Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτω από τα 500μ θα υπάρχει πρόβλημα θερμοκρασιών για σοβαρά στρωσίδια. Μια πέτσα πιθανώς μέχρι τα 350μ. Δεν περιμένω κάτι περισσότερο για Αττική. Ευχάριστο χειμερινό 4ημερο πάντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Πέραν των 120 ωρών δεν μπορεί να μιλάει κανείς με σιγουριά για το οτιδήποτε..σενάρια κάνουμε υποθέσεις και ικασίες και απλά μιλάμε για πιθανότητες να συμβεί κάτι και όχι με σιγουρια.....κανείς δεν ξέρει από τώρα τι θα συμβεί μετά τις 5 του μήνα  αν θα υπάρξει κατεβασιά και πόσο μάλλον ποιες περιοχές θα αφορά.......το να το κάνει κάποιος να αναφέρει ότι είναι σίγουρη η κατεβασιά και ότι θα αφορά μόνο συγκεκριμένες περιοχές είναι δικαίωμά του αλλά πρέπει να το κάνει μόνο μια φορά ..αν κάθε μήνυμά του ή η πλειοψηφία των μηνυμάτων αναφέρει συνέχεια τις λέξεις και τις εκφράσεις για συγκεκριμένες περιοχές της χώρας αυτό γίνεται σκόπιμα με άλλες προθέσεις και προφανώς έχει να κάνει με τρολάρισμα και με προσπάθεια δημιουργίας έντασης..... γι αυτό θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μην το συνεχίσεις αυτό το πράγμα....να αναφέρεις κάθε τρεις και λίγο ότι θα έρθει χιονιάς και αυτός θα είναι ΜΟΝΟ κεντροβόρειος..... την επόμενη φορά θα έχεις πρόβλημα ......οτιδήποτε θες να πεις μόνο σε προσωπικό μήνυμα όχι δημόσια........γιατί ήδη είμαστε εκτός θέματος και θέμα το οποίο αφορά μόνο εσένα....😉

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για όλους ....είτε είναι προσήνεμοι είτε είναι δυτικοί είτε Κρητικοί βόρειοι  νότιοι ανατολικοί δυτικοί..αν σε κάθε μήνυμά τους αναφέρουν ότι "βλέπουν¨χιονιά στο μέλλον στην φαντασία δηλαδή ...και ότι θα επηρεαστεί ΜΟΝΟ η δικιά τους περιοχή......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ορίστε εγω την εχω καταβρει τωρα 3 χρόνια...αλατακι λαδάκι ψωμάκι και ριγανιτσα ,, και ανοικτες καμερες Σύνταγμα και τη καταβρίσκω 🤣🤣🤣🤣

17063584466364025683746243191636.jpg

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως για τα μακρινά, αν είναι να έρθει κάτι, θέλω αυλωνα με κλίση όπως στο κύριο και όχι κατακόρυφο όπως του κοντρόλ. Μας βολεύει και σε ποιότητα και σε διάρκεια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, yiannis_volos said:

ε ναι εννοείται. τίποτα δεν περιμένω.

η αληθεια ειναι πως δεν εχουμε τους αεριδες που θα θελαμε, αλλα αν , λεω εγω τωρα, βγει ο τζιφος, και βα ρευμα να εχουμε στα ανωτερα στρωματα, παλι θα ερχονται φαινομενα απλα λιγοτερα. Σε αυτη τη περιπτωση ο μονος φοβος ειναι να μην περασουν απεναντι τα φαινομενα και στουκαρουν στο πηλιο, κατι το οποιο σχεδον κανενα μοντελο δεν δειχνει απο αυτα που βγαζουν συγκλιση γενικα στη μαγνησια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, menidi είπε:

Τσάμπα χαλιέστε. Στο τέλος θα τα πάρει όλα η Θηβα...........

2 γαιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα. 

Κατσε μη βρεξει στο τελος και στη Θηβα😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Soto Weather είπε:

η αληθεια ειναι πως δεν εχουμε τους αεριδες που θα θελαμε, αλλα αν , λεω εγω τωρα, βγει ο τζιφος, και βα ρευμα να εχουμε στα ανωτερα στρωματα, παλι θα ερχονται φαινομενα απλα λιγοτερα. Σε αυτη τη περιπτωση ο μονος φοβος ειναι να μην περασουν απεναντι τα φαινομενα και στουκαρουν στο πηλιο, κατι το οποιο σχεδον κανενα μοντελο δεν δειχνει απο αυτα που βγαζουν συγκλιση γενικα στη μαγνησια

δεν ξέρω αν το gfs βλέπει το Πήλιο σαν βουνό των 1600μ ή σαν λοφάκο των 500μ. Μάλλον το 2ο βάση του υετού που δείχνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην δυτικη ελλαδα την τριτη ισως η κερκυρα μπορει δει πασπαλισμα η νιφαδοπτωση πανω απο τα 500 μετρα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Και για να συμπλήρωσω κάτι τελευταίο όσον αφορά όλο αυτό που έγινε προφανος και δεν λογοκρινουμε κανέναν και προφανεστατα όσοι ψαχνομαστε στο μεσπροθεσμο ψάχνουμε τα χιόνια στην περιοχή μαςκαι καλά κάνουμε και που ψάχνουμε και που το λέμε  απλά για να μην είναι σπαστικό στην ανάγνωση τα θέλω μας και να μην φαίνεται σαν τρολαρισμα καλό είναι να γράφουμε και 5 Αραδες με διάφορους παράγοντες που θέλουμε να διατηρηθούν η να αλλάξουν μια ανάλυση δηλαδή για το τι θέλουμε και τι όχι και τι υπάρχει ως δεδομένο για να στηριχτεί η οποία άποψη μας και να έχει μια έστω υποτυπώδη βαρύτητα και να μην φαίνεται ως τρολαρισμα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, yiannis_volos said:

δεν ξέρω αν το gfs βλέπει το Πήλιο σαν βουνό των 1600μ ή σαν λοφάκο των 500μ. Μάλλον το 2ο βάση του υετού που δείχνει.

