Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ανεμολογικό των μοντέλων ειδικά για την Αττική τι κάθεστε και το βλέπετε. Εδώ σε 12 ώρες δε μπορεί να πιάσει ανέμους αξιόπιστα τις περισσότερες φορές. Ειδικά το καλοκαίρι οτι να ναι αχταρμάς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, menidi said:

Σε τζιπακι αναφέρεσαι;😂

Swiss 4x4, ελβετικών προδιαγραφών. 😂

Για το μοντέλο λέω, επειδή είναι το μόνο που βλέπει τόσο καλά την ορογραφία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Να φανταστώ ένα από αυτά είναι το ύψος που έχουν τα 850αρια? Εμένα αυτό με αγχώνει πιο πολύ (και αν δεν υπάρξει ΒΔ άνεμος)

Βασικα αυτο που γραφεις στην παρενθεση.Θα ειναι πολυ μικροτερη του β.δ σε σχεση με αυτο που εχουμε στο μυαλο μας επηρεασμενοι απο μεγαλες κακοκαιριες.Αλλα δεν αναλυω αλλο,παμε θετικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειδικα στην περιπτωση του Βολου και κυριως μεσα στη μερα μαλλον κακο θα κανει παρα καλο ο β.δ.Ας σκεφτουμε γιατι,δεν ειναι δυσκολο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Βασικα αυτο που γραφεις στην παρενθεση.Θα ειναι πολυ μικροτερη του β.δ σε σχεση με αυτο που εχουμε στο μυαλο μας επηρεασμενοι απο μεγαλες κακοκαιριες.Αλλα δεν αναλυω αλλο,παμε θετικα.

Ναι το σκεφτόμουν αυτό που λες και το πρωί αφού είχα δει τους ανέμους στην Βαρβάρα

Πιο μεγάλης έντασεως ΒΔ με έντονο Βαρδάρη στην Θεσσαλονίκη και ενώ και στις δύο περιπτώσεις έχουμε ΒΔ, τώρα ίσως να είναι ΒΑ λίγο πιο βόρεια ενώ τότε ήταν ΒΔ, φαίνεται και στον χάρτη κάτω:

Ούτε και εγώ αναλύω άλλο και σιγά σιγά μόνο ουρανό και θερμόμετρο 

ecmwfgr-14-36.png

ecmwfgr-14-57.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

αυτό. Για τις Τ δεν με νοιάζει και τόσο γιατί αν έχει καλό υετό, ανεβαίνω και 100-200μ παραπάνω. Αλλά βλέπω για παράδειγμα ΒΑ στα 850. Δεν θα κόβει το Πήλιο; Ή μας νοιάζει μόνο στα 700;

Η αλήθεια είναι ότι δεν μας ενδιαφέρει τόσο ο άνεμος στα 850, αλλά δεν ξέρω κατι δεν μου κολλαει στον υετό που βγάζει ο τζιφοσ.... Μάλλον Δευτέρα πρωί θα ξέρω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

αυτό. Για τις Τ δεν με νοιάζει και τόσο γιατί αν έχει καλό υετό, ανεβαίνω και 100-200μ παραπάνω. Αλλά βλέπω για παράδειγμα ΒΑ στα 850. Δεν θα κόβει το Πήλιο; Ή μας νοιάζει μόνο στα 700;

Η αλήθεια είναι ότι δεν μας ενδιαφέρει τόσο ο άνεμος στα 850, αλλά δεν ξέρω κατι δεν μου κολλαει στον υετό που βγάζει ο τζιφοσ.... Μάλλον Δευτέρα πρωί θα ξέρω 

 

 

Καταλάθος το ανέβασα δεύτερη φορά, ας το διαγράψουν οι μοντς

Επεξεργάστηκε από Γιάννης μασ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ειδικα στην περιπτωση του Βολου και κυριως μεσα στη μερα μαλλον κακο θα κανει παρα καλο ο β.δ.Ας σκεφτουμε γιατι,δεν ειναι δυσκολο.

Επειδή θα έχει ανοιχτό καιρό στην πεδιάδα; Δεν θυμάμαι ποτέ σε χιονοκαιρία εδώ ο ΒΔ να έχει κάνει κακό. Ίσως κάνω και λάθος βεβαια

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Επειδή θα έχει ανοιχτό καιρό στην πεδιάδα; 

Ακριβως,επειδη θα σου ερχεται απο περιοχες που πιθανως Τριτη μεσημερι να εχουν και +8

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ακριβως,επειδη θα σου ερχεται απο περιοχες που πιθανως Τριτη μεσημερι να εχουν και +8

Ναι. Αλλά οκ Τρίτη μεσημέρι δεν χάλασε και ο κόσμος. Ας βγει ο υετός Δευτέρα βράδυ προς Τρίτη ξημερώματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Antrious Antrious είπε:

αυτες τις διαταξεις θελουμε τα κεντροβορια για χιονια μεχρι και τιν θαλασσα και το πιστευω παρα πολυ οτι θα βγουνε αυτες η διαταξεις μεσα στο φλεβαρη  το σιγουροτατο αυτην τιν στιγμη ειναι οτι τα κεντροβορια παιζουμε παρα πολυ μεγαλοι μπαλα για εναν παρα πολυ μεγαλο χιονια μεχρι και τιν θαλασσα μεσα στον φλεβαρη                                                                                                                                                       gfs-0-300.png?18                                                                          

Σε μεσοπροθεσμο ειδικά πέρα των δέκα ημερών τίποτα δεν είναι σίγουρος...για να έρθει το λεγόμενο χρονικό κεντραρισμα πρέπει πρώτα να έχουμε τάση και αυτή την στιγμή είμαστε σε αυτό ακριβώς το στάδιο ψάχνουμε την τάση.Σιγουρα είναι ωραία τα τρεξίματα από μοντέλα που βγάζουν καλές διατάξεις μας δείχνουν ότι κάτι παίζει και είναι ωραία και για χαβαλε και φραμπαλα...ας ψάξουμε πρώτα τις επόμενες μέρες να δούμε αν όντος παίζει ο εμποδισμος έτσι όπως τον θέλουμε και μετά κεντραρουμε χρονικό διάστημα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Ειδικα στην περιπτωση του Βολου και κυριως μεσα στη μερα μαλλον κακο θα κανει παρα καλο ο β.δ.Ας σκεφτουμε γιατι,δεν ειναι δυσκολο.

