Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Μεσσαπός είπε:

Μήπως μπορείς να το ερμηνεύσεις για μας τους άμπαλους;

Είναι τα μικρότερα παγοποίησης που δίνει από χθες το απόγευμα που έγινε πιο ζεστός. Εκείνη την ώρα νομίζω οι 150-200μ έχουμε τύχη να το δούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέτα τις αλλαγές στα πρωινά το 8-10 σχεδόν εξαφανίστηκε σαν προοπτική έστω και για κάτι λάιτ κα ίσως και καλύτερα εάν είναι να στρώσει πιο καλά για μετά ...το μετά βέβαια είναι το τελευταίο δεκαήμερο που μπορεί να δώσει υπό φυσιολογικές συνθήκες ποιοτικό χιόνι και ποιοτικη χιονόστρωση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μέτα τις αλλαγές στα πρωινά το 8-10 σχεδόν εξαφανίστηκε σαν προοπτική έστω και για κάτι λάιτ κα ίσως και καλύτερα εάν είναι να στρώσει πιο καλά για μετά ...το μετά βέβαια είναι το τελευταίο δεκαήμερο που μπορεί να δώσει υπό φυσιολογικές συνθήκες ποιοτικό χιόνι και ποιοτικη χιονόστρωση...

Όλο πίσω πάμε Βαγγέλη.. και όταν φτάσουμε στο πίσω, θα πούμε πάλι καλά που εξαφανίστηκε, αν βελτιωθεί το ακόμα πιο μετά.. τελειώνει ο χειμώνας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσήνεμη η φάση, αλλά σαν αρπακτικά τσακάλια περιμένουμε Μεσσηνία να εκμεταλλευτούμε το παραμικρό που θα ξεφύγει απ' την ισχύουσα κυκλοφορία, τουλάχιστον να το δούμε έστω να πέφτει!😛 Αυτό είναι μια τραφ που τις επόμενες ώρες μας προσεγγίζει από βόρεια αυξάνοντας την αστάθεια (μεταφορά ποσών θετικού στροβιλισμού και υψηλά ανοδικά) σε συνδυασμό με κάποια πολύ καλά ποσά υγρασίας στα μεσαία στρώματα. Σε περίπτωση που κάτσει η φάση τα όποια χιόνια από 250+. Ίδωμεν...

Και κεντροδυτική Πελοπόννησος εννοείται στο παιχνίδι σε πρώτη φάση.

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Όλο πίσω πάμε Βαγγέλη.. και όταν φτάσουμε στο πίσω, θα πούμε πάλι καλά που εξαφανίστηκε, αν βελτιωθεί το ακόμα πιο μετά.. τελειώνει ο χειμώνας.

Δεν φοβάμαι ...ο Φλεβάρης είναι δικό σου...31 Γενάρη που θα ανοίξεις το θέμα στα 12 άρια η οργή θα περισσεύει...😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΠέτροςΑ είπε:

Είναι τα μικρότερα παγοποίησης που δίνει από χθες το απόγευμα που έγινε πιο ζεστός. Εκείνη την ώρα νομίζω οι 150-200μ έχουμε τύχη να το δούμε.

Αυτό σημαίνει ότι για να το στρώσει πρέπει να έχει επίπεδο παγοποιησης 0;

Διότι τώρα το στρώνει από τα 350μ .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν είχα εστιάσει την προσοχή μου στην συνέχεια λόγω της μινι κακοκαιρίας εδώ, αλλά μιλάμε για τραγική προοπτική ο Φλεβάρης θα μπει μετά τις πρώτες 3-4 μέρες που θα ναι νορμάλ με 20αρια. Άλλος ένας απαράδεκτος χειμώνας

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω ότι.μετα από τόσες  χιονοκαιριες, ήρθε πλεον η ώρα για τις Αλκυονιδες. 

Εεεεεεεε  μην ειμσστε και πλεονέκτες ρε αδέρφια.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Μεσσαπός είπε:

Αυτό σημαίνει ότι για να το στρώσει πρέπει να έχει επίπεδο παγοποιησης 0;

Διότι τώρα το στρώνει από τα 350μ .

Όχι αυτό σου λέει σε ποιο ύψος είναι το 0 σε ελεύθερη ατμόσφαιρα. Στρώνει και αρκέτα παρακάτω ανάλογα με τις υγρασίες, ανέμους πόσο υετό έχεις. Υπάρχει και το wet bulb level που εκεί ουσιαστικά σου λέει πόσο θα επιβιώσει η νιφάδα και αναλόγως και πόσο υετό έχεις κατεβαίνει και παρακάτω. πχ για την ώρα που είπα έχει επίπεδο παγοποίησης<600 και wetbulb~200 που σημαίνει ότι τα 200 είναι το πραγματικό όριο χιονόπτωσης και μπορεί να κατέβει ανάλογα με το πόσο ρίχνει. Τωρα για στρωσίδια είναι κάπου ανάμεσα στα 2 levels το όριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, Μεσσαπός είπε:

Αυτό σημαίνει ότι για να το στρώσει πρέπει να έχει επίπεδο παγοποιησης 0;

Διότι τώρα το στρώνει από τα 350μ .

Δεν είναι το πραγματικό επίπεδο παγοποιησης, με φαινόμενα ανέμους κλπ πέφτει και έτσι μπορεί να χιονίζει και να στρώνει πιο χαμηλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Δεν πιστεύω ότι ακόμα εχει τελειωσει το 8 με 10 αλλά θα δείξει 

Θα πρέπει άμεσα μέχρι το πολύ αύριο να αλλάξουν κάποια πράγματα...πχ τώρα που τρέχει το 6 η ψυχρή εισβολή στις ΗΠΑ δεν δείχνει να κάνει γρήγορα αποκοπή το οποίο νομίζω βοηθάει γιατί τραβάει μέρος του πολικού Αυλώνα του Καναδά προς το νότο...δεν ξέρω αν τα λέω καλά...Μιχαήλ!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Θα πρέπει άμεσα μέχρι το πολύ αύριο να αλλάξουν κάποια πράγματα...πχ τώρα που τρέχει το 6 η ψυχρή εισβολή στις ΗΠΑ δεν δείχνει να κάνει γρήγορα αποκοπή το οποίο νομίζω βοηθάει γιατί τραβάει μέρος του πολικού Αυλώνα του Καναδά προς το νότο...δεν ξέρω αν τα λέω καλά...Μιχαήλ!!!!

Μια χαρα τα ειπες ...ωραιο θα βγει οχι κατα αναγκη για μας αλλα επιτελους δειχνει κατι απο τους δεικτες του ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Μια χαρα τα ειπες ...ωραιο θα βγει οχι κατα αναγκη για μας αλλα επιτελους δειχνει κατι απο τους δεικτες του ...

Ναι αυτό ακριβώς...αποτύπωση δεικτών..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Αυτα ειναι τα καλά κωσταααααα...τα αλλα ειναι μέτρια 

Ε αρκετούς προειδοποιητικους είχαμε καιρός για τον μεγαλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ε αρκετούς προειδοποιητικους είχαμε καιρός για τον μεγαλο

 Ε ναι πιστευω γενικα τα τελευταια χρόνια στο Φλεβάρη ...πιστυεω θα δούμε ολη δυνατη κακοκαιρια με όνομα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...