το γαλλικο που ηταν σχετικα καλο στην κατανομη υετου παντως μας δινει καλο περασμα

το ιδιο και το αικον

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Galanto said:

42 % για τριτη απογευμα παλι μαζι με την αττικη θα χιονιζομαι χαχαχα

μην χαιρεσαι, μαλλον παχνη θα ειναι😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

42 % για τριτη απογευμα παλι μαζι με την αττικη θα χιονιζομαι χαχαχα

Τα συνηθισμενα που εχουμε δει 100δες φορες Αντωνη με πασπαλες η σκετη νιφαδοπτωση ορογραφικου υετου σε σαμαρινα Γρεβενων - βασιλιτσα - Μετσοβο. 

Γρεβενα λογικα 0 % η πιθανοτητα για κανονικη χιονοπτωση οπως και σε αλλες ανοιχτες περιοχες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Galanto είπε:

42 % για τριτη απογευμα παλι μαζι με την αττικη θα χιονιζομαι χαχαχα

Αν ήταν...41% θα το πίστευα περισσότερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν εχει καλους ανεμους ο βολος αυτη τη φορα περαν απο δευτερα βραδυ που εκει παιζει ακομα και εμεις να δουμε ασθενη χιονοπτωση και ισως και δευτερα πρωι πριν ανεβουν τα υψομετρα προσωρινα

Χιονομπορα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δευτέρα βράδυ μέχρι και Τρίτη μεσημέρι θα είμαι Μεταμόρφωση... Θα περιμένω το δευτερόλεπτο που θα αποκαλυφθεί η Πάρνηθα πίσω από τις χιονοκουρτίνες για φωτογραφίες... Αν είμαι τυχερός και προλάβω, θα τραβήξω και για βορειότερα μήπως πετύχω και λίγο χιονάκι...

Μεταμόρφωση δεν νομίζω να δούμε κάτι παραπάνω από λίγες νιφάδες απ' τη Πάρνηθα... Θα μας το ρουφήξει ολο σαν μαγνήτης...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

δεν ξέρω αν το gfs βλέπει το Πήλιο σαν βουνό των 1600μ ή σαν λοφάκο των 500μ. Μάλλον το 2ο βάση του υετού που δείχνει.

Ειναι το λινκ που σου έστειλα, το Πήλιο το δείχνει 350μ, ενώ πχ το ευρωπαϊκό που ειναι πιο υψηλής αναλυσης 550μ

https://meteologix.com/gr/model-charts/standard/sterea-ellada/model-orography.html

Μόνο το ελβετικό 4*4 δείχνει το πραγματικό του υψος καθώς και το ικον hd

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, weatherforattica said:

Δευτέρα βράδυ μέχρι και Τρίτη μεσημέρι θα είμαι Μεταμόρφωση... Θα περιμένω το δευτερόλεπτο που θα αποκαλυφθεί η Πάρνηθα πίσω από τις χιονοκουρτίνες για φωτογραφίες... Αν είμαι τυχερός και προλάβω, θα τραβήξω και για βορειότερα μήπως πετύχω και λίγο χιονάκι...

Μεταμόρφωση δεν νομίζω να δούμε κάτι παραπάνω από λίγες νιφάδες απ' τη Πάρνηθα... Θα μας το ρουφήξει ολο σαν μαγνήτης...

Εξαρτάται σε ποιο ύψος είσαι. Η Μεταμόρφωση ξεκινάει από τα 50 και φτάνει στα 230 μέτρα. Σε ανάλογες κακοκαιρίες μια χαρά το βλέπουμε (είμαι λίγο πάνω από τα 200 κοντά στη Λυκόβρυση) και έχουμε και χιονόστρωση στις εύκολες. Και ότι άλλο έρθει καλοδεχούμενο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 minutes ago, vorios_polos said:

 Και για να συμπλήρωσω κάτι τελευταίο όσον αφορά όλο αυτό που έγινε προφανος και δεν λογοκρινουμε κανέναν και προφανεστατα όσοι ψαχνομαστε στο μεσπροθεσμο ψάχνουμε τα χιόνια στην περιοχή μαςκαι καλά κάνουμε και που ψάχνουμε και που το λέμε  απλά για να μην είναι σπαστικό στην ανάγνωση τα θέλω μας και να μην φαίνεται σαν τρολαρισμα καλό είναι να γράφουμε και 5 Αραδες με διάφορους παράγοντες που θέλουμε να διατηρηθούν η να αλλάξουν μια ανάλυση δηλαδή για το τι θέλουμε και τι όχι και τι υπάρχει ως δεδομένο για να στηριχτεί η οποία άποψη μας και να έχει μια έστω υποτυπώδη βαρύτητα και να μην φαίνεται ως τρολαρισμα ...

Ε ναι,το θεωρω λιγο καπως όταν υπαρχει ενδιαφερον καπου παραμονές χιονια να σχολιάζουμε κατα ρυπας χαρτες στις 300 ωρες και με τοσο παθος .Αυτο ειναι τρολ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...