Νύχτα Δευτέρας προς Τρίτη αν κάνει κάτι σε μας. Δε φαίνεται κάτι σε άλλες ώρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, allematic είπε:

Νύχτα Δευτέρας προς Τρίτη αν κάνει κάτι σε μας. Δε φαίνεται κάτι σε άλλες ώρες.

Εσύ και Δευτέρα πρωί μπορεί να δεις καμιά ψιλή πάντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, allematic είπε:

Νύχτα Δευτέρας προς Τρίτη αν κάνει κάτι σε μας. Δε φαίνεται κάτι σε άλλες ώρες.

Αν βγει ο τζιφος δεν θα σου προσφερει και πολλα.Αναστροφη δεν θα υπαρχει στον καμπο,0 θα εχει.Τεσπα.Αυτα απο εμενα.Καληνυχτες σε ολους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αν βγει ο τζιφος δεν θα σου προσφερει και πολλα.Αναστροφη δεν θα υπαρχει στον καμπο,0 θα εχει.Τεσπα.Αυτα απο εμενα.Καληνυχτες σε ολους

Ναι αυτό το είχαμε πει και τις προηγούμενες μέρες για τον ΒΔ και ότι δεν θα είναι τόσο ισχυρός όσο άλλες φορές γιατί παντού θα έχουμε τα ίδια 850. Αρνητική Τ ξέρω ότι δεν θα έχω, αν ρίξει θα είναι με οριακές. Το θέμα είναι να βγει ο υετός και πάω 5-10 λεπτά λίγο ψηλότερα 🙂  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Αν βγει ο τζιφος δεν θα σου προσφερει και πολλα.Αναστροφη δεν θα υπαρχει στον καμπο,0 θα εχει.Τεσπα.Αυτα απο εμενα.Καληνυχτες σε ολους

Για εμένα το στοίχημα είναι να περάσει ο υετός στη δυτική μεριά του Πηλίου. Είναι το πρόβλημα που είχαμε και στις προηγούμενες κακοκαιρίες φέτος.

Αν έχει υετό πάω και λίγο πιο πάνω να το δω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα στον βολο θα είναι κατά κύριο λόγο ο υετός και όχι η θερμοκρασία 

άρα επιστρέφουμε στο μοτίβο των παροδικών μπόρων που λέγαμε χθες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

άρα επιστρέφουμε στο μοτίβο των παροδικών μπόρων που λέγαμε χθες;

Ε ναι, πιστεύω σε μπόρες θα είναι .....ίσως όπως 29/12/2019 δηλαδή μπούρδες, αλλά μέχρι τα πρωινά τις Δευτέρας δεν θέλω τόσο να πάρω θέση , γιατί και πέρυσι που πήρα θέση στη. Βαρβάρα και περίμενα 5ποντα έκανα πατάτα και έριξε 20+ 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Antrious Antrious είπε:

 σιγουρα μεσα στιν  εβδομαδα θα εχουμε καλυτερη εικονα αλλα τετοιες διαταξεις παρα πολυ καλες για τα κεντροβορια δεν μπορει να μεινουν ασχολιαστες παντως και τα εσεμπλες παρα πολυ καλες διαταξεις βγαζουν για τα κεντροβορια για χιονια μεχρι και τιν θαλασσα

Μα δεν μένουν ασχολιαστες...είπαμε ο χρυσός κανόνας είναι ότι ωραία ραν σε προχω ώρες είναι για το μάτι και το χαβαλε και σίγουρα καλύτερες από το να εβγαζει έναν εμποδισμο τεράστιο από πάνω μας.Αλλα θέλει δουλειά ακόμη και με οδηγό την συμφωνία των δεικτών τζιφου και παιου περιμένουμε την περιβόητη τάση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Antrious Antrious είπε:

μετα και τιν διασπαση του πολικου στροβιλου στις 19 του γεναρη μεσα στιν εβδομαδα  θα περασει σιγα σιγα  σε ολα τα μοντελα η διασπαση του πολικου στροβιλου το πιστευω παρα πολυ οτι ολα τα μοντελα σιγα σιγα θα δειξουν κεντροβορειες διαταξεις για χιονια μεχρι και τιν θαλασσα μεσα στιν εβδομαδα που ερχεται 

Μακάρι όλοι μας εδώ πάνω αυτό ψάχνουμε επιτέλους...πάντως μη το δένουμε κόμπο καθώς έχουν γίνει και άλλες φορές τέτοιες διασπάσεις και είναι καστανό εκτός εντελώς...τώρα δεν φαίνεται κάτι τέτοιο...άντε να δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Antrious Antrious είπε:

απλως πρεπει να  ειμαστε παρα  πολυ αισιοδοξοι και   με παρα πολυ  θετικη ενεργεια και να το πιστεψουμε παρα πολυ ολοι η κεντροβορειοι για να ερθει

Καμία φορά πιάνει και η κλαψα...🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...