Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, Beach-snow NG said:

ΑΙΡΧΑΙΤΕ ένα υπέροχο και πλούσιο καιρικό πρωινό, μαζί με το χιονο-προάρεστο, που λέγαμε στο στρατό και μετά λίγο πιο κάτω ακολουθούν ανεξέλεγκτες και πιθανόν προϊστορικές καταστάσεις.....Καλή μας απόλαυση!!

τα μάτια κολλημέμενα στο....παρακάτω.😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ας δουμε ενα βασικο ποιοτικο στοιχειο για καθε χιονοκαιρια απο το Αιγαιο.Περυσι στην Βαρβαρα αν θυμαστε το πρωι χιονισε σε μεγαλο μερος του λεκανοπεδιου και το μεσημερι εβγαλε λαμπρο ηλιο μεχρι κι εδω πανω.Δειτε ανεμολογικους χαρτες στα 850,700 και 500hpa εκεινη την ωρα.9-308GR.gif.a4f46d70c98dc7ac31f7e73c0b861e57.gif

9-314GR.gif.d773bc9f8cf117e055784bb5bcc7fdc8.gif

9-322GR.gif.0e9490d522cca4c8e34b993ebafd7217.gif

Εδω βλεπουμε την πληρη αδυναμια δημιουργιας ανοδικων ρευματων πανω απο τη σταθμη των 850 αφου ενα βασικο στοιχειο α)ειναι η διευθυνση των ανεμων σε 850 και 700 να ειναι οσο δυνατον ιδια β) ιδανικα να εχουμε ιδια διευθυνση στα 500hpa ωστε να συνεχιστει απροσκοπτα η ανοδος του αερα.Τοτε στα 500 οι ανεμοι ηταν αλλου γι αλλου και υπηρξε και  διαφορα στη διευθυνση των ανεμων στα 850 και 700.Η οποια νεφοποιηση δεν ξεπερνουσε τα 1500 μετρα και στη σταθμη των 700 λογω ελλειψης στροβιλισμου,ειχαμε βυθιση του αερα και νεφοδιαλυση μετα το εμποδιο των ορεινων ογκων της ευβοιας.

Ας δουμε με τα τωρινα στοιχεια τι θα εχουμε την Τριτη μεσα στη νυχτα και προς το ξημερωμα στα 850,700 και 500hpa 

90-308GR.gif.1d528eddc0945c45e1a8b3c834baad75.gif

90-314GR.gif.764a7f437640f2af48230e66dd737c8b.gif

90-322GR.gif.0725bcc016e67c79ef771d8ce792dd20.gif

Μιλαμε για το ιδανικο ανεμολογιο καθ υψος,με δημιουργια φουλ στροβιλισμου και νεφοποιηση ως πολυ ψηλα.Ασφαλως παιζουν ρολο και οι ταχυτητες των ανεμων στα αντιστοιχα επιπεδα,αλλα εγω δεν βλεπω τον λογο να μη βγει μια νυχτα με φουλ lake effect και ισχυρη ασταθεια με ηλεκτρικα και φαινομενα που θα μπαινουν στο λεκανοπεδιο,οταν μαλιστα εχουμε τοσο δυνατα 500αρια της ταξεως των -32/-34. 

Ασφαλως χρειαζεται και μια σωστη θερμοκρασια στα 850 για τα πιο χαμηλα υψομετρα αλλα αυτη θα τη δουμε οσο πλησιαζουμε.Οι γνωσεις μου δεν φτανουν για να εξηγησουν παραπανω το φαινομενο.

Συγγνωμη @KapelosG και δάσκαλε αλλά σας προλαβα..🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Ευχαριστούμε για τη πληροφορία. Πάντοτε το είχα απορία αυτό, πόσο πιάσαμε temp. ελάχιστη εδώ το 2008 στα δυτικά. Στο περίπου μπορώ να φανταστω ποσο είχαμε εδω στα ψηλά του Περιστερίου, βαση παλαιότερων κακοκαιριων αλλα επειδή δεν είναι στανταρ, θα χαρω πολύ να το επιβεβαιώσω. Αμα κανείς κρατά αρχεία από τότε ή άμα μπορώ να τα δω πουθενά, θα ήθελα να μάθω ελαχιστες για Περιστέρι, Χαιδάρι και λοιπά δυτικά και να γραφεί στο αντίστοιχο θέμα.

