Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, CATHA said:

Μην ασχολείσαι συνεχώς προβλέπει χιονιάδες και καταιγίδες που δεν έρχονται ποτέ.

Καλα και ο Κολυδάς ειναι συνηθως πιο μετρημένος ισως ειναι πρωτη φορα στα χρονικα που οι επαγγελματίες ειναι πιο αισιόδοξοι απο εμας …

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Περιμένω τούμπα τζιφου ίσως και μεγάλη από το 18 κι ολας

Χαχαχα παντως εδω ανάμεσα απο τους προσηνεμους ειμαστε σαν τη μύγα μες στο γάλα 😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Ενας προγνωστης,συνηθως πιο αισιοδοξος απο το κανονικο.Εχει νομιζω και περιοχικο.

Ναι έχει φτιάξει ενα μοντέλο στο antimeteo.gr και που νομίζω χρησιμοποιεί το forecastweather και κάποιοι επαγγελματίες μετεωρολόγοι, Κάπου είχα πετύχει την Σούζη να μιλάει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή κοντά ΣτΕ χλωρά ποτίζονται και τα ξερά🤪😋 και εξαιτίας του Δημήτρη θα ήθελα αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να κάτσει η σύγκλιση τέλεια για Χαλκίδα...τέτοια συμπαράσταση και τέτοιος άνθρωπος το αξίζει να το ζήσει (κι ας ποτιστει κοντά στον βασιλικό και η γλάστρα🤣🤣🤣)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έρχεται ο γκοντζιλας στους μέσους όρους από Αγγλία. Αλλά ας δούμε έστω και μια απλή πέτσα στα Γιάννενα και βλέπουμε για γκοντζιλα στον τελευταίο χειμώνα που είναι επίσης παρωδια..

 

Υ.γ γ...Ω το οττοκορεκτ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

87 ώρες (ξημερώματα Τρίτης)

ασθενής ΒΒΔ άνεμος στην επιφάνεια στο στενό του Ευρίπου...

ecmwfgr-14-87.png?12

-6,5 βαθμοί στα 850hpa

ecmwfgr-1-87.png?12

-32 βαθμοί στα 500hpa

ecmwfgr-13-87.png?12

ισχυρό ΒΑ ρεύμα στα 850...

ecmwfgr-6-87.png?12

και φαινόμενα (που το ευρωπαϊκό υπεκτιμά σε τέτοιο τύπο καιρου)

ecmwfgr-2-87.png?12

Δεν ξέρω στην πράξη τι ακριβώς θα γίνει ούτε πόσο χαμηλά θα χιονίσει αλλά εάν πριν λίγες μέρες (ενμέσω του άθλιου χειμώνα μου έλεγε κάποιος ότι θα βλέπω αυτούς τους χάρτες στις 80 περίπου ώρες θα του έλεγα ότι είναι τρελός!

Θα απολαύσω ότι έρθει και ελπίζω το καλύτερο δυνατό για όλους όσους θα επηρεαστούν από αυτή την κακοκαιρία!

 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, vorios_polos said:

Επειδή κοντά ΣτΕ χλωρά ποτίζονται και τα ξερά🤪😋 και εξαιτίας του Δημήτρη θα ήθελα αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να κάτσει η σύγκλιση τέλεια για Χαλκίδα...τέτοια συμπαράσταση και τέτοιος άνθρωπος το αξίζει να το ζήσει (κι ας ποτιστει κοντά στον βασιλικό και η γλάστρα🤣🤣🤣)

Οι υπόλοιποι ειμαστε οι γλάστρες …;😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, south coast said:

Καλα και ο Κολυδάς ειναι συνηθως πιο μετρημένος ισως ειναι πρωτη φορα στα χρονικα που οι επαγγελματίες ειναι πιο αισιόδοξοι απο εμας …

Κανείς δεν βάζει όμως και την συνέχεια του ποστ του Κολλυδά... "Η αβεβαιότητα του προσδιορισμού της ακριβούς θέσης του είναι μεγάλη και αυτό σημαίνει πρακτικά ότι και η ένταση του χιονιά για την ερχόμενη Τρίτη δεν έχει πλήρως ξεκαθαρίσει . Το Σάββατο θα έχουμε σαφώς μια καλύτερη εικόνα για την εξέλιξη του καιρού."

Μιά χαρά τα λέει ο άνθρωπος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

νομιζω οτι θα πρεπει τελικα να μιλαμε για χιονια ημιορεινων για την Αττικη......τωρα εαν σε ραγδαιοτητες τα υψομετρα πεφτουν παροδικα αυτο δεν αλλαζει τα πραγματα.....οταν δεν μπορει να σου κατεβασει στο νομο φετος το -8 γεματο ουτε μια φορα.....τοτε καθεσε και κλαις την μοιρα σου......

σε καμια περιπτωση δεν υποβαθμιζω την αξια της κακοκαιριας απο αποψη υετου που για εδω ειναι πολυτιμος.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Panagiotis είπε:

Ο Λαμπίρης σε live που κανει τώρα λεει για μεγάλη ένταση φαινομένων ανάλογη Μήδειας και Ελπίδας για κάποιες περιοχές από Μαρούσι και εστιάζει Τρίτη λόγω  ύψουσ πυκνότητας σύννεφων και ότι αυτός θα είναι ο λόγος που θα βλέπουν χιονόπτωση περιοχές με Τ που δεν θα έπρεπε να βλέπουν. 

Θεωρεί σίγουρη χιονόστρωση από Κηφισιά και πάνω. 

