντάξει δε μπορούνε ολοι να ναι αισιόδοξοι οπως εμεις 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, vorios_polos said:

Δηλαδή εγώ που πλέον οπότε έρχομαι Αθήνα θα μένω πάνω από τον Άγιο Τρύφωνα και κάτω από την πλατεία Καραϊσκάκη δίπλα στον Υμηττό μπορεί και να χιονιζομαι σε οριακές φάσεις?

Αν υπάρχει υετός στον Υμηττό ναι. Δύναμη η πλατεία Καραϊσκάκη από κάτω μενω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κακο ειναι να υπερ ενθουσιαζομαστε χωρίς λόγο ή να τα βαφουμε μαυρα χωρίς λόγο οταν ξερουμε οτι εχουμε ακομα 6-8 ρανς που θα αλλαζουν συνεχεια τα ποιοτικα χαρακτηριστικα και να απαξιωνουμε την κακοκαιρια.Εννοειται οτι κανουμε σχολιασμο αλλα τα "τι ασχολουμαι τωρα" κλπ μονο σχολιασμος δεν ειναι Γιωργη.

Τζορτζ το γραψα και το μεσημέρι για τη καοκαιρια που μας χιονισε εδω το κυριο του τζιφου προσαρμόστηκε και έπεσε στο νοουκαστ 1,5 βαθμο στα 850 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

άστα τώρα μουλωχτε.  Μας τρελλαινεις στην κλάψα, και πάντα ο πιο ευνοημενος εισαι ... Φυλαγμένα στα έχω... χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κακο ειναι να υπερ ενθουσιαζομαστε χωρίς λόγο ή να τα βαφουμε μαυρα χωρίς λόγο οταν ξερουμε οτι εχουμε ακομα 6-8 ρανς που θα αλλαζουν συνεχεια τα ποιοτικα χαρακτηριστικα και να απαξιωνουμε την κακοκαιρια.Εννοειται οτι κανουμε σχολιασμο αλλα τα "τι ασχολουμαι τωρα" κλπ μονο σχολιασμος δεν ειναι Γιωργη.

Ναι λες και καθε μερα εχουμε διακυμανσεις 7-3 στο κεντρο (που θα εχει τωρα) και 20μμ χιονουετου σε βαθος 3 ημερων στα 400+ μετρα. Απολαυστε το, γιατι μετα παλι 20αρια θα χουμε που μας ελειψαν, μια εξορμηση θα μας γεμισει με καιρικη υγεια, παγωμενος βοριας, υετος και αγιος ο θεος

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε σεις πείτε μου για Μονεμβασιά που είμαι έτοιμος για δαφνι 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, south coast είπε:

Αν υπάρχει υετός στον Υμηττό ναι. Δύναμη η πλατεία Καραϊσκάκη από κάτω μενω

Οκ να το χω στα υπόψιν ότι πιάνει χιόνι εκεί πάνω εάν δω κάτι στάνταρ να την κάνω 😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Για πείτε λίγο αλλά χωρίς τρολιές η Μονεμβασιά πέφτει κάτω από 6 βαθμούς Δ-Τ-Τ? 

Τι βλέπετε?

Παίος δίνει και 4 βαθμους με πολυ αέρα παρολο που δεν νομίζω ότι θα πέσει τόσο. Αλλα ναι πολύ πιθανό να πέσει κάτω από τους 6β

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ρε σεις πείτε μου για Μονεμβασιά που είμαι έτοιμος για δαφνι 😂

5,7 μου δινει το μοντελο kapelosG 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...