@BrainA Κατα κάποιον τρόπο μέχρι στιγμής και ως προς το πεδινό χιόνι φέτος, είμαστε στην ίδια μοίρα με τους πεδινούς Θεσσαλονικούς, αν όχι σε λίγο χειρότερη, μα σε καλύτερη από άλλους που δεν το είδαν καν. Θα δουμε τι θα συμβεί στη πραγματικότητα βέβαια.

 

Καλησπέρα,

Θυμάμαι σίγουρα -4,5 βαθμοί το 2008 στο πατρικό μου στο Δάσος Χαϊδαρίου στα 170 μετρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαββατο βράδυ είναι ακόμα. Η Δευτέρα μοιάζει χαμένη υπόθεση. Τρίτη και Τετάρτη είναι λίγο μακριά ακόμα. Υπάρχουν περιθώρια για να γίνει κάτι μεγάλο, για πολλές πεδινές περιοχές. Μου μοιάζει κάπως αλλόκοτο να κηνυγάμε τον υπερκόγκα, ενώ έχουμε μπροστά μας μια κακοκαιρία με πιθανές χιονοστρώσεις για πολύ κόσμο σε Αθήνα και υπόλοιπες ανατολικές  περιοχές. Στην παρούσα φάση, με αφήνει παντελώς αδιάφορος ο Κόγκας. Για τους ΚΒ το καταλαβαίνω οτι ναι, έχουν αγωνία για το επόμενο δεκαήμερο. Αλλα για τους ανατολικούς, απο Βόλο μέχρι Αθήνα, ειλικρινά μου κάνει εντύπωση να μιλάμε αυτή τη στιγμή για Κόγκες που ....έρχονται,την ώρα που έχουμε τέτοια κακοκαιρία ενόψει. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Πιθανές χιονοστρώσεις από τα 200-250 μέτρα και δυσκολία ως προς τη χιονοπτώσεις, στις νότιες μα ''παραθαλάσσιες'' περιοχές. Ακόμη πιο αισιόδοξο με κάνει αυτό ακούγοντάς το, για χιονοεξάρσεις μέχρι χαμηλά ενδότερα του λεκανοπεδίου και πόσο μάλλον, σε περιοχές κοντά στους ορεινούς όγκους, όπως τα ψηλότερα του Περιστερίου, το Χαιδάρι και η Πετρούπολη για τα δυτικά.

Πιστεύω πως για εδώ θα είναι σαν τον Φίλιππο... Συχνές χιονοεξάρσεις και χιονόστρωση από τα λίγο πιο ψηλά.. τα αμάξια από τα 180 μέτρα ερχόντουσαν με χιόνι τότε...

Στην καλύτερη στα 160 μέτρα που είμαι εγώ να δω μια πέτσα σε χόρτα που σίγουρα δεν είναι καθόλου άσχημα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Συγγνωμη @KapelosG και δάσκαλε αλλά σας προλαβα..🤣🤣

Δεν το χα δει, επος γενικά να μπορούμε να σχολιάζουμε και λεπτομέρειες που μετά από πολύ τριβή μπορείς να κατέχεις, ώστε να διαφωτιστουν και όλα τα παιδιά που θέλουν να μάθουν κάτι περισσότερο και είναι σε μια αρχική διαδικασία με την εκμάθηση χαρτων. Όλοι δίνουμε το κάτι τοίς μας για να βελτιωνομαστε, το φόρουμ στα καλύτερά του!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Δυστυχώς τα ανσάμπλ του ευρωπαίου ακολουθύν το κύριο και είναι θερμότερα για το διάστημα ξημερώματα Τρίτης - ξημερώματα Τετάρτης, ελπίζω να είναι από τα κουλά που κάνει φέτος ο παίος και να μην είναι κάτι που είδε και σημαίνει εκφυλισμό των θερμοκρασιών στα 850...

Σε τέτοιες οριακές καταστάσεις με ψύχος -8< ακόμα και στα βόρεια σύνορά είναι πολύ δύσκολα να κρατήσει τόσες μέρες τις χαμηλές θερμοκρασίες. Ταβανι η τωρινή διάταξη για αυτό το "ρεταλι" ψυχος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Μεσσαπός είπε:

https://www.meteo.gr/cf.cfm?city_id=387

 

Δεν μας τα λέει καλά.....