Αυτός νομίζω έδινε χιονοκαταιγίδες στο Σύνταγμα πέρυσι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

νομιζω οτι θα πρεπει τελικα να μιλαμε για χιονια ημιορεινων για την Αττικη......τωρα εαν σε ραγδαιοτητες τα υψομετρα πεφτουν παροδικα αυτο δεν αλλαζει τα πραγματα.....οταν δεν μπορει να σου κατεβασει στο νομο φετος το -8 γεματο ουτε μια φορα.....τοτε καθεσε και κλαις την μοιρα σου......

σε καμια περιπτωση δεν υποβαθμιζω την αξια της κακοκαιριας απο αποψη υετου που για εδω ειναι πολυτιμος.....

Νομίζω ότι η (συνολική) εικόνα από τα τρεξίματα των μοντέλων τις τελευταίες 2 μέρες είναι κακοκαιρία με χιόνια από ημιορεινά και πάνω και βροχές στα πεδινά, απλά εμείς ψάχνουμε την έκπληξη μήπως χιονίσει πιο χαμηλά κάπου...το οποίο μπορεί να γίνει σε κάποια περιοχή/ες (μεμονομένα/πρόσκαιρα) αλλά αυτό δεν θα αλλάξει την συνολική εικόνα για την κακοκαιρία που έρχεται...

Ακόμη και εδώ που είμαστε παραθαλάσια μπορεί εάν έχει ΒΒΔ άνεμο την ώρα των καλών φαινομένων να χιονίσει πρόσκαιρα (χωρίς στρώσιμο), όπως έχει συμβεί στο παρελθόν αλλά αυτό το μεμονομένο γεγονός δεν μπορεί να χαρακτηρίσει την κακοκαιρία ως κακοκαιρία πεδινών, καθαρά χιονιάς ημιορεινών θα είναι ακόμη και αν γίνει η έκπληξη και χιονίσει κάπου και σε πεδινές/παραθαλάσιες περιοχές. Χρειαζόμαστε άλλο αυλώνα και άλλες θερμοκρασίες για πεδινό χιονιά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απο την στιγμη που μπορεις και διαβαζεις τους χαρτες εδω μεσα δεν χρειαζεται κανεις να σου πει τι πρεπει περιπου να περιμενεις.....και οτι τα χαμηλα υψομετρα με τα εως τωρα τρεξιματα παιζουν με την πλατη στον τοιχο.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο μ.ο. του ευρωπαίου μέχρι τις 84 ώρες βελτιώθηκε θερμοκρασιακά σε σ΄χεση με το 6αρι που τον συγκρίνω και είναι σαφώς καλύτερο από το κύριο, έχει δρόμο ακόμη και αλλαγές θα υπάρξουν ακόμη αρκετές, υπομονή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, gthomasandros είπε:

απο την στιγμη που μπορεις και διαβαζεις τους χαρτες εδω μεσα δεν χρειαζεται κανεις να σου πει τι πρεπει περιπου να περιμενεις.....και οτι τα χαμηλα υψομετρα με τα εως τωρα τρεξιματα παιζουν με την πλατη στον τοιχο.....

Ας μην το βλεπουμε ετσι. Εγω προσωπικα εχω στο μυαλο μου οτι παμε για οτι καλυτερο μπορουμε. Θα προσπαθησουμε για το καλυτερο, δηλαδη να χιονιστουν κ γιατι οχι κ να στρωθουν κ μη ορεινες περιοχες. Εγω ακομα ελπιζω για τη περιοχη μου και εχω και ενα βουνο 650μ διπλα για σιγουρια. Ας ειμαστε αισιοδοξοι κ παμε για τα καλυτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι Τριτη πρωί τα τρεξίματα θα έχουν γυρίσει και θα δείχνουν πολύ μεγάλους προσηνεμους χιονιαδες μέχρι το κύμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Ποιος ειναι ο λαμπιρης ρε γιωργο???

Ο... τα  πάντα θάβει το λεκανοπέδιο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, SnowOnlySnow said:

Ας μην το βλεπουμε ετσι. Εγω προσωπικα εχω στο μυαλο μου οτι παμε για οτι καλυτερο μπορουμε. Θα προσπαθησουμε για το καλυτερο, δηλαδη να χιονιστουν κ γιατι οχι κ να στρωθουν κ μη ορεινες περιοχες. Εγω ακομα ελπιζω για τη περιοχη μου και εχω και ενα βουνο 650μ διπλα για σιγουρια. Ας ειμαστε αισιοδοξοι κ παμε για τα καλυτερα

 

9 minutes ago, gthomasandros said:

απο την στιγμη που μπορεις και διαβαζεις τους χαρτες εδω μεσα δεν χρειαζεται κανεις να σου πει τι πρεπει περιπου να περιμενεις.....και οτι τα χαμηλα υψομετρα με τα εως τωρα τρεξιματα παιζουν με την πλατη στον τοιχο.....

Θωμά δεν είναι μόνο οι χάρτες που βλέπουμε στα μοντέλα. Eίναι και η δυναμική μετεωρολογία, η κλιματολογία, η αριθμητική πρόγνωση των μοντέλων κτλ. Είναι πολλά άλλα που δεν τα βλέπουμε εμεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

υπάρχουν πολλά σενάρια καλύτερα (υετικά και θερμοκρασιακά) από το κύριο για Δευτέρα-Τρίτη, μπορεί να μη λέει και πολλά το γεγονός αυτό γιατί υπάρχουν και άλλα χειρότερα από το κύριο αλλα δείχνει όμως ότι υπάρχουν ακόμη περιθώρια για αλλαγές (καλές ή κακές)

image.png.72164e31af140c4b6db8b958fa68e342.png

 

image.png.473199076f4ef963575635109339bd12.png

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...