Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

εγω προσωπικα δεν εχω κλειδωσει ακομα οτι ο βολος θα δει εστω και χιονοπτωση, ισως στα αυριανα 12αρια να βγαλω καποιο πορισμα

και 5 λεπτά νιφάδες από ένα σύννεφο χιονόπτωση είναι 😛 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Βόλο εμένα με προβληματίζουν οι άνεμοι, ΒΑ καθ'ύψος εκτός της επιφάνειας που έχει και ΒΔ κατά διαστήματα. Για βράδυ Δευτέρας με μεσημέρι Τρίτης μιλάω. ΒΑ μας έχουμε το "φράχτη".

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλή μέρες, πλέον έχουμε και αρκετά ενσ που πέφτουν κάτω από - 35 για Δευτέρα Τρίτη, δυνατή κακοκαιρία και ας μην αφορά τα εντελώς πεδινά θα το παλέψουμε όμως. Παμεγερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Μαζέψου μια με τα μπινελίκια ρε μαν γιατί ξέρω και γω Γαλλικά. Δε ξέρω τι είχε 1.5 στενό πιο κάτω. Ξέρω οτι δρόμους εδώ που μένω δεν έπιασε ποτέ. Καρακέντρο Γλυφάδας και θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι ήταν για πολύ λίγο στα δέντρα. 

Καλα μην τρελαίνεσαι…χαριτολογώντας το ειπα το μπινελικια…παμε παρακατω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, south coast είπε:

Καλα μην τρελαίνεσαι…χαριτολογώντας το ειπα το μπινελικια…παμε παρακατω

Άχιονος να τσακώνεται μ αχιονο!!!

Για το θεό 

Παμαι να τω φαιρουμαι  σπητυ του!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!!!Ερχεται ενα ωραιο τετραημερο...Ακρως χειμωνιατικο...Ημιορεινα Αττικης πανε για πολυ χιονι..Τοπικα και πανω απο μισο μετρο..Ειδικα το βδ τοξο...

Το κεντρο της Αθηνας ειναι πολυ οριακα αλλα σε καποιες εξαρσεις υετου μπορει να δει το τιμημενο...Απο 200 μετρα και πανω το χιονι ειναι δεδομενο...Οι θερμοκρασιες στα 850 μπορει να φτασουν και λιγο κατω απο τους -6 και σε συνδυασμο με τα πολυ καλα 500αρια,παμε για θετικες εκπληξεις..Εαν ειχαμε λιγο καλυτερες θερμοκρασιες στα 850 το 4/4 θα ηταν δεδομενο..

Οπως και να χει τηρουμενων των αναλογιων πηραμε προγνωστικα οτι καλυτερο μπορουσαμε..Δεν γινοταν να παμε καλυτερα...Παμε τωρα για το κολπο γκροσο στο nowcast!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Έχει τη σημασία τους ότι τα πρωινά είναι ένα κλικ πιο ψυχρά. Τώρα μπαίνουμε στη τελική ευθεία. Μέρα με τη μέρα για θετικές εκπλήξεις... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, allematic είπε:

Για Βόλο εμένα με προβληματίζουν οι άνεμοι, ΒΑ καθ'ύψος εκτός της επιφάνειας που έχει και ΒΔ κατά διαστήματα. Για βράδυ Δευτέρας με μεσημέρι Τρίτης μιλάω. ΒΑ μας έχουμε το "φράχτη".

Δεν ξέρω αν επιρρεαζει ο ΒΑ ψηλά. Ο επιφανειακός κάνει τη ζημιά. Εγώ δεν ξέρω πόσο βοηθητικός θα είναι ο ΒΔ χωρίς ιδιαίτερο κρύο στην πεδιάδα. Κάτι θα κάνει αλλά δύσκολο να έχουμε αρνητική. Και φυσικά δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα έχουμε υετό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελείωσε η φάση έως τις 8 ...κρίμα παμε για αλλα ο τζιφος τα πήρε ολα μαζι του...ωραιοι παντως οι μέσοι όροι απο τις 8 και μετα αλλα πολυ μακρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο τις ελαχιστες φορες που καταφερνει ο υετος να συνδυαστει με ψυχος...Πραγματικα παμε για μια σοβαροτατη διαταραχη..Την καλυτερη της σεζον για τα μερη μας..Βασει σχεδιαγραμματος πιο ευκολα θα εχουμε θετικες εκπληξεις παρα αρνητικες...