Είναι αριθμητικό μοντέλο, δεν βγαίνει ποτέ ως προς τις θερμοκρασίες και συχνά και ως προς τον υετο, μην ανησυχείς γι'αυτό. Το κύριο πρόβλημα είναι ο άνεμος, αν έχεις ΒΔ είσαι καλά αλλιώς με βακο βροχή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποντάρει, και καλά κάνει, ο κ. Ζιακόπουλος στο lake effect.

Πρό-γνωση κάνει και όχι μετά Χριστό προφήτης.

 

Επεξεργάστηκε από SnowNurse
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, menidi είπε:

Σαββατο βράδυ είναι ακόμα. Η Δευτέρα μοιάζει χαμένη υπόθεση. Τρίτη και Τετάρτη είναι λίγο μακριά ακόμα. Υπάρχουν περιθώρια για να γίνει κάτι μεγάλο, για πολλές πεδινές περιοχές. Μου μοιάζει κάπως αλλόκοτο να κηνυγάμε τον υπερκόγκα, ενώ έχουμε μπροστά μας μια κακοκαιρία με πιθανές χιονοστρώσεις για πολύ κόσμο σε Αθήνα και υπόλοιπες ανατολικές  περιοχές. Στην παρούσα φάση, με αφήνει παντελώς αδιάφορος ο Κόγκας. Για τους ΚΒ το καταλαβαίνω οτι ναι, έχουν αγωνία για το επόμενο δεκαήμερο. Αλλα για τους ανατολικούς, απο Βόλο μέχρι Αθήνα, ειλικρινά μου κάνει εντύπωση να μιλάμε αυτή τη στιγμή για Κόγκες που ....έρχονται,την ώρα που έχουμε τέτοια κακοκαιρία ενόψει. 

Θανάση εξαρτάται με το τι θέλει ο καθένας. Αν εμένα ακόμα Αγ Στέφανο θα πετουσα απο χαρά. Μέχρι πριν 3 χρόνια θσ πετούσα από χαρά κ για μια νιφάδα. Τώρα πια έχοντας μείνει Αγ Στέφανο δεν μου κάνει κάτι το να δω απλά να χιονίζει στο Χαλάνδρι. Ειδικά από τη στιγμή που βγήκαν 2 ιστορικοί για όλη την Αττική όσο ήμουν Αγ Στέφανο. Είναι καθαρά θέμα οπτικής. Και τι ψάχνει ο καθένας. Και για να πω και την αλήθεια μου κάτι έχει αλλάξει σε μένα προσωπικά. Δεν έχω το ίδιο πάθος που είχα. Κάτι μου συμβαινει:) Γιατρέ μου!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ευρωπαίος πάντως για πρωί τρίτης και πάλι είναι δυνατός 

-6 στα 850, πάρα πολύ καλά 500αρια με το Αιγαίο να πιάνει φωτιά και άνεμο επιφανείας ΒΔ που κατά τη γνώμη μου στη χειρότερη να είναι ΒΒΔ εκείνη την ώρα. Οι άνεμοι φαίνεται ωστόσο πως αλλάζουν κατεύθυνση και γίνονται πιο ΒΑ από τα πιο ανατολικά του λεκανοπεδίου, ίσως στις παρυφές της Πεντέλης...

ecmwfgr-14-66.png.b2ef54d6f1a924e99e025846c29d75f4.png

ecmwfgr-1-66.png

ecmwfgr-13-66.png

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μη μου λέτε για Βάρβαρες κ ελπίζω...

Ήταν ιδανική διάταξη για μένα. Για οριακά στο 0 έβαλα στην αρχή 30π κ μετά τσίμπησε 1-2 βαθμούς, αλλά επειδή έριχνε συνέχεια το κρατούσε. 6 μέρες ολική χιονόστρωση από το πουθενά!

Καθώς γύριζα από Αθήνα από Μαλακάσα κ μετά χιόνιζε κατά διαστήματα πυκνά, αλλά δύσκολα το έπιανε ακόμη κ στα χόρτα. Στην Χαλκίδα χιονόνερο, κ ξαφνικά αμέσως μόλις βγαίνω από Νέα Αρτάκη όλα άσπρα! Κ όσο πλησίαζα προς Πολιτικά είχε πιο πολλούς πόντους!

