Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

 θεωρω τον Αρχιδαμο ταβανι αν κατσουν ολα τελεια για την τωρινη κακοκαιρια για προσηνεμα αλλα το βλεπουμε

Άδικο να συγκρίνουμε την τωρινή κακοκαιρια που έρχεται με την Μπάρμπαρα, η Μπάρμπαρα κράτησε 4 σερί μέρες ενώ το κρύο συνεχίστηκε επί μέρες

Τώρα πάμε για μια κακοκαιρία των δυο ημερών, μπορεί να βγει σαφώς ανώτερη από την Μπάρμπαρα, όλα είναι θέμα συνεργασίας υετού με ψύχους 

Στα άλλα συμφωνώ έχουμε πολύ καιρό ακόμα 

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snow_evia είπε:

Άδικο να συγκρίνουμε την τωρινή κακοκαιρια που έρχεται με την Μπάρμπαρα, η Μπάρμπαρα κράτησε 4 σερί μέρες ενώ το κρύο συνεχίστηκε επί μέρες

Τώρα πάμε για μια κακοκαιρία των δυο ημερών, μπορεί να βγει σαφώς ανώτερη από την Μπάρμπαρα, όλα είναι θέμα συνεργασίας υετού με ψύχους 

Στα άλλα συμφωνώ έχουμε πολύ καιρό ακόμα 

Συμφωνω μαζι σου, δεν εννοω σε εκταση κακοκαιριας αυτο ηδη δεν υπαρχει, εννοω σε μεγιστα υψη χιονοστρωσης αν και εφοσον κατσουν ολα τελεια για τα 0-200 μετρα, στα βορεια και υπερβορεια προαστια δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα για το επος Μπαρμπαρας λογω διαρκειας. Η ταση παντως δεν ειναι θετικη, με πιο πιθανο σεναριο να μην χιονισει καν λογω Τ υετου παρα να χιονισει στο κεντρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Εχω διαβασει σημερα 48 φορές από 15 διαφορετικούς φίλους, " τα ΚΒ πάνε για αλλα, χάθηκε πιθανόν όλος ο μηνας"  (οκ, στο περίπου, αλλά η ουσία είναι η ιδια). Το καταλάβαμε!!!!

Αν ήμουν Μοντ, θα απαγόρευα να λεχθεί η φράση για 24 ωρες 🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Antrious Antrious είπε:

εγω το πιστευω οτι κατι μπορει να κανει τον επομενω εναμιση μηνα αλλα και να μην κανει φετος τον χειμωνα τα επομενα χρονια πιστευω οτι θα σκασει ο μεγαλος και ιστορικος χιονιας   κενροβοριος μεχρι και στην θαλασσα η λογικη λεει οτι αυτην η κατασταση δεν μπορει να συνεχιστει επ αοριστον

Πραγματικά αυτό είναι τρομερό. Το πιστεύετε δεν το πιστεύετε έχω φτάσει να θέλω να χιονίσει πιο πολύ στα βόρεια αποτι στο σπίτι μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βέβαια τα 12αρια απόψε είναι τα πιο κρίσιμα μετά τη Βαρβάρα (οδηγός όμως συγκεκριμένη κακοκαιρία για το πως συμπεριφέρθηκαν τα μοντέλα τότε, λίγους μήνες πριν ήταν...)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ensembles 6αριου για Βόλο, 90% πιθανότητα για χιόνι το Σάββατο. Θα βγει άραγε; Χλωμό το βλέπω… Η συνέχεια μετά τις 15/1 έχει σαπίσει εντελώς εντωμεταξύ, όχι ότι υπήρχε και τίποτα που είχαμε βάλει στο μάτι, αλλά να’χαμέ να λέγαμε… Πάλι στα ++ πάνω από τα κλιματικά.

IMG_6994.gif.1f9c2cfb11f8b08e229baee4f58d71f6.gif

(στο διάγραμμα βέβαια βλέπει τον Βόλο στα 247μ υψόμετρο για κάποιον λόγο)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα είμαι στο δρόμο και δεν θα δω το 6αρι του παιου το οποιο θεωρώ σημαντικό αν βελτιωθεί γιατί θα είναι καλός προάγγελος για τα 12αρια.

Τα λέμε με τα 12αρια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Ensembles 6αριου για Βόλο, 90% πιθανότητα για χιόνι το Σάββατο. Θα βγει άραγε; Χλωμό το βλέπω… Η συνέχεια μετά τις 15/1 έχει σαπίσει εντελώς εντωμεταξύ, όχι ότι υπήρχε και τίποτα που είχαμε βάλει στο μάτι, αλλά να’χαμέ να λέγαμε… Πάλι στα ++ πάνω από τα κλιματικά.

IMG_6994.gif.1f9c2cfb11f8b08e229baee4f58d71f6.gif

(στο διάγραμμα βέβαια βλέπει τον Βόλο στα 247μ υψόμετρο για κάποιον λόγο)

Τα συγκεκριμένα ens με τις πιθανότητες με χιονι από που τα βλέπετε ρε παιδιά μπορείς μήπως να μου δώσεις ένα λινκ γιατί δενωτα βρίσκω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Πελοποννήσιος είπε:

Τα συγκεκριμένα ens με τις πιθανότητες με χιονι από που τα βλέπετε ρε παιδιά μπορείς μήπως να μου δώσεις ένα λινκ γιατί δενωτα βρίσκω 

https://www.meteociel.fr/modeles/gefs.php βαλε τις συντεταγμενες σου 👌

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Πελοποννήσιος είπε:

Τα συγκεκριμένα ens με τις πιθανότητες με χιονι από που τα βλέπετε ρε παιδιά μπορείς μήπως να μου δώσεις ένα λινκ γιατί δενωτα βρίσκω 

https://www.meteociel.fr/prevville.php?action=getville&ville=Athens&envoyer=ici
Γράφεις την τοποθεσία που θες να δεις εδώ. Εγώ πχ έχω πατήσει για την Αθήνα τώρα, και μετά σου βγάζει την μετάφραση του τελευταίου τρεξίματος του τζίφου για την συγκεκριμένη περιοχή και πάνω δεξιά πατάς εκεί που λέει «Diagramme» και σου βγάζει τα ενς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, g_ar είπε:

https://www.meteociel.fr/prevville.php?action=getville&ville=Athens&envoyer=ici
Γράφεις την τοποθεσία που θες να δεις εδώ. Εγώ πχ έχω πατήσει για την Αθήνα τώρα, και μετά σου βγάζει την μετάφραση του τελευταίου τρεξίματος του τζίφου για την συγκεκριμένη περιοχή και πάνω δεξιά πατάς εκεί που λέει «Diagramme» και σου βγάζει τα ενς

Νταξει δεν το έχω με τα γαλλικά αλλά θα το βρω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, leonidasdasos said:

Μόνο εγώ πιστεύω ότι στις 17 18 θα έρθει ακόμα μεγαλύτερο κύμα;

νομιζω αυτη η περιοδος θα ειναι λιγο μεταβατικη, η αλλιως, επανεκινηση κυκλοφοριας για να ερθει καλο περασμα τελη γεναρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Antrious Antrious είπε:

καλα αυτο περισυ τον ιουλιο μας ειχε στης βροχες στης καταιγιδες στις δροσιες και τις ψυχρες και ο ιουλιος μας εκαψε για τα καλα με καυσωνα διαρκειας και ανομβρια και ξηρασια

Αυτό τείνει να δείχνει σχετικά σωστές αποτυπώσεις για τον μήνα που διανύουμε. 

Δεν έστειλα χάρτη Φλεβάρη. Αλλά για Γενάρη έχει βάση και δυστυχώς βαρύτητα κατα τη γνώμη μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...