Και μαλιστα εχω την αισθηση οτι χωρουν λιγες βελτιωσεις ακομα..Τοσο οσο που λεμε.Ισα για να δει και το κεντρο καθαρη χιονοπτωση...Για καποιες ωρες...Ακομα κι αν η χιονοστρωση μοιαζει αδυνατη θα ηταν ευλογια να το δουμε και φετος σε μια κακιστη χρονια..Και υετικα και θερμοκρασιακα...

Ολα τα πρωινα ψυχραναν λιγο ακομα χωρις να περιορισουν η να πετσοκοψουν τον υετο...Οπως προανεφερα προγνωστικα παιρνουμε οτι καλυτερο μπορουσαμε να παρουμε..Καταλευκα βουνα μεχρι χαμηλα..Χιονοκουρτινες μεχρι τις παρυφες του κεντρου με ενδεχομενες χιονομπορες ακομα πιο χαμηλα,κλειστος καιρος και εξω να μυριζει χιονι..Για τρεις τουλαχιστον μερες!!!!Παμε να το ζησουμε...Το τσιμπουσι αυριο κολλησε γαντι!!!

ens_image (1).png

Με τετοια 500αρια δεν εχουμε να φοβηθουμε τιποτα!!!

gfs-13-78.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα υπερβόρεια πηγαίνουν για μεγάλα πράγματα!

Εντούτοις, οι αλεπουδιάρηδες ημιπεδινοί 150-250 πέριξ των ορεινών όγκων, ετοιμαζόμαστε να αρπάξουμε ένα κομμάτι της χιονοπίτας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν διάταξη μοιάζει λιγο με Ζηνοβία 

IMG_6971.png.f853618271fd06cb4ebd08d104974ea5.png

IMG_6972.png.966166c6ec0ced4dc54ed1830d9e7bcd.png

Με πιο θερμά 850 κ 500 τοτε αν δεν κανω λαθος,σε καλυτερη θεση βεβαια το χαμηλο.Πρόσκαιρα χιονιζε εδω στα ψηλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα πολυ ωραίο σκηνικό στήνεται αλλά φοβάμαι πως τα στρωσίδια θα αφορούν μόνο υπερβόρεια > 350μ. Έστω και αυτό όμορφο πάντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισης να αναφερω οτι περαν της πολυ καλης υποστηριξης στα 500 που θα φτασει εως -35,την Τριτη το πρωι φαινεται να εχουμε το καλυτερο δυνατο ψυχος,ικανο να δωσει χιονι τοπικα και πανω απο τα 100μ.!!Θεωρω δεδομενο οτι η δυτικη Αττικη θα δει πεδινο χιονι και ενδεχομενως και χιονοστρωση στις ευκολες επιφανειες καθως υετος θα υπαρχει και μαλιστα αρκετος..

Η δυτικη Αττικη εχει δειξει πολλες φορες την δυναμικη της και δεν θα αποτελεσει εξαιρεση τωρα...Απο Ασπροπυργο και πιο δυτικα μεχρι Μαγουλα και στα ορια της Μανδρας ενδεχομενως να χιονιζει απο τις πρωτες μεταμεσονυχτιες ωρες προς το ξημερωμα της Τριτης.Απο Παλαιοκουνδουρα και πανω..Χιονοστρωση ολικη...Δεν το συζηταμε καν..Βιλια ανω του μισου μετρου για πλακα!!Μην ξεχνατε και τα καθοδικα ρευματα αλλα και την θεση του χαμηλου που θα παιξουν καθοριστικο ρολο στο nowcast...