Ένιωθα ότι είχε τέτοια δυναμική σα να περνούσε κ έλεγε "Εγώ απλά το στρώνω ό,τι κ να λένε τα προγνωστικά!"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κύριο χαρακτηριστικό που θα κάνει την διαφορά είναι η καλή υποστήριξη στα 500 και το ανεμολογιο με τα μέχρι τώρα δεδομένα . Το έχουμε δει και στο παρελθόν ότι όταν τα 500ρια είναι δυνατά η εκβαση ειναι καλή (στις περισσότερες περιπτώσεις).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Ωραίος ο Ζιακό...

image.png.b3e0fd65f1f7d2a12d1782999eb1004a.png

Θεος!!! ειχα την τιμη να κατσω διπλα του στην τσιπουροσυναντηση στο κρυονερι

Το ποσο ωραια τα ελεγε δεν υπαρχει .Με λιγα λογια ηταν ενα βραδυ σαββατου αν θυμαμαι καλα ,που δεν ηθελα να φυγει ποτε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, billias7815 είπε:

Το κύριο χαρακτηριστικό που θα κάνει την διαφορά είναι η καλή υποστήριξη στα 500 και το ανεμολογιο με τα μέχρι τώρα δεδομένα . Το έχουμε δει και στο παρελθόν ότι όταν τα 500ρια είναι δυνατά η εκβαση ειναι καλή (στις περισσότερες περιπτώσεις).

Θα παιξου σημαντικα ρολο και οι ραγδαιοτητες πανω σε αυτο το κομματι 

Ας ελπισουμε να δουμε το μεγιστο με αυτα τα 500αρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Berdon said:

Ο Ευρωπαίος πάντως για πρωί τρίτης και πάλι είναι δυνατός 

-6 στα 850, πάρα πολύ καλά 500αρια με το Αιγαίο να πιάνει φωτιά και άνεμο επιφανείας ΒΔ που κατά τη γνώμη μου στη χειρότερη να είναι ΒΒΔ εκείνη την ώρα. Οι άνεμοι φαίνεται ωστόσο πως αλλάζουν κατεύθυνση και γίνονται πιο ΒΑ από τα πιο ανατολικά του λεκανοπεδίου ίσως στις παρυφές της Πεντέλης...

ecmwfgr-14-66.png.b2ef54d6f1a924e99e025846c29d75f4.png

ecmwfgr-1-66.png

ecmwfgr-13-66.png

ειναι το καλυτερο διαστημα το πρωινο της Τριτης για το λεκανοπεδιο να δει εστω και λιγο χιονοπτωση μεχρι τα 100-150μ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 minutes ago, Soto Weather said:

Μπορεί κάποιος από σκόπελο/ Σκιάθο να βάλει έναν ανεμιστήρα να κοιτάει προς Βόλο;

Στο 3 η ένταση αν γίνεται, ευχαριστω😁

Παρών... 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

ειναι το καλυτερο διαστημα το πρωινο της Τριτης για το λεκανοπεδιο να δει εστω και λιγο χιονοπτωση μεχρι τα 100-150μ

Περιμένω ανακοίνωση του Δήμου " κλειστά τα σχολεία του άνω δάσους "🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τεσπα, παρόλες τις αλλαγές, στην ουσία δεν άλλαξαν και πολλά για εδώ στο 12αρι του παιου σε σχέση με το πρωινό του

-6 στα 850 τη Δευτέρα 8 το πρωί (τόσο ήταν και το πρωί) για Τρίτη πρωί θερμάνθηκε κατά 0.2 βαθμούς (κύριο και ανσάμπλ), απλά το 6αρι ήταν πιο κρύο και σε σχέση με το 6αρι το 12αρι θεμάνθηκε κατά μισό βαθμό την Τρίτη, άνετα αλλάζει αυτό πάλι στα επόμενα τρεξίματα.

image.png.b0b3aec91f015aabaa11b58ad71b5493.png

από φαινόμενα είναι εντάξει το τρέξιμο

image.png.dbd62b38930d3426f5ea3fb066cade26.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω να κάνω μια αμιγώς επιστημονική μετεωρολογική ερώτηση στους ειδήμονες του φόρουμ.

 

 

 

 

Υπάρχει πιο σιχαμένο και σκ@τόψυχο μοντέλο από τον ΕυρωπΈο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...