Τελος να αναφερω οτι η Κρητη παει για παρα πολυ νερο..Τοπικα θα πεσουν και πανω απο 300mm μεχρι την Πεμπτη..Ενω τα βουνα της λεβεντογεννας πανε για θαψιμο..Μιλαμε για μετρα χιονιου...Στο τελος της εβδομαδας Λευκα Ορη και Ψηλορειτης θα εχουν το περισσοτερο χιονι απο οποιοδηποτε αλλο βουνο της χωρας και με διαφορα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, south coast είπε:

Σαν διάταξη μοιάζει λιγο με Ζηνοβία 

IMG_6971.png.f853618271fd06cb4ebd08d104974ea5.png

IMG_6972.png.966166c6ec0ced4dc54ed1830d9e7bcd.png

Με πιο θερμά 850 κ 500 τοτε αν δεν κανω λαθος,σε καλυτερη θεση βεβαια το χαμηλο.Πρόσκαιρα χιονιζε εδω στα ψηλα

Η Ζηνοβια ηταν πιο θερμη απο τωρα. Παρα ταυτα ειχε χιονοστρωση απο τα 300+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπάρχει χιόνι κάτω από τα 100μ (και όταν λέω χιόνι, εννοώ χιόνι, όχι 16 νιφάδες σε εξάρσεις) και στρώσιμο κάτω από τα 200μ. Γενικά μιλάω, όχι μόνο Αττική.

                            850                                                                άνεμος επιφανείας                        υετός

image.png.b72459c4016ccc8505313263d202cb3e.png

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα πρωινά κατά 90% τελείωσαν τον απ' ευθείας Αυλώνα μέχρι τις 5 και με βάση την παρακάτω εικόνα που είναι σαν του τζιφου στον μέσο όρο αλλά καλύτερη γιατί κάνει την ημιαναδιπλωση μια με δυο μέρες πιο νωρίς ,το διάστημα ενδιαφέροντος αρχίζει να ξεκαθαρίζει και είναι μεταξύ 8 και 10 Φλεβάρη image.png.7e7f831a81deadb3729cc62c91cf904e.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Δεν υπάρχει χιόνι κάτω από τα 100μ (και όταν λέω χιόνι, εννοώ χιόνι, όχι 16 νιφάδες σε εξάρσεις) και στρώσιμο κάτω από τα 200μ. Γενικά μιλάω, όχι μόνο Αττική.

                            850                                                                άνεμος επιφανείας                        υετός

image.png.b72459c4016ccc8505313263d202cb3e.png

Πώς φαίνεται ότι δεν σπούδασες Ζωγράφου ρε Γιάννη!!

Ειδάλλως, θα άφηνες μια πισινή! Χαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, πάμε καλά! Θα είναι η πιο σοβαρή κακοκαιρία του χειμώνα (μέχρι τώρα) και θα χιονίσει μέχρι πολύ χαμηλά στην περιοχή εδώ, η Στενή πάει για πολύ καλό χιόνι Δευτέρα-Τρίτη.

Diagramme GEFS

Diagramme GEFS

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πώς φαίνεται ότι δεν σπούδασες Ζωγράφου ρε Γιάννη!!

Ειδάλλως, θα άφηνες μια πισινή! Χαχαχα 

χαχα τι εννοείς; Εγώ δεν βλέπω πως μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο εκτός από χαζοχιονόπτωση χωρίς στρώσιμο με 1-3 βαθμούς (ανάλογα την ένταση και πόσο θα κλειστός θα είναι ο καιρός). Για πεδινά μιλάω πάντα, όχι 200μ

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονόπτωση έως το κύμα έστω και πρόσκαιρα κύριος στα β ανατολικά παραθαλάσσια εκτός Λαύριο. Από 150 μέτρα πάρτυ !!! Στο 12αρι σήμερα του τζίφου θα έρθει και η λίγο περισσότερη ψύχρανση